• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
A onda neće od ničega bit neke sreće, a neće valjda ni korovi divljat.
Morat ćeš možda jednom potanjurat i zimska...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Nisam nikada imao problema s korovom do zimske, nego bi volio da bude neke koristi za zemlju dok stoji...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Ono gore sto sam pisao sam uspio posijati, ali uzalud.
Navecer bacio sjeme, podrljao, tu noc pala lijepa kisa, ali sjeme staro 3 godine i nista nije niknulo.
Danas bacio soje sto sam imao, podrljao i sada neka to raste. Barem da ne bude gola zemlja i korov. Ponovno je zasusilo, valjda ce imati dovoljno vlage u gornjem sloju da isklija i krene rasti prema dolje pa da uhvati dublju vlagu.

Nego, mene nešto drugo zanima...
Ovih dana ću skinuti soju. Na nju neće ići ništa od jesenskih kultura, pa me zanima može li se sada obaviti ikakva zelena gnojidba, i sa čime?

Ima ti Rwa neku travu za zeleno gnoj. može se i kasnije sijati (kad dobiješ vlage)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ova nije izasla dosta dana, a stavio sam i u klijaliste, pa nije ni tamo ni jedna izasla.
Bacio sam soju i zadrljao, eno ona je nabubrila lijepo i pokisla, mislim da ce brzo van i neka raste, cisto sa nije gola zemlja...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Ono gore sto sam pisao sam uspio posijati, ali uzalud.
Navecer bacio sjeme, podrljao, tu noc pala lijepa kisa, ali sjeme staro 3 godine i nista nije niknulo.
Danas bacio soje sto sam imao, podrljao i sada neka to raste. Barem da ne bude gola zemlja i korov. Ponovno je zasusilo, valjda ce imati dovoljno vlage u gornjem sloju da isklija i krene rasti prema dolje pa da uhvati dublju vlagu.

Nego, mene nešto drugo zanima...
Ovih dana ću skinuti soju. Na nju neće ići ništa od jesenskih kultura, pa me zanima može li se sada obaviti ikakva zelena gnojidba, i sa čime?
Ako imaš, baci zobi....brzo razvije list i lijepo rahli zemlju. Taman do sredine 11 mj kad bude za zaoravanje bude ti nekih pola metra visine, tak da mase budeš imal
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Nemam zobi, a ovo ce vec mozda sutra pustiti klicu, tako da ne mogu drljati vise.
Soju sam posijao jer i ona dosta duboko pusta korijen i veze dusik za sebe, pa nece biti bezveze...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako bude ranog mraza ode soja a zob može podnijeti niske temp.
 

Stjepan2000

Član
Tu od
3 Ruj 2020
Poruka
71
Pozdrav
Ove godine sam prvi put posijao raolu za zelenu gnojidbu pa me zanima kada budem išao u zimsku brazu jel potrebno baciti ureu po njoj i zaorati, jer do sad sam uvijek po kukuruzovini a i strništu bacio 100kg po jutru ureje i to zaorao, a pošto je raola sama po sebe dušik zanima me jel uopce potrebno bacati ureju prije zaoravanja?
Lp
 

Andre

Novi član
Tu od
4 Ruj 2020
Poruka
2
Pozdrav
Ove godine sam prvi put posijao raolu za zelenu gnojidbu pa me zanima kada budem išao u zimsku brazu jel potrebno baciti ureu po njoj i zaorati, jer do sad sam uvijek po kukuruzovini a i strništu bacio 100kg po jutru ureje i to zaorao, a pošto je raola sama po sebe dušik zanima me jel uopce potrebno bacati ureju prije zaoravanja?
Lp
Pozdrav
Imam kantu sjemena rauole cca 15 kg kupio pretprošle godine provjerio klijavost dobra. Znači može dugo stajati! Nažalost ove godine sam zakasnio za sijanje rok 1.9. Pa ništa od zelene gnojidbe. Ovo za ureu ne znam vidim da neki u cvatu malčiraju pa zatim pooru. Do proljeća se samo razgradi u zemlji.
Ovo za ureu ne znam. Vidim
 

Stjepan2000

Član
Tu od
3 Ruj 2020
Poruka
71
Ja sam bas nedavno zavrsio sa sijanjem raole za zelenu gnojidbu i smatram da nije kasno i vecina kaze tako jer orem sredinom 11 mjeseca i bolje je kada raola ne prestari, nego bi trebala bit u cvatnji tijekom zaoravanja...
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Da, a ako ti dođe prerano onda moraš rano i orati, pa je tu strah od korova.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Zelena gnojidba, 30 dana od sjetve...
Još 10ak dana i slijedi priprema za kamilicu.
 

Prilozi

  • IMG_20200914_120304.jpg
    IMG_20200914_120304.jpg
    92.4 KB · Pregleda: 65

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nemogu da vjerujem kolika je razlika u nicanju na nađubrenom i ne nađubrenom dijelu.
Radi se o istoj parceli iako to ne izgleda tako.
Posijano je sigurno jednako. 20200925_145036.jpg
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Na kolki razmak sijete??
Na svaki red ili svaki drugi?

Ja sam ove godine isto nešto posijao, u količini od 25 kg/ha samo sam stavio svaki drugi red...
E sad..nadam se da bude uredu
Kolega, može li koja fotka, kako sada izgleda repica s Vašim sklopom od 25 kg,svaki drugi red. Hvala.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Uzalud baceno 50% sjemena a uz to izostao rast korijena koji je vrlo bitan,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh