• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

R

Ratarko

Guest
Re: Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

zrine892 kaže:
a jesam...gledao sam.niu tako strašna rasipanja kao i u žitu...znaš kako kod zmaja.kod njega uvijek ima rasipanje....a cuj jednostavnije mi je kad idem u kukuruz onda ne moram hedera prikapčati i onda u proljeće ponovno skidati za žito...čuj mlad sam pa je to za mene frka...još i u skoli moram pa nemam vremena...ali kažem ti...svi takav sistem rade kod mene...jednostavno je...jel tako?

Naravno da je tako jednostavnije ali grozim se kada svoj suncokret moram vršiti sa kukuruznim adapterom jer znam da će biti 10 % više rasipa .
 
K

KRESO

Guest
slažem se sa ratarkom , ali nek svatko radi kako hoće i kako misli da je najbolje ! :p
ja odoh malo u polje pripremati zemlju za repicu pozdrav!
 
Z

zrine892

Guest
Re: Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

Ratarko kaže:
zrine892 kaže:
a jesam...gledao sam.niu tako strašna rasipanja kao i u žitu...znaš kako kod zmaja.kod njega uvijek ima rasipanje....a cuj jednostavnije mi je kad idem u kukuruz onda ne moram hedera prikapčati i onda u proljeće ponovno skidati za žito...čuj mlad sam pa je to za mene frka...još i u skoli moram pa nemam vremena...ali kažem ti...svi takav sistem rade kod mene...jednostavno je...jel tako?

Naravno da je tako jednostavnije ali grozim se kada svoj suncokret moram vršiti sa kukuruznim adapterom jer znam da će biti 10 % više rasipa .


joj ratarko da ti kazem...zlo mi je..danas sam drljao ja ti crnjake poorem pa podrljam da trava ne raste i došao na njivi majko mila a ono suncokreta više nego sto imam posijano...eto vidis tu takoder mozes primjetit koliko je rasipano...ja cu za dva tri tjedna vršit suncokreta...moj se još zeleni...
 
K

KRESO

Guest
DANAS SAM IÅ AO GLEDATI SUNCOKRET I IMAM STO VIDJETI NA JEDNOJ NJIVI OLUJA MI JE POLA POLOMILA ,A NA DRUGIM NAPALE PTICE JA ĆU MORATI ÄŒIM PRIJE POÄŒETI AKO ŽELIM IÅ TA POKOMBAJNIRATI.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Adaptacija kombajna , kukuruz - pšenica

ja ču svojeg najvjerovatnije za dva ili tri tjedna...Moj je još jako zelen...a neki su iz mog sela vršili suncokret....već prije tjedan dana počeli.....
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Pozdrav! Zašto nema slika sa početka teme, dali su uklonjene ili je posrijedi neki drugi problem.... zanima me kako to izgleda kod Zmaja 142, da vidim dal uopce imam sve dijelove :-D
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Imam još jedno pitanje u vezi adaptacije Zmaja 142, većinu stvari sa početka teme sam riješio, samo me zanima još jedna stvar. Od kukuruznog hedera do kombajna ide lanac, odnosno lančani prijenos, pa me zanima dali i dalje ide lanac, odnosno dali se pri adaptaciji pšenica -> kukuruz skida i ona velika glavna remenica te se mjenja ona ispod nje koja ima dva remena i stavlja remenica i lančanik? Ali tada ona poluga za uključivanje hedera nema smisla jer bi pogon hedera bio uključen odmah sa uključenjem cijelog sistema.... mislim da bi tako trebalo ići jer imam oba zupčanika na grlu šarafima stegnuta jedan za drugi umjesto dvije stegnute remenice koje se koriste za žito... e sad svašta sam tu naveo, pa bih molio nekoga ko se razumije u Zmaja da mi malo pomogne.... u biti nemože se tu pogriješiti, heder će se vrtiti i ovako i onako, al em zanima kako bi to trebalo po nekom pravilu ići, a sad prepravke i razni sistemi su kod Zmaja uvijek mogući :-D Pozdrav iz Virovitice!
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
thompsonzfa kaže:
Imam još jedno pitanje u vezi adaptacije Zmaja 142, većinu stvari sa početka teme sam riješio, samo me zanima još jedna stvar. Od kukuruznog hedera do kombajna ide lanac, odnosno lančani prijenos, pa me zanima dali i dalje ide lanac, odnosno dali se pri adaptaciji pšenica -> kukuruz skida i ona velika glavna remenica te se mjenja ona ispod nje koja ima dva remena i stavlja remenica i lančanik? Ali tada ona poluga za uključivanje hedera nema smisla jer bi pogon hedera bio uključen odmah sa uključenjem cijelog sistema.... mislim da bi tako trebalo ići jer imam oba zupčanika na grlu šarafima stegnuta jedan za drugi umjesto dvije stegnute remenice koje se koriste za žito... e sad svašta sam tu naveo, pa bih molio nekoga ko se razumije u Zmaja da mi malo pomogne.... u biti nemože se tu pogriješiti, heder će se vrtiti i ovako i onako, al em zanima kako bi to trebalo po nekom pravilu ići, a sad prepravke i razni sistemi su kod Zmaja uvijek mogući :-D Pozdrav iz Virovitice!
na 142 ti se skida remenica širokog remena da možeš iza nje staviti lančanik i kao što si naveo ručica za uključivanje hedera ti uopće ni ne treba pa onda skineš onaj kompletan španer za uključivanje.sve ovo što si predpostavio je tako i najbolje je složiti adaptaciju onako kako su to predvidjeli u zmaju jer ako ne staviš te lančanike onda nećeš imati brzinu na adapteru koja ti je potrebna pa nećeš moći ići kombajnom onoliko brzo koliko bi inače mogao ići,a i valjci na adapteru neće odrađivati svoj posao sa stabljikom i vrlo0 često ti se može desiti da ti prokliže remen pa ćeš morati čupati stabljike iz valjaka da bih ga mogao ponovno pokrenuti.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Hvala puno! Kolko sam uspio shvatiti treba još za kukuruz i smanjiti brzinu bubnja, e sad dali to ide pomoću onih remena kao za pšenicu ili se stavljaju lančanici... imam ja toga hrpu što se lančanika i remenica tiče, a nije ni čudo kad imam jedan kombajn a sve dijelove od dva jer je jedan rashodovan... imam jedno 3 il 4 lančanika sa duplim lancem, a to su onda vjerojatno ti lanci za bubanj, e sad ima ih raznih veličina.... vidio sam negdje prije u nekoj temi da je Bobo spominjao da se može staviti remen 45 x 1500 na bubanj i da tako moze ici.... samo da napomenem da sve ovo radim iz čistog hobija i htio bih kombajn isprobat u kukuruzu kad ga već imam, inače godišnje nije radio ni 5 jutara žita, pa nevidim zašto nebi skinuo i ovih par jutara kukuruza... imam čovjeka koji ima Zmaja u malom prstu koji će mi pomoći ukoliko negdje zapne! Jos jednom hvala, ovaj forum mi je bio od velike pomoći!
 
B

Bobo

Guest
Remen 45x1500 je pozeljno montirati na malog zmaja kad ides u soju, jer treba 500-600 okretaja bubnja, a zitni remen je pri tim niskim okretajima pre labav itokom cjele zetve on polako proklizava i gori. Remen 1500 je kraci i utegnut je bas kako treba biti za soju.

Na 142 nije za kukuruze potrebno mjenjati remen, vec samo usporiti okretaje na otprilike 500 i to je to. Bilo je i slucajeva gdje su se skidale remenice varijatora bubnja i tamo se stavljao isto dvoredni lanac, al to se stavlja u zbilja teskim uvjetima. Kolega sa 142RM vrsi kukuruze u 2. brzini i skoro pun varijator i nekad stavlja lanac na bubanj, al vecinom ostavlja remen. 60 jutara je proslu jesen skinuo s remenom bez problema.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Evo uspješno je iskombajniran kukuruz, Zmaj se pokazao kao prava zvjerka! Ipak sam ostavio remen od glavne remenice do one osovine na uvlačnom grlu, jer mi je tako savjetovao čovijek koji Zmaja zna u dušu. Pričao mi je kako je bolje ostavit remen zbog toga ako nešto progutaš da proklizi a ne da polomi sve. Kaže da kad ideš ovak uslužno radit ljudi vežu željezo za kukuruz baš da polomiš sve, mislim katastrofa..... ostavio sam onda tu remenicu i stavio najveći zupčanik što sam imao, al je ipak adapter bio malo pre spor, al eto išlo je, prvom polako i to je to! Još mi je čovijek rekao da se obavezno stavi lim preko češljastog nastavka korpe zato jer ga čokanji istrgaju za 2-3 jutra, pa onda imaš pun kombajn čelične armature i izbušene apcunge, a to ne želim nipošto, jer je i ovak šupalj na sve strane :-D I tako, veoma dobar opći dojam malo je pokvarila očajna cijena kukurice i kvar bosch pumpe pri transportu doma, al sva sreća imamo rezervnu, pa smo je na pola polja mjenjali! A šta se drugo moglo i očekivati od lož ulja sa privatne benzinske! Zahvaljujem na savjetima, od sada će Zmaj i u kukuruz kad god bude trebalo!
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
josip123 kaže:
koja je cijena sita?

550kn/komad
cijena ovisi i od rupa, s rupom 15-16...bilo bi jeftinije
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
kod mene se ovih dana radi na zamjeni adaptacije,skidam kukuruznu i pripremam kombajn za repicu,a do ove godine repicu nikada nije ni vršio pa se nadam da će sve biti u redu.
 
Z

zekan7711

Guest
josip123 kaže:
kod mene se ovih dana radi na zamjeni adaptacije,skidam kukuruznu i pripremam kombajn za repicu,a do ove godine repicu nikada nije ni vršio pa se nadam da će sve biti u redu.

a koliki budes stavil ulaz i izlaz iz bubnja za repicu??
 

Najnoviji postovi

Na vrh