• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6211

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
To je taj prsten koji si videl
Imam negde sliku rastavljenog pa ako te zanima potražim
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Ma ako naletiš postavi
Pretpostavio sam da je to,to,ali sam htio potvrdu stručnjaka
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Količina ulja u sistemu nema nikakve veze s samoštelanjem
Kak nema?
Kad se pakne troše, kočni cilindri se sve više rašire i tu ostanu (vraćaju se malo, toliko da otpuste pakne), pedala ide niže. Kad idući put stisneš pedalu, uđe više ulja u krug pumpa-kočni cilindar i pedala ima opet normalni hod.
Samo se to stalno događa, kap pop kap, pa je neprimjetno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Da, ali to ulje ne drži klipče i ne štela pakne.
Na način koji si ti opisal bi se pedala napumpavala a kad pustiš kočnicu opruge bi vratile sve ulje nazad u posudu ulja
Kad se pakne troše, kočni cilindri se sve više rašire i tu ostanu
Znači, mi pričamo o dijelu koji služi da bi cilindri tu ostali a to može biti kod raznih kočionih sistema rješeno na kojekakve načine.
Kod ovdje spominjanog sistema taj dio se nalazi u kočionom cilindru.


Tak da je istina da u sistemu ima više ulja, ali ono je tu samo da popuni prostor i ne drži kočnice spremnim da na dodir pedale uhvate I zakoče.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Da li se ti prsteni drže za klipiće,ili su sami za sebe,i kako ih se podesi u slučaju da se mijenjaju samo pakne,tj kad bi ih trebalo vratit nazad
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ti prsteni se nedaju skinut s klipiča.
Nemaš kaj podešavati, oni se sami podešavaju.

Nisam trenutno kod slika ali čim se uhvatim kompa stavim sliku
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Kužim da se podešavaju u širinu,ali ako npr.stavim nove pakne koje su deblje,kako se sami vrate?Onda bi se sami vraćali i samo pod utjecajem opruge pakni
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Bane, kak vraćaš kliješta kad mijenjaš disk pločice na autu?
Stisneš cilindar, recimo, šarafcingom ili nekim prikladnim alatom.
Tak i ovdje. Kad je pedala otpuštena, možeš vratiti "višak tekućine" u spremnik.
Nakon zamjene pakni, nekoliko put pritisneš pedalu do kraja i ona bude dopumpala tekućine koliko treba da se cilindri opet rašire na potrebnu mjeru i da pedala dođe na normalni hod.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Znači, ti kod sastavljanja i ugradnje novih pakni moraš potuči klipiče unutra .
Nakon kaj odzračiš kočnice ulje raširi klipiče, a ti prsteni drže da se klipič ne vrati pod utjecajem opruge do kraja..
Sam klipič na sebi ima utor veči od prstena pa dozvoljava taman toliko hoda da ti pakne ne štekaju a da ti pedala bude visoka.

ZJ, disk pločice nemaju nikakve veze s načinom kočenja pakni.
Imal si Jugiča, ako si ikad videl takve pakne, one su na sebi imale sistem koji je služil samoštelanju, neka vozila imaju uteg i oprugu, neka imaju kotačić s zvjezdom.... to nema veze s diskovima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Znači, ti kod sastavljanja i ugradnje novih pakni moraš potuči klipiče unutra .
Riječ je bila o stiskanju klipića nakon ugradnje novih, debljih obloga, a tu je princip isti. Kak se troše pločice, klip ide van sve više. Isto je tak i na cilindrima na Zetoru, samo kaj se klipići na cilindru šire na obje strane.

Zetora i da smo to popravljali nekoliko put...mijenjali samo klipiće, pa zatim cijele cilindre, pa nitali ferode na pakne, pa mijenjali novima...jest da je bilo davno, ali se sjećam da to ni nikad više kočilo kak treba nakon kaj su se tvornički složene kočnice namastile.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Mi dva se ocito ne kontamo a deblje obloge bez zahvata na dobošu na Zeksu nemreš ugraditi.
Klip ide van, ali mi ovdje pricamo o dijelu na klipu koji drži da se klip ne vrati u krajnji moguci polozaj.

Neznam, ja sam kao dečarac 18 let prvi put slagal kočnice na 4911. Nove gumice u cilindre i nital pakne.
To je kočilo odlično daljnjih 20 ako ne i više let.
Danas kad složim ako koci 2 leta to je uspjeh :hahah:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Ma naravno da krivo razumijemo jedan drugoga.

Kak se pakne troše, klipići na cilindru (u mirovanju, dok nije pritisnuta pedala) imaju sve veći razmak.
Ak bi štel ugraditi nove pakne (dakle deblje od potrošenih), ne bi mogel dok se klipići ne vrate unutra, odnosno dok ih se ne stisne.

Jednako vrijedi i za disk kočnice: možeš izvaditi kliješta van, zamijeniti pakne (pločice), ali kliješta ne možeš vratiti dok klip ne stisneš unutra, do početnog položaja.

Ona tvoja zadnja rečenica je, na žalost, točna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ali Zj, pitanje forumaša je glasilo?, a ti si iz toga elaborat napravil........ a sve to zato kaj si napisal da se štelaju količinom ulja u sistemu i zakompliciral situaciju.
Ako ne vjeruješ pročitaj odavde pa na dalje..

 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Mislim da je muhač bolje shvatio moje pitanje,ali hvala obojici,znam kako se to sve slaže jer nije prvi put,samo sam pitao oko tih prstena jer drže klipić da se ne vraća i tako drže pakne na idealnom razmaku,e kako onda dozvoli da se vrate kad dolaze nove pakne,a tih raznoraznih sistema štelanja sam isam dosta vidio,ali upit je bio samo oko tog prstena,a inače ih je najlakše (od priručnih alata)vratiti stegom,ako ne ide rukom...
 

Nenadt

Član
Tu od
30 Lis 2016
Poruka
64
Pozdrav,
našao sam u Sloveniji hidro volan za 290e Poljski i kažu da paše od zetora 7211, e sad dal ko ima iskustva s tim hidro volanom i dal stvarno paše bez ikakvih kemijanja na 6211.

Pardon krivo sam napisao rekli su da paše na zetor 7211
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh