• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zapocinjanje poljoprivrednog gospodarstva

F

furiofly

Guest
Moje ime je Donald i trenutno sam na studiju u Americi.
Kroz 4 godine provedene ovdje shvatio sam koliko zelim zivjeti u Hrvatskoj i pridonositi Hrvatskom drustvu.
Imam namjeru vratiti se u Hrvatsku po svrsetku studija i zapoceti svoj biznis.
Ovdje sam dosao u doticaj sa Aquaponic tehnikom i ostao poprilicno impresioniran.
Dosao sam do ideje da pokrenem komercijalnu Aquaponic farmu za uzgoj organskog povrca.
Posto ce citav projekt ici od "nule" (kupnje zemljista, izgradnje objekta itd.) bit ce mi potrebna investicija za samu izgradnju plastenika i sistema, pa me zanima dali postoje kakve subvencije od strane Hrvatske ili EU?
Koliko je tesko dobiti iste i sto je sve potrebno?
Ne idem za basnoslovnom zaradom, vodi me cisto ljubav prema domovini i zdravom zivotu, te nacinu zivota koji rad na zemlji donosi.
Svaka informacija je dobrodosla.

Zahvaljujem unaprijed
 
F

furiofly

Guest
To je simbioza hidroponije i aquakulture.
puno bolje nego hidroponija ili standardno povrtlarstvo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
e da, nema niš bolje od neke novotarije...
samo uloži hrpetinu novaca, pa se daj u utrku s konvencionalnim povrtlarima (čitaj johabica i darijus) koji još dan danas voze drekec od kravica i konjića po svojim njivama...i v niš drugo ne vjeruju...:icon_rofl:
sretno s idejom, zaista ti želim uspjeh, samo uvijek imaj na umu da je ovo Hrvatska...:(devil):
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
To je simbioza hidroponije i aquakulture.
puno bolje nego hidroponija ili standardno povrtlarstvo.

Aaaaa, to je ona zeza kad ribe žive u vodi kojom se hrane biljke na kamenoj vuni ili u bazenima za salatu?
 
Posljednje uređivanje:
F

furiofly

Guest
ma znam starac sve, zato sam i pobegel u prokletu Ameriku.
Ali mi je zlo iskreno od ovoga ovdje i Monsanta i otrova i svega.
Ljudi dobivaju rakove ko djeca bombone, ipak je sretan i zadovoljan i najprije zdrav zivot najbitniji.
A imam neki osjecaj da bih mogao pomoci i Hrvatskoj i da promijeni malo misljenje o kvaliteti hrane.
Vec sam u pregovorima sa nekim ljudima iz Hrvatske, mislim da bi povoljna proizvodnja ovakvog proizvoda uz kvalitetu mogla biti konkurentna na trzistu jer gle cuda ne obradjujes zemlju i koristis gnojiva a prirod je puno veci :)
A i rodna gruda je rodna gruda.
 
F

furiofly

Guest
je to su ribe koje bukvalno seru u vodu i onda ta voda cirkulira kroz medij, ja mislim da je kokos najbolji.
Biljke uzimaju hranjive tvari i filtlriraju vodu koja se cista vraca natrag u bazen sa ribama.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
je to su ribe koje bukvalno seru u vodu i onda ta voda cirkulira kroz medij, ja mislim da je kokos najbolji.
Biljke uzimaju hranjive tvari i filtlriraju vodu koja se cista vraca natrag u bazen sa ribama.

Sve zavisi kokvi su prinosi u toj simbiozi? Dakle, najmanje nekog ovde interesuje na koji način je je salata došla u fazu u kojoj je kad stoji na ploici u supermarketu. Ono što našeg potrošača trenutno najviše interesuje je prije svega kolika je cijena te salate i kako izgleda, odnosno koliko će otpada od nje imati ako nije potpuno zdrava . Znači kolika je cijena i kolika je iskoristivost kad je donese kući (da nema puno škarta)
To što će na na gajbi u kojoj se nalazi pisati Aqua, bio, organic, folovi-golovi malo koga interesuje.
Dakle, ako cijena finalnog proizvoda prati cijenu konvencionalnog proizvoda, a usput je tehnologija isplativija od klasične (zemlja) i ulaganja se vraćaju brzo, a usput se i riba proda na tržnici ( isto nikog ne iteresuje gdje je odrasla) onda samo naprijed!
 
F

furiofly

Guest
pa cuj svijest se budi oko prehrane, pogotovo nakon ulaska u europsku uniju kad ce se Hrvatski ekoloski proizvod etiketirati i zastiti. Ali to na stranu.
Prinos je veci nego na zemlji, ne koriste se gnojiva ni strojevi, nema pesticida, pa sad ti racunaj jel mozes biti konkurentan sa cijenom. Plus nakon sto postavis sistem sve sto radis je hranis ribu i beres povrce.
U plasteniku mozes uzgajati cijelu godinu ako odrzavas temperaturu.
Ja mislim da bih mogao biti konkurentan sa cijenama, a nus prozivod je ekoloski uzgojena riba i povrce :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Svaka čast na ideji i interesu, ali mislim da će to ovdje loše proći. Vjerujem da će proizvod biti dosta skuplji a vidim da ljudi ovdje više paze na cijenu nego na kvalitetu proizvoda.
 
F

furiofly

Guest
A cuj lagano se stvara trziste za eko proizvod ne bojim se, a Autrijanci, Rusi itd. ludi za organskom hranom.
Ko hoce jest otrove nek jede, ima dovoljno svjesnih o prehrani da se proizvod plasira na trziste.
A i nije samo plac za prodaju, ima restorana koji su spremni platiti za svjeze organsko povrce ili ribu.
Hvala za misljenje, znam da je to Hrvatska. Ali ovo osjecam u kostima, nadam se da mi nostalgija nije pomutila um. u svakom slucaju bum jel drek doma, bolje neg jesti Americki.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
pa cuj svijest se budi oko prehrane, pogotovo nakon ulaska u europsku uniju kad ce se Hrvatski ekoloski proizvod etiketirati i zastiti. Ali to na stranu.

Ne pričam ja o svijesti prosiječnog Europljanina, nego o situacijom kreiranoj svijesti čovijeka sa ovih prostora. Ako će Hrvatski ekološki proizvod naći svoje mijesto negdje u Uniji po pristojnoj cijeni onda je to u redu. Da bi određeni proizvod izašao na inostrano tržište on mora biti potkovan određenim stvarima koje idu uz njega, a to je prije svega kličina. Svaka količina paritetno traži i količinu ulaganja.

Prinos je veci nego na zemlji, ne koriste se gnojiva ni strojevi, nema pesticida, pa sad ti racunaj jel mozes biti konkurentan sa cijenom. Plus nakon sto postavis sistem sve sto radis je hranis ribu i beres povrce.
U plasteniku mozes uzgajati cijelu godinu ako odrzavas temperaturu.
Ja mislim da bih mogao biti konkurentan sa cijenama, a nus prozivod je ekoloski uzgojena riba i povrce

Koliko vremena je potrebno da se isplati sam sistem, odnosno koliko ciklusa proizvodnje da bi se po tom principu počelo zarađivati (ne vraćati ulog)?
Koliki udio u ishrani ribe zazuzima trošak u proizvodnji i da li trošak za ishranu ribe može podmiriti sama riba kad se proda?

Mislim, svaka čast za entuzijazam i ne treba da gledaš na prepreke nego ako nađeš računicu i ako imaš čvrstu volju samo naprijed.

Ono na što bi trebao obratiti pažnju je to da sam sistem po sebi ne posmatraš kao nešto što će i da proda proizvod i da donese zaradu, nego stvari treba da posmatraš tako da proizvod staviš na stranu, ubaciš trošak u njega, ubaciš bruto dobit i na kraju izračinaš neto. Zapamti, najbitnija ti je NETO dobit. Emocije u bilo kojem smislu ostavi na stranu.

Svaka čast na ideji i interesu, ali mislim da će to ovdje loše proći. Vjerujem da će proizvod biti dosta skuplji a vidim da ljudi ovdje više paze na cijenu nego na kvalitetu proizvoda.

Ljudi paze na cijenu zato što moraju, a ne zato što tako hoće. Jednostavno matematika tako funkcioniše. Takva ti je psihologija mase, a ista nije nametnuta nego je dio ljudske prirode.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
cuj uloziti isto truda u marketing kao i u proizvodnju

Naravno. Posmatraj to i sa druge strane, ako nećeš ti neko će drugi. Uvijek ima mijesta za novitete i narod ih je željan. Sa zapada je sve polako dolazilo pa je za očekivat' da će i to. Ja za samu tehnologiju znam već neko vrijeme, al' većini potrošača je novitet, a kao što reče ako ništa onda će zbog toga biti zanimljivo bar neko vrijeme. Svakako se isplati probati.
 
F

furiofly

Guest
Istina, a ako moram jesti drek, domaci je sladji od Americkog :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
A cuj lagano se stvara trziste za eko proizvod ne bojim se, a Autrijanci, Rusi itd. ludi za organskom hranom.
Ko hoce jest otrove nek jede, ima dovoljno svjesnih o prehrani da se proizvod plasira na trziste.
A i nije samo plac za prodaju, ima restorana koji su spremni platiti za svjeze organsko povrce ili ribu.
Hvala za misljenje, znam da je to Hrvatska. Ali ovo osjecam u kostima, nadam se da mi nostalgija nije pomutila um. u svakom slucaju bum jel drek doma, bolje neg jesti Americki.

Svuda je lijepo al doma je najlijepše :). Nije stvar u tome što ljudi ne bi jeli zdravo ali ima onih koji si ne mogu priuštiti nekoliko stotina na mjesec više tako da su na neki način primorani. Ugl. želim ti sreću u projektu i sigurnoo bi bilo bolje da je više ljudi sa takvim idejama i željom da se takvo nešto pokrene.
 
F

furiofly

Guest
Hvala Zoki,
Evo obecavam da te zovem na organskog Sarana i organsku salatu kad krenem.
Znam o cemu pricas bio sam i sam u toj situaciji, ali mislim da bi se na ovaj nacin mogao takav proizvod pribliziti ljudskim masama, posto je sama proizvodnja manje zahtjevna nego klasicna.
Moglo bi se biti konkurentan sa cijenama.
Problem je u uvozu, to unistava Hrvatskog seljaka, Kina brate.
A i ako necemo mi mladi ovu Hrvatsku probati postaviti na noge tko ce ?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A cuj lagano se stvara trziste za eko proizvod ne bojim se, a Autrijanci, Rusi itd. ludi za organskom hranom.
ribu.

Mi na rusko tržište ne možemo izaći direktno,jedino preko posrednika (Srbije) tak da taj dio možeš zaboravit...to nam je Sanaderova ostavština u vezi Južnog toka...
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
da, vidla sam neke prototipe toga i sama imam neke akvarije i stvarno moram priznati da si biljke (uglavnom cvijeće) zaljevam tom vodom i da bujaju... ali bojim se da na to gledaš mrvičak olako...
Mislim da oko tog sistema ima mnogo mnogo više posla....
Prvo, kakvi će ti to biti organski šarani? sa čime ćeš ih hraniti a da to bude organsko?!
Druga stvar, to sve ipak trebaš čistiti...da...oni kakaju u tu vodu... i dišu u toj vodi...i biljke ne mogu jednostavno potrošiti ama baš sve to!! nemre govneko biljka "pojesti" da od njega ne ostane ama baš ništa...niti ti šarani možda neće pojesti baš 100% te hrane koju im daš i ona će truliti u vodi, koju će ti šarani udisati...
naime, jest, imati ćeš filter tj. salaticu, ali uz to trebaš još bar jedan mehanički filter... koji se svako tolko ipak treba očistiti...a nadalje kisik... ta riba treba i disati, znači da pak trebaš imati neke pumpe koje će vodu ili vrtiti i raditi valove ili na neki drugi način dovoditi potrebnu količinu kisika u vodu, jer za razliku od vodenih biljki, salata neće davati kisik u vodu.... a ovisno o proporcijama tog "ribnjaka" doslovno, za šarane, i pumpe koje trebaš...dolazi i račun za ne baš jeftinu Hrvatsku struju... i vodu...
Mislim da tu ima puuuno više posla osim nahraniti ribe i ubrati salatu....
ali držim ti fige!!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ma znam starac sve, zato sam i pobegel u prokletu Ameriku.
Ali mi je zlo iskreno od ovoga ovdje i Monsanta i otrova i svega.
Ljudi dobivaju rakove ko djeca bombone, ipak je sretan i zadovoljan i najprije zdrav zivot najbitniji.
A imam neki osjecaj da bih mogao pomoci i Hrvatskoj i da promijeni malo misljenje o kvaliteti hrane.
Vec sam u pregovorima sa nekim ljudima iz Hrvatske, mislim da bi povoljna proizvodnja ovakvog proizvoda uz kvalitetu mogla biti konkurentna na trzistu jer gle cuda ne obradjujes zemlju i koristis gnojiva a prirod je puno veci :)
A i rodna gruda je rodna gruda.

Što se tiče Monsanta,nije niti ovdje bajno,ljudi isto jedu svašta,GMO soja se uvozi na tankere i pod reklamom "kupujmo hrvatsko" trpa u sve vrste hrane,od ulja,mesnih prerađevina,kruha,keksa,čokolada...
Svaki dan smo sve deblja i bolesnija nacija...
Parafiskalni nameti su tako veliki da je gotovo nemoguće započeti bilo kakav posao i biti konkurentan na domaćem tržištu,a kamoli na stranom...
Malo usporedi poreze sa onima u Aziji,pa ćeš vidjeti zašto su oni tako uspješni...istina da je tamo radna snaga jeftina,ali opet nije toliko jeftinija nego u Europi,skupi su državni nameti po svakom zaposlenom radniku...oni niti ne znaju što je to "mirovinsko i zdravstveno",jer isto kod njih ne postoji...
Tak da se meni u zadnje vrijeme mota po glavi misao da bi spakoval svoje plastenike na šleper i preselil ih u neku sretniju zemlju...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh