• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZETOR 4320 - problem sa paljenjem

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Sad sam skužil, ja sam prvo mislil da Dado spominje onaj lajtung koji ide sa filtera na blok motora. Na njemu su bakrene pločice , pa da ne bi tu mastilo i da možda to spominje kao O-ring.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
14x2 ti je O-ring.
Brtvu ima za kupiti, a možeš ju i doma napraviti, vidi se tam na stranici prije na slici koju sam postavil
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Imam novo pitanje u vezi traktora ( Zetor 4320).
Ne znam točno kako se zove ovaj dio sa slika. Jel to neki termostatski ventil, termostat ili nešto drugo. Nalazi se na gornjem kraju hladnjaka i međusobno su spojeni gumenim crijevom, te dalje ima jedno crijevo na vodenu pumpu i jedno crijevo na granu prema bloku motora.Na njemu je bila spojena žica ,omotana oko glave jednog od vijaka. Žica je na kraju korodirala i odvojila se od vijka. To je bila vjerovatno masa i ide čini mi se do sata u kabinu za temperaturu. Problem je što vijke nije moguće odšarafiti, jednostavno pucaju odmah iza glave i ja sad više ne mogu spojiti tu žicu.Nisam siguran da li mogu tu masu spojiti negdje na šasiju ili mora biti baš na tom dijelu i jel je to samo za pokazivač temperature ili ima još neku ulogu?
Možda imate neki savjet kako najlakše izvaditi tijelo vijka kojemu je pukla glava?
Ako bi to uspio onda nebi bio problem natrag spojiti i tu žicu na novi vijak.
Možda sam malo zakomplicirao sa objašnjenjem, ali nadam se da bude netko shvatio o čemu se radi.
Hvala na pomoći.

unnamed (1).jpg

unnamed.jpg
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ima alat za vađenje zalomljenih vijaka. Izgleda ka ureznica sam za kontra navoj. Potrgaj ih sve izbuši sa borerom 3 mm i izvadi ili kupi kompletno kučište sa termostatom.
Ona žica mora biti spojena na tom kučištu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dado ti je dobro objasnil,al ako ti je puko saraf saniraj to Jel ti bu pocel pustat na spoju kućišta,unutra je termostat i na tom kućištu ti je indikator za temperaturu antifriza.
Naravno ako podrobis kućište,ima ga novog za kupit...
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Planiral sam sad privremeno malo zavrtati u ostatak vijka, stisnuti onda nitnu i gore spojiti tu žicu. Nemam sad vremena skidati cijelo kućište, a spoj gdje je puknuti vijak za sad drži.
Ne znam kakvi su to vijci stavljeni gore, mislim da ideš i ostale odšarafiti da nema šanse da ostane koji čitav.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nije stvar u vijcima nego legure kućišta koja s vremenom oksidira i sarafi nejdu,sada da ideš skidat indikator siguran sam da bi ga potrgal prije nego otsarafil.
Kad bi imala drugo kućište zmenjas ga za cas i novi termostat i indikator prifrknes sve za max15min.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
I po Oficirovim uputama potrošiš 150 kuna.

Ta žica koja je tebi otpala služi kao masa indikatoru temperature. Nju za prvu ruku možeš omotati oko samog indikatora.
Kad završiš poslove onda skini kučište dole i strgaj sve šarafe ili ih poreži brusilicom.
Odšarafljivati lijevim svrdlima nemoj ni pokušavati jer buš ih strgal, a onda više nema pomoči. Da i izvadiš šaraf, navoja u kučištu nebude.
Nakon kaj si porezal glave skini poklopac, malo prigrij i probaj otpustiti klještima držeči za ono kaj je ostalo. Ako uspiješ dobro, a ako ne onda nekam na stupnu bušilicu, mada možeš i običnom samo treba ravno jezik držati, i probušiš preko.

Staviš dulje vijke a otraga matice, a za ušparane novce počastiš makinu izmjenom ulja.
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
To sa vrtanjem i onda šaraf i matica mi se čini najbolje rješenje.
Navoj na kučištu vjerovatno nebi valjao, jer i sad dok hoćeš odšarafiti vijak pukne odmah iza glave, ćim ga poćneš pokretati.Valjda su korodirali po cijeloj dužini.
Sve u svemu, hvala MUHA na savjetu za omatanje žice oko indikatora i ovome šaraf- matica.

EDIT:
Žicu sam omotal oko indikatora. Ako unutra u kabini pokaziva temperaturu, znači da ima kontakta na toj masi ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Na Muhino rješenje bi još samo dodal: kupi 4 inox šarafa s inox maticama. Em ne rđaju, em su žilaviji pa im ne puca glava ko na ovima. To te košta 5 kuna više.
Ako spasiš navoj, na način kak ti je Muha rekel (zagriješ kućište), Inox A4 sigurno nebu zahrđal unutra.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Uvijek strada elektronegativniji materijal, aluminij u ovom slucaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
EDIT:
Žicu sam omotal oko indikatora. Ako unutra u kabini pokaziva temperaturu, znači da ima kontakta na toj masi ?
Tako je.
 

mcujan

Novi član
Tu od
16 Tra 2015
Poruka
5
Postavio bih jedno pitanje jer imam navedeni traktor i sve na njemu radi kako treba, ali ipak imam jedan do sad neriješeni problem! Inače traktor je zetor 4320 2005. godina. U ovih deset godina promijenio sam točno sedam akumulatora, od toga tri su mi zamjenjena u garantnom roku. Da napomenem da su akumulatori bili od različitih proizvođača! Traktor je bio nakon što je drugi akumulator riknuo kod električara koji mu je zamijenio regler i rekao da je u njemu bio problem (i uz to odnio 300-tinjak kuna za "popravak"). Međutim problemi sa rikavanjem akumulatora su se nastavili. Nakon toga sam traktor odvezao u firmu u kojoj je radio moj otac, a koja ima vozni park od 100-tinjak auta i električarsku radionu za održavanje tih auta. I tu su mi rekli da traktor ima dobru struju punjenja i na ler gasu i pod toražom. Meni je jedino preostalo nastaviti dalje rad sa traktorom i kupovati akumulatore sa ćim dužim garantnim rokom, tako da mi onaj prvi koji ode za nekih godinu i pol zamjene novim. Zanima me da li je još netko imao istih problema sa navedenim traktorom i da li je slučajno uspio otkriti i riješiti taj problem? Unaprijed Hvala!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Neznam oče ti pomoći ali meni je riknuo skoro novi akumulator nakon isteka garancije (140 ah). Raskopao sam, slučajno, sklopku za masu. Šarafi su bili otpušteni i tu ga je zezalo. Sad ga več duže palim sa 100 ah bez problema. Kod mene je 6340 ali to ti je isti vrag.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,683
Na tim traktorima tog godišta je jednostavno boljka nekakva koju nitko nezna otkloniti.. Naš je vožen ko zna kuda već, na svim ispitivanjima sve bude dobro, a akumulator ak izdrži 2 godine, cveće.. Mi sumnjamo samo na još jednu stvar zašto odlaze akumulatori na njemu, ali ni to nemora biti....
 

mcujan

Novi član
Tu od
16 Tra 2015
Poruka
5
Ne znam da li bi radi te sklopke rikavali akumulatori, moglo bi se eventualno dogoditi da tu gubi snagu pa neče upaliti!
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,683
Ovaj moj se vozi svakodnevno na krakim relacijama (firma-ina) najudaljenija je 2- 3 km, i tu se voziš 10-ak minuta.. e sad, zimsko vrijeme, prikolica ima 6 sijalica, traktor ima 6 +svijetla, još i grijanje ak je upaljeno... i svako malo se tak pali, veliki akumulator koji jednostavno nestigne napuniti, nego ga isprazni recimo do te mjere da kroz neko vrijeme da više nema snage da sastavi.. poluprazni akumulator na zimi vani, i tak svaki dan.. mislimo da je tu uzrok rikavanja..puno crpi snagu iz njega a tolko ga nestigne nadopuniti...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Treba mu staviti jaču elektranu pod haubu i ne bude više takvih problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh