• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
U takvim zemljama samo pucaju S opruge na sjetvospremaču.. Stari je radio sa SS i veli to u pjeskuljama i lakim zemljama radi super, ali kod nas u "ljutoj" zemlji nikako, pucaju opruge.

Greda tu ne bi napravila nikakav posao, za takve zemlje rd je zakon.
Ovo na zadnjoj slici je orano u 11 ili čak u 12 mjesecu nisam više siguran. Takva je jednostavno zemlja da trava krene, raste svuda ravnomjerno.

I brže od prve se ne može voziti u kabini, peta spora je prebrza.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Znaš kakvu zemlju imam,i gredu ne bih dao nizašto. RD je gubljenje vremena,al OK.
Treba ti pravi plug,i voziti ćeš se drugom i trećom! :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Kupiš tešku drljaču i imaš stroj za bilo kakve uvjete..
Mada sumnjam da tu greda nebi odradila posao..

I kako se spominje,prva greška je u plugu i tu sve počinje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Ajd da si rekao goriva i nekako, al vremena.. Uostalom znaš da je prvom dosta brzo i da to jako lijepo ide.

A plug kako ore ore, tu ima kamena i ako pukne lemeš, daska nije mi žao kupiti novu za Olta ili povariti ga ako negdje pukne. A za Lemkena/Kvernelanda i druge bome nebi bilo svejedno.

I ne raste trava između brazdi nego širom jednako, tako da bi slično bilo i sa nekim boljim plugom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I to je istina. Vidim da trava ne raste između brazdi,zato mi je i čudno,mislio sam da je možda bilo rano orano.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Znaš kakvu zemlju imam,i gredu ne bih dao nizašto. RD je gubljenje vremena,al OK.
Treba ti pravi plug,i voziti ćeš se drugom i trećom! :)
Ja imam taj ''krivi'' plug pa svagdje ide drugom, a na jednoj sam ga čak i trećom terao. Imam zimsku što sam u 9. mjesecu orao i čista zemlja i dalje.

Vidio sam u radu gredu i ostajem kod sjetvospremača. Nije tehnika za sve zemlje ista.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Tako je. Inače to je orano starim posavcem, ne novim Slavoncem. Upravo zbog puno kamena jer mi nije žao tog pluga.

Nema mi smisla tjerati rotobranu brže od prve direkt i gdje ide.. Probao sam drugom u lakšoj zemlji ide, ali ta brzina je prebrza za rad sa rd.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Šima- tvoje brzine su dosta sporije,ako pričaš o Zeki.
Ja radim na najgoroj ilovači,i na pijesku,i na svemu onome između toga,i držim da je greda najbolji,najekonomičniji i najbrži stroj za zatvaranje brazde u svim tipovima tla,i nije mi jasno kako to nekome ne paše,al nek ostane na tome...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Kupiš tešku drljaču i imaš stroj za bilo kakve uvjete..
Mada sumnjam da tu greda nebi odradila posao..

I kako se spominje,prva greška je u plugu i tu sve počinje..

Nigdje ja nisam spominjao kupovinu ičega :). Kad nam vrate cijenu mlijeka na 3-4kn/kg, onda budemo kupovali..

Ali da, gledao sam tešku drljaču bosanska dubica 3m, oko tonu je teška. To bi taman bilo proximi.. Samo onda trebam i tu drljaču i opet rd za jesen, a tko bi to sve pokupovao.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Šima- tvoje brzine su dosta sporije,ako pričaš o Zeki.

Neznam kakve vi to brzine imate ako je na mojem 6340 1. brza brža od 1. brze proxime 90 clasic što je šurjak radio sa njom. Ili su i zetori rađeni sa različitim prijenosima kao neki zapadni. Ma nema veze. Samo glasno razmišljam. :icon_scratch:
Možda trava raste zbog gnojnice ako je navožena. Kod mene je na nekim zemljama isto bilo trave ali ne tako jako.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ne znam,moj 6340 je bio puno sporiji,a i npr. 7211 sa 16.9-28 gumama u trećoj pun gas ide ko moja Proxa u drugoj na cca 1300 okretaja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Neznam kakve vi to brzine imate ako je na mojem 6340 1. brza brža od 1. brze proxime 90 clasic što je šurjak radio sa njom. Ili su i zetori rađeni sa različitim prijenosima kao neki zapadni. Ma nema veze. Samo glasno razmišljam. :icon_scratch:
Možda trava raste zbog gnojnice ako je navožena. Kod mene je na nekim zemljama isto bilo trave ali ne tako jako.

To za prvu je istina, ali ostale brzine bi trebale biti brže.. Ali to nisu neke prevelike razlike tako da ja ne obraćam pažnju na to.

Gnojnica nije vožena. Ti si sve zatvorio sa običnim drljačama?

Mi smo zatvorili teže zemlje, sad su ostale ove lakše pa razmišljam da prijeđem sa drljačama lakše ću ići sa rd kasnije.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Teže sam išao sa RD a ni ove lakše nisu baš bog zna što. Prije par godina sam sa Ursusom se vozio 4-tom brzom sa drljačama po zimskoj brazdi a sad u 2-goj sa zetorom se nemrem držati na mjestu.
Šurjak kaže da je morao iči 2. brzom da bi me pratio, Normalno da je krajnja brzina proxime veča i sam bi bio sretniji da imam raspored brzina kao na proximi. Npr kad vozim prikolicu preko nekih večih neravnina moram u spore jer je 1. brza prebrza. Ali nije tema za to pa da ne kvarimo temu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Mjesec dana prije sjetve će ovo biti..

Dado jel tjeraš 4-tom rd u tom prvom tragu po oranju sad?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zatvoril sam branama u prvoj polovici ožujka. Sad je na jednom dijelu počel rasti korov, uglavnom osjak i mliječ (neznam točan naziv, sličan je osjaku ali je blijeđe boje, mekši i bolj glatki).
Bi li to bilo dobro sad pošpricati totalom? Sjetvu planiram iza 20. 04.
Freza bu nešto strgala, ali bu napravila veće grude nek su sad. Vidi se na na 2. i 3. slici (uz rub parcele) kak izgleda nakon naknadnog prolaza frezom.


 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Dado jel tjeraš 4-tom rd u tom prvom tragu po oranju sad?

Do sad sam 90 % radio u 4. sporoj osim kad idem u brdo. Tad često moram iči 3. sporom. Ima zemlje gdje mogu iči i 5. sporom ali to je ipak malo prebrzo. Na zimsku brazdu nikad nejdem više od jednom tragom. Nema potrebe. Ova zima je bila dosta dobra pa bumo vidjeli.
 
Na vrh