• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zemljišno -knjižni problemi

lapore

Novi član
Tu od
1 Srp 2013
Poruka
11
Pozdrav ljudi, ima li vas ovdje koji su se bavili raščišćavanjem zemljišta. Naime 2013.umrla je baka po kojoj naslijedih dosta zemlje. Nedavno kad sam išla malo to sve pronjuškati, šok, sve zamršteno imam 16/120 dijelova ili 5 / 64. Ili pašnjak kojeg imamo, po papirima nije naš uopšte nego su ga dobili tako da su zamijenili svoj za tog . Od kud krenuti kako se to sudski rješava da se maknu ti svi suvlasnici koji su pokojni. Voljela bi to počet rješavati,korak po korak.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pokojne suvlasnike ćeš morati tužiti. Apsurdno, ali istinito. A za ovo ostalo, najbolje pitati odvjetika koji je u tom fahu. Samo ne pitati jednoga, nego više njih. Razlike u troškovima i cijenama odvjetnika su enormne.
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
309
pises prijedlog za pojedinacni ispravni postupak.navodis da si ti to dobio u nasljedstvo, da je baka to dugo uzivala i to se salje na sud i onda sud objavljuje poziv da se na to stave prigovori ako netko ima ( npr neki nasljednici od pokojnih suvlasnika koje navodis ) i ako nema prigovora to ide dosta brzo onda..sudska pristojba za to je cca 500-600kn ako se ne varam + troskovi odvjetnika koji ce taj prijedlog sastaviti ( ako ga ne sastavis sam

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
309
Pokojne suvlasnike ćeš morati tužiti. Apsurdno, ali istinito. A za ovo ostalo, najbolje pitati odvjetika koji je u tom fahu. Samo ne pitati jednoga, nego više njih. Razlike u troškovima i cijenama odvjetnika su enormne.
odvjetnici rade po zadanim tarifama tako da sto se ovog posla tice razlike ne bi trebale biti velike, tj. ne bi ih uopce trebalo biti
 

lapore

Novi član
Tu od
1 Srp 2013
Poruka
11
E hvala, a dal se na netu može negdje nači primjerak tog prijedloga za pojedinačni ispravni postupak. Ili već postoji šablonski kako se to radi, mislim na neki obrazac koji se onda popunjava sa odgovarajućim podatcima.
 

lapore

Novi član
Tu od
1 Srp 2013
Poruka
11
I dali se u tom postupku mora navesti, odnosno rješavati čestica po čestica ili se mogu jednim prijedlogom obuhvatiti sve
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
309
mozes naci sprancu kako bi to trebalo izgledati u mozes obuhvatiti vise cestica...samo idi prije provjeri kod nekog odvjetnika da budes 100% siguran

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Mislim da se nemre tuzit mrtva osona nego se mora nasljednik od iste ...jedan zk izvafak je jedna tuzba..plus ti je ako si posjednik u katastru
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
309
on damo mora imati dokaz da je to na neki nacin dobio od te osobe ( npr. oporuka )..moze vise zk ulozaka u istom prijedlogu
0cf32fd085b49b0f9a96d154e4bf486d.jpg


Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Za zemljišno knjižni ispravak je osnovno da znaš par stvari, a to je da znaš broj katastarske čestice, uz to i da znaš mejaše koji će potvrditi kod suda da je to bilo od bivšeg vlasnika, uživaoca.
Potrebno je imati neki "trag" po kojem se vidi na koji način je predlagatelj ispravka došao u posjed zemljišta za koje se pokreće postupak, tipa darovni ugovor, ostavinska rasprava, kupovina.
Za svaku česticu spisak svih suvlasnika, živih ili mrtvih, za mrtve se vade smrtni listovi, i njih se uglavnom briše iz cijele priče, pogotovo ako su godišta prije prvog svjetskog rata i stariji.
Važno je imati smirene živce za prikupljanje dokumentacije iz gruntovnice i matičnog ureda, dobrog odvjetnika koji nije prepohlepan, i sve se da riješiti.
Mene je zadniji ispravak koji sam pokrenuo koštao 2600 kuna s tim da ga je sastavljao javni bilježnik, a umiješano je bilo 20 osoba, od toga 12 mrtvih.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Dali se netko susretao sa postupkom upisa ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta u zemljišne knjige?

Donio sam im klasični ugovor o zakupu, onaj koji je sklapan za arkod, rekli su da to nije dobro. Stekao sam dojam da ni oni sami neznaju kakav ugovor meni treba, pošto su mi rekli da nek si platim nekog ko to zna da mi to napravi...

Znači meni treba zemljišnoknjižni izvadak na kojem mora biti vidljivo da sam ja zakupnik za određene katastarske čestice.

Kakva je procedura da se dođe do toga, kakav ugovor ja moram sklopiti sa zakupodavcem pošto im ovaj "klasičan" ugovor nije dovoljan ?
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Provjeri jeli u ugovoru o zakupu negdje ima "clausula intabulandi" odnosno jeli piše da Zakupoprimac bez ikakvog daljnjeg sudjelovanja i/ili odobrenja Zakupodavca u Zemljišnim knjigama ima pravo uknjižiti svoje pravo zakupa na tim česticama.

To je klauzula koju svi javni bilježnici tribaju znat i standardnog je oblika a mora bit u ugovoru da bi taj ugovor moga bit upisan u zemljišne knjige.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,074
Može li malo objašnjenje: gdje se to upisuje: na katastru ili gruntovnici?
Kad se taj ugovor provede, na koji ga se naćin može opovrgnuti (jasno mi je da po isteku ugovora, ali...)?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
meni bedasto zvuči da se zakup upisuje u gruntovnu di je ustvari upisano vlasništvo...možda kao teret, ali vlasnički list i dalje glasi na vlasnika a ne zakupnika...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
CabXXm

Te klauzole nema u ugovoru, otići ću u ponedjeljak kod javnog bilježnika, pošto veliš da bi to oni morali znati...



ZJ

U gruntovnoj se to upisuje, i to onda ide pod teretovnicu, kak veli Darijus...
 
Posljednje uređivanje:

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Ima li novosti? Jeli to bio problem? Da znamo i za ostale jer cujem da dosta ljudi ima problema s upisom tog ugovora pa da znamo rjesenje.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Problem je riješen, uz onaj ugovor o zakupu, napravili smo još aneks ugovora, u kojem piše da se zakupodavac slaže da se podaci iz ugovora o zakupu zemljišta uvedu u zemljišne knjige.

Ili pod drugu opciju, ono kak si i sam rekao, da javni bilježnik sam sastavi ugovor o zakupu u kojem je sve to navedeno...
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Problem je riješen, uz onaj ugovor o zakupu, napravili smo još aneks ugovora, u kojem piše da se zakupodavac slaže da se podaci iz ugovora o zakupu zemljišta uvedu u zemljišne knjige.

Ili pod drugu opciju, ono kak si i sam rekao, da javni bilježnik sam sastavi ugovor o zakupu u kojem je sve to navedeno...
Dali bi se moglo sa ugovorom o zakupu i državno zemljište u zakupu upisati u posjedpvni list

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Na žalost, neznam kakva je procedura sa državnim zemljištem...
 

Najnoviji postovi

Na vrh