• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nadji nekoga na polju dok kombajnira pa nek ti proda repice koliko ti treba.
ne da se ne isplati sa sjemenskom nego je suludo to raditi :icon_mrgreen:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
nadji nekoga na polju dok kombajnira pa nek ti proda repice koliko ti treba.
ne da se ne isplati sa sjemenskom nego je suludo to raditi :icon_mrgreen:

Kod mene je nema niko tak da nemam kog trazit da mi proda treba mi je za posijat povsina od jedne rali tak ako ima ko od furumasa nek mi se javi na pp
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
kolega , vrlo vrlo odlično , ove godine budem i ja tak napravil , pošto imam sad žito pretežno na lakim tlima , koje se mogu u prolječe bez ikakvog problema obradit ...nego , jesi moral špricat uljanu protiv štetnika? , znači oko 20 kg /ha si sijal sjemena? mase ima ufff i više od 20 t na rali
na 5 ha budem stavil rauolu , a na ostilh 6 ha bude uljana onda išla, gnojidba bude 28 000 l gnojnice na ral , pa gruber , da se slama ljepo razgradi nešto , pa onda opet najvjerojatnije prije sijetve još 12 000 l na ral gnojnice pa gruber još jednom , te sijetva sa žitnom sijačicom , i na prolječe malčiranje i isto gnojnica kak si sad ti , i malo Ureje , i to mora biti uf jako jako dobro , ova sad tvoja agrotehnika je izvrsna , kukuruz je sigurno tu bomba...daj koju sliku kukuruza

ako trebaš kakav savjet, pitaj, stojim na raspolaganju! isto vrijedi i za ostale forumaše!

ne, nije bilo nikakvog špricanja!
jedinu opasnost predstavljaju buhač i lema u startu, dakle u ljeto/jesen a dalje nema problema!
da, nekih 20 kg/ha!

a čuj, da ti budem iskren nije naročit kukuruz zbog ovih uvjeta, no nadam se da se bude digel i da bu kak treba!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
BELEC de mi reci kako se 4320 ponaša sa rotodrljačom, koji je to zahvat??
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Dali može koja slika donjeg djela rauole da vidim koliko naraste debelo u zemlji.
Kada rauola izcvijeta dali joj se deblja korijen i dalje ili ostane kakav i je?
Kako ide sjetva nakon pšenice (čime, koliko kila, koliko gnojiva, zaštita, obrada tla)?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Dali može koja slika donjeg djela rauole da vidim koliko naraste debelo u zemlji.
Kada rauola izcvijeta dali joj se deblja korijen i dalje ili ostane kakav i je?
Kako ide sjetva nakon pšenice (čime, koliko kila, koliko gnojiva, zaštita, obrada tla)?

Slike korijena nemam ali imaš u ovoj temi pa potraži. Sijano žitnopm sijačicom OLT gama 18 (siti za travne smjese ) nakon oranja i roto brane. Nisam ničim špricao ni prihranjivao a trošio sam 20 kila sjemena na hektar
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Žetva pšenice skoro pa gotova, sjeme uljane repice, nabavljeno, kiša pada, zanima me bi bilo pre rano kad bi sutra posijao za zelenu gnojidbu repicu koju planiram zaorat na jesen i sijat u proljeće kukuruz?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ljudi, lijep pozdrav.

Zanima me ako znate gdje ima za kupiti sjeme rauole, ne zanima me certificirano sjeme neke sjemenare, nego ovako doma. Vidim da vas dosta već sije za sjeme pa ako ima netko viška, javite mi. Probao bih ove godine s zelenom gnojidbom, a i jedna zemlja mi se zadračila bolje nego kanali od vodoprivrede pa da vidimo mogu li ugušiti to.

Odmah pitanje vezano uz sjetvu: može li se rauola sijati rasipačem za mineralno i kolko se onda sjemena potroši na ha? treba li zatvarati površinski onda s nekim drljačama?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Žetva pšenice skoro pa gotova, sjeme uljane repice, nabavljeno, kiša pada, zanima me bi bilo pre rano kad bi sutra posijao za zelenu gnojidbu repicu koju planiram zaorat na jesen i sijat u proljeće kukuruz?

Uzalud tebi dada Ivo plača da ideš na poljop.fax,ako i ideš više. Pa što bi bilo rano da ju posiješ,tebi je samo bitno da dobiješ što više lisne mase.Nije kao kod jesenske sjetva ako ju rano siješ pa da u zimu ulazi bujna,i tada postoji opasnost od loma biljke pod težinom snjega.
Samo tanjuraj i sjetva
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
nekad je rano a nekad nije jer sve zavisi o temperaturama i obornama jer ako zaprzi onda se sve lijepo osusi i uzalud trud nama se pokazalo najbolje oko 15 kolovoza a svako neka proba za sebe .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
nekad je rano a nekad nije jer sve zavisi o temperaturama i obornama jer ako zaprzi onda se sve lijepo osusi i uzalud trud nama se pokazalo najbolje oko 15 kolovoza a svako neka proba za sebe .

tatar, 15 kolovoz je početak optimalnog roka sjetve uljane repice za proizvodnju sjemena,znači da bi koristio za zelenu gnojidbu i dobio veću količinu lisne mase ideš odmah poslje žetve. Na youtube možeš naći snimke gdje u prašenju strništa odmah ide i usijavanje za zelenu gnojidbu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
samo što ima još jedan ali u cijeloj prči.Sedmi mjesec je mjesec buhača.Pogotovo kada su temperature visoke i beskišni dani.Generacije se smjenjuju ko na tekućoj traci,a biljčice tek nikle,male,nejake-izgrist će ih dok si rekao keks ako ih se ne uništava kemijski.a to je posao i trošak.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Da ujedno i dobar pokazatelj da nije potrebno koristiti plug,da bi zaorao tu istu biljnu masu.Inače najviše biljne mase uljane repice ima kada se počne otvarati prvi cvijetovi. Johabice da postoji ta mogučnost pojave buhača,ali uzmimo u obzir da se za zelenu gnojidbu posije i više sjemena nego kod normalne sjetve. Tako da se nadamo da bi trebalo i nešto ostati. No bolje je i išta da bude na njivi nego da je doslovno gol strnjak ,ili bilo kojom operacijom obrađen.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i mi najvjerovatnije budemo ove godine bacili zelenu gnojidbu,dok se još pšenica i tritikal pokose,z tanjuračama parput preletit i pobacat i nek raste do oratve...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
I ja ču ove godine prvi puta to probati,čuo sam samo dobre stvari o tome a sijeme imam staro pet godina 20 kila od KWS-a,pa to bude odlično za zelenu gnojidbu.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Kad se sije rauola nakon pšenice planiram potanjurat jedno 2 puta dali treba onda baciti sjeme pa još jednom potanjurati sa dokraja puštenom ili samo po površini plitko tanjurat i povaljati poslje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh