• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Al se nekad dobro jelo ...

B

baca Iva

Guest
Ratarko kaže:
A ja često fulam jednu ključnu riječ u tekstu i eto problema :oops:
Naravno da je mast kada se ohladi ali dok je u tekučem stanju ja ju zovem ulje , ma bitno je da se razumijemo uz manje trzavice :D

Ta kake trzavice, baja dragi! Ti se sigurno ne sječaš da se prije u Slavoniji uopče nije koristilo ulje. Čak se i friška salata začinjala sa istopitom mašču. Zato ja mast dožovljavam ko degradaciju ako ju proglasimo uljem, jer "zejtin" su jeli ni drugi, Neslavonci. Al nemoj se ti bajo moj ljutit, ta moramo se malo i našalit.
 
R

Ratarko

Guest
baca Iva kaže:
Ratarko kaže:
A ja često fulam jednu ključnu riječ u tekstu i eto problema :oops:
Naravno da je mast kada se ohladi ali dok je u tekučem stanju ja ju zovem ulje , ma bitno je da se razumijemo uz manje trzavice :D

Ta kake trzavice, baja dragi! Ti se sigurno ne sječaš da se prije u Slavoniji uopče nije koristilo ulje. Čak se i friška salata začinjala sa istopitom mašču. Zato ja mast dožovljavam ko degradaciju ako ju proglasimo uljem, jer "zejtin" su jeli ni drugi, Neslavonci. Al nemoj se ti bajo moj ljutit, ta moramo se malo i našalit.

Ma iznenadio bi se koliko sam hladnokrvan , stvarno , ne ljutim se naravno .
Bitno da se pečenka ispekla i pojela a da mast iz nje nije curila ne bi ni pečenka bila dobra za pojest .
 
P

paor

Guest
ovaku uporabu krušne peči prvi put vidim i čujem

jel' se peč loži isto kao i za tepsije, bude li dosta jedna vatra, kako ste riješili rupu kud prolazi cijev u rernu (ako može slika)

jel se izgrne sva žar ili se smije u krajevima ostaviti

jel okus pečenog praseta bude kao i kod klasike (ražanj kraj vatre i žari)

ovo kad pokažem jednom svom drugu, velikom (doslovno) gurmanu koji se bavi s tim, ima odma to da isproba...
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
ovaku uporabu krušne peči prvi put vidim i čujem

jel' se peč loži isto kao i za tepsije, bude li dosta jedna vatra, kako ste riješili rupu kud prolazi cijev u rernu (ako može slika)

jel se izgrne sva žar ili se smije u krajevima ostaviti

jel okus pečenog praseta bude kao i kod klasike (ražanj kraj vatre i žari)

ovo kad pokažem jednom svom drugu, velikom (doslovno) gurmanu koji se bavi s tim, ima odma to da isproba...

Peč se loži onoliko dugo koliko ti je pečenka velika , za pečenku od 30 kg ti je dovoljna jedna vatra a ako je pečenka velika onda se satima prije loži .
Žar se sva izgrne , ništa nema u peči osim tepsije i pečenke na ražnju .
O okusima se ne raspravlja ali ja ne bih nikada u tepsiji pekao , ovo je nešto drugačije jer ako je u tepsiji onda je pečeno kao kada u štednjaku pečeš nedjeljno pečenje , moje mišljenje .

Daj objesni mi ono o rupi kuda ide cijev ? Ne kužim ?
 
P

paor

Guest
ma čim sam poslo pitanje, skužio sam svoju glupost - ja sam stalno konto' da se pečenka unutra vrti :D :D :D :D 8)
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
ma čim sam poslo pitanje, skužio sam svoju glupost - ja sam stalno konto' da se pečenka unutra vrti :D :D :D :D 8)

Pa vrti se , nego kako ?
 
P

paor

Guest
pa teorijski se i ne mora vrtiti jer je temp sa svih strana podjednaka, jedino zbog cijeđenja ulja :wink:

ako se vrti, onda cijev ide izvan peči do pogona, a vrata valda zatvarate, e taj prolaz kroz vrata me zanima
 
B

Bobo

Guest
Mi samo u pocetku rucno okrenemo svakih nekoliko minuta prvih pola sata, a kasnije ne diramo nista...

Nasa krusna pec nema vrata kao takva, nego ima komad lima na kojem je u sredini probusena rupa da stane razanj i kad se taj lim stavi, on drzi razanj u zraku...
 
R

Ratarko

Guest
Evo peč od mog strica , u detalje ovaj puta :lol:

Ovako izgledaju vrata a vide se i neki potrebni rekviziti za rad .

Obrisan neispravan link.

Kao što se vidi sa slike naša peč je gravirana do 120 po satu ali mi ju deremo i preko toga :lol:

Obrisan neispravan link.

Evo gdje smo uštekali mjerač :D

Obrisan neispravan link.

Nadam se da su sada stvari malo jasnije ?
 
B

baca Iva

Guest
A neblakamu, šta sve Å okac neče izmislit samo da dobro jede. Al pazite na srce. Bojim se da če vam naškodit.
 
R

Ratarko

Guest
baca Iva kaže:
A neblakamu, šta sve Å okac neče izmislit samo da dobro jede. Al pazite na srce. Bojim se da če vam naškodit.

Haha , ma mi našu pečenku okrečemo da no ulje iziđe iz nje :D
 
B

baca Iva

Guest
ZAR VIÅ E NISMO GLADNI?

Ta štaj to, Ratarko, baja dragi. Ta zar smo se toliko zasiti tvoje pečenke da na jelo više i ne mislimo?
Sve ako ti i nije do jela, kad ti ve starovirske kolače ponude ve moja snaše iz Å titara, jest češ u slast! Mislim rad snaša. Al pazi. Ako si očenit nemoj vu sliku pokazat tvojoj snaši. Sigurno je sigurno! Ta nebi neblakamu volio da rad mene imaš problema u kuči. Znam ja da si ti gazda al sa ženama nikad nisi siguran. Vo ti govori moje 34-godišnje bračno (il mračno, kako oš) iskustvo. Nemoj se ljutit, moramo se malo našalit. Eto ja te lipo pozdravljam i želim ti lipu i odmornu večer!

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Torte !

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
A sve mi se cini da je netko imao "okrugli" rodjendan ;) Da je obicni rodjendan, ne bi bilo toliko torti (ili se varam?).

Mozda je i bio u svatovima, no rodjendan mi se cini nekako boljom opcijom...
 
B

baca Iva

Guest
Eto vidiš ti kaki su ti mladi Slavonci. Njima daj torte. Ta, đeco draga, zdravije vam je jest ne starovirske kolače. Od nji vam neče bit velik kolesterol. Otkazat če vam pumpa i još koje šta.

Ako si ti, dragi Ratarko, zbilja imo rođendan onda bi bilo lipo, eto bar potlja svega, da nam kažeš. Nečemo mi polečet k tebi i bacit te u trošak. Kad ja budem imo ja ču kast nek se zna. A kake če kolače moja snaša ispeč to nemogu kast, jer kod nas je to isključivo ženska stvar, a meni je jest il ostavit.
 
Na vrh