• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zapocinjanje poljoprivrednog gospodarstva

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Tak da se meni u zadnje vrijeme mota po glavi misao da bi spakoval svoje plastenike na šleper i preselil ih u neku sretniju zemlju...

Iz tebe prije svega govori zdrav razum moram priznati.

Država umijesto da potiče potrošnju smanjivanjem nameta ona upravo radi suprotno (isto je i u BiH) jer sam aparat je navikao da kad usvoji proračun, a usvaja ga po želji a ne po realnoj osnovi, isti i realizuje pošto poto. Navika da se u kasi ima uvijek tako da ne fali je ipak zeznuta i radi se čisto o navici koju je teže iskorijeniti nego naviku alkoholičara, pušača ili narkomana. Sistem funkcioniše suprotno od načina kako bi trebao jer što više steže to se više na silu nastoje namaknuti sretstva na koja su navikli.
Pojedinačni entuzijazam svakako neće promijeniti situaciju jer sistem funkcioniše od vrha prema dole.
Ipak mislim da je osnovno u bilo kojem vidu poljoprivredne proizvodnje prvo tražiti računicu pa tek onda dati mijesto emocijama (ako su one upošte i potrebne).
 
F

furiofly

Guest
da, vidla sam neke prototipe toga i sama imam neke akvarije i stvarno moram priznati da si biljke (uglavnom cvijeće) zaljevam tom vodom i da bujaju... ali bojim se da na to gledaš mrvičak olako...
Mislim da oko tog sistema ima mnogo mnogo više posla....
Prvo, kakvi će ti to biti organski šarani? sa čime ćeš ih hraniti a da to bude organsko?!
Druga stvar, to sve ipak trebaš čistiti...da...oni kakaju u tu vodu... i dišu u toj vodi...i biljke ne mogu jednostavno potrošiti ama baš sve to!! nemre govneko biljka "pojesti" da od njega ne ostane ama baš ništa...niti ti šarani možda neće pojesti baš 100% te hrane koju im daš i ona će truliti u vodi, koju će ti šarani udisati...
naime, jest, imati ćeš filter tj. salaticu, ali uz to trebaš još bar jedan mehanički filter... koji se svako tolko ipak treba očistiti...a nadalje kisik... ta riba treba i disati, znači da pak trebaš imati neke pumpe koje će vodu ili vrtiti i raditi valove ili na neki drugi način dovoditi potrebnu količinu kisika u vodu, jer za razliku od vodenih biljki, salata neće davati kisik u vodu.... a ovisno o proporcijama tog "ribnjaka" doslovno, za šarane, i pumpe koje trebaš...dolazi i račun za ne baš jeftinu Hrvatsku struju... i vodu...
Mislim da tu ima puuuno više posla osim nahraniti ribe i ubrati salatu....
ali držim ti fige!!
Naravno da ima malo vise posla to sam bubnul onak, nisam htio u detalje sistema jeli.
poanta price je da kad povuces paralelu sa standardnim uzgojem povrca na zemlji, onda je kolicina truda ulozena u ovakav uzgoj smijesna.
Za sve postoji rijesenje pa tako i za struju, uostalom pumpa za vodu i nije neki potrosac.
 
F

furiofly

Guest
Što se tiče Monsanta,nije niti ovdje bajno,ljudi isto jedu svašta,GMO soja se uvozi na tankere i pod reklamom "kupujmo hrvatsko" trpa u sve vrste hrane,od ulja,mesnih prerađevina,kruha,keksa,čokolada...
Svaki dan smo sve deblja i bolesnija nacija...
Parafiskalni nameti su tako veliki da je gotovo nemoguće započeti bilo kakav posao i biti konkurentan na domaćem tržištu,a kamoli na stranom...
Malo usporedi poreze sa onima u Aziji,pa ćeš vidjeti zašto su oni tako uspješni...istina da je tamo radna snaga jeftina,ali opet nije toliko jeftinija nego u Europi,skupi su državni nameti po svakom zaposlenom radniku...oni niti ne znaju što je to "mirovinsko i zdravstveno",jer isto kod njih ne postoji...
Tak da se meni u zadnje vrijeme mota po glavi misao da bi spakoval svoje plastenike na šleper i preselil ih u neku sretniju zemlju...

Sve je meni to jasno, ali svijet se mijenja.
Mijenjat ce se i Hrvatska. Evo gledam samo ovdje u Americi koliko se mijenja svijest o zivotu i zdravlju i prehrani. U Hrvatskoj je potraznja za Eko proizvodima skocila za 70% u 2010 i raste.
Sa klasicnim proizvodima se necemo moci nositi, ne treba ni pokusavati. Hrvatska mora izgraditi brand, to je jedino sto ce nam spasiti poljoprivredu.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Mislim da ekologija mora zaživjeti usprkos svemu.Ulaskom u EU moći će se prodati takva hrana al onim bogatijima-njima je svijest proradila- šta će ti pare ako dobiješ rak i sl.Mi u Hrvatskoj smo previše siromašni da bi platili takvu hranu mada ona imala i standarnu cijenu.Uvijek će se neko pojaviti sa jeftinijim proizvodom punim kemije i naš narod če to kupovati jer mu je bitna količina koju dobije a ne kako je sve to uzgojeno.Bogati će tu hranu platiti duplo jer njima novac nije problem tako da ima logike pokrenuti takav projekat.
 
F

furiofly

Guest
imas pravo. Ali znas kaj mi je najgore kod nasih ljudi. Jeftino, jeftino, a kad zdravlje pocne skripat onda nije u pitanju koliko treba. Umjesto da se preventira zdravim nacinom zivota koji se na duge staze itekako isplati.
A i imam osjecaj da se ljudi polagano bude, jebiga ipak je stvar u informaciji. Puno njih ni nezna kaj jede.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
. Ali znas kaj mi je najgore kod nasih ljudi. Jeftino, jeftino, a kad zdravlje pocne skripat onda nije u pitanju koliko treba.

Pitaš li se zašto je to tako?
 
F

furiofly

Guest
Nedostatak inteligencije, nuzda, skrtost. Ima par razloga izaberi jedan.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Nedostatak inteligencije, nuzda, skrtost. Ima par razloga izaberi jedan.

Mlad si momak pa ti i nije zamijeriti jer adrenalin radi svoje, al' pokušat ću ovako smirenih živaca da budem edukativan koliko je to moguće mada u tvojim ponuđenim razlozima imaš i odgovor. Citiram;

1. Nedostatak inteligencije
2. Nužda
3. Škrtost

Pod jedan;
Ne možeš ljude po osnovu njihove nacionalne ili regionalne pripadnosti svrstavati u inteligentne ili manje inteligentne. Generalizacija po tom osnovu može proizaći iz rasističkog ponašanja pa makar se ono odnosilo i na sopstveni narod. Takođe ni čovijeka koji tako klasifikuje ljude ne možemo smatrati inteligentnim ili manje inteligentnim. Dakle ponuđena opcija pod jedan je isključena.
Pod tri;
I ta opcija izlazi iz okvira grupe i tiče se pojedinca bez obzira na pripadnost i odražava pojedinčev karakter. Dakle, možemo je poistovijetiti sa opcijom jedan.
Ostaje još opcija dva u kojoj i sam daješ odgovor, a jedino tu opciju možemo svrstati u red po regionalno-nacionalnoj pripadnosti.

Sretno s biznisom, a temi koju si otvorio želim puno uspijeha mada u njoj iz određenih razloga više neću pisati.

Pozdrav!
 
F

furiofly

Guest
Mlad si momak pa ti i nije zamijeriti jer adrenalin radi svoje, al' pokušat ću ovako smirenih živaca da budem edukativan koliko je to moguće mada u tvojim ponuđenim razlozima imaš i odgovor. Citiram;

1. Nedostatak inteligencije
2. Nužda
3. Škrtost

Pod jedan;
Ne možeš ljude po osnovu njihove nacionalne ili regionalne pripadnosti svrstavati u inteligentne ili manje inteligentne. Generalizacija po tom osnovu može proizaći iz rasističkog ponašanja pa makar se ono odnosilo i na sopstveni narod. Takođe ni čovijeka koji tako klasifikuje ljude ne možemo smatrati inteligentnim ili manje inteligentnim. Dakle ponuđena opcija pod jedan je isključena.
Pod tri;
I ta opcija izlazi iz okvira grupe i tiče se pojedinca bez obzira na pripadnost i odražava pojedinčev karakter. Dakle, možemo je poistovijetiti sa opcijom jedan.
Ostaje još opcija dva u kojoj i sam daješ odgovor, a jedino tu opciju možemo svrstati u red po regionalno-nacionalnoj pripadnosti.

Sretno s biznisom, a temi koju si otvorio želim puno uspijeha mada u njoj iz određenih razloga više neću pisati.

Pozdrav!


Ja opet mislim da ti nisi objektivan, ja nalazim razlog u sva tri primjera.
ovo apsolutno nije imalo rasisticku konotaciju. Nema potrebe za ljutnju.
Ja sam samo realist koji je 27 godina i zivio na tom istom Balkanu o kojem ti pricas.
Ja manjak inteligencije smatram, evo primjer: najbitnije ti je u zivotu da se dvoje ljudi istog spola ne mogu zeniti, za takve stvari se izlazi na prosvjede raspisuje referendume, a kad se treba boriti za radna mjesta onda se to gleda preko televizije i sere u birtiji na sanku. Meni je recimo to manjak inteligencije, kada nemozes razlucit sto je bitno u zivotu nego se povodis za masom. Pod dva znam sto je nuzda, osjetio sam je na svojoj kozi zato i pisem odakle pisem jeli, ostavio sve sto znam, sve prijatelje i svu obitelj da bi bio stranac negdje i zivio zivot dostojan covjeka. Pod tri, poznata mi je i ta opcija jer sam vidio milion primjera dok sam kao dijete pomagao mater prodavati robu na trznici, i ima ljudi koji bi i batina ako je dzabe. Jebe te za 50 lipa a znas da ima jel je lokalna musterija, pa ti dodje da mu nabijes i one sljive i onaj stand posred cela.
Tako da sam upoznat sa sva tri primjera, zato sam ih i naveo i sva tri su legitimna. Uzmi u obzir da pricamo o postotku musterija koji ti nece kupiti robu, ne o cijelokupnom stanovnistvu Balkana.

Sretno i tebi, ni ja ne zelim vise o glupostima. Dosao sam na ovaj forum kako bih dobio informacije, a ne misljenja.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Mislim da ekologija mora zaživjeti usprkos svemu.Ulaskom u EU moći će se prodati takva hrana al onim bogatijima-njima je svijest proradila- šta će ti pare ako dobiješ rak i sl.Mi u Hrvatskoj smo previše siromašni da bi platili takvu hranu mada ona imala i standarnu cijenu.Uvijek će se neko pojaviti sa jeftinijim proizvodom punim kemije i naš narod če to kupovati jer mu je bitna količina koju dobije a ne kako je sve to uzgojeno.Bogati će tu hranu platiti duplo jer njima novac nije problem tako da ima logike pokrenuti takav projekat.

Mislim da ipak moramo shvatiti da ćemo u budućnosti u EU biti samo tržište,jer ne ispunjavamo osnovne pretpostavke da bi mogli izaći na njihovo tržište(organiziranost,količina,konkurentnost)....o proizvodnji zdrave hrane možemo samo sanjati,jer smo ulaskom u EU postali i veliko odlagalište europskog smeća,tako je u samom centru mjesta u kojem živim,uz zgradu općine njemačka firma Remondis otvorila skladište i spalionicu medicinskog otpada i to ne hrvatskog,nego njihovog...takvih primjera ima još diljem Hrvatske,a ja baš ne vjerujem da se u takvom okruženju može uzgajati zdrava hrana,a noću ne možeš sjediti vani na terasi da se ne ugušiš od smrada...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Nije problem u plasmanu ni skupoći eko hrane,nego u tome ko i kako dobiva papire da je njegov uzgoj ekološki

nisam se ni raspitivao niti me zanima takva proizvodnja,ali kad vidim na zelenoj tržnici u Zagrebu djelatnike jednog poznatog "eko poljoprivrednika" u 3 ujutro kako kupuju povrće,i to ono najjeftinije koje ne izgleda baš reprezentativno (ali izgleda baš kao da je iz eko uzgoja),a poslije to isto prodaju u svojim trgovinama i na štandovima po nebuloznim cijenama,onda je svaka daljnja rasprava o tome suvišna

tako je i priča o ekologiji kod nas svedena na razinu šverca i pljačke,i dok se tome ne stane na kraj,niš od toga
 

Effect

Novi član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
2
Solidan biznis preko poljoprivrede?

Novi sam i inače nisam bio prisutan po forumima pa slobodno premjestite negdje ako sam promašio.

Naime imam 23 godine i oduvijek sam volio raditi u vrtu, moji roditelji i njihovi roditelji su živjeli na selu i preživljavali uglavnom od zemlje. Završili su fakultete i našli posao ali su se nastavili baviti zemljom cijeli život navečer poslije posla i subotom. Pošto imamo mnogo rodbine i svi žive u gradu, oni su veliku većinu dijelili a ostalo smo sami koristili. Obrađivali smo oko 2 i po duluma zemlje, bilo je tu svega i naučio sam se raditi pošteno oko toga.

E sada, roditelji su blizu penzije i ja ću vjerojatno zamijeniti majku na poslu na kojem je radno vrijeme do 3 sata i planiram vrijeme poslije provoditi u vrtu i slično. Imam četvoricu braće koje zemlja uopće ne zanima, dvojica su otišla u inozemstvo živjeti. Imamo ukupno 55 duluma zemlje, od toga 25 duluma šume i 30 obradive zemlje. Želim prvo sebi zasaditi vinograd, praviti svoje vino i slično pa zasaditi jedan voćnjak i želim dosta povrtlarskih vrsti saditi i ispočetka se baviti time kao hobi ali želim od toga na kraju napraviti biznis. Što vi mislite o tome? Želim se baviti proizvodnjom organske hrane i proizvoda, napraviti i svoj rasod i plastenike i nekako izbacivati to na tržište. Imam par susjeda momaka koji nemaju posla a ni previše zemlje pa bi i njih ubacio u igru. Na kraju svega imam ušteđevinu od 6000 eura pa me zanima kako to najbolje iskoristiti vezano za sve ovo ? Koje sorte saditi, što bi se najbolje moglo prodavati? Dakle mogu pokriti sve gubitke prvih 4-5 godina dok nadođem :)

Hvala na odgovorima.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Re: Solidan biznis preko poljoprivrede?

Svaka čast na volji!

Moj jedini savjet je samo polako i nemoj žuriti da se zaletiš u nešto što neće biti dobro!
 

Effect

Novi član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
2
Re: Solidan biznis preko poljoprivrede?

Hvala, ali ovdje sam da bi mi pomogli da ne dođem do nečega što neće biti dobro :D. Nikada nismo imali plastenik tako da s tim nemam iskustva, rasadnike smo imali i u to se razumijem. E sada da li je isplativo investirati u plastenike i koliko toga?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Re: Solidan biznis preko poljoprivrede?

Isplativo je investirati u bilo što ako za proizvedeno imaš kupca. Prvo razmisli i uzmi to u obzir te onda navali. I naravno,ne se previše zaletjeti, treba to polako pa da vidiš kako diše tržište za ono što nudiš!
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Re: Solidan biznis preko poljoprivrede?

Po prvom postu se vidi da si jako pametan i zrel za svoje godine.Moj ti je prijedlog ne šareno ako možeš digni vinograde i ući se pravit vrhunsko vino.To nemoraš žurit sa prodajom a vrhunska kapljica se dobro plaća.SRETNO.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Zna li netko što i zašto se desilo u plastenicima kod WestGate-a u Zaprešiću. Tisuće kvadrata najsuvremenije opremljenog prostora za hidroponski uzgoj salate. Radili su dvije ili tri sezone i ključ u bravu. Sad zjape prazni, počeo je i najlon pucati. Često prolazim pored njih i svaki put se pitam jel to bilo pranje love ili nesposobnost. E da mi je samo jedan taj plastenik.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Mozda cekaju obilniji snijeg pa da dignu lovu od osiguranja.
Kao sto je i kod nas pompozni plastenik, predstavljen kao najveci u Hr nakon nekoliko godina tako zavrsio.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ma ovo je zatvoreno prije dvije-tri godine. Nema nigdje žive duše, radnici dobili nogom u dupe. Bio je u njuškalu na prodaju za silne novce. Ne mogu vjerovati da je to još jedan Obrovac jer su u igri privatni novci, znači pranje love kak to već kod nas ide.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U razmišljnju zašto je tome tako moraš poći od sebe - znaš koliko jedan čovjek dnevno može napraviti. Pa to pomnoži sa cijenom radnog sata.
Kod uzgoja paradajza i paprike recimo nije dovoljno jednom polomiti zaperke. Lome se svakih sedam dana u prosjeku cijele vegetacije. Trebaš za to dva do tri radna dana. Pa očistiti, brati.........ma u prosjeku jedan plastenik od sedamsto kvadrata zahtjeva svakodnevno radno vrijeme jednog čovjeka. I sada mu izračunaj plaću i izračunaj prihod od plastenika , oduzmi trošak proizvodnje - na nuli si.
U čemu je moja zarada u plasteničkoj proizvodnji? Pa u tome što si sve sama napravim. Što kemijam sa svim parmetrima kako bih trošak svela na minimum, od gnojiva do cijene koštanja flanca, čak sam i špage počela ostavljati iste na koje vežem biljke, jer mi za tri plastenika i to već veliki trošak - pedeset kila po dvadeset pet kuna.....pa svake godine tako, mreže krastavaca čistim i spremam.......nema više bacijade i izigravanja heroja.

Lijepo je kada ti prije početka proizvodne staviš sve na papir pa si izračunaš - računica sjajno izgleda. a onda te lupi realnost.

Sjećam se da sam pričala sa jednim znancem koji me pitao - pa ne možeš uzeti radnike da oni rade a ti samo nadgledaš? Mogu. Ali nemam dovoljno gotovine u banci da pokrivam gubitke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh