• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zivot od poljoprivrede?

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Pozz svima,ovako u raspravi sa starim dotakli smo se nekih pitanja,a odgovora nema jer svatko od nas vuce na svoju stranu.malo je on nerealan jer njega to ne zanima pa mu je bezveze i neisplativo,ali opet mislim da grijesi kad kaze da nema novaca od poljoprivrede...s time se ja ne slazem,samo kad pogledam vozni park poljoprivrednika(mislim na radne strojeve),mislim da su mi neke stvari jasne..ali opet.zanima me koliko Vas sa foruma zapravo zivi od poljoprivrede,znaci ne radite jos u nekoj firmi,i isto tako me zanima kolko Vas ima kojima je poljoprivreda dodatna djelatnost,uz posao u firmi...Kako spajate kraj s krajem,da li samo radite za minimalno novaca,ili zivite normalno bez nekih velikih opterecenja(da li cu iduci mjesec imati za platit racune i za hranu)?moje skromno misljenje je sljedece,traktorska investicija je isplativija nego kupnja novog auta,jer traktor za 10 godina ne izgubi na cijeni kolko izgubi auto...cisto onak gledajuci,frend je kupio auto 2004 godine za 35000€,sad ne vjerujem da bi 15000 mogao dobit,auto jae cakum pakum,bez greske.sad ne vjerujem da bilo koji traktor nakon 4 godine padne za 20000€!pa sad,raspisite se malo,ja ak ose jos cega dosjetim svakako cu pitati,ali zanimaju me odgovori,jer stari me odgovara od poljoprivrede,spominje grbava leđa i prazan novčanik(ja bi poljoprivredu kao dodatnu djelatnost,jer radim u firmi,ali sto nam godine donose,neznam,volio bih imati zicera kod kuce u slucaju da sa poslom sljedecih godina bude nekakvih problema)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Osobno smatram da za onoga tko zeli i ima minimalne uvjete buducnost moze biti u poljoprivredi. Kad kazem uvjeti, u prvom redu mislim na zemlju (barem kao pocetni kapital), a sve ostalo se moze pametnim gospodarenjem srediti.
Sto se tice usporedbe auta i traktora mislim da je to tesko usporedjivati, ako govorimo o autu za osobnu upotrebu (dakle ne za posao), jer auto ne sluzi da "proizvodi", a osnovna funkcija traktora jest da stvara novu vrijednost. Stoga, auto je u sustini cisti trosak, a traktor nije, bez obzira na pad vrijednosti (odnosno za koliko ga se moze prodati, bilo traktor, bili auto), a nakon x godina koristenja.
 
S

strongboy

Guest
evo da i ja iznesem svoje misljenje o ovoj temi, koja je zaista cesta tema u neobaveznim razgovorima sa prijateljima i poznanicima.od dosadasnjim iskustvom ispada da je tvoj otac ipak u pravu...godine i decenije za vreme komunizma,poljoprivrednik je samo radio i radio.i sta je zaradio? skoro nista.jedino nesto malo za goli zivot i za nista vise.kad sam bio mali,kad bi isli recimo u grckoj, jer je jako blizu(60tak km),cudio sam se kako to tamosnji sejlaci imaju tako velike traktore...sto kod nas nema takvih traktora...sad,daejm sebi taj odgovor koji tada nisam mogao da dam sebi...veliki traktori nemaju sto raditi u malim njivama.znaci, nasi seljaci su imali male parcele sto nikako nije uslov za neku ozbiljnu i unapred proracunatu poljoprivredu.onda,drzava nije skoro nikakve subvencije davala zemljoradnicima...postojali su(a i jos sada postoje neki)monopoli koji su otkupljivali ono sto je seljak proizvodio...mislim da su poljoprivrednici(seljaci),vec godinama tapkali u mesto, zaradjujuci samo za opstanak ili sasvim malo kako bi kupili neki poljoprivredni stroj...nije ni cudo sto kod nas jos uvek imamo 30 i vise godina stare traktore.e sad se situacija polako menja...drzavne subvencije za poloprivredu su sve vece,tako da je vec bolje i sigurnije...ali ipak mislim (bar kazem za nasu drzavu), da nema bas neki jasan koncept u vezi poljoprivrede.ali ipak..vazno je da se nesto vec krece ka bolje.Kod vas je situacija mnogo bolja nego kod nas, i sva sreca sto postoje ljudi kao ti puni entuzijazma i nade pa ce poljoprivreda preziveti:))) a naravno ona i ne moze da umre...al se godinama muci:).ma sredice se polako sve,kako smo sve vise blize evropi, tako ce sve vise biti jasnije na cemu smo kad je rec o poljoprivredi.tako da to sto tvoj otac sada misli, uskoro ce biti netacno, jer se vremana menjaju.al za sada je otac ipak u pravu:).a sto se tice uporedbe auta i traktora, zavisi kako se gleda na to...nekom je i auto sredstvo sa kojim zaradjuje.a inace slazem se stobom da traktor manje gubi na svoju vrednost nego li automobil.al..i auti i traktor imaju svoje mesto kod coveka.e sad, zemljoradnik bi se radje odreko auta nego traktora...mada i auto mu je neophodan,a covek iz grada traktor i ne gleda:).. to je moje misljenje u vezi teme:) pozdrav iz makedonije.a jos i da kazem da se ja poljoprivredom bavim malo iz hobija iako ako bolje razmislim to mi je dobar deo moje zarade za opstanak.ma kod nas se uvek kaze da ZEMLJA NIJE LOPV.mi koji posedujemo nesto zemlje, uvek imamo alternativu.. ;)
pozz.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Moja tata radi zemlju i radi u firmi. Mi imamo malo zemlje(bit če 9 jutara još malo, trenutno 7) a radi još u jednoj firmi. Nije nam baš lako...2 kredita, auto skoro gotov, još ide...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
potpuno se slazem,ali ajmo reci ovako,mog starog ne interesira nista drugo osim sporta,njemu se zivot sastoji od 8 sati radnog vremena u firmi,dode s posla,zavali se u fotelju,pregleda teletekst,kladionice,i zaspi:)trenutno u zimi kad i nma posla,inace ima vinograd o kojem se brine,ali uglavnom njemu ej sve to bezveze,popije vino,pa vinograd s nekim interesom i radi!ali naprimjer kuruza mu je bezveze,stalno je cijena promjenjljiva,bezveze su mu i kokosi koje nesu jaja,a ne shvaca da ako necemo imati domaca jaja,da ce kupiti kutiju od 10 jaja za 15-ak kn!Mene ajmo rec vise taj uzgoj divljaci interesira i meni netreba 100 hektara zemlje za obradu,ajmo rec plafon 10hektara ,cisto da imam prostora za eventualno sirenje,zemlja ionako nemoze propast...uvijek ce biti nekoga tko hoce radit,ja samo nazalost nemam potporu od starog,koja bi mi bila vise znacajnija nego bilo kakvi novci trenutno!Tak je pricao u za fazane da su bezveze,i da ih nikome necu prodati,i sad na jesen je dosao predsjednik jednog lokalnog lovačkog drustva i otkupio sve fazane,kad sam starom reko,onda je zasutio...u stvari,nije mogao vjerovat da ce to netko zapravo i kupiti!Tesko mu je objasniti da nemogu ja sam kapacitetom od 50 fazana zaraditi neke ogromne novce.Da ne pricam o pocetnom kapitalu od 0kn,kapital se sastojao od moje mjesecne place,te sam tako i poceo.Još sa imam je cca jutro zemlje,gdje sijem kuruzu,ove godien sam i na susjedovo posijao jer on nije htio sijati(ne sijem zapravo ja jer nemam s cim,nego tetka zamaram vec godinama),a i u razgovoru s tetkom,rekao je da mu nikad nije zao bilo sto je placao rate za kredit za traktor,ima IMT-a 542 s kojim sve radi+ sto je ove godine otisao u penziju,inace je radio u firmi u kojoj i ja radim!Moje osobno misljenje je ako se zeli radit da nema prostora za neimanje novaca..Sto se auta tice,on vecinu ljudi pa i mene vozi na posao,te je ajmo rec u neku ruku sredstvo zaade!znam da blago receno usporedujem kruske i šljive,ali radije cu kupit traktor az 35000€ i vozit auto za 10000€,nego kupit auto za 45000€ i za 5 godian spusit na cijeni duplo,dok s traktorom u 5 godina mogu nesto i zaradit!
 
S

strongboy

Guest
naravno,da kad imas uvjete, bolje je da kupis traktor.e sad..kao sto auto od 30-40000 eura je prevelika investicija i to nepovratna, tako i preveliki traktor je neisplativa investicija.nije stvar u tome da se kupi sto veci traktor.treba kupiti one masine koje su ti zaista neophodni za obradu zemlje i kulture koje imas.hocu da kazem da ne treba pare ulagati bespotrebno u mnogo masina(primer nekoliko traktora, ili neki prejaki traktori)jer nece biti iskorisceni.malo mi je cudno kad gledam po forumu i kad citam da poljoprivrednici imaju i po 5-6 i vise traktora....to je bezpotrebno zatvaranje kapitala po meni.dva traktora su sasvim dovoljni a ostatkom novca umesto da se ulaze u visak traktora, da se kupi ili iznajmi vise zemlje, ili da se ulaze u kvalitetnijim sortama kultura i njihovu zastitu...al ipak mislim da je najveci problem, bar kod nas, to sto je plasman poljoprivrednih proizvoda nesiguran.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@strongboy:nije realno tebi da netko ima više traktora,ali tako se jednostavno mora...zar će u špricanje i kultivaciju sa traktorom od 200 ks?a zemlju koja je teška ubi Bože orati sa 50 ks?Netko tko se bavi profesionalno poljoprivredm mora imati više traktora,i to se na dugoročno gledano isplati...Ponajprije na samoj uštedi goriva i efikasnosti obavljanja pojedinih poslova..

što se mene tiče,ja poljoprivredu vidim kao jako dobar izvor zarade,jer hrane uvijek treba,samo treba znat kako,kad,gdje,s čim a i kome,hehe...
 
D

DADAC

Guest
Kakvo zatvaranje kapitala u traktorima? pa moja sva tri ne vrijede na tržištu ukupno 5000 €, a na sve stignu!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
DADAC kaže:
Kakvo zatvaranje kapitala u traktorima? pa moja sva tri ne vrijede na tržištu ukupno 5000 €, a na sve stignu!
da,slažem se netreba imat hrpu novih,skupih traktora u dvorištu,ako se može ove lakše poslove obavit i sa nekim malim ferkom,štoretom ili nekaj sl.
no za oranje,rotiranje,i takve stvari ipak bi trebalo imati neki malo bolji traktor...nemora biti baš novi,ali za dobrog,jakog traktora treba izdvojiti 10-15 tisuća€,pa je pomalo upitno dali se to isplati ,jer ak imaš te pare uzmeš još tolko kredita i kupiš novog,a rate ti dojdu upola manje nego da si uzmeš komplet cijelog na kredit :scratch
ipak treba puno odricanja za novi traktor :scratch

no to je priča za neku drugu temu :mrgreen:
 
D

DADAC

Guest
Ja bi novi traktor, al mi ga nedaju!!!
Ova država je skroz popizdila - pazi slučaj!
Kao branitelj trebao bi imati pravo na povlasticu pri uvozu strojeva i opreme za poljoprivredu.
Pred dva mjeseca skupim papire i predam na carinarnicu da mi odobre povlasticu. U međuvremenu dogovorim i traktor i nešto kredita( isposlujem i subvencioniranu kamatu od 2%).
I onda mi dođe odgovor od carinarnice da nemogu dobit povlasticu!
U njihovom objašnjenju stoji da svi papiri štimaju, osim jedne sitnice, a to je da u zakonu piše da poljoprivredne strojeve mogu uvozit samo nezaposleni branitelj!!!!
A ja budala prijavljen na poljoprivredu.
pdv na traktor iznosi sitnih 30000 kuna, i to nikak nisam imal u planu platit!
Htio ja napravit odjavu sa poljoprivrede, veli mafia ili se zaposli negdje drugdje ili donesi iz gruntovne papir da nemaš niš zemlje.
Pa napravih žalbu i čekam.... :madmana:
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Smiljan kaže:
Za nevjerovati. :(
Zašto? Pa u našoj državi je sve moguče!
Čak i ono za što si mislimo da je nemoguče, da ne postoji, za čas to netko stvori! :evil:
 
Na vrh