• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

M

milicevicm

Guest
Sutra idem kući-pravimo španere-kačimo jednobrazdni IMT plug i izvodimo prvo oranje.
E sada da rezimiramo :
- znači ne treba nam onaj plivajući položaj-tako ste rekli
-spustimo plug(zaoremo) i vratimo u neutralan položaj ručicu i pičimo
-je li tako ili sam nešto krivo shvatio

-da vidim ima li ko budan sada
-Čak Noris
-DAJTE JOŠ KOI SAVJE

POZDRAV !!!!!!!!!
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Sutra idem kući-pravimo španere-kačimo jednobrazdni IMT plug i izvodimo prvo oranje.
E sada da rezimiramo :
- znači ne treba nam onaj plivajući položaj-tako ste rekli
-spustimo plug(zaoremo) i vratimo u neutralan položaj ručicu i pičimo
-je li tako ili sam nešto krivo shvatio

-da vidim ima li ko budan sada
-Čak Noris
-DAJTE JOŠ KOI SAVJE

POZDRAV !!!!!!!!!

Nisam orao,ali koliko sam shvatio bez plivajuceg polozaja imaces grdnih muka.I Krle se dosta mucio dok nije otkrio caku, kod njega je bilo zapeklo.Znaci zaores i cimnes jos jednom u plivajuci i onda picis.Javi kako je islo.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
Sutra-prekosutra planiram obići nekolikoT-25ica pa me zanima na što sve obratit pažnju (već se pisalo o tome al tko će sad pregledavati 200 stranica).
 
M

milicevicm

Guest
Važi !
Ma znam,biće jebade ali šta je tu je.
U svakom slučaju pisaću vam kako je prošlo.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
- znači ne treba nam onaj plivajući položaj-tako ste rekli
-spustimo plug(zaoremo) i vratimo u neutralan položaj ručicu i pičimo
-je li tako ili sam nešto krivo shvatio

POZDRAV !!!!!!!!!

Tako sam ja radio i to je funkcionisalo samo sa tačno uštelovanim plugom, blago zabačenim u nazad i to samo na ultra lakoj zemlji ili čak i na teškoj u idealnim uslovima, kada se zemlja lako cepa pa ostavljaš za sobom ravan razor. U protivnom svaka i najmanja grba preko koje pređeš prednjim točkom će da ti zakopa plug, :toimonster: a kada se to desi na zadnjem točku plug će da poskoči. :madmana: Tako bi dobio talasast razor koji bi se u sve većoj i većoj meri kopirao pri svakom sledećem prohodu, pa onda samo drkaš onu ručicu razvodnika gore-dole, a pri tom je osećaj u sedištu kao da jašeš bika.
Uradi kao što ti Vojvođanin reče ili ako ti je lakše za početak, spusti odmah u plivajući, pa će se on sam zakopati kad kreneš. Onda ćeš posle uraditi uzglavnice kad završiš oranje da to liči na nešto. Kod oranja je plivajući položaj hidraulike neprocenjivo blago. Nemoj da se mučiš kao što sam ja do nedavno plaćao danak neznanju, što bih i dalje činio da nije ovog foruma i njegovih nesebičnih članova.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Sutra-prekosutra planiram obići nekolikoT-25ica pa me zanima na što sve obratit pažnju (već se pisalo o tome al tko će sad pregledavati 200 stranica).

Uredni papiri i da je sto jeftiniji. I da nije lomljen pa varen.Sve ostalo se da srediti za relativno male pare.Neka je sa srecom .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
nemojte se zamajavati sa jednobrazcima , ako ga staviš u plivajući on ima da ode do Kine :mrgreen: proljetno oranje koliko ja znam ne treba ići duboko
ako ima točak onda se slažem sa plivajućim

ja uvijek orem po sistemu spustim koliko mi treba i prebacim u neural , plug je jako blizu traktora pošto se radi o jednobrazcu i nema nikakvih problema pri nailazku na neku neravninu
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Važi !
Ma znam,biće jebade ali šta je tu je.
U svakom slučaju pisaću vam kako je prošlo.

Čekaj, čekaj, nisi shvatio. Kad bi samo spustio u položaj prisilnog spuštanja, traktor bi podigao sam sebe. Nije kao kod fergusona koji diže ili spušta dokle može ili dokle si mu zadao. Ovaj diže, odnosno spušta spušta dok mu ne daš komandu da prestane ili dok ne izbije sama ručica usled preopterećenja.
Imaš dva načina:
Prvi je da prisilno spustiš plug, pa odmah prebaciš u plivajući(krajnji donji položaj). Ovakav metod se meni učinio nepraktičnim na klizavoj, snežnoj podlozi.
Drugi, jednostavniji način koji sam ja inače ove zime koristio na snežnoj podlozi je da odmah samo spustiš ručicu u krajnji donji položaj i polako kreneš.
Inače, biće jebade jedino u slučaju da nije pogodan momenat za oranje. Ja se još ne usuđujem.
 
Posljednje uređivanje:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
nemojte se zamajavati sa jednobrazcima , ako ga staviš u plivajući on ima da ode do Kine :mrgreen: proljetno oranje koliko ja znam ne treba ići duboko
ako ima točak onda se slažem sa plivajućim

ja uvijek orem po sistemu spustim koliko mi treba i prebacim u neural , plug je jako blizu traktora pošto se radi o jednobrazcu i nema nikakvih problema pri nailazku na neku neravninu

Mani ga, Savo, ja se sećam koje sam ja imao muke kad sam tako orao dok mi ti nisi objasnio kako se postupa sa ruskom tehnikom :axe:
Valjda to zavisi od zemlje. Ja sam baš tako kako si ti opisao orao sa lakoćom na peskovitim zemljištima, ali u crnici - muke Tantalove.
Slažem se da u proleće nije potrebna duboka brazda osim ako ima puno mase za zaoravanje kao npr. kukuruzište.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
pa dobro , svako radi onako kako je najlakše , ja sa vlatkom ne orem mnogo , povrće i tako nešto sitno , za ozboljno oranje tu je rus , njegova mjera za oranje je ''do koljena'' :mrgreen:
 
V

VTZ

Guest
on ima ugrađen dinamo.....ako ima taj relej?

a jel nije svaki alternator trofazni, pa ima 3 diode koje ispravljaju napon?????

Rusi to zovu generator, ima tri namotaja na statoru, spojena u zvijezdu. Zvjezdište tih namotaja je +, a tri diode na krajevima tih namotaja spojene su na - pol. Za punovalno ispravljanje potrebno je 6 dioda. Alternator ne mora nužno imati tri faze, na pr. Laverda talijanski motori imali su šest faza na statoru alternatora.

Naravno da svi noviji modeli Vladimirca imaju klasični alternator, sve ovo se odnosi na (jako) stare modele.

Shema.jpg
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
Sutra idem kući-pravimo španere-kačimo jednobrazdni IMT plug i izvodimo prvo oranje.
E sada da rezimiramo :
- znači ne treba nam onaj plivajući položaj-tako ste rekli
-spustimo plug(zaoremo) i vratimo u neutralan položaj ručicu i pičimo
-je li tako ili sam nešto krivo shvatio

Bez obzira koji posao radim na oranici, i koji priključak pri tome koristim, ja uvijek prebacim razvodnik u plivajući položaj.

Kod oranja - uđeš u brazdu, spustiš plug na zemlju. Ako želiš da ti se plug čim prije zabije u zemlju, kod kretanja traktora prvo pritišćeš plug sa hidraulikom, a iza toga prebaciš razvodnik u plivajući položaj.

Taj pritisak (tiskanje pluga prema dolje) potrebno je dozirati, i imati malo prakse. Ako ga pritisneš prejako, zadnji kotači počet će proklizavati, jer su se u biti već počeli podizati od zemlje.

Ja za oranje koristim dvobrazni plug 10", i orem prosječno na 25 cm dubine. S Vladimircem se može vrlo solidno orati, ja orem s njime i oranice s jako teškim glinenim tlom.
 
V

VTZ

Guest
I još samo da dodam - ovaj alternator je specifičan po tome da mu se i uzbudni dio i namotaji armature nalaze na statoru, tako da na rotoru nema ni kolektora, niti kliznih kolutova.

Uzbudni namot magnetizira rotor, rotor svojim magnetskim poljem inducira napon u armaturi, i nikakve četkice nisu potrebne. Jedino što je mu snaga i izlazna struja relativno mala, 180 W i 15 A.
 

Ahilis

Član
Tu od
14 Sij 2011
Poruka
84
I još samo da dodam - ovaj alternator je specifičan po tome da mu se i uzbudni dio i namotaji armature nalaze na statoru, tako da na rotoru nema ni kolektora, niti kliznih kolutova.

Uzbudni namot magnetizira rotor, rotor svojim magnetskim poljem inducira napon u armaturi, i nikakve četkice nisu potrebne. Jedino što je mu snaga i izlazna struja relativno mala, 180 W i 15 A.

A sad mi je sve jasno!!! Onaj rele treba samo da bi se stator magnetizirao da "generator" KRENE mislm da se UZBUDI, i onda se izklopi!!! JEL TAKO????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Rusi to zovu generator, ima tri namotaja na statoru, spojena u zvijezdu. Zvjezdište tih namotaja je +, a tri diode na krajevima tih namotaja spojene su na - pol. Za punovalno ispravljanje potrebno je 6 dioda. Alternator ne mora nužno imati tri faze, na pr. Laverda talijanski motori imali su šest faza na statoru alternatora.

Naravno da svi noviji modeli Vladimirca imaju klasični alternator, sve ovo se odnosi na (jako) stare modele.


ja na MTZ također imam taj nesretni dinamo (koji radi), al stavio bi alternator 65A, mislim da bi trebao biti dovoljan, dok na 533 sam stavio od 28A, i dobro radi.......


mislio sam minimalno 3 diode, koje sam viđao na alternatorima, druge diode nisam vidio......hm?
 
V

VTZ

Guest
A sad mi je sve jasno!!! Onaj rele treba samo da bi se stator magnetizirao da "generator" KRENE mislm da se UZBUDI, i onda se izklopi!!! JEL TAKO????

Ma ne, krivo si shvatio! Taj relej služi za blokadu napajanja anlasera (elektropokretača), nakon što motor upali, i alternator proradi! Ne znam kakva je bravica za paljenje na tom modelu traktora, moguće je da ta bravica nema automatsko vraćanje u isključeni položaj, kad pustiš taj ključ!?
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
ja na MTZ također imam taj nesretni dinamo (koji radi), al stavio bi alternator 65A, mislim da bi trebao biti dovoljan, dok na 533 sam stavio od 28A, i dobro radi.......


mislio sam minimalno 3 diode, koje sam viđao na alternatorima, druge diode nisam vidio......hm?

Moj Vladimirec ima originalno ugrađen alternator snage 500 W, ili 40 A. A tvoj MTZ također ima ugrađen alternator, jer dinamo ima kolektor i četkice na rotoru.

Što se ispravljačkih dioda tiče, njih ne možeš ni vidjeti, sve dok ne rastaviš alternator. Današnji moderni alternatori imaju 6 ispravljačkih, i tri pobudne diode.
 

Najnoviji postovi

Na vrh