• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zamjena kočnica na univerzalu

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Da, može. Komparatorom izmjeriš zračnost i onda znaš koliko treba skinuti. Pri tome treba paziti s koje strane skidaš, da ne poremetiš zračnost na tanjurastom zupčaniku diferencijala (odnosno sliku nošenja).
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Zračnost između čega točno treba izmjeriti? I dal je to moguće bez skidanja stražnjeg poklopca?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ako su skinute obje trube, nasloniš komparator na jednoj strani i postaviš ga u nulu. Guraš u jednu stanu i očitaš promjenu, pa guraš s druge strane i opet očitaš promjenu. Njihov zbroj je ukupna zračnost.
Ako ne skidaš stražnji poklopac, onda sa svake strane skini po pločicu veličine 1/2 izmjerene ukupne zračnosti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
To se tak ne radi.
Vodi računa da opisani način može zavarati jer ako se tanjurasti nasloni na konusni onda sa te strane nema lufta na mjernom uređaju a u stvari ga na ležaju ima....
Ako hočeš napraviti kak trebai bez opasnosti po konusno tanjurasti par obavezno skini zadnji poklopac
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
To se tak ne radi.
Vodi računa da opisani način može zavarati jer ako se tanjurasti nasloni na konusni onda sa te strane nema lufta na mjernom uređaju a u stvari ga na ležaju ima....
Slažem se, najsigurnije mjerenje je sa skinutim poklopcem.
No teško da ima lufta više od 1/10mm sa svake strane, a i teško da je aksijalna zračnost u zupčanicima manja od toga.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Baš se i ne sjecam kak je bilo kod tebe na Štorku kad sam diatanciral. Jel sam gde vadil i gde sam dodaval :unsure: stvarno se ne sjecam ali to je najispravniji način.
Uostalom, tak si i napisal u postu 21
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ne sjećam se više. Mislim da nismo trebali dodavati pločice, ili smo 5/100 zamijenili sa 10/100.
 
Na vrh