• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Ahilis

Član
Tu od
14 Sij 2011
Poruka
84
jedno pitanje, spremam se kao sto sam rekao mijenjati ulje u starom vladimircu, to ulje nije bilo mijenjano godinama , e sad, dilema ...

Znam da smo več o tome, ali imaju 2 variante:
1. koristit plavi dizel za čiščenje (jeftinija varianta, 1L= cca. 0,6€), ili
23363

2. parafinsko/vazelinsko ulje (ono za vino, enologiju) pa sa njim probat ocistit najprije iznutra traktor (skuplja varianta, 1L=cca. 2,6€)
23362

Mišljenja?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Joj muko moja , pišite postove a ne poeziju , ajmo jedno po jedno molim vas.

Pozdrav svima, novi sam na forumu
Imam problem na t25, mijesa mi gorivo i ulje, jako dimi bijelo plavi dim, odmah cim ga upalim dimi na iberlauf i jedna glava u roku od dvije minute bude vrela a druga hladna, na toj sto je vrela na jednoj klackalici dok traktor radi baca puno vise ulja nego na druge tri
Ako netko zna u cemu je problem

Ti definitivno imaš više problema u nizu pa će dijagnoza biti prilično teška.

Kažeš miješa ulje i gorivo , to može da bude u boš pumpi ispod elementa ili na AC pumpi , ako je u boš pumpi onda tu nemožemo ništa bez bošiste.
Ako je AC pumpa onda je jednostavno možemo i mi zamijeniti.

Ali mene buni to što bi pumpa trebala da curi napolje a ne u motor.
Pošto ti je to puštanje jako brzo ajde probaj da ispustiš svo ulje iz boš pumpe i ostavi otvoren donji čep ispusta ulja iz pumpe i pusti ga tako da radi par minuta pa vidi hoće li tu ispuštati naftu ili će ponovo nadirati u karter.

Kažeš jedan klip vruć drugi nije. Bilo bi zgodno kada bi mogli izmjeriti kompresiju ali pretpostavljam da nemaš uređaj za to.
Jer čisto sumljam da može da pušta pored klipa toliko ali pošto imaš ogroman dim na iber moguće je da i tu imamo neki problem oko karika ili možda puknutog klipa .
Mada mi ovo zvuči nemoguće.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
nema veze što je generalka rađena pred 150 sati, neki put imaš takve sreće da raskapaš sve ponovo...
meni je jednom nakon generalke počeo lupati motor, stvar je u bolcnu od klipa koji je narastao kad se ugrijao...pa sam stavio nazad stari i tak vozio godinama...
da ga boš pumpa zalijeva u karter nebi dimil ako su karike cijele...bar ne jako i bijelo...al da je pojel karike bacal bi ulje na auspuh i dimil...pa možda nije ni to...

bijeli dim je nafta, crni dim je ulje...tak mu piše u knjizi...🙃
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ma sve znam ali po onome što je on napisao i ja vidim neke nejasnoće , zbog toga sam i rekao da se vjerovatno radi o više problema.

I ja sam imao slučaj kada je T40 pojeo stublinu istom tom bolcnom pošto je ispao seger i bolcna se pomjerila u stranu.
Slični su simptomi , moguće je da je i kod njega neka ''rupa'' u stublini ili klipu , ili između.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Upali normalno, ima normalan zvuk i radi lijepo sto se obrtaja tiče, nista ne smanjuje ili povećava, jedino dimi, vidim i na auspuhu goriva, sve je nastelovano po oznakama

jel sigurno gorivo ili je možda ulje?...gorivo bi odma isparilo kad je auspuh topal, ulje ne...

@Ahilis, nafta u boš pumpi može vozit još godinama...redovito je ispuštaj i toči ulje (svakih 40-50 sati) i sve bude ok...
ispiranje motora naftom nebi išlo, dobro ga ugrij i ispusti staro ulje, natoči novo i dobro očisti uljni filter, pa ponovi to uskoro ako hoćeš da ga očistiš...
 

Mislav

Novi član
Tu od
11 Velj 2020
Poruka
8
Ne bih znao, ovo ništa nije problem za raditi na njemu ali nisam bosch pumpu dirao sti se tice njene unutrašnjosti samo vrijeme ubrizgavanja na oznaku na remenici
Vecina bosista cim cuju da je njegova nitko nece raditi pa sam jedva našao ovog sto radi ali, trebao sam bolje kupiti novu iako je u gibnju kostala 2 tisuće i nesto pa sam ovu dao reparirati
Mogao sam kupiti novu iz poljske da sam znao da je tako jeftina 😅😅

Joj muko moja , pišite postove a ne poeziju , ajmo jedno po jedno molim vas.



Ti definitivno imaš više problema u nizu pa će dijagnoza biti prilično teška.

Kažeš miješa ulje i gorivo , to može da bude u boš pumpi ispod elementa ili na AC pumpi , ako je u boš pumpi onda tu nemožemo ništa bez bošiste.
Ako je AC pumpa onda je jednostavno možemo i mi zamijeniti.

Ali mene buni to što bi pumpa trebala da curi napolje a ne u motor.
Pošto ti je to puštanje jako brzo ajde probaj da ispustiš svo ulje iz boš pumpe i ostavi otvoren donji čep ispusta ulja iz pumpe i pusti ga tako da radi par minuta pa vidi hoće li tu ispuštati naftu ili će ponovo nadirati u karter.

Kažeš jedan klip vruć drugi nije. Bilo bi zgodno kada bi mogli izmjeriti kompresiju ali pretpostavljam da nemaš uređaj za to.
Jer čisto sumljam da može da pušta pored klipa toliko ali pošto imaš ogroman dim na iber moguće je da i tu imamo neki problem oko karika ili možda puknutog klipa .
Mada mi ovo zvuči nemoguće.
Stavit cu novu ac pumpu i odnijeti dizne na ispitivanje da barem to eliminiran
Pokušat cu i tako otvoriti cep na pa vidjeti
Natalost nemam uređaj za to
Ako ne bude bolje skinut cu glave pa pogledati klip i karike

Ovo z
nema veze što je generalka rađena pred 150 sati, neki put imaš takve sreće da raskapaš sve ponovo...
meni je jednom nakon generalke počeo lupati motor, stvar je u bolcnu od klipa koji je narastao kad se ugrijao...pa sam stavio nazad stari i tak vozio godinama...
da ga boš pumpa zalijeva u karter nebi dimil ako su karike cijele...bar ne jako i bijelo...al da je pojel karike bacal bi ulje na auspuh i dimil...pa možda nije ni to...

bijeli dim je nafta, crni dim je ulje...tak mu piše u knjizi...🙃
To za dim znam ali ovo mi je nejasno
Krenuti cu od dizni i ac pumpe pa cu vidjeti hoce li se sto promijeniti

jel sigurno gorivo ili je možda ulje?...gorivo bi odma isparilo kad je auspuh topal, ulje ne...

@Ahilis, nafta u boš pumpi može vozit još godinama...redovito je ispuštaj i toči ulje (svakih 40-50 sati) i sve bude ok...
ispiranje motora naftom nebi išlo, dobro ga ugrij i ispusti staro ulje, natoči novo i dobro očisti uljni filter, pa ponovi to uskoro ako hoćeš da ga očistiš...
Nisam siguran ali mislim da je gorivo, cim ga upalim nakon minute vec ima trag na auspuhu od goriva vidi se kako kapljice lete
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
da je čisto gorivo mislim da bi imao bacač plamena i nekontrolirane detonacije... o_O
probaj identificirati to iz auspuha, al po svemu ja bih rekao da je to u karikama...i dizni koja zalijeva pa ih je zato pojelo...probaj dok traktor radi otpustit dovod goriva na jednoj pa drugoj dizni, slušaj ima li promjene i gledaj dim...buš pametniji...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Kada skineš izduvnu granu možeš lijepo da vidiš razliku u sagorijevanju između klipova , pogotovo ako si u tamnijim uslovima (sumrak je najbolji).
 

SLAV

Novi član
Tu od
21 Lis 2019
Poruka
10
Provjeri sistem hlađenja možda je začepljeno hlađenje cilindra pa je došlo do pregrijavanja istog i do oštečenja klipa karika...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
orao cijeli dan sa plastičnim (vtz 2048) vladimirom...puno ugodnije i lakše nego s malim rusom, jedino je neokretan do bola...al nema čučanja na šperi, sam kopča prvu vuču i ide...
potrošnja za 8 sati oranja oko 40 litara...izorano 3.5 rali (jutra)...
nisam nezadovoljan...osim kaj dimi ko lokomotiva...morat ću se poigrat sa boš pumpom...
imam osjećaj da ne daje punu snagu, duši ga i ne sagorjeva dobro gorivo...
nema nigdje kak se štela pumpa na D-130 motoru, idem na sistem ko na malom...valjda bude upalilo...

... sad gledam kataloge, potrošnja i malog i plastičnog vtz-a je specifično ista, 180 grama goriva na sat po konjskoj snazi....dakle nominalno mali od 25 konja troši 4.5 litre na sat, mali od 31 konja troši 5.5 litara na sat, dok bi vtz sa tri cilindra trebao popiti 8.1 litru na sat...
srećom, ne troše ni mali ni veliki toliko...osim ako bi ih ganjali valjda na iberu stalno...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Troše, samo ga ti nisi dovoljno opteretil, niti si ga tjeral na nazivnoj brzini vrtnje.
Nisu te brojke bez ceze napisane. A i onih 180g/ksh je najniža specifična potrošnja, koju buš teško postigel.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa kažem da troše manje, meni je ispalo neš oko 5 litara na sat...ali tu je i okretanje i rikverciranje i svašta...8 bi trošil da ga nagazim u brazdi 5 kilometara u daljinu (tom brzinom ore)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ova korona kriza se iskoristila da se malo vlatko osvježi , onaj sa kabinom je dobio :rotaciju , retrovizor , pretres instalacije , utezanje španera , kvaku da se može ostaviti desni prozor otvoren , i još nekih sitnica koje vjerovatno nikad nebi ni dobio da nije ograničeno kretanje :hahah:
Sada je natjeran u radionicu onaj bez kabine kojeg očekuje utezanje prednjeg trapa i ugradnja potpuno hidrauličnog volana.
Pa će se posle i na njega raditi ''sitnice''.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ooo...retrovizor kažeš...a to ti treba da vidiš kad ti ispadnu druge novougrađene stvari?
i ako je u kabini, još kak tak, al ako je negdje s vanjske strane nebuš niš vidil od vibracija...a nakraju špegalj sam ispadne.... :hahah:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Razumijem vašu ljubomoru :hahah: :hahah: :hahah:
Retrovizor je na opruga-klackalica sistemu . Kao pravi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Moram priznati da mi se ne sviđa hidrostatički volan s jednim cilindrom (ako isti nije prolazni), jer uvijek treba "dodavati" volan na jednu stranu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh