• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

R

Ratarko

Guest
Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

Evo da oživim onda još malo temu kombajni :D

Radili smo adaptaciju na kombajnu neki dan .
Promjena kukuruzne korpe sa običnom korpom za žitarice .

Na prve dvije slike se vidi skidanje grla sa kombajna da bi imali pristup korpi .
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Grlo je odvojeno i položeno sa strane
Obrisan neispravan link.

Vađenje kukuruzne korpe
Obrisan neispravan link.

Korpa je vani
Obrisan neispravan link.

Ovo je slika blinde koja se stavlja na bubanj , ima ih osam komada.
Blinde moraju biti kada se kombajnira kukuruz ali za pšenicu nisu potrebne pa ih vadimo .
Obrisan neispravan link.

Korpa za žitarice koja ide u kombajn umjesto kukuruzne ...
Obrisan neispravan link.

Evo , gotovo , korpa za žitarice je unutra , blinde bubnja su povađene .
Još treba grlo vratiti nazad ali ta slika mi nije dobro ispala pa ju neču staviti .
Obrisan neispravan link.
 
B

bajki

Guest
Vidim da si koristio viljuškar za izmjenu. Kako to ide kad nemaš viljuškar? Sigurno je muka živa.
 
B

Bobo

Guest
Ne zelis znati koja je to tezina kad vas 6-orica morate dizat grlo rukama i jos ga ustimati u one lezajeve gore... Znam da smo se na zmaju 142 namucili ko konji dok smo to uglavili nazad.

Viljuskar je zakon za te stvari!
 
R

Ratarko

Guest
bajki kaže:
Vidim da si koristio viljuškar za izmjenu. Kako to ide kad nemaš viljuškar? Sigurno je muka živa.

IMT 539 to radi kao od šale .
Imamo još uvijek jedan ručno izrađen kran koji služi za tu namjenu.
Jednostavno , jeftino a dobro.
 
B

Bobo

Guest
E, kad se zmaj potrgao, mi smo bili na sred njive i rucno smo morali skidati i stavljati grlo...

Taj dan necu skoro zaboraviti, jer smo se svi nategli ko konji...
 
M

marko

Guest
Kad nemaš viljuškar grlo ostaviš na hederu pod nega staviš najobičnije dvije palete naravno da nepadne dolje; kombajn odvojiš od hedera promjeneš korpe i sve ostalo što treba. Ponovno zakvačiš kombaje za grlo na kojem je heder otkvačiš heder od grla i zakvačiš žitni heder ili koji ti treba!
 
B

Bobo

Guest
Moze, samo mi nismo mijenjali korpe, vec je u grlu pukla jedna osovina pa se grlo moralo svakako skidati dolje i voziti kuci na servis u auto prikolici, posto je kombajn bio daleko da se vozi s njim do radione... Skinuli heder, covjek potjarao u rikverc, podmetnuli auto prikolicu i visina bila savrsena, jer smo podmetnuli palete pod grlo ma milina jedna, skinuli grlo za tren oka.

Kad je ovaj to sutra dovezao na njivu, ne bi ga natjerao na visinu, pa da se ubijes! I nista, nas 6 ga uprtilo u ruke i "na zgance" dizali i uglavljivali grlo na mijesto... Posao za poluditi. Ne znam sto to unutra ima toliko tesko, ali mora biti dovoljno glomazno da drzi heder...

Nadam se da sad kuzite problematiku posla. Da je bilo mijenjanje korpi, to je najmanji problem, jer bi se vec nesto i skombiniralo s nekim vilicarem u selu...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo marko je upravo to rekao da ako radiš promjenu adaptacije kud kuče nemaš potrebu tražiti viljuškar po selu ako ga nemaš . Ja ga igrom slučaja imam pa nekako volim s njim maknuti grlo dole ( ali razlog je i taj što mi heder stoji na kolicima a ne na kombajnu ) ako ga nemaš jednostavno grlo ostaviš na hederu.
 
B

Bobo

Guest
Rekao sam i ja da promjena korpe moze bez problema ici u dvoristu.

Na njivi daleko od kuce je sasvim druga pjesma ;)

Ovaj je ganjao taj 142 kao blesav, i u autu je stalno na zadnjem sjedalu vozio KOMPLETNO remenje i neke lezajeve sto znaju otici, te neke pogonske lance... U gepeku je sav alat potreban da se na kombajnu napravi generalka...

I kad majstor zaprasi od kuce 50-ak Km, ni na kraj pameti mu nije da se kombajnom vraca, jer bi se opet sutra morao vracati tamo nazad...
 
R

Ratarko

Guest
Promjena remena na drugom bubnju , ništa bitno ali eto slike :D

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Z

zrine892

Guest
jel ima koji kombajn da se ne mora menjati korpa??Mislim na novije modeli kombajne??Ziva muka skidanje korpe i skidanje blinda...a tek stavljanje...joj ne smijem misliti na to...
 
R

Ratarko

Guest
zrine892 kaže:
jel ima koji kombajn da se ne mora menjati korpa??Mislim na novije modeli kombajne??Ziva muka skidanje korpe i skidanje blinda...a tek stavljanje...joj ne smijem misliti na to...

Možda i ima ali to sigurno puno košta pa je za nas još uvijek najbolja kombinacija klasična izmjenjiva korpa .
Koji ti to kombajn zadaje muke oko izmjene korpe i blindi , Zmaj ?
 
Z

zrine892

Guest
da zmaj jer samo sam to jedino radio...nisam imao prilike na večim kombajnima raditi...
 
R

Ratarko

Guest
zrine892 kaže:
da zmaj jer samo sam to jedino radio...nisam imao prilike na večim kombajnima raditi...

Ide to i na Zmaju , puno puta sam to radio .
Davno prije dok sam bio klinjo obavezno su me slali unutra na slamotrese da se uvlačim i stavim onaj češalj što usmjeruje slamu sa korpe na slamotrese , kao ja sam bio jedini dovoljno mali da se mogu uvuči unutra , je baš ...
 
Z

zrine892

Guest
Ratarko kaže:
zrine892 kaže:
da zmaj jer samo sam to jedino radio...nisam imao prilike na večim kombajnima raditi...

Ide to i na Zmaju , puno puta sam to radio .
Davno prije dok sam bio klinjo obavezno su me slali unutra na slamotrese da se uvlačim i stavim onaj češalj što usmjeruje slamu sa korpe na slamotrese , kao ja sam bio jedini dovoljno mali da se mogu uvuči unutra , je baš ...
joj jedan put sam zapeo u unutra i nikad nisam mogao izaci van...mene ovi zafrkavali da upale kombajna i da provrti a ja umro od straha zamalo...sad kroz one poklopce stavljam češalj...ne gurne do kroja korpu nego na pola..a onda kad zavrsim gurnem do kraja....
 
R

Ratarko

Guest
Re: Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

Dobra strojčina :mrgreen:
To bi bilo `90 godište , koliko dugo ga imaš ?
Da li imaš adataciju za kukuruz ili samo za suncokret ?
Kako si ti zadovoljan sa svojim 3580 , koliko ima sati ?
 
Z

zrine892

Guest
Re: Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

ne volim kad ima takvu adaptaciju za suncokret...bolje je sa kukuruznim vršiti suncokret...brze ide i uopce nema trave....samo prodje i nema štopanja po vitlu...
 
Na vrh