• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračne kočnice

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
E sad neznam kak se točno zovu one sa jednim izvodom, i one sa dva.

Uglavnom jucer kod nas u firmi na R2 66 konja montiran kompresor, dopeljal ga kolega u firmu i ja danas gledam i vidim da ima dva izvoda,uglavnom to tu kod nas odgovara jer s tim traktorom preparkiravamo kamionske šlepe.

slike (par komada) navecer postam u temu sa Lamborginijem.. :mrgreen:

E sad jedno pitanje, dal ove starije prikolice rade npr. ak se prikljuci samo jedan priključak? ili mora biti baš prikolica sa dva prikljuška da bi to funkcioniralo? :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Originalni kompresor bi trebal biti marke Malesani, i montiran tamo gdje su na tvojem traktoru montirane pumpe hidraulike i volana (točnije rečeno pumpa hidraulike, prema natrag). Spremnici (mislim da su dva) su unutar zadnjih kotača, a kočni ventil je montiran negdje na trubi lijevog kotača, ak se dobro sjećam.
Taj ventil bi trebal imati mogućnost i dvocjevnog i jednocjevnog kočenja, tj. tri priključnice za zrak. Dvije od njih su za dvocjevno kočenje, dok je treća za jednocjevno.
Znači, prikolice koje imaju dvocjevno kočenje ide na dvije koje su za to predviđene, a obične prikolice s jednom cijevi se vežu na treći priključak. Oni su ti označeni po bojama, isto kao i na kamionu (neznam koje su boje, mislim zelena i žuta, dok je valjda crna za jednocjevno).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam kako radi s jednom ali :scratch

Kao to radi s dva crijeva ? Odnosno cemu služe dvije cijevi ...
Kroz jednu puni ,kroz drugu dozira kocenje kao kod jednocjevnih ..ili?
Jedna koci druga je rucna ?
 
B

Bobo

Guest
Koliko znam kad se radi o dvocjevnom sistemu, da se zrak ne izbacje iz sistema kad se pusti papucica kocnice, vec ostaje u krugu za kocenje i mozes kociti milijun puta, cak i sa ugasenim traktorom, samo dok ima pritiska u sistemu.

Nisam siguran u ovo,jer se s tim nikad susretao nisam, ali kad sam pitao jednog kamiondziju on mi je tako rekao...
 
J

jokapz

Guest
Kod jednokružnog zračnog sistema koči pritisak kad imaš zraka koč kad nema pritiska nekoči.
A kod dvokružnog sistema kad nema pritiska onda koči.. Valjda sam dobro objasnio
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
evo kao što sam obečao,slike su na dolje navedenom linku :mrgreen:

Obrisan neispravan link.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bobo kaže:
Koliko znam kad se radi o dvocjevnom sistemu, da se zrak ne izbacje iz sistema kad se pusti papucica kocnice, vec ostaje u krugu za kocenje i mozes kociti milijun puta, cak i sa ugasenim traktorom, samo dok ima pritiska u sistemu.

Nisam siguran u ovo,jer se s tim nikad susretao nisam, ali kad sam pitao jednog kamiondziju on mi je tako rekao...
Gadno te zaj..o ,procitaj ovo boldano ...nešto tu ne štima :scratch
Ako pustiš zrak u cilindar ,tj. pritisak u sistemu i clindru se izjednaci ..nem tog boga da ga više vrati natrag u sistem ..osim da ga kompresor pohvata i nagura natrag u sistem
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Nekaj stvarno ne valja. Zrak nemres opet koristiti , a za neiscrpnu kocnicu dosta je jedan vod i rasporedni ventil sa rezervoarom na prikolici. Kod punjenja prvo zakoci , pa otkoci kad poraste tlak . Kocis ispustanjem zraka iz kocionog voda .

(Moju traktorsku prikolicu sused znal posuditi bez pitanja, kad nikog nema doma pa sam ju jednom napunil i ostavil pod zrakom . Bilo je interesantnih tragova poslije po dvoristu :D )
 
B

Bobo

Guest
Samo kazem kako je on to meni objasnio... ne znam kako radi svokruzni zracni sistem, jer ga nisam gdje imao prilike vidjeti u radu.

Jednokruzni je jednostavnost na djelu samo ako se odrzava, i s njim mozes zakociti 50 puta, tak da ono...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Ja mislim da se tu radi o dvokzužnom i jednokužnom sistemu pneumatskih kočnica.

I naravno zrak koji se jedanput iskoristi više se ne koristi tj. ne vrača se u sistem, već izlazi van!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Ajde da vas pitam, jel ja na svog traktora mogu napravit zračne kočnice? Kompresor imam(moram imat kad pumpam gume sa njim :scratch )
 
B

Bobo

Guest
Vjerovatno je sistem bio original ugradjen, al ljudi ko ljudi " to ne treba nit ce ikome ikad trebat pa cu ja to skinuti i baciti jer mi iz nekog razloga smeta"...

Mozda se tokom godina poderalo neko crijevo, pa je sistio zrak bez veze pa je sistem skinut umjesto da se zamjeni crijevo...

ukratko, DA, mozes staviti prikljucak za zracno kocenje prikolice, ako vec imas kompresor i bocu na traktoru.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Neznam jel skinito. Pitat ču tatu. Ja ovo crveno što je označeno nemam na traktoru ali mi kompresor radi. Baš ču sutra pogledati ako se sjetim da vidim dali negdje imaju rupe od šarafa...Na prikolici sam imao kočnice ali nerade. Neznam jel su bile hidrauličke ili zračne, ali mislim da su zračne jel imam bocu za zrak na njima(logično je).
Obrisan neispravan link.

Neko se zbilja trudio crtati.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Kod jednokružnih kočnica, na jednom cjevovodu su kočnice od svih kotača na prikolici.
Kod dvokružnih jedan cjevovod za prednju osovinu prikolce, a drugi za zadnju. Kočnice prednje i zadnje osovine su potpuno razdvojene, i ako jedna otkaže, druga radi. I mislim da prednji kotači malo ranije počinju kočiti od zadnjih...

Traktori bi trebali imati mogućnost izbora jednokružne ili dvokružne, tako da možeš vući prikolice sa oba sistema. Kod mene na Agrostaru su 3 izvoda, dva (crveni i žuti) od dvokružnog i jedan (crni) od jednokružnog sustava.
 
Z

Zlatko

Guest
Treba malo biti oprezan s tim pojmovima.
Jednokružni sustav - sustav koči prednju i stražnju osovinu, kod kvara na jednoj osovini sustav potpuno otkazuje
Dvokružni sustav - sustav koči posebno prednju i posebno stražnju osovinu ili dijagonalno kotače, kod kvara na kočenju jedne osovine druga nesmetano koči.
Jednovodni sustav, jednocijevni sustav - jedna cijev služi za punjenje rezervoara na prikolici i za upravljnje kočnim ventilom prikolice. Poklopac crne boje na priključnici.
Dvovodni sustav, dvocijevni sustav - jedna cijev služi za punjenje rezervoara na prikolici dok druga cijev služi za upravljanje kočnim ventilom prikolice. Poklopci crvene i žute boje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dali je netko ugrađivao možda zračne kočnice na SAME EXPLORER CLASSIC 95, mene to interesira (ako netko je slike poželjne), jer je u planu ugradit zračnu instalaciju na taj traktor, razgovarali smo sa serviserom, reko je da nema problema, ostavljan je izvod na motoru za postavljanje komprecora, cijenu nam nije znao reči pa me i to interesira, potrebne su nam zračne kočnice jer vjerojatno nja ljeto stiže nova prikolica 6 t, a i mamo i nekoliko starijih tehnostrojki s kojim radimo a imaju isprravne zračne kočnise tak da kočim samo s 565 kad radim po brijegovima, a htijeli bi zbog ove nove ugradit zrak i na same, jer je 565 preslab da se igra s velikim prikolicama, i ove male 4t su mu dosta, po brijegovim jedva ide :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
Računaj na cijenu oko 2500E...

ma nemoguće daje tak skupo :shock: :shock: :shock: :shock: , nek ide k vragu sve ak je tak skupo :shock: :shock: :shock: :shock: , moram baš nazvati u eurozon i raspitati se, to je preskupo :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
bude se izgleda još 565 nakočil sa prikolicama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Ako nije i skuplje..to ti je cijena ako kupuješ direkt iz tvornice...
Sve zavisi kak se dogovoriš s servisom ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
čovječe, 2500€, da poludiš, kad smo prvi puta tražili, rekli su nam serviseri da imaju komplet opremu na lageru, al nisu znali točnu cijenu, ja sam mislio na nekih 1000 - 1300€ (zapavo oko 5000 kn sam mislio :mrgreen: ), al kaj je v tomu tak skupo :shock: !
 

Najnoviji postovi

Na vrh