• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Petom leti :). Znam 62-ku niz veliko brdo u petu ubaciti ide samo tako.

Sa drljačama si išao jedan ili dva traga?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Samo jedan trag tek toliko da poravna i da koliko toliko zatvori brazdu. Gledal sam i ja teške drljače u gudovcu od bosanske dubice. Dobre su ali meni neisplative samo za zatvaranje brazde. Neko reče da se treba iči ranije u zatvaranje brazde. To svi znamo ali šta češ kad nije to svaki put moguče. Ide se kad se stvore uvjeti za to pa makar to bilo i tjedan dana prije sjetve.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
E tako je, slične uvjete imamo ja i ti. Kod mene su pred tjedan do dva bili odlični uvjeti za zatvaranje sa rd smo zatvorili 8 rali negdje. Sad mi je ostalo oko 14 to isto planiram drljačama kad se malo sušne tek toliko da poravnam.

A za tešku drljaču isto razmišljamo :).
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Kupljen je sjetvospremac,kojom brzinom se to goni koliko duboko da spustim nista ne znam,zimsko je oranje sjetvospremac je Gorenc 2,6 m 3L i koliko puta treba sa njime proci lp
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Današnje pripreme zemljišta za suncokret..
b222c32cf710e191898453b61d2523bf.jpg
d7503182e4bf32f27920c1810db9adc8.jpg
505f400eac70633d15627416cffe3609.jpg
2244f5e79151e6bce5db24cd34bd1e54.jpg


Poslano sa S 7 edge
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Zatvoril sam branama u prvoj polovici ožujka. Sad je na jednom dijelu počel rasti korov, uglavnom osjak i mliječ (neznam točan naziv, sličan je osjaku ali je blijeđe boje, mekši i bolj glatki).
Bi li to bilo dobro sad pošpricati totalom? Sjetvu planiram iza 20. 04.
Freza bu nešto strgala, ali bu napravila veće grude nek su sad. Vidi se na na 2. i 3. slici (uz rub parcele) kak izgleda nakon naknadnog prolaza frezom.



pozdrav prijatelju kako to kod vas tako rano da se tanjira i zatvara brazda kod nas u Rs Semberiji mi zatvaramo je danas npr a prekosutra sijemo i tako stalno ne znam kako vi tako rano udarice kisa pa ce napraviti beton lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam u blizini jednu malu goru. Kad se počinje zeleniti njezina strmina, to je prirodni znak za početak sjetve. Upravo jučer su prolistala prva stabla pri dnu strmine, dakle vrijeme je za sjetvu. Dakle sad je kod mene vrijeme za početak sjetve. Ove godine sam eksperimentiral s branama (drljačama) jer je bilo dobro promrznuto, ali nije se pokazalo kao najsretnije rješenje.
Nažalost sada je presuho i sjetve ne bude dok ne padne kiša, a nju čekamo kao ozebli sunce.

Jučer sam malo mehanički (frezom) uništaval niknuti korov. Nisam frezu pustil duboko, no, po mjestima je svejedno izbacila grude zemlje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kod mene je situacija šarolika, ponegdje se već može u polje, što me začudilo s obzirom da se snijeg tek počeo topiti krajem tjedna i što je tad sve plivalo, ponegdje još ima po metar vode, a sad najavljuju puno snijega i temperature do -10, tako da strojevi nažalost zasad još ostaju u garažama...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Sadit ce rizu he tako i kod mene i prijatelja .
Veli jedna njiva nikad nije bila pod vodom sad pliva sva
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije baš zatvaranje brazde, nego više predsjetvena priprema. Vidljiva je razlika nakon prolaska frezom u lakšoj zemlji i u teškoj. Obje su izorane krajem u jesen, teža krajem listopada, a lakša krajem studenog. Kod frezanja teže sam moral dodatno opteretiti ("živi uteg") laganu gramipovu frezu AT20 i traktor u najsporiju brzinu. Niš nije premrzlo ove zime.
WP_20180411_18_53_48_Pro[1]
WP_20180411_16_59_36_Pro[1]


Klikom na donju otvara se video klip na Flickeru.
WP_20180411_16_59_44_Pro[1]
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ja sam bacao gnojivo po oranju i odma zatvarao. Negdje ce biti dosta jednom negdje cu jos jednom proc drljacom.
d637b8f1bd45f851cb5b8a53b84f34e2.jpg
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Hocu da radim to po oranju da bacam djubrivo pa mozete li mi reci koliko smije da bude na otovrenom na oranju dok se ne potanjira koliko dana? I jel bolje da ubacim u sijačicu ili da razbacim tako po njivi a sjeme posebno u masinu.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh