• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
8-10 kg/ kj, 12 kn /kg

prošle godine sam išel 2 put gruberom , us to da je bilo prije podrivano, ove godine pošto bude puno isječkane slame od tritikala, i kosil bude malo višlje, prvo bum zmalčiral do zemlje , pa podrivanje , te dok bude vrijeme sjetve gore sa rd + s, a ako bude kišna godina da se nebude dalo podrivat onda nebum ni malčiral nek bude zoral na nekih 15 cm i gore rd+s, i što je najvažnije prije oranja ili sijetve gore gnojnica kvalitetna 4 cisterne /kj, to je 24 000 l...

zaštita netreba....:mrgreen:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
8-10 kg/ kj, 12 kn /kg

prošle godine sam išel 2 put gruberom , us to da je bilo prije podrivano, ove godine pošto bude puno isječkane slame od tritikala, i kosil bude malo višlje, prvo bum zmalčiral do zemlje , pa podrivanje , te dok bude vrijeme sjetve gore sa rd + s, a ako bude kišna godina da se nebude dalo podrivat onda nebum ni malčiral nek bude zoral na nekih 15 cm i gore rd+s, i što je najvažnije prije oranja ili sijetve gore gnojnica kvalitetna 4 cisterne /kj, to je 24 000 l...

zaštita netreba....:mrgreen:

da, ovisi kakvo bude ljeto...tu nasječkanu slamu odma izgrubiraj pa još jednom prije sjetve i amen...a možda i nebu trebalo prije sjetve...sve ovisi...
zaštita možda potrebna ak je napadne buhač...insekticid i to je to...

ja bum isto grubiral, a kam bum vozil gnojnicu ili gnoj to bude išlo plitko oranje i to je to...čim jeftinije da se napravi...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nisam ni znao da ima takav korijen. zanimljivo..
desava li vam se da se u iducoj kulturi koju sijete pojavi rauola? ima li problema s tim?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
ne dešava se , barem kod mene...a korjen ima kvalitetan...:roll:
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,642
sad je još rano da netko ima, osim lanjske,kombajnira se kad i uljana repica, ja kupim podravski list posle kombajniranja i u njemu u oglasima nađem, bude i po 5kn/kg.
 

Pierre

Novi član
Tu od
2 Ruj 2011
Poruka
11
Bok,
može mi jedna dobra duša reči precizni latinski naziv "raole"? A tražim i sjeme suncokreta, facelije i gorušice, gdje bi to mogao naći?
Hvala unaprijed.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,642
Bok,
može mi jedna dobra duša reči precizni latinski naziv "raole"? A tražim i sjeme suncokreta, facelije i gorušice, gdje bi to mogao naći?
Hvala unaprijed.
rauola: porijeklom iz njemačke, nastala mješanjem uljane repice i rotkve, latinski naziv: Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers, engleski naziv: Fodder radish.
sjeme facelije i gorušice ima u sloveniji a možda i njihovim apotekama kod nas ako ih ima: semenarna ljubljana.
 

Pierre

Novi član
Tu od
2 Ruj 2011
Poruka
11
rauola: porijeklom iz njemačke, nastala mješanjem uljane repice i rotkve, latinski naziv: Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers, engleski naziv: Fodder radish.
sjeme facelije i gorušice ima u sloveniji a možda i njihovim apotekama kod nas ako ih ima: semenarna ljubljana.

Hvala na podacima, nisam bio siguran jer radim na francuskim dokumentima o zelenoj gnojidbi ali nisu svi latinski nazivi stavljeni pa moram malo žonglirati sa jezicima.
Našao sam gdje kupiti rauolu (u BJ kod nas), faceliju (njuškalo!), jedino gorušicu nemam još, a to je paradoks jer odrastao sam u Dijon-u, poznati po senfu...:)
Kontaktirali smo sjemenarnu zagreb i nemaju ništa pa su nam savjetovali se obratiti direktno semenarni ljubljana, međutim morao bi to uvesti pa se pitam koliko mi se isplati. Sledeću godinu mislim uvesti puno veću kolićinu tih sjemenja iz Francuske jer gubim previše vremene tražući...
Svi počeci su teški:|
Uglavnom hvala na poruki i možda slijedeću subotu bi mogli na kavu u Mali Paris u Ludbregu? Volim sresti forumaše uživo, uvijek je interesantno.
LP
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,642
Uglavnom hvala na poruki i možda slijedeću subotu bi mogli na kavu u Mali Paris u Ludbregu? Volim sresti forumaše uživo, uvijek je interesantno.
LP[/QUOTE]
hvala na ponudi ali drugi put jer vjerujem da ću sljedeću subotu dočekati na jadranu.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
posijal zeleno gnojivo, na svih 15 rali... 9 kg po rali sam siijal..

DSC01293.jpg

DSC01294.jpg

DSC01295.jpg

DSC01296.jpg

DSC01297.jpg

DSC01298.jpg

DSC01305.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kada je plan zaoravati tu Rauolu i dali ju malčate prije zaoravanja
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
zaoravam ju posije sijetve žitarica znači poslije 15. 10 ..da malčiramo obavezno, lakše se zaore i prije počne trunut i prije istrune kak i sve ostalo šta se malčira...8)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a sta cu sijat,,kad nema vlage u zemlji,,kise nisam vidio od sjetve kuruze,,kak spada,,vidim,,tu ima vlage i viska,,
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
I ja ju namjeravam ovih dana posijati. Racunam da bi ju malcirao i zaoro polovinom 10. mjeseca pred sjetvu psenice (psenica na psenicu). Drugu parcelu cu pricekati jos par tjedana tako da Raulu zaoravam pocetkom 11. mjeseca u jesenjoj brazdi.
Dobro si postelo sijacicu, taj posao i mene ceka.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Čitao sam u nekoj knjizi da je raouolu najbolje zaorati prije nego ju pofuri prvi mraz, da je tad masa najkvalitetnija.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,900
ja sam kupil u Sigecu ( Koprivnica)..ima u Bjelovaru , u Đurđevcu za koje znam....
 

Najnoviji postovi

Na vrh