• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zakon o sezonskom zapošljavanju

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Nisu 600 hego 500 kn.Ja imam 32 godine radnog staža.Poljoprivrednog.

:rolfer::rolfer:
ma bravo!!!
daj sad samo baci matematiku koliko si uplatila i koliko dugo bi morala dobivat poljoprivrednu mirovinu da bi to samo dovela na nulu?
;)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A ti lijepi dvije "markice" pa potiči zapošljavanje i ostalo :) Tako kad budeš dao 1200 kn samo za doprinose pa pjevaj ;)

A ti zaljepi markicu i sa njom se evidentiraj u poreznoj upravi,pa nemoj platit ostatak poreza i prireza koji su propisani ovim zakonom,pa me baš zanima dal će ti netko iz porezne pokucat na vrata...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kako nema logike-ako trebaš radnika dva puta u mjesec dana,znači potrošiti ćeš na njega 40 kn za dvije markice,on će imati dva dana radnog staža taj mjesec sa plačenim doprinosima.Sve skupa ispada da te radnik košta dvije kune po satu više,ili ga ti možeš-ukoliko se tako dogovorite- platiti dvije kune po satu manje.Ako čovjek cijeni to da mu ide radni staž.Iako nekako nisam sklona povjerovati da će pristati na manju satnicu u korist plačenih doprinosa.

Po satu ćeš biti obavezan platiti državi oko 9,00kn,znači kad se sve zbroji,markica,porez na dohodak,prirez u tvojoj županiji i još neke sitnice...tako je barem meni moj knjigovođa izračunao,sve to uredno piše u tom novopečenom zakonu,ali naravno fiškalskim rječnikom,kojeg mi obični smrtnici teško razumijemo i izdvajamo samo detalje koji bi nama pasali...
Također su u javnost pušteni samo sitni detalji tog zakona,da ljudima zamažu oči...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
:rolfer::rolfer:
ma bravo!!!
daj sad samo baci matematiku koliko si uplatila i koliko dugo bi morala dobivat poljoprivrednu mirovinu da bi to samo dovela na nulu?
;)

Darijus,znam ja sve to što ti hoćeš reći,međutim,svi mi govorimo kako ćemo uštedjeti našto za stare dane,nešto staviti sa strane,uložiti u nešto,i sve to ,pogotovo mi starija generacija napravimo,međutim,banka može propasti,ode ušteđevina,cijena nekretnina padne,ili se uopće ne može prodati,pa opet imaš,ali nemaš šta staviti u usta,a ovaj mirovinski fond-mi smo zbog godina starosti samo u prvom stupu koji nije privatiziran-je jedna opcija više kao sigurnost da ću kada više zaista neću moći ama baš ništa privrijediti moći kupiti pola kile kruha na dan.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Darijus,znam ja sve to što ti hoćeš reći,međutim,svi mi govorimo kako ćemo uštedjeti našto za stare dane,nešto staviti sa strane,uložiti u nešto,i sve to ,pogotovo mi starija generacija napravimo,međutim,banka može propasti,ode ušteđevina,cijena nekretnina padne,ili se uopće ne može prodati,pa opet imaš,ali nemaš šta staviti u usta,a ovaj mirovinski fond-mi smo zbog godina starosti samo u prvom stupu koji nije privatiziran-je jedna opcija više kao sigurnost da ću kada više zaista neću moći ama baš ništa privrijediti moći kupiti pola kile kruha na dan.

Sve to stoji moj stric i strina plačali su 40 god poljoprivredno od 80-90 god dobrane cifre kako je reko najviše da se nađe za stare dane oko( 500 Deutche Mark), sada imaju 700 kn jedno 700 kn drugo i kada sa 70 god nemogu raditi moraju opet još više rintat da prežive,a kako stric kaže mogao je imati 100 ooo maraka u slamarici:p
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sve to stoji moj stric i strina plačali su 40 god poljoprivredno od 80-90 god dobrane cifre kako je reko najviše da se nađe za stare dane oko( 500 Deutche Mark), sada imaju 700 kn jedno 700 kn drugo i kada sa 70 god nemogu raditi moraju opet još više rintat da prežive,a kako stric kaže mogao je imati 100 ooo maraka u slamarici:p

Sve ti je to tako kako je,plačanje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja ti ipak pruža ,koliko god mizerno bilo,ipak nešto,ako ništa drugo,a ono bar osnovne zdravstvene usluge,koje tek kada ih zatrebaš shvatiš koliko koštaju ako ih moraš platiti gotovinom.Što se tiče visine buduće mirovine,na nju kao pojedinac ne mogu utjecati,to određuju naši krojači sudbina,ali što reći na to da je moj pokojni otac bio državni službenik-voditelj matičnog ureda iliti matičar,a kada je stekao uvjete za mirovinu i bio umirovljen živio je još godinu-dvije.Sada mama prima sedamdeset posto njegove mirovine,takav je zakon,i znaš li koliko ona iznosi-sa zadnjom povišicom od čeriri kune-1050 kn.Dakle da je otac živ,primao bi 1350 kn.Sa svojom visokom školom i radnim mjestom voditalja matičnog ureda.Sve je to loše posloženo,ali nadam se kada ja kroz sedam godina steknem uvjete ze umirovljenje da će se nešto promjeniti.Nabolje.Ili ću promjeniti nacionalnost u "Rom"pa ću živjeti da mi svi u selu zavide.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A ti zaljepi markicu i sa njom se evidentiraj u poreznoj upravi,pa nemoj platit ostatak poreza i prireza koji su propisani ovim zakonom,pa me baš zanima dal će ti netko iz porezne pokucat na vrata...

Će da doznam sutra.

Ja sam uveo pola markice plaćam ja, pola radnici. Zato što po ovim sunjarama ne rade duže od pet sati. A neka onda oni računaju koliko im je to po satu manje. Tako je fer.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
sve si nekaj mislim, a tko brani ljudima da si sami pokupuju markice i nakelje tri mjeseca radnog staža?
...pogotovo ovi kaj im malo fali do penzije...
gledal danas poljoprivrednu, nema ni riječi da će biti više od 20 kuna po danu doprinosa.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Ja sam uveo pola markice plaćam ja, pola radnici. Zato što po ovim sunjarama ne rade duže od pet sati. A neka onda oni računaju koliko im je to po satu manje. Tako je fer.
__________________

ne bih se složio,doprinose treba platiti poslodavac
a to što ne rade duže od 5 sati,pa ti uzmi manje radnika pa nek rade 8
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
A smiju li ti pomagati susjedi, kumovi, rodbina. Šta je s tom pričom? Mislim šta kaže zakon. Bilo je nekakve priče o 500 metara udaljenosti ali mislim da je to ukinuto ili možda nije.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A smiju li ti pomagati susjedi, kumovi, rodbina. Šta je s tom pričom? Mislim šta kaže zakon. Bilo je nekakve priče o 500 metara udaljenosti ali mislim da je to ukinuto ili možda nije.

Meni ti lane bio dr.inspek u voćnjaku ribanje 90 minuta,zatečeni u branju ja ,punica i komšo 200 metara udaljenosti.Nisu ništa prigovorili i napomenuli da onih 500met ne vrijedi. E sada ako ti komšo ili neko od rodbine ima na zavodu primanja naj...o si bilo to rodbina bilo susjedi a pogotovo ako nisu iz tvog sela ulice.Drugi dan dat mi je rok da sve moguće papire faksiram do 9 sati ili sljedi kazna,moja firma da faksira izjave radnika što su ko su i zašto su u branju kod mene i jer rade za novac.Najzanimljivije jedan inspektor ispituje mene a drugi pomoć da nebi bilo dobacivanja,nije palilo ni što mi punica pomaže to ih nezanima samo zakon.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Kud ću, šta ću. Kud ću šta ću.

Ja imam brojnu rodbinu voljnu pomoći ali raštrakanu svagdje. Radnika nemam u blizini da ga platim dukatom i da mu naljepim zlatnu markicu. Ima samo ovih sa socijalama koji kažu da ne smiju raditi. Apsurda ti do neba.

Nema druge nega ja i moja jača polovina i taman smo najesen gotovi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam uveo pola markice plaćam ja, pola radnici. Zato što po ovim sunjarama ne rade duže od pet sati. A neka onda oni računaju koliko im je to po satu manje. Tako je fer.
__________________

ne bih se složio,doprinose treba platiti poslodavac
a to što ne rade duže od 5 sati,pa ti uzmi manje radnika pa nek rade 8

Je doprinose treba platiti poslodavac. Ja sam ipak samo poslodavac a ne robovlasnik. Ja ih pitam dokle žele raditi, one kažu do 12 ili 13 h, na kraju bude i do 11 h. Radnik je čovjek a ne đon koji dere, imaju žene i svoje probleme, tlak i ostalo... Ako se plaća sat od 8 - 12 kn tu mislim da treba platiti markica, no ako se plaća 15- 20 kn e tu već treba viditi obostrano zadovoljstvo!

Ne mogu ni je baš svaki dan ustajati u 4 sata, dovezi ih na njivu, odvezi sa njive i onda još radi na njivi do mraka. U redu imam i ja svojih propusta zbog kojih radim prekovremeno, ali ipak odraditi 8 sati kvalitetno na njivi prelomjen u struku i pogrbljen ne može nitko!
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Sad nešto razmišljam kako u svakoj nesreći ima i nešto sreće. Poslije onog mraza a i leda nema ni posla za radnike. Ovo što je malo ostalo ja i žena preradimo u sok, džem i naravno višnjevac.
 
M

MOCO

Guest
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_06_64_1522.html

Članak 1.
Najniži dnevni iznos plaće koju je poslodavac dužan isplatiti sezonskom radniku koji obavlja privremene odnosno povremene sezonske poslove u poljoprivredi, za 2012. godinu ne može biti niži od 70,40 kuna.

Članak 2.
Na iznos plaće odnosno iz iznosa plaće iz članka 1. ove Odluke ne obračunavaju se i ne uplaćuju doprinosi za obvezna osiguranja po stopama prema posebnom propisu, jer su ista uplaćena unaprijed kupnjom vrijednosnog kupona.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_06_64_1521.html
(o ugovoru)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Je doprinose treba platiti poslodavac. Ja sam ipak samo poslodavac a ne robovlasnik. Ja ih pitam dokle žele raditi, one kažu do 12 ili 13 h, na kraju bude i do 11 h. Radnik je čovjek a ne đon koji dere, imaju žene i svoje probleme, tlak i ostalo... Ako se plaća sat od 8 - 12 kn tu mislim da treba platiti markica, no ako se plaća 15- 20 kn e tu već treba viditi obostrano zadovoljstvo!

Ne mogu ni je baš svaki dan ustajati u 4 sata, dovezi ih na njivu, odvezi sa njive i onda još radi na njivi do mraka. U redu imam i ja svojih propusta zbog kojih radim prekovremeno, ali ipak odraditi 8 sati kvalitetno na njivi prelomjen u struku i pogrbljen ne može nitko!

Čovjek s čovjekom se uvijek može dogovoriti,zato npr.što si Ti sve to prošao i znaš kako je raditi u polju,onaj šef iz "Žita" to ne zna jer njegovi robovi okopavaju repu od 6-16 a on sjedi u klimatiziranom uredu,i po njegovom trebali bi raditi od 6-21 :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kupio sam knjižice, ali nema "biljega-markica" nigdje. Obišao sam Glavnu Poštu u Osijeku, FINA, Tisak, Narodne Novine. Jedino sam našao u NN knjižice. Super jednostavno i ok mi se čini. Samo ja izlazim iz poljoprivrednog robovanja jer mi bunari presušili. Ostalima SRETNO!!!

ugovorsezonskirad001.jpg

ugovorsezonskirad002.jpg

ugovorsezonskirad003.jpg
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Gledam u ovoj knjižici točku 2.2 i 2.3 i sve me nešto kopka da odem u sezonce.Kad čovjek vidi ove odredbe dopizdi mu biti gazda sa radnim vremenom "od jutra do mraka",sa radnom subotom,često i nedjeljom,blagdani i praznici prema potrebi,a gazdarica još k tome dodatno u fušu odrađuje u kuhinji.Bem ti život i zakonski nezaštičene gazdarice.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pitanje jer može moja supruga koja je nezaposlena,na ovaj način sebi osigurati sigurnost pri prodaji voća-povrća,te da je inspektori neče zezati.
Ona je član OPG-a
 
Na vrh