• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZETOR 4320 - problem sa paljenjem

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Počelo mi se događati da navedeni traktor neće paliti ako se nenapumpa gorivo onom pumpicom pored čašice goriva i to ako stoji da ne radi 1-2 dana.
Čašica je čista, puna je gorivom, na spojevima nema nekih tragova da bi curilo gorivo, crijeva dalje prema cilindrima izgledaju isto dobra i ne vidi se da bi gdje curilo.Jedino sam primjetio da gore di crijeva goriva ulaze na dize , oko tih diza je malo masno. Jel moguće da negdje vuće zrak kod stajanja pa nema pritisak goriva za upaliti?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
To je bolest svih Zetora sa donjim rezervarom možda ti pomogne novi nepovratni ventil na izlazu pvp-e na jednom sam uspjel to riješiti kaj sam na povrat u rezervar koji ide kroz plovak produžil sa crijevom skroz do dna rezervara .
 

gomahers

Član
Tu od
8 Srp 2011
Poruka
486
Počelo mi se događati da navedeni traktor neće paliti ako se nenapumpa gorivo onom pumpicom pored čašice goriva i to ako stoji da ne radi 1-2 dana.
Čašica je čista, puna je gorivom, na spojevima nema nekih tragova da bi curilo gorivo, crijeva dalje prema cilindrima izgledaju isto dobra i ne vidi se da bi gdje curilo.Jedino sam primjetio da gore di crijeva goriva ulaze na dize , oko tih diza je malo masno. Jel moguće da negdje vuće zrak kod stajanja pa nema pritisak goriva za upaliti?
da... to su ti simptomi kad lagano vuče zrak na povratu i onda sistem više nije zatvoreni,nego otvoreni :icon_mad: - to ti se vjerojatno počelo postepeno nedavno dešavat... .. promjeni te sve pizdarije na povratu i bude dobro... (a šta se ja uopće mješam ) :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam si to rjesil,isto je bilo kao i ko tebe jordanx.
Zeljko na tim rezervarima od 55l nemoguce je stavit produzetak na cjevcice jer ukruta je skroz pri kraju a i cjevi idu skoro do dna.

Stavi mu nove bakrene podloske ivnovi nepovratni iza bos pumpe,ako opet pocne to radit ne valja taj nepovratni trazi drugacijeg.

Ako malo bolje pogledas od ova dva nepovratna jedan je sa vecom rupom i nisu isti,jedan je stari a jedan novi.
Crjevo je novo od povrata, od dizni do bos pumpe.

 
Posljednje uređivanje:

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
A jel nije jedan od problema i pumpica za gorivo , ona pored čašice goriva, jer dok pumpaš gorivo na njenom klipu kojim se pumpa curi gorivo?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako curi na pumpici rucnoj,to nevalja,promjeni samo rucnu pumpicu,sad ima za kupit bosch bez sarafa.
 

gomahers

Član
Tu od
8 Srp 2011
Poruka
486
A jel nije jedan od problema i pumpica za gorivo , ona pored čašice goriva, jer dok pumpaš gorivo na njenom klipu kojim se pumpa curi gorivo?

nema to veze... to je dovod..da ti tu vuče zraka,onda bi ti krepaval... povrat je problem.. i to ti je zagarantirano.. neki dan smo to rješavali na jednom Claasu..koji također ima dolje rezervoar..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
možda ti i ventilići u ac pumpi ne drže više, kad si već u poslu, ugradi si i nepovratni ventil na dovodu goriva, staviš ga odma iza rezervara, 50-ak kn ti dođe. Podloške ako su orginal s gumicama nemoj ni dirati, s novim bakrenim budeš imao samo zaebancije.

Ili najsigurnije i najbrže riješnje da ga spojiš prozirnim crijevima i vidiš točno šta se dešava s gorivom unutra
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Ručna pumpica (onakva kakva je na Zetorboyovoj slici) curi samo kad se pumpa, kad je stegnuta više ne curi i to nije razlog kvara.
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Pozdrav ekipa.
Sad sam tek u rješavanju ovog problema sa poćetka teme. Jućer sam ugradio nepovratni ventil na crijevo koje dolazi iz rezervara do čašice sa gorivom, danas sam ga probao paliti ali nije išlo dok nisam napumpao gorivo.
Sad čitam Vaše odgovore i vidim da je kolega oficir napisao da ugradim nepovratni iza bosh pumpe. Na slici od Zetorboya je ugrađeni kako sam i ja ugradio.
Još sam prije čašice stavio i prozirno crijevo i ne vidi se da bi bilo prazno ili bi bilo kakvog zraka unutra. Možda je greška što ja nisam ugradio odmah na izlazu iz rezervara, nego nekih 10 - 15 cm prije same pumpice?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vjeruj kolega sve sam isprobal,i tek kada sam promjenio njegov orginal nepovratni iza bos pumpe sa orginalnim,i crijevo po vrata goriva sa dizni tek onda je palil svako jutro bez pumpanja,sada to vec traje oko 6mj. I sve je ok i dalje.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Kod mene puknulo ono malo crijevo od nepovratnog iza boš pumpe kaj ide na šuplji vijak m13 pa s tog vijka na dize, raspucalo se, a nisam znao dok nije prokapalo u radu. Drukalo se stalno po ac pumpi pa je uvjek bilo masno tu, zamjeni ta sva gumena crijeva oko dovoda, boš pumpe, velika vjeorjatnost da je tu neki problem. Ako stavljaš nove bakrene podloške, pripazi isto jel nisu dovoljno debele da budu starije od oka pa neće brtviti tu isto, najbolje orginalne vratiti nazad.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kolega zetorboj,pa taj dio crijeva nemres posebno nego komplet crijevo na kojem tvoj model ima 6 oka,zadnje oko je na nepovratni ventil.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Za kaj to crijevo kupovati tvornički spojeno kad se to doma more odraditi za 20-tak kuna sa šelnama, a u dučanu dojde barem 100.
Svrha i efikasnost mu je ista
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kak ti za 20kn kupis crijevo i 8-9inox selnica?
Kupovno gotovo napravljeno crijevo za trocilindrasa dojde 95kn.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
A dobro, lagal sam :icon_redface:

Crevo goriva silikonsko (znaš onakvo kaj na motorke, flakserice .... dojde) košta cc-a 20 kuna metar.
Gumeno obojeno je cc-a 25 kuna metar
Šelne (obujmice) po nikakvom zakonu ne moraju biti inox, ali ako baš moraju onda je 2 kune komad.

E sad, ko nema za šelne veže drotom (more pocinčani, mada paljeni je zakon), a ko je bil pametan pa je to nekad prije napravil koristi stare obujmice.
Ostali kupuju crevo po 100 kuna
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kak stare mogu opet iskoristit kad su one stisnute ko s nekim kljestima?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Bože smiluj se ......

Orginalna šelna (kapica koja se stavlja na crijevo prije nego se stisne prešom) je aluminijska, a ne inox i ona nije ponovno iskoristiva.
Ali ona za 2 kune komad na šerafciger je iskoristiva. Ako prethodni majstor nije imal tešku ruku.
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Kod mene se vidi neka 2 zadnja tjedna da kod tog šarafa iza bosh pumpe i kod tog malog crijeva malo suzi gorivo. E sad da li se može skinuti samo taj šaraf i ta crijeva promjeniti ili treba skinuti dole cijelu pumpu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh