• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zbalija

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Najviše me muči regulacija razmaka bacanja zrna kod tih sijačica.
Evo ja sam svoju danas išao raskriti i poslikati detaljno.
Na sljedećoj slici vidi se kako je napravljen prijenos sa kotača na konusne zupčanike. Zupčanik kod kotača je za koš za gnojivo a onaj naprijed za kukuruz. Mislim da se jasno vidi kako je to napravljeno i tu se ne može mjenjati nikakav prijenosni omjer jer je to fiksno,








Na te konusne zupčanike uzubljuju se konusni zupčanici koji se nalaze u koševima i koji okreću sjetvene ploče. Koševe i njihov mehanizam danas nisam bio u mogućnosti poslikati jer su pospremljeni na meni dosta nepristupačnom mjestu (pošto sam polomio prste na ruci :().
Veza između zupčanika i sjetvenih ploča je također fiksna, znači ni tu se ne može mjenjati nikakav prijenosni omjer.
A kako onda zamjeniti razmak u redu? Pa evo kako:



Sjetvenim pločama, odnosno većim ili manjim razmakom između rupa na sjetvenim pločama. Znači za svaki razmak u redu druge sjetvene ploče i za različite kukuruze različite sjetvene ploče. Ja sam imao samo jedne prve dvije godine, a prošle godine napravio sam još 4 para. Imao sam sreću pa sam besplatno dobio na mjeru izrezane ploče, pa sam ih samo bušio. Za određeni razmak u redu sam proračunao razmak između rupa te tako izbušio.
Evo jedna sitnica koju sam napravio prošle godine na sijačici

Pošto iza netko treba stajati, inače kotači znaju proklizavati, ja sam stavil na nju staro sjedalo od TVa koje sam uzeo kod čovjeka koji se stavio novo. Morao sam i malo savinuti onu cijev za koju se drži te je sada jako udobno sjediti iza.

Nadam se da je sada sve jasno, ako treba budem još i koševe poslikal.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Željac, nemoj kupovati tu sijačicu.
Kupi OLT-ovu SKPR (stari) ili, još bolje, MSK (novi) tip. Bar njih ima u svakoj grabi.
Prepravi joj okvir za kapčenje (na ju moreš kapčiti za TV-ja, i nemoj utrpati puno gnoja. Nije ti ona prazna tak teška. Mi smo našu SKPR prepravili i olakšali baratanje. Ako kupiš MSK, ona ti ima spremnik gnoja naprijed, pa je još lakša za nositi.
 
G

GROF

Guest
., lip TI pozdrav prijatelju zbalija! ...

., vidim da se vodi rasprava oko pomoći pri odabiru i kupnji rabljene ili NOVE sijačice za kukuruz., pa sam i sam odlučil ku pametnu dodat - napisat.-

., izmedju ostali razno-raznih proizvoda u svom proizvodnom ciklusu, naša Hrvatska tvornica iz Osijeka, OLT!, delala - proizvodila je sijačice kukuruza i razno raznih kultura baš za ove naše male traktoriće!, sijačica je bila namjenjena za sve serije 800 i seriju 700., mogle su je nosit - radit sa njom i ove serije 400 i 500, ALI je onda trebalo napravit laganu preinaku - dodatak za hidrauliku zbog mogućnosti kopčanja.-

., jedino za OLT znam da je delal orginalne sijačice i priključke za traktora tomu od Hrvatskih proizvodjača!., ako ki zna za još koga proizvodjača iz HR za tomu?, neka ga doda - spomene!

., sijačica ko i svi ostali priključci iz njiovog proizvodnog programa, bili su prilagodjeni malim traktorićima., puno puta su se mogli vidit na raznim sajmovima, imam i prospekte o njimi., a za prospekte znaš i TI Željac!, ako se sićaš?, ja sam TI dal - posudil prospekte od OLT-a i TI si ji pokeljil pod temom od tome vinkovića!, treba ji samo potražit - prelistat temu TV.-

., NOVA oltova sijačica za tomu je dosta skupa ko i svi proizvodi od OLT-a!, ALI se more nać i dobra rabljena., treba malo pronjuškat po oglasima., jer ki je ima?, pomalo se rješava., razlog rješavanj???, prestal se bavit poljoprivredom ili se počel bavit sa poljoprivredom ALI na veliko., kupuje ozbiljniji traktor i priključke., znači sve ovo malo iz hobi programa otpada.-

., zbalija!., sretno TI sa kupovinom NOVE sijačice., Bog! ...

., p.s., eh da, Željac!, aj nemoj zekat sa tom kompijuterskom tehnikom - internetom, ful-dupleks vezom i svim tim zekama-pekama., ispada koda sam JA na tvome mestu?., prosto i nemoguće?, TI u predgradju Zagreba - Hrvatske Metropole i toliko zeke., a ča bi onda JA rekal?., na kraju Svita u mojoj Liki - Jezerani!, zapušćani i zaboravljeni iza devet gora, planina, krša - kamena, polja, mora, ... ., poruka moja tebi!, - UOZBILJI SE!!! ...
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
U svezi TOME I SIJAČICE , ,,,,,,,,,,,,,,, OLT, SIJAČICE su ok ali moje mišljenje je da se kutije za gnojivo jednostavno skinu ,,,,,jer sve velike i prave sijačice ih isto tako NEMAJU , gnojivo se baci širom , ručno , rasipačem ili ako se ima može i poljoprivrednim avionom ,,,,,,,,,,,,, sijačica bez dozatora i umjetnog u njemu je dosta lakša a podignuta na hidrouliku TOME ,,,,,,,,,,,,,,,, i sigurnija i čuva sredinu a da ne govorimo o mogučnosti prekretanja u brdoviti krajevima ,,sigurnost na prvom mjestu , a uspijeh sadnje neče izostati :prayer:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Pozdrav svima!

Da se nakratko javim, prije svega hvala forumašu mrcina007 na
objašnjenju i slikanom materijalu. Odustao sam od kupnje iste prije svega što nije precizna u radu, i što se ne može
točno regulirati razmak, nego treba za svako sjeme nova ploča sa različitim razmakom.

U među vremenu sam saznao za drugačiji tip sijačice baš za TV serije 700 sa tri kotača,ali nažalost prekasno tako da ju nisam moga vidjeti uživo, jer je prodana. Tako da nisam saznao ni marku ni modeliste.
Što se tiče OLT-a najviše me muči što Tv nema hidrauliku vučnog otpora pa se bojim da ne otići u Kinu, a moje oranice nisu ravne tako da je nemoguća misija vožnja iste na hidraulici, ili ugradnja dodatnog kotača za regulaciju dubine kao kod plugova.

GROF-e što se tiče internet veze tako nekako zvuči kako ti pričaš,
ali što je tuje, potrebno se je još strpiti još nekih 15-20 dana, da se realizira ugovor sa drugim operaterom i da mi isporuče opremo,
a garatiraju da će raditi, a što je najbitnije jeftiniji su čak i od T-coma.


P.S.

molim da se ovi sam upitima na P.P. strpe jer trenutno se spajam sa brzinom od 0,06 MB/s pa jako teško očitavam, tako da neću ništa odgovarati.

Svima skupa ljep pozdrav i nadam se da se vidimo u Gudovcu!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Pozdrav svima!

Da se samo javim nakratko jer i danje priča oko internet veze je po starome,
tj. ništa nije riješeno, a pošto dolaze Uskršnji blagdani smuljam da će i biti što riješeno u sljedećih dvadeset dana, pa prije svega svima skupa ako se ne javim za Uskrs želim unaprijed SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
...
Što se tiče OLT-a najviše me muči što Tv nema hidrauliku vučnog otpora pa se bojim da ne otići u Kinu, a moje oranice nisu ravne tako da je nemoguća misija vožnja iste na hidraulici, ili ugradnja dodatnog kotača za regulaciju dubine kao kod plugova.

Nisam prije videl post...
Netrbaš se brinuti za dubinu. Svaka sijačica ima kotače na kraju i s ni jednom se ne sije u "draft control" modu.
Pa tvoj traktor kvači priključke u 3 točke? Ako kvači, možeš koristiti bilo koju sijačicu koju možeš (fizički) zakapčiti.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Nisam prije videl post...
Netrbaš se brinuti za dubinu. Svaka sijačica ima kotače na kraju i s ni jednom se ne sije u "draft control" modu.
Pa tvoj traktor kvači priključke u 3 točke? Ako kvači, možeš koristiti bilo koju sijačicu koju možeš (fizički) zakapčiti.

ZJ prije svega izbaci taj enegelski da se moreme razmeti,
jer znaš da sam njim na VI sa njim ;).
Da ima traktor 3t sustav kopčanja.
Trenutno sam imamal neke nepredviđene finaciske izdatke,
tako da je zasad stopirana kupnja sijačice za kukuruz...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Nekak mi se vidi da bu prije došel još jedan Gudovac nego buš ti opet s nama na duže vreme :(
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Nekak mi se vidi da bu prije došel još jedan Gudovac nego buš ti opet s nama na duže vreme :(

kak bi stari ljudi rekl, da si barem jezik pregrizel, ke si te povedal..

nekak je toga i mene strah, jer svaki put veliju nazovite za 10 dana, pa nazovite za 5 dan i td. rekli su da je najduži mogući rok 30 dana,
a za to fali nekih 50-tak sat da bude 30 dana, a sumljm da bude u tak kratkom roku sve realiziran i posložene kak bog zapovijeda...

Ake dojde i novi Gudovec prije, a nadam se da nebude tak, barem da
opet ne bude igra pokvarenog telefona, pa kad ja dojedem pred zagrebačku zaobilaznicu da skužim da neke ne valja...:mrgreen::mrgreen:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Telefon nije bil pokvaren nego te sjebala navigacija ali ako ti misliš da je moj telefon pokvaren slobodno mi daruj novi :D
Pitaj Pukija koja brda i doline je on prešel dok ga je napokon dopeljala do mene :rolleyess:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Telefon nije bil pokvaren nego te sjebala navigacija ali ako ti misliš da je moj telefon pokvaren slobodno mi daruj novi :D
Pitaj Pukija koja brda i doline je on prešel dok ga je napokon dopeljala do mene :rolleyess:

nije problem u telefonu, nek izgleda u signalu,
jer napol sam te čul, a n akon toga si me pital e se čujeme;
a čul sam da je i puki22 imal probleme dok se do tebe dovljekel
....hehhehe
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ako bude zdravlja, sljedeči put se bumo drugačije organizirali.
Šteta za ovaj put, ali kaj je tu je.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Ako bude zdravlja, sljedeči put se bumo drugačije organizirali.
Šteta za ovaj put, ali kaj je tu je.


I ja se nadam da bude tak, da nebude pokvarenoga telefona...
 
B

BAGERISTA

Guest
Pozdrav svima!

Da se samo javim nakratko jer i danje priča oko internet veze je po starome,
tj. ništa nije riješeno, a pošto dolaze Uskršnji blagdani smuljam da će i biti što riješeno u sljedećih dvadeset dana, pa prije svega svima skupa ako se ne javim za Uskrs želim unaprijed SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!.

Nači sve po starom još uvijek.......:shock:
Niš i tebi i tvojima isto...sve najbolje za USKRS....(unaprijed).
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pozdrav Zbalija
Svaka stvar ima svoje prednosti i mane.
Mana ove sijačice je da moraš imat posebne šajbe ako hoćeš različite razmake zrna u redu,
ali druga stvar koja je pozitivna da je sve dosta robusno napravljeno i da je pouzdana.
Čini mi se da je pouzdanija od nekih koje imaju plastične kalibratore,
koji se hoće razlohat i onda ti svakako baca zrno.
Dakako da je najbolja stvar koju sam vidio ono što ima moj susjed-pneumatsku
sijačicu, ali to je za daleko ozbiljniji traktor.
Sve u svemu čini mi se da je poprilično teška za tomeka.
Grofe, imaš li kakvu sliku iz prospekta gdje se vidi originalna sijačica
kaj su proizvodili za tomeka?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Pozdrav svima!

Samo da se kratko javim da znate da sam živ.

Danas sam dobio odgovor od Optima telekoma da do daljnjeg ne mogu isporučiti o2 paket kako to oni nazivaju (telefon i brzi internet).
Tako da me nema do danjega.

molim da se pitanja oko rada foruma upućuju na druge moderatore i administratore hvala!

lijep pozdrav i do čitanja!
 
G

GROF

Guest
., odgovor, daje se.-

Pozdrav Zbalija
Svaka stvar ima svoje prednosti i mane.

Grofe, imaš li kakvu sliku iz prospekta gdje se vidi originalna sijačica
kaj su proizvodili za tomeka?

., TOČNO!, svaka stvar ima svoje prednosti i mane!.- ...

., pepapilar!., prospekte sijačice OLT-a imam, ALI, moram ji poiskat - pronać - iskopat negdi iz naftalina, ... ili su kod nekoga našeg forumaša?, čovik zaboravil vratit?, pa jadni prospekti nimadu nog da se sami moredu kući vratit???., obećavam čim saznam - spoznam kadi mi jesu prospekti?, da ji pronadjem?, pokeljit ćemo sve ovdeka., pa neka Narod i Svit gljeda lipotu i divotu!!! ...
----------------------------------------------------------------------------------------

., lip TI pozdrav Željac!, fala TI na javljanju, odličnom pismu - pisanju., ... jedva čekma pisanoga materijala od tebe samoga!., vidimo se ... ., aj Bog!!! ...

., p.s. lip pozdrav svim forumašima!, čitamo - pišemo se ...
 
Posljednje uređivanje:

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Pozdrav svima!

Kako novim članovim koji me ne znaju, tako starim koji me poznaju,
evo samo da se nakratko javim, da sam živ i zdrav,
a od interneta i dalje ništa.

„Optima- telekom“ ne može isporučiti ADSL internet jer T-com-ova infrastruktura ne može podržati tu informaciju.
Raspitivao sam se malo što i kako dalje i koliko sam uspio saznati ostaje jedino pisati prigovor na agenciju za elektroničke komunikacije, punim imenom:
"Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije" (HAKOM)

Dali od vas ima toko kakvih iskustva oko toga i sl., ako tko ima molio bi da mi javi na e-mail:


balija.zeljkobalija@gmail.com

Unaprijed hvala na pomoći!
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Pozdrav svima!

Kako novim članovim koji me ne znaju, tako starim koji me poznaju,
evo samo da se nakratko javim, da sam živ i zdrav,
a od interneta i dalje ništa.

„Optima- telekom“ ne može isporučiti ADSL internet jer T-com-ova infrastruktura ne može podržati tu informaciju.
Raspitivao sam se malo što i kako dalje i koliko sam uspio saznati ostaje jedino pisati prigovor na agenciju za elektroničke komunikacije, punim imenom:
"Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije" (HAKOM)

Dali od vas ima toko kakvih iskustva oko toga i sl., ako tko ima molio bi da mi javi na e-mail:


balija.zeljkobalija@gmail.com

Unaprijed hvala na pomoći!

Sve je to zbog zastarjelosti naše bajne tehnologije.....kod nas je bio do pred par godina problem i sa t-com adsl,dok se nas 50-tak koji smo ga htjeli nije skupilo i napisali neku vrstu peticije...onda su se gospoda sjetila promjeniti nešto u centrali da bismo dobili što smo tražili. No opet ostaje problem sa infrastrukturom od centrale dalje prema priključcima u kući. To su one famozne parice i kablovi koji su postavljani pred 30 god kad je još JNA kopala kanale za iste. No dolaskom optike 90-ih godina situacija se promjenila ali samo djelomično jer su i dalje priključci prema kućama isti kao što su i bili! Prikjučci koji su se unazad 10 godina plaćali kao suho zlato su svu tu "moguću" modernizaciju jako dobro financijski potkovali i mogla se obaviti,ali dobro poznati zdrpi zbriši program je sve te novce pojeo....tako da na kraju svega nama običnim smrtnicima ne preostaje ništa drugo nego ono staro dobro - ČEKANJE! Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh