• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zaštita pšenice i ječma od bolesti i korova

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Bolesti jecma

Evo nakon puno dana provodeci u obilazenju jecma shvatio sam da sam u losoj situaciji-
Imam 10h posijanog jecma u dosta ranu jesen na predkulturu kukuruz i trenutacno lose izgleda.
Posto je bilo prilicno korova obavio sam zastitu negdje u 2mjesecu.Tabla je na ravnici i malo je podvodna.
Pri spricanju sam vidio da je jecam zut ali nisam obracao toliku pozornost tome jer sam mislio da je to od mraza.
dsc00047lx9.jpg

To je slika...

Sta mi savjetujete?
Kupio sam stil c i planiram cim je moguce spricat ali nisam siguran da ce to popravit jecam?
Gnojiva nemanjka...na vrijeme posijano....ma to je katastrofa... :x
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

Pa ja i jesam posumnjao na tu bolest ali nisam siguran.....bas danas sam 2 put prihranio i mislim sutra spricat sa fungicidom nebili nesto spasio....
Toliki ulog u proizvodnju a nakraju ostat duzan...neshvatljivo....
Ajd da sam bacio rukom i konjima zadrljao pa se nebi cudio ,ali ovako mi nista nije jasano....
Cak su mi u firmi rekli gdje sam kupio sjeme da sam 4 koji se zali na los jecam i oni kazu izgleda da je to sijeme bilo zarazeno..... :shock: jesam onda popiz.......
I sad nek seljak opet preko svoji leda stetu nosi.......
 
M

mladen

Guest
Re: Bolesti jecma

moze bit da je bolest al treba posumljat malo i u hemiju,
postavlja se pitanje cim si jecam prsko :?: dal je bilo hladno dal je jecam bio pod stresom kad si ga prsko od mraza posto si ga prsko u 2mjesecu :?: dal nije uzrok atrazin ako si prsko kukuruz atrazinom :?:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

sprican je dicuranom...a proslogodisnji kukuruz deherbanom...
dali je jecam bio pod stresom?pa kada sam spricao tih dana nije bilo mraza ali je kasnije 10+dana....
Razmisljam o preoravanju jecma i sjetvi kukuruza,,,,,
Prema slici kakav bi vi prinos ocekivali?
Kako citam za virusnu patuljavost jecma prinos je 80% manji....
A gledao sam neke slike sa zarazenim jecmon i moj bi pripao u klasu 90% zaraze...
Ma van sebe sam... :?
Sto uciniti?
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Bolesti jecma

brrr...
prika, ako je to BYDV, a mogao bi biti po simptomima, stvarno nisam siguran, nece tu nikakvi fungicidi pomoci, jer to nije bolest, u biti je, ali nije gljiva, nego virus, a fungicidi djeluju na gljive...

za ovo nema lijeka, jedino tu pomaze preventiva jer njega prenose lisne usi, i to jos u jesen, znaci iskljucivo suzbijanje lis usi u jesen je borba protiv bydv....

ako je, ne bude dobro...
 
M

mladen

Guest
Re: Bolesti jecma

sacekaj malo nemoj se zaljetat da ga preores pusti ga jos koji dan da vidis ocel ic sta na bolje mozda krene
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Bolesti jecma

daj mu jos par dana dok je god uvjetna sjetva kukuruza, kad odu uvjeti kraju, ako se ne popravi, opali ti kukuruz...

samo neznam koliko ti se isplati orat, po mom oprasis tanjuraco ili rotodrljacom i presijes ako ne valja, neces bit s kukuruzom na gubitku, a ovo ne izgleda dobro, ako je cijelo polje takvo...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

A kako da budem siguran sto je?
Odmah tabla pokraj je isto jecam...u ok kondiciji..slicno vrijeme sijetve i sve a ok je....a
ovaj komad je koma...
I onda koliko vas mi kaze da orem,a koliko ne?
Sacekat cu jos nekolicinu dana(15-25) ali ako se neoporavi- a sumnjam ...ulazim u gubitak od 25000kn-----
ma za ubit se--
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

ako je cijelo polje takvo...


Cijelo polje....Bas SVE...
Ma nedaj boze nikome...iskreno!
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Bolesti jecma

jel bila rana sjetva??

ako je, onda je veca vjerovat za virus....

neces bit nista na gubitku ako presijes kukuruz, ni kune, tako da nemas za nicim zalit... ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Bolesti jecma

ove gdine su jako loši ječmovi, ja imam dva komada, na komadu koji sam sijao sa tavana ječam super, a drugi kupljeni nevalja ništ,ovaj na slici gore u postovima je mila majka spram toga.
radi se o slijedečem, taj kupovni ječam je od ratarstva bjelovar, tj oni najvjerojatnije ne rade kontrolu na virus , tj na virusnu patuljavost ječma.
ovaj drugi sa tavana sam uzeo od susjeda , njegov je bio ko slika lijep i sad je na polju lijep.
več sam prije govorio da te svi veči kombinati uzmu sjeme od bc instituta il osječkog i onda umnažaju to i prodaju pod sjemensku robu, i več sam rekao da to ne valja a sad sam se i uvjerio, osim toga imaju i generaciju ispod , znači da ste kupili c2 onda oni imaju zapravo vašu 1. tavansku klasu a cijena ista .
ja svoj jedan komad bum pretanjuro i sudanska trava ide , slamu sam rezerviro i to je to.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Bolesti jecma

Moj kum je pred dvije godine imao jecam slican onom gore. Stalno je samo zutio i nikud nije rasao. Mislio sam da je mozda koristio neki herbicid u kukuruzu prije, pa mu smeta. No nije, jednostavno je bio onakav kakav je i ovaj gore. Nakon sto ga je poprskao protiv bolesti s duetom ultra, nekud je malo krenuo. Ne znam je li krenuo bas zbog toga, ali ni kasnije to nije bilo kak se spada.
Moj je ove godine u dosta solidnom stanju, osim gdje ga je voda malo prorijedila.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

Pokusat cu ga ospricat sa stilom C pa budem vidio...
Dajem mu 10 dana da vidim signal da raste a ako ne,roto drljaca i kukuruz....
Jos ako bude cijena kukuruza bolja (1.50+) onda cu valjda i zaradit nesta....
Inace sam nezadovoljan sa cijenama totalno....
Jedini koji zaraduju su preradivaci i proizvodaci slabo....
ako se neko neslaze ok...
 
S

Simon1980

Guest
Re: Bolesti jecma

-pH!?
-gažena tla ili vrlo slabo rješen vodnozračni režim
 
M

mladen

Guest
Re: Bolesti jecma

Simon1980 kaže:
-pH!?
-gažena tla ili vrlo slabo rješen vodnozračni režim
potpisujem :!:
jecam nece kiselo zemljiste ni malo jos i ako je parcela podvodana pozdravise .
ako imas gdje uradi analizu zemljista da provjeris PH
za jecam mora bit preko 5 PH
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Bolesti jecma

nije pH....

pokraj jecam dobar, a njegov ne valja zbog pH? ne mjenja se pHbas tako od jedne do druge parcele...

isto ni zbijenost....

jedino BYDV ili eventualno fitotoksicnost herbicida, ali ne vjerujem od dicurana bi mogla da je jako slab jecam bio mozda ali bi se oporavio...

ako su herbicidi potrazi spoj prskalice mozda negdje nisi spojio pa bi se poznalo... ali ne vjerujem...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Bolesti jecma

...mogu rec da sam 99% siguran da je virusna patuljavost....
Samo nemogu se odlucit da ga ostavim ili kukuruz?
Danas gledao i malo pocinje rast ali opet je katastrofa izgled...
Na drugoj tabli isto gledao i ima na mjestima gdje je narastao do pol metra...
To je ogromna razlika!
Po mojoj procjeni ce bit mozda 2-2,5t po hektru....a to je jako jako lose...
Dali da ocekujem veci prinos?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Bolesti jecma

Evo, izvježbano oko može vidjeti da i ovaj treba prskati što prije Obrisan neispravan link.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Bolesti jecma

može se pH mjenjati vrlo brzo ako upotreblavaš veliko UREE a ništa ne apniš. Urea ima največi koeficient zakisovanja tla.
 

Najnoviji postovi

Na vrh