• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez motike ???

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
228
Prelistal sam forum, ali o tom ništa za pročitati. E sad. Uza sve radove i planove, jedna bi opcija bila i taj alternativni vrt gdje sve ide pod slamu ili sijeno. Prednosti i mane mogu se naći na netu ali ima konkretnih stvari koje nemam baš koga pitati
- Jedna od njih je npr. je li dovoljna trava odnosno sijeno ili mora slama
- koliko sezona treba da bi sloj zemlje ispod postao rastresit, plodan, rahli ako govorimo o skroz "mrtvoj" zemlji.
- prema nekima, sve sto se poreže ili iscupa na vrtu( biljke, njihovi dijelovi ili cijele..stabljike, grane) ostaje na gredicama kao sirovina za kompost. No neće li se na taj nacin povećati i mogućnost prenosa bolesti koje su možda bile previđene
- kako je sa primjerice, miševima i zmijama. Nalaze li ispod malča svoja utočišta ili im ne odgovara.
- eto samo par stvari koje su mi prve pale na pamet.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
751
Da, moguce je da bolesti sa godinama napreduju, poput nekih gljivicnih bolesti koje su dosta uporne. Da, zivotinje ispod malca su cesta pojava. Puzevi, oni zuti, su u kontinentalnoj RH cesti. Pogotovo ispod malca. Imam svake godine sijeno kod sadnje paradajza tako da su to moja neka zapazanja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,743
i u sijenu su ti ostale vjerojatno sjemenke trave, koja kasnije raste u busenima...slama je puno bolja opcija...a bila bi još bolja kad bi je imal s čime nasjeckati na 5 cm...
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Ja osobno smatram da bez motike nema nis, neznam kolko se razmete u poljoprivredu ali nakon bilo kakvog cackanja po zemlji i rahljenja povrsinske kore biljka bolje dobiva kisik i napredak biljke je u kratkom roku vidljiv, ne velim da je mozda to losa ideja ali s obzirom da se u vecini domova pod pojmom vrta vezu neke manje parcele nije problem par put godisnje preletit malo s motikom…
A i posto svi koji se bave povrcarstvom malo ozbiljnije idu s motikama u vise navrata na malo vece parcele, to je ipak znak da bez motike i uz bilo kakav spartac ili jaki herbicid nema takvog ucinka… to je velim moje iskustvo kroz vise godina, mozda je staromodno ali sluzi svrsi.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
228
Slažem se, ali svi znaju sve. Ja u principu ne prihvacam uvijek sve crno ili bijelo. Volim vidjeti i alternative i prostudirati. Nemam nekakvu ooooogromnu parcelu. I da..ono kaj imam vjerojatno će biti obrada stihačom i motikom. Za to mi se ne isplati ulagati lovu u neku frezu. Tim više što kad je jednom iskopano, poslije ide lakše. No vidim i ovdje da puno ljudimalčira sijenom ili travom. Dakle ima i tu nešto. Msm da prvenstveno vlaga igra ulogu. Ipak ostaje duže ispod trave. E sad korov..jel izbija??
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Malo sam proučavao taj vrt bez motike i nije mi to nekak "sjelo". Treba vremena da se zemlja razrahli ispod malča, naravno ovisi u kojem je stanju.
Moj plan je na sličnoj padini napraviti terase, ništa veliko, samo za probu. I onda probati napraviti ono kaj amerikenjci zovu "food forest".
Znači kombinacija voća, povrća, cvijeća, grmova, začinskog bilja i svašta nešto još. Razne biljke čuvaju jedna drugu od nametnika i bolesti itd. Monokultura je nužno zlo.
Možda i o tome da razmisliš..
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
228
Hm. Pa ionako uglavnom samo razmišljam. I da, svjestan sam da na kraju ipak moram izvagati ja i donjeti presudu. Tako to biva. Msm da bi ove godine mogle nastati 4 terase.. po 15ak kvadrata, obradivih. Neznam koliko i što će biti iskorišteno ove godine, ali uvijek mogu jednu staviti u laboratorijsku svrhu. No što se tiće navedenih kombinacija, kužim za cvijeće i povrće. Ali gdje se tu uklapaju stabla.. Sjena???
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,913
Sijeno u balama. Nikakvo sjeckanje nikakvo razmišljanje.

Pobacas, posadis I raste.

Na jesen pobacam. Na proljeće još jednom. Kada je vrijeme stavljam rasadu.

Sad sam i oko borovnica stavljao jer žena treba roditi u sezoni okopavanja 😂.


Sto se krumpira tiče. Prođem kosilicom. Poslazem krumpir po zemlji/travi. Nabacam debeli sloj preko svega. Zagrčem sijenom po potrebi kao da je zemlja.


Skuhali 60l gustog paradajza sa 80 kućica... S time da je dosta propalo dok smo bili na moru i da smo dok nije količina bila dovoljna za kuhanje dijelili prijateljima.

Bolesti i kukaca ima jednako ko i u običnoj. Mrkvina muha, kupusova muha, lisne uši...

Možda čak i manje gljivičnih bolesti jer nema prskanja kiše od zemlje prema gore.

Prednosti:

Nema kopanja, nema čupanja trave
Bolje zadržava vodu
Obogaćuje tlo

Mane:

Ogromne količine materijala (na slici za bašču kroz godinu 4 bale velike potrošene)
Sporije zagrijavanje zemlje u proljeće

Ako netko ima drugačije iskustva neka kaže. Ali za nas koji uzgajaju povrće za sebe i obitelj. Ovo je super. Pogotovo kad je vani 35 stupnjeva, a ti se ne brineš hoće ti bašču pojesti korov i kad ćeš ići zalijevati.
IMG_20220706_144742.jpg IMG_20220615_192131.jpg IMG_20220615_192123.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,479
A kaj se ne zavuku ispod miševi i pojedu korjenje i biljke?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,913
Nisam doživio tako nešto.

Ali moguće da to susjedove mačke rješavaju ili psi moji kad ih pustim.
 
  • Like
Reactions: ZJ

zhvn

Član
Tu od
8 Kol 2018
Poruka
51
Kod nas već duži niz godina samo oko jagoda stavljamo malč tj. Slamu. Što se tiče bolesti, štetnika ili miševa nisam primjetio nikakve anomalije. Uvijek daju dobar rod(možda i bolji) a nema problema oko okopavanja i jagode se ne valjaju po podu pa nemaju zemlje po sebi
 
  • Like
Reactions: ZJ

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
228
@zoran89 s obzirom da dio parcele ostaje travnat to je razlog zbog kojeg gledam i tu opciju. E sad, općenito za malčiranje, jel bolja opcija svježa trava ili ju treba posušiti
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,913

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
918
Prošle godine sam na neke gredice stavljao karton, na neke malč, korov je probio kroz sve, nevjerojatno. Vrt sad pripremam 70 km dalje od te zemlje pa ćemo vidjeti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,913
Zato ti je dosta bitno na jesen već staviti malč. Da preko zime ubije korov ispod da nema potencijal za rast. Koliko si debel sloj malča stavio ?
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
918
Aaa, onda sam krivo radio, prvo sam sadio pa onda stavljao slamu, konjsko đubre i ostalo, bilo je tako 5-10 cm, kako gdje. Ako mi kosilica već malčira travu, onda je dovoljno samo đubre stavljati tijekom zime?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,913
Ovako bi ti išlo.

Na jesen pokosio što niže možeš. Pobacaj gnojivo. Naslaži malč materijal gore. Što deblji sloj to bolje. Ako misliš da je dovoljno, dodaj još. I na proljeće dodaš još malo malča i to je to.

Ako ćeš sijati, grabljama napravi kanalić u malču i sij. Ako ćeš presadnice onda malo rukama razmakni i napravi rupu s onom bušilicom, stavi presadnicu unutra, stisni okolo zemlju i vrati malč oko nje.

Kao što sam već rekao. Za uspješan vrt bez motike trebaju ogromne količine materijala. Koliko točno ovisi od samog materijala što ćeš vidjeti kroz iskustvo.


I jedna stvar. Pirika. Nje se nećeš nikad 100% riješiti nijednom metodom osim u povišenoj gredici. Ili kanalom oko vrta koji će služiti kao zračna barijera korijenu.

Ona se razmnožava korijenom isto. Iz svake kvrgice na korijenu može niknuti nova biljka. I sadašnja biljka koja nije u vrtu nego negdje sastrane hrani mladu biljku i ne treba mladoj biljci sunce. I ona probija i probija malč. Ali u puno manjoj količini i jako ju je lagano iščupati van jer je zemlja ispod malča rahla.

Sad. Nijedna metoda nije savršena. Trebaš naći šta tebi i tvojem tlu odgovara. I naravno ovisno o materijalu i količini s kojom raspolažeš.

Do ćeš sada raditi vrt bez motike. Ja bi ti preporučio da pripremiš klasično. Znači frezanje i onda gore malč. Jer kao što sam rekao. Da malč ubije korov treba vremena. Osim ako je u iznimno velikim količinama.

Ja imam pristup većim količinama materijala pa sam krumpir direktno na travu i gore malč i samo dodavao malč gdje je korov probijao. Ali se opet bolje pokazao dio vrta gdje je malč od jeseni bio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh