• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto Zetori duplaci stoje uzbrdo?

  • Temu pokrenuo zetor4718
  • Datum prvog posta
Z

zetor4718

Guest
možda glupo pitanje ali zašto im prednji kraj stoji uzbrdo??jel je istina ako tako ne stoji da se onda trga prednja vuča?? molim vas objasnite mi!!!!!!!!
 
I

iblagaj

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

ja neznam tocno zasto, ali dosta starijih zetora tak stoji.. Moj 9540 stoji normalno po duznoj centralnoj horizontali..tako da to nije samo dojam zbog padajuce haube..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

To ti je optička varka , slicnoi ti napravi kokot ,perje na vratu mu se digne da izgleda veliki i jak a iza vrata pivska škemba
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,867
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

ja znam za 7045 da stoje tak malo bezveze ali kad se stave sve 4 nove odgovarajuće gume onda je OK ,al to je Zetor
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

zto kaj su mu zadnje gume 28 coli a prednje 24cola prednje bi trebale bit majnje ili zadnje vece pa bi se poravnal.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

AGRIPLUS65 kaže:
zto kaj su mu zadnje gume 28 coli a prednje 24cola prednje bi trebale bit majnje ili zadnje vece pa bi se poravnal.
ili niskoprofilne a zadnje "normalne"..kak s to oni ne sjetiju :scratch
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

neznaju si ni pp napravit da bi kaj drugo :lol: :lol: :lol:
 
I

iblagaj

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

ne, definitivno stoje "uzbrdo", a gume su isto potrošene i dimenzija koja mora bit... imam mi frend 16045 i on isto tak malo stoji..
ma to su Česi tak isprojektirali, to tak mora biti

8)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

Tak stoji samo oni stari s češkim, teškim mostom. Zato jer je prednja koljevka ista i bolcn na kojem se pregiba prednji most je iznad njega. Serije xx40 s Carraro mostom ne stoje tak jer im je prednji pogon izveden s koaksijalnim ovjesom prednje osovine: znači, kardan ide unutar ležaja na kojem se prednji most bočno nagiblje. Jednako tak ti je izvedeno na Same-ima (to je njihov izum), FIAT-ima (i Štore također).
 
I

iblagaj

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

Točno ZJ, jedino se postavlja pitanje da nisu slučajno mogli staviti zadnje kotače za 2 cola veće i riješiti problem....ali jebiga, nisu švabe..
:mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

nemože, takva je sinhronizacija :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

iblagaj kaže:
Točno ZJ, jedino se postavlja pitanje da nisu slučajno mogli staviti zadnje kotače za 2 cola veće i riješiti problem....ali jebiga, nisu švabe..
:mrgreen:
Nemoj tak: "nišu švabe". Nisu ni oni nikaj bolji od drugih...
Problem ti je u dostupnosti dimenzija guma na pojedinim tržištima. 24 i 28 cola se standardne felge i imaš raznih dimenzija guma za njih. 30 cola su pomalo egzotika (bile prije). Mnogi traktori uvezeni iz Češke (mislim na rabljene) ti imaju 34" zadnje felge. Nisu svi njihovi traktori mogli imati 30 cola zadnje kotače, ponajviše zbog raspona snage, pa su i zbog unifikacije koristili 28 cola felge, a samo su dimenzije guma bile različite (14.9-28, 16.9-28). Moguće je da i zbog zahtjeva jugoslavenskog tržišta gume nebudu veće od 28".
I nebi sa 2" većim zadnjim kotačima riješili problem, jer bi zadnji kraj bil viši tek za 2.5cm.
To su riješili tek sa zadnjim kotačima od 34", odnosno gumama 12.4-24" naprijed i 16.9-34" otraga.
Glede sinkronizacije, nevažno jesu li gume 16.9-28 ili 16,9-30, jer je razlika od 3.5% za traktor prihvatljiva.

Interesantno, SAME s prednjim pogonom visi prema naprijed pa to nitko ne primjećuje :D
 
I

iblagaj

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

A je da, a i gledalo se sigurno da budu manje dimenzije, jer naše tržište baš i nije htjelo velike gume (kud bi s tim) a i bile su jeftinije..
Ja na 9540 imam 12.4R24 i 16.9R38, i na sreću stoji super ravno, ali isto nemam naprijed most od carrara nego onaj masivni (jer je 94.god), ali taj most nema kardan dolje u sredini nego s lijeve strane..
Inače jako dobar traktor...s jako jeftinim djelovima, a sa svojih 4600kg i multipowerom pojede većinu novih 95-100 KS traktora, npr agroplusa i sl..jer imaju 3600-3800kg..
 
Z

zetor4718

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

jel istina da se prednja vuča potrga ako su zadnje gume veče nego što su standardne??tako sam čuo ali ja sumnjam jer šta ima veze veća zadnja guma sa prednjom vučom,jedino sto je teže traktoru odnosno oslabi se njegova snaga a poveća brzina.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

zetor4718 kaže:
jel istina da se prednja vuča potrga ako su zadnje gume veče nego što su standardne??tako sam čuo ali ja sumnjam jer šta ima veze veća zadnja guma sa prednjom vučom,jedino sto je teže traktoru odnosno oslabi se njegova snaga a poveća brzina.
Nijedan traktor (osim zglobnih, s jednakim kotačima) nebi smio imati uključen prednji pogon na tvrdim podlogama, asfalt, beton i sl. Ako se to koristi, čuje se prije svega tuljenje zupčanika, traktor teže ide i prednje gume su jako crne (od trenja). To bi bil znak da treba isključiti prednji pogon.
Ako se koristi na blatu, snijegu, ledu, polju i sl., klizanje je dovoljno veliko da se efekt naprezanja ne osjeti niti škodi.
Inače, čak i kad su brzine prednjeg i zadnjeg mosta potpuno usklađene, u zavojima dolazi do naprezanja jer prednji kraj prelazi veći put, pa time "štopa" zadnje kotače. Zato se obično i prednji pogoni vrte nekih 2% sporije od zadnjih, tako da preuzmu teret tek u slučaju proklizavanja zadnjeg pogona.
Hoće li se slomiti pri jednom neisključivanju: neće. No, dugotrajno maltretiranje na taj način sigurno će dovesti do povećanog trošenja dijelova pogonskog mehanizma.
 
Z

zetor4718

Guest
Re: zašto zetori duplaci stoje uzbrdo??

ZJ hvala na lijepom objašnjenju!!
 
B

bartolo73

Guest
zetor4718 kaže:
možda glupo pitanje ali zašto im prednji kraj stoji uzbrdo??jel je istina ako tako ne stoji da se onda trga prednja vuča?? molim vas objasnite mi!!!!!!!!
stoji tako zbog toga sto bi onda jako derao gume prednje :roll:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
ovi noviji od 94 čini mi se nadalje, svi imaju carraro prednji pogon, stari stoje ukoso....pogledajte si ove novije x340
 
Z

zetor4718

Guest
Ma ni neki stariji nestoje uzbrdo zato što imaju 30" gume a neki 28" pa zato.
 
C

chidan

Guest
Točno ZJ, jedino se postavlja pitanje da nisu slučajno mogli staviti zadnje kotače za 2 cola veće i riješiti problem....ali jebiga, nisu švabe..
:mrgreen:

pa što ne staviš sam veće gume straga a napred manje, pa će stajat ko bolid, a šta će se dogodit s prijenosima kad uključiš prednji pogon vidjet ćeš kad se nešto podrobi.
takve gume su zato jer su za njih proracunati i usklađeni prijenosni odnosi prednjeg i straznjeg pogona!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh