• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zakon o sezonskom zapošljavanju

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A jesu skomplicirali. Što nisu lijepo rekli pola dana 10 kuna bijega, cijeli dan 20 kn biljega. Nema više radnika koji može raditi 7 i pol sati u njivi ne ne. Mislim izdangubit će on vrijeme ali kvalitetni rad ne. Što je sa kišnim danom? Jel će inspektori progledati malo kroz prste? Inaće sistem je hvale vrijedan. E da dali ću ja imati kalkulaciju troškova tog rada? Jel se te markice kupuju sa r1? Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ugovor o sezonskom radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi sklapa se, prije početka rada, za svaki radni dan, predajom i prihvatom vrijednosnog kupona, te njegovim evidentiranjem na propisanom obrascu ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi.

U roku od osam dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ministar nadležan za rad, uz suglasnost ministra nadležnog za financije, pravilnikom će propisati sadržaj i oblik ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi i vrijednosnog kupona, postupak izdavanja i distribucije, te postupak njihove zamjene, način evidentiranja podataka te vođenje registra izdanih vrijednosnih kupona.

Tko je ovdje normalan?? Zar će zbilja trebati sastavljati ugovor svaki dan???
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
i, ako ja imam opg koji nije u sustavu pdv-a, a njiva na koju uzmem sezonca isto nije u upisniku?
na koji način ja mogu onda nekom isplatit plaću a ne vodim knjige?
a ako odem javnom bilježniku i svojem sezoncu iznajmim njivu za nula kuna, jel onda on sezonac il radi na svojoj njivi?

:vragek::vragek::vragek:

druže inspektore, pa to nisu sezonci, to ljude zanima kak se sadi luk pa sam im danas odlučio pokazati...
drugarice inspektorka, nisu to sezonci, to su kum i kuma!
gosn inspektor, ja ne poznam te ljude, oni meni rade štetu!!!

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

pišurija....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E sad ste ga Vas dvojica zdrobili bez veze. Jasno kao dan. Samo neka krene više i neka naprave polovičan dan. Ostalo će fercerati kako singerica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ma nema veze oće li funkcionirat ili neće, svako će si složit po svom, ali ne mogu se otet dojmu da ima rupa...
gledamo austrijance nedjeljom u poljoprivrednoj, ali da to uspijemo kod sebe primjeniti treba proći vrijeme.
jedino što je sigurno to je da će opet nahrdat mali proizvođači...
i još me jedno ubolo u oko, a to je 90 dana po glavi sezonca...
kaj ak ima posla za jedno 200 dana? da si uigranog sezonca ostavimo doma i uzmemo nekog koji nema pojma? il da ih vozimo u krug?

jojojojo, opet sam počel drobit...sorry kontam, na to sam deformiran...:lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ma nema veze oće li funkcionirat ili neće, svako će si složit po svom, ali ne mogu se otet dojmu da ima rupa...
gledamo austrijance nedjeljom u poljoprivrednoj, ali da to uspijemo kod sebe primjeniti treba proći vrijeme.
jedino što je sigurno to je da će opet nahrdat mali proizvođači...
i još me jedno ubolo u oko, a to je 90 dana po glavi sezonca...
kaj ak ima posla za jedno 200 dana? da si uigranog sezonca ostavimo doma i uzmemo nekog koji nema pojma? il da ih vozimo u krug?

jojojojo, opet sam počel drobit...sorry kontam, na to sam deformiran...:lol:

Eeeee, ako ima posla 200 dana onda sklapaj ugovor na neodređeno vrijeme. Godina ima 365 dana, od toga su 103 dana subote i nedjelje koje su neradne, ima hrpa drugih praznika i obvezni godišnji od 30 dana. Kak možeš uopće nekog držat 200 dana kod sebe, to je protuzakonito:rolfer:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A jesu skomplicirali. Što nisu lijepo rekli pola dana 10 kuna bijega, cijeli dan 20 kn biljega. Nema više radnika koji može raditi 7 i pol sati u njivi ne ne. Mislim izdangubit će on vrijeme ali kvalitetni rad ne. Što je sa kišnim danom? Jel će inspektori progledati malo kroz prste? Inaće sistem je hvale vrijedan. E da dali ću ja imati kalkulaciju troškova tog rada? Jel se te markice kupuju sa r1? Poz

Mislim da su biljezi vrijednosti 20kn,a to ne znači da ćeš platiti 20kn dnevno po radniku,već je izračunata dnevna osnovica za doprinose za sezonskog radnika,koja iznosi 90,35kn...što i nije baš mali iznos...
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Ma nije to sve,kada ste evindetirani da prijavite osobu, a prijava poreza na dohodak,koliko radnika,dana koliki je to prihod idr,itd:confused:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_06_61_1484.html
Znači,po jednom radniku morat ćemo plaćati oko 10,00EUR dnevno u državnu kasicu prasicu...a ako radi samo nekoliko sati na dan,jedan biljeg od 20,00kn vrijedit će za 2,00h rada...

Sva sreća da smo tako konkurentni na tržištu inače bi nam ovaj zakon mogao donesti puno probema. :rolfer:


Zanima me kako će braniti našu proizvodnju protiv konkurencije s istoka i juga Europe?

Takav zakon ja katastrofa za naše neuređeno tržište.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mislim da su biljezi vrijednosti 20kn,a to ne znači da ćeš platiti 20kn dnevno po radniku,već je izračunata dnevna osnovica za doprinose za sezonskog radnika,koja iznosi 90,35kn...što i nije baš mali iznos...

A meni se čini da je baš tako-dnevno se plača po radniku taj biljeg od dvadeset kuna što pokriva doprinose za njega za taj jedan odrađeni dan.Onda se svi nakupljeni biljezi u knjižici njemu na kraju godine zbrajaju i koliko ih ima-toliko dana radnoga staža mu se za tu godinu računa.Tako su nekako neki dan objasnili na televiziji,ako sam dobro zapamtila.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A meni se čini da je baš tako-dnevno se plača po radniku taj biljeg od dvadeset kuna što pokriva doprinose za njega za taj jedan odrađeni dan.Onda se svi nakupljeni biljezi u knjižici njemu na kraju godine zbrajaju i koliko ih ima-toliko dana radnoga staža mu se za tu godinu računa.Tako su nekako neki dan objasnili na televiziji,ako sam dobro zapamtila.

Baš i nema neke logike,onda nitko ne bi zapošljavao radnike za stalno u poljoprivredi,već bi svi uzimali sezonce na 90 dana i plačali 600kn/mjesečno za doprinose...to baš i ne bi bile neke stimulirajuće mjere zapošljavanja...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A meni se čini da je baš tako-dnevno se plača po radniku taj biljeg od dvadeset kuna što pokriva doprinose za njega za taj jedan odrađeni dan.Onda se svi nakupljeni biljezi u knjižici njemu na kraju godine zbrajaju i koliko ih ima-toliko dana radnoga staža mu se za tu godinu računa.Tako su nekako neki dan objasnili na televiziji,ako sam dobro zapamtila.

To je to i nema sad tu neke teorije zavjere. Ostalo samo drobe po svemu. Meni treba samo "biljeg" ili "markica" kako god na pola dana i kišni dan. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Baš i nema neke logike,onda nitko ne bi zapošljavao radnike za stalno u poljoprivredi,već bi svi uzimali sezonce na 90 dana i plačali 600kn/mjesečno za doprinose...to baš i ne bi bile neke stimulirajuće mjere zapošljavanja...

A ti lijepi dvije "markice" pa potiči zapošljavanje i ostalo :) Tako kad budeš dao 1200 kn samo za doprinose pa pjevaj ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
pa kaj nisu poljoprivredni doprinosi negdje u grubo oko 600 kuna, ono što porezna šalje?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Baš i nema neke logike,onda nitko ne bi zapošljavao radnike za stalno u poljoprivredi,već bi svi uzimali sezonce na 90 dana i plačali 600kn/mjesečno za doprinose...to baš i ne bi bile neke stimulirajuće mjere zapošljavanja...

Kako nema logike-ako trebaš radnika dva puta u mjesec dana,znači potrošiti ćeš na njega 40 kn za dvije markice,on će imati dva dana radnog staža taj mjesec sa plačenim doprinosima.Sve skupa ispada da te radnik košta dvije kune po satu više,ili ga ti možeš-ukoliko se tako dogovorite- platiti dvije kune po satu manje.Ako čovjek cijeni to da mu ide radni staž.Iako nekako nisam sklona povjerovati da će pristati na manju satnicu u korist plačenih doprinosa.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
pa kaj nisu poljoprivredni doprinosi negdje u grubo oko 600 kuna, ono što porezna šalje?

Nisu 600 hego 500 kn.Ja imam 32 godine radnog staža.Poljoprivrednog.
 

Najnoviji postovi

Na vrh