• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vodilice

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
Interesira me nakon koliko vremena ili metara drva bi bilo poželjno da se promijeni vodilica.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Previše je faktora u igri da bi se na taj način određivala potrošenost vodilice.
Vodilica se najviše troši na donjem djelu rezne površine, odnosno sa donje strane vodilice prema kanđama. To važi za vodilce sa skretnom zvjezdom. Dok se kod vodilica bez skretne zvijezde, vodilica još troši i na vrhu (zakrivljenje) vodilice. Mjeriš dubinu utora na tim mjestima i uspoređuješ da ti onaj dio članka koji ulazi u utor vodilice ne bude dulji od same dubine utora. Prije mjerenja utor očistiš i izmjeriš šublerom ili nečim sličnim. To su trošenja koja nastupaju od normalne upotrebe i sa dovoljnim podmazivanjem inače se mogu pojaviti i druga trošenja...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Vele tu ovi moji šumarski djelatnici da je obično 2 do 3 lanca vodilica :scratch
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Vele tu ovi moji šumarski djelatnici da je obično 2 do 3 lanca vodilica :scratch

To mi se čini po pravilu ali ide to još,sve ovisi tko radi s njom ako se redovito okreće produžiš joj vijek za 30% najmanje ja tjeram dok nebude lufta na zvjezdi(ležaj)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Vele tu ovi moji šumarski djelatnici da je obično 2 do 3 lanca vodilica :scratch

ja bih rekao i duplo više ako se pravilno upotrebljava , ja do sad nisam potrošio ni jednu vodilicu , uvijek je zeznem zaglavljivanjem :mrgreen:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ja bih rekao i duplo više ako se pravilno upotrebljava , ja do sad nisam potrošio ni jednu vodilicu , uvijek je zeznem zaglavljivanjem :mrgreen:

Valjda će doći i to vrijeme kad ćeš promjeniti zbog istrošenosti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
hoćeš da kažeš kada se naučim raditi pravilno :mrgreen:
teško je na brdskom terenu sjeći bez zaglavljivanja :butthead:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
meni je sad treči lanac gore i još može,al trebal budem ju mjenjat jel sam ju spigal.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
hoćeš da kažeš kada se naučim raditi pravilno :mrgreen:
teško je na brdskom terenu sjeći bez zaglavljivanja :butthead:

Ma ne nisam to mislio stalno sam u brdskoj šumi i znam o čemu pričaš:madmana:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja bih rekao i duplo više ako se pravilno upotrebljava , ja do sad nisam potrošio ni jednu vodilicu , uvijek je zeznem zaglavljivanjem :mrgreen:

slažem se sa savorisom,ja preferiram duromatik (bez zvijezde),ja sam na 660-ki nedavno promijenio mislim da je potrošila 5 lanaca a to mi je neki prosijek u drvima mi to pada nekih 450-500m, vidim da ove rolomatik imaju promjenjivi vrh pa jel tko probao to u praksi po navodima iz STIHL-a produžuje im vijek navodno pa za još ako se dobro siječam 60-70%:shock::scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
To mi se čini po pravilu ali ide to još,sve ovisi tko radi s njom ako se redovito okreće produžiš joj vijek za 30% najmanje ja tjeram dok nebude lufta na zvjezdi(ležaj)
Kod mene je duromatic i mislim da traje puno dulje (što je valjda i logički kad košta duplo od rolomatic-a :scratch)
Ja sam samo rekel kaj ljudi vele, ali znam da obično traje duže ;)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
hoćeš da kažeš kada se naučim raditi pravilno :mrgreen:
teško je na brdskom terenu sjeći bez zaglavljivanja :butthead:

pa na takvom terenu barem znaš kud ti pada 80% robe:mrgreen:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Kod mene je duromatic i mislim da traje puno dulje (što je valjda i logički kad košta duplo od rolomatic-a :scratch)
Ja sam samo rekel kaj ljudi vele, ali znam da obično traje duže ;)

to je istina da traje duže ali kad uvijek u šumu ide natko samnom pa kad taj "majstor" uhvati motorku strah me gledati zato stavljam rolomatic jer je jeftinija a moji "majstori kad uhvate oni kidaju bez obzira kakva je vodilica zbog toga rolomatic

pa na takvom terenu barem znaš kud ti pada 80% robe:mrgreen:

Ma nisi uopće u pravukako te prevari u djeliću sekunde zato 2 plastična klina i sjekira kod obaranja debljih komada obavezno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Ma nisi uopće u pravukako te prevari u djeliću sekunde zato 2 plastična klina i sjekira kod obaranja debljih komada obavezno

ja prakticiram aluminijski i plastični, ne znam ali meni je nekako lakše i naciljati i srušiti deblje komade
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Drvo koje visi, bez upotrebe vitla pada na tri strane.
Bez obzira kakva se vodilica upotrebi.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Duromatic je za jako "prljave" uvjete rada.. Ona je rađena od molibd-vanadij čelika i još k tome indukcijski kaljena. Sam vrh vodilice je od tvrdog metala (ak pogledaš bolje vidi se zadebljane). I izrađena je iz jednom komada, nije laminirana. Nedostatak joj je da oduzima nešto malo snage i nešt jače troši lanac i naravno, osjetno je teža. Najviše je opterečena na samome vrhu vodilice pa su stoga u ponudi rolomatic s koji kad se potroši ležaj zvijezde, tada se mijenja kompletni vrh...sam ja nikad nisam videl kak se to radi u živo..:madmana:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
a šta kad ti se taj debeli okrene na panju

neznam ali to mi se nekako i ne događa kad on krene padati ja najmanje 4-5m od panja:!:
doduše sječam se prole godine kad sam rušio popriličnu bukvicu cca3m3 a visoka do ku..a i rušim sve po ps-u krene lagano na jednu stranu pa mi ju vjetar vratio na kontra e tu sam "napunio" gače:shock:
nekak mi je najveći problem sa sušcima, prije nego ga rušim zurim mu u vrh ko tele u šarena vrata:oops:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imal sam Duromatic na 038, 40 cm, ta je vodilica poderala mnogo, mnogo puno lanaca i stvarno je vrh vrhova što se tiće vodilica, al tako i košta :)...sad imam rolomatic i koliko mi treba, dobar je, al kad se podere, ako budem u financijskoj mogučnosti kupujem opet duromatic da to bude to...
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
gledao sam na bi na svoju Jonsoretku 2165 koja ima org. 45 vodilicu sa tom zvjezdom ali i rupicom za podmazivanje stavio štilovu vodilicu od 38 cm za rezanje granja i tako pa sam došao do toga da štilovka ima rupu 6 mm a jonskoretka 8 mm za štelanje lanca, neznam dali je to netko radio i kakvo je iskustvo u tome,, inaće sviđa mi se ta ogr. jonskored ili husvarna vodilica koja je uža od štila i onda je buno manaj šansa da ti je drvo priklješti
 
Na vrh