• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZMAJ 142

Č

Čugi

Guest
paor kaže:
danas je složen 200 - ti (u ovoj godini) deutz kombajn u Županji (sin mi je tamo na praksi, na liniji)

Reci mu neka za vreme pauze napravi neku sliku! ;)
 
P

paor

Guest
Čugi kaže:
Reci mu neka za vreme pauze napravi neku sliku! ;)

Nema tamo trte-mrte, morao bi tražiti dozvolu za foto
 
D

dean

Guest
ĐĐ 1620 je bio naslijednik zmaja 161 i 162, jer je ovaj trebao zamijeniti univerzala i 142 na kombinatima a nije se baš pokazao niti je bio dostojna zamjena uvoznim iste veličine. u firmi smo imali claas-ove te veličine pa su ih počeli 80-tih mjenjat sa zmajevima 161, a za koju godinu i njih sa ĐĐ 1620. uz zmaja su uvijek na terenu bile 2 ekipe mehaničara i to bravar, tesar i električar i svaki dan pune ruke posla, redovito izgori 1-2 u sezoni...
po starijima kolegama s posla najgori je bio zmaj 125, neka starija verzija 141, s motorom od 125 ks, dolazili su nekompletni iz tvornice a u njivi su se raspadali.
 
R

Ratarko

Guest
dean kaže:
ĐĐ 1620 je bio naslijednik zmaja 161 i 162, jer je ovaj trebao zamijeniti univerzala i 142 na kombinatima a nije se baš pokazao niti je bio dostojna zamjena uvoznim iste veličine.

ĐĐ 1620 nije naslijednik bilo kojega Zmaj kombajna .
 
B

Bobo

Guest
Zmaj i djuro MOZDA imaju neke zajednicke dijelove, ali da je Djuro naslijednik zmaja, to nikako... Te dvije tvornice nemaju dodirnih tocaka, kao ni njihovi kombajni...

Znam jedino da je DD licencirao zmajev berac kukuruza... kad ih usporedis, isti ko dva jajeta, samo ih boja razlikuje i par naljepnica ;) Ne znam o kojim se modelima beraca radi, ali su isti ;)


A kombajne je ZMAJ licencirao u pocetku od MF-a, a Djuro Djakovic od Fahra... Ne znam da li MF i Fahr imaju ista zajednicko, ali cisto sumnjam ;)

Koliko mi je poznato da su svi DD kombajni kopije Farh ili DF kombajna...


Grijeh je trpati Djuru i Zmaja u isti kosar...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Mislim da je Dean htio reći da su ĐĐ kombajni zamjenili ("pregazili") Zmaja, a ne da je ĐĐ nasljednik Zmaja...
Pa valjda je razlika između ta dva kombajna očita ;) :scratch
 
R

Ratarko

Guest
DF&Torpedo kaže:
Mislim da je Dean htio reći da su ĐĐ kombajni zamjenili ("pregazili") Zmaja, a ne da je ĐĐ nasljednik Zmaja...
Pa valjda je razlika između ta dva kombajna očita ;) :scratch

Da , i ja mislim da je Dean to htio napisati vezano za naše kombinate ... da je ĐĐ " naslijednik " ali za svaki slučaj ... :blackeye
I na našem lokalnom kombinatu su Zmajeve zamjenili sa ĐĐ kombajnima jer su bili većeg kapaciteta i manje su se kvarili , jednostavno - bili su bolji .
 
B

Bobo

Guest
Zmaj nije kombajn za kombinate...

Djuro, nekako, zmaj nikako... Zmaj 142 RM je jedan od boljih njihovih proizvoda, ali za ljude do 50-100 hektara maksimalno, no i to je vec previse. Za mala gospodarstva je Zmaj podoban, posto je jeftin za odrzavanje a i nabavna cijena nije visoka. Djuro je u startu vec bio skuplji, pa ih bas cesto u ovim krajevima ne vidjam u privatnom vlasnistvu, dok su na zmaju uzdizana gospodarstva u ovom kraju, a neka se jos i uzdizu ;)
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Bobo koji su to i kada u vrijeme kombinata privatnici imali 100ha zemlje.Išli su i zmajevi na kombinatima ali bilo ih je puno i još su znali imati pomoć od strane privatnika.
 
B

Bobo

Guest
Ne pricam ja o ondasnnjim vremenima, nego o sadasnjim...

Zmaj 142 nema sto traziti na poljoprivrednom imanju koje treba skinuti 150-200 hektara psenice u sezoni. Treba ih biti vise komada i da racunamo da se nece niti jedan pokvariti. Posto se radi o tablama na jednom takvom gospodarstvu, to automatski znaci heder 4m... 4m heder na zmaju i da to radi kako treba je nedosanjan san. Kombajn nema kapaciteta da primi toliku masu u sebe pri nekoj normalnoj radnoj brzini.

Djuro je kombajn za table, dok mislim da zmaj nije.

Napominjem da velikog Djuru nikada nisam uzivo vidio, na njivi, tako da ne znam kako se ponasa, ali vjerujem da je bolji od zmaja u svakom pogledu...


Zmaja sad imaju malo poljoprivrednici, jer im je cisto dovoljan da obave svoj posao. Ako se radi samo o zitaricama, onda je 133 cak dovoljan. Malo po malo i stigne se sve. Ako treba i vrsiti kukuruze, onda ispod 142 se ne ide i posao se obavi, kombajn u supu i to je to. Kombajn u supu i ceka iducu sezonu.

Ljudi koji vrse dosta svojeg, i jos idu usluzno, vise ne rade sa zmajevima, jer je to vrijeme proslo. Kod mene gdje su table od 2 jutra najvece zmaj je jos dobar, pogotovo jer se mora provlaciti kroz kojekakve vocnjake i basce da se dodje do njiva.


Prije je 20 kombajna 780 vrsilo na obliznjim kombinatima i to u vrece, pa si zamisli kad je dosao 133 ili nedaj boze 142 ;) To je bio preporod. Onda iz zmaja udjes u DF i sve sto si sanjao se ostvari... Kolega je bas to napravio. Prodao 142 i kupio DF 35.40 i nije se mogao kontrolirati kako kombajn dobro ide ;) Jednostavno nije vjerovati mogao. Nedugo zatim je kupio i Deutz traktor ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Bobo kaže:
Ne pricam ja o ondasnnjim vremenima, nego o sadasnjim...

Zmaj 142 nema sto traziti na poljoprivrednom imanju koje treba skinuti 150-200 hektara psenice u sezoni. Treba ih biti vise komada i da racunamo da se nece niti jedan pokvariti. Posto se radi o tablama na jednom takvom gospodarstvu, to automatski znaci heder 4m... 4m heder na zmaju i da to radi kako treba je nedosanjan san. Kombajn nema kapaciteta da primi toliku masu u sebe pri nekoj normalnoj radnoj brzini.

Djuro je kombajn za table, dok mislim da zmaj nije.

Napominjem da velikog Djuru nikada nisam uzivo vidio, na njivi, tako da ne znam kako se ponasa, ali vjerujem da je bolji od zmaja u svakom pogledu...


Zmaja sad imaju malo poljoprivrednici, jer im je cisto dovoljan da obave svoj posao. Ako se radi samo o zitaricama, onda je 133 cak dovoljan. Malo po malo i stigne se sve. Ako treba i vrsiti kukuruze, onda ispod 142 se ne ide i posao se obavi, kombajn u supu i to je to. Kombajn u supu i ceka iducu sezonu.

Ljudi koji vrse dosta svojeg, i jos idu usluzno, vise ne rade sa zmajevima, jer je to vrijeme proslo. Kod mene gdje su table od 2 jutra najvece zmaj je jos dobar, pogotovo jer se mora provlaciti kroz kojekakve vocnjake i basce da se dodje do njiva.


Prije je 20 kombajna 780 vrsilo na obliznjim kombinatima i to u vrece, pa si zamisli kad je dosao 133 ili nedaj boze 142 ;) To je bio preporod. Onda iz zmaja udjes u DF i sve sto si sanjao se ostvari... Kolega je bas to napravio. Prodao 142 i kupio DF 35.40 i nije se mogao kontrolirati kako kombajn dobro ide ;) Jednostavno nije vjerovati mogao. Nedugo zatim je kupio i Deutz traktor ;)

Normalno... :lol: Čovjek je prepoznao prave strojeve :mrgreen:
Sad moraš i ti Bobo kupit jednog Deutza odma ti bude poljoprivreda krenula 100% ;)
 
D

dean

Guest
DF&Torpedo kaže:
Mislim da je Dean htio reći da su ĐĐ kombajni zamjenili ("pregazili") Zmaja, a ne da je ĐĐ nasljednik Zmaja...
Pa valjda je razlika između ta dva kombajna očita ;) :scratch


to sam i htio reći, pogrešno sam se izrazio, a što se tiče kombinata nije usko vezano za njih, znao sam i seljaka koji je još osamdesetih nekako došao do ĐĐ 1620. tehnološki je bio ispred zmaja, a ovi nisu imali odgovor na njega do pojave 191 i tad je počeo rat, samo je belje nabavilo par komada.
 
Z

zrine892

Guest
Bobo kaže:
Zmaj nije kombajn za kombinate...

Djuro, nekako, zmaj nikako... Zmaj 142 RM je jedan od boljih njihovih proizvoda, ali za ljude do 50-100 hektara maksimalno, no i to je vec previse. Za mala gospodarstva je Zmaj podoban, posto je jeftin za odrzavanje a i nabavna cijena nije visoka. Djuro je u startu vec bio skuplji, pa ih bas cesto u ovim krajevima ne vidjam u privatnom vlasnistvu, dok su na zmaju uzdizana gospodarstva u ovom kraju, a neka se jos i uzdizu ;)

bobo...nemoj me pogresno shvatiti... u ono doba 82-94 god u poljoprivrednoj zadruzi podgajcima imali su pet zmajeva 142 i dva 162...oni su radili 1500 ha u ono doba...ali ipak je to kombinat...a sad se ja pitam zasto nisu kupovali ĐĐ?a bilo je ih u to vrijeme...i koliko znam otac mi je pricao kad su htjeli zavrsiti svoje onda su išli pomagati u PIK-u...naravno zadruga propala...a sad zbog cega neznam...neki nagađaju da je za vrijeme rata ovaj direktor sve pokrao..i nisu imali čime dalje....
 
B

Bobo

Guest
Nema se tu sto krivo shvatiti...

Ja sam samo napisao gore da mislim da Zmaj nema sto traziti kraj Djure, pogotovo ne velikim tablama.
 
Z

zrine892

Guest
Bobo kaže:
Nema se tu sto krivo shvatiti...

Ja sam samo napisao gore da mislim da Zmaj nema sto traziti kraj Djure, pogotovo ne velikim tablama.
jest...nema sta traziti...ali nije mi jasno zasto su tako radili...da sam na njegovom "mjestu" bolje bi uzeo ĐĐ.... :?:
 
B

Bobo

Guest
Gle, nije direktor sjedio u tim zmajevima i nije on lezao pod njima kad su se (nekim divnim cudom) pokvarili na sred table od 500 hektara...

Boli njega briga sto ce neki radnik izgubiti 10 godina zivota u jednoj sezoni, zbog loseg stroja...
 
Z

zrine892

Guest
a što je najgore nisu se žalili za tim kombajnom!!!!!!ma i direktor je bio dobar...dok nije pokrao....svaki put sa nivom je isao u obilazak...nosio im jelo i piće(naravno alkoholno)....
 
Na vrh