• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Alternativa alnaseru na IMT 533

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
..glavni glumac , dobri stari 533 .
Svi se žale , kukaju , jauču .
Ajmo razraditi kombinaciju motornog paljenja 533 (IMT)
Znači izbacimo stari anlaser , naravno koristimo bendix i ostalo kaj paše .
Da krenemo od nečag kaj je jednostavno za pogon i svima dostupno .
Zapravo padaju mi razne kombinacije na pamet

1. hidro motor kao pogon i hidraulični akumulator kao spremik energije .
Dakel kad radi pumpa nadruka akumulator koji ima ulja za jedna start ..čist dovoljno za sve uvjete rada .
Uz to ima ručna pumpa pa ako iz nekog razloga ulje popusti iz akumulatora u par minuta nadrukaš za jedno paljanje .
U startu vidim nedostatak jer bi sustav bio jako skup .

2.Dobri več poznati sistem manjeg benziskog motora . on se pali na štrik ..sve jasno


3. komprimirani zrak kao u tenka , sumnjam da bi bilo od njega koristi jer imamo mali broj cilindra na raspolaganju

Ima li tko kakve druge ideje ?
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Imam ja ideju. Ispravan i održavan motor. Ispravna instalacija, akumulator i anlaser i pali kak treba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Brener...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

da, nekakva moćna opruga koja bi služila kao akumulator elastične mehaničke energije? Kao veliki feder iz satnog mehanizma, vekerice- to bi išlo napred na remenicu radilice i navijalo bi se pomoću kurble. :icon_confused: Kad bi htel paliti samo bi povukel polugu koja bi otkočila feder, a on bi onda zavrtio motor
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imam ja ideju. Ispravan i održavan motor. Ispravna instalacija, akumulator i anlaser i pali kak treba.
To je nemoguča misija za 533 , ljeti pali ko mina a mraz nanjuši dok je još iza Alpa .

Brener...
Na usisu ili rezati za otpad?

da, nekakva moćna opruga koja bi služila kao akumulator elastične mehaničke energije? Kao veliki feder iz satnog mehanizma, vekerice- to bi išlo napred na remenicu radilice i navijalo bi se pomoću kurble. Kad bi htel paliti samo bi povukel polugu koja bi otkočila feder, a on bi onda zavrtio motor
ideja nije loša ali je problme prostor ..to bi moglo služiti samo kako prpomoč anlaseru .

Ideja je da bi imali sustav neovisan o izvoru struje ..slično kao kurbla u davna vremena .

Znate ono kad su pitali roma kako radi đejms ?
Kaže mali :
Zavrtiš , zaprdi i ode u piz..u materineu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Znaci problem je ubiti kod njega prvo paljenje na hladnom vremenu,znaci vecini stoji u blizini kuce,supe,garaze sa pristupom uticnici 220v,pa mozda umjesto kompresora pripasat el.motor sa povratnom centrifugalnom kandom znaci za prvo paljenje,a ostatak vremena palit na njegov alnaser.
Ili mu ugradit grijac u karter ,naravno 220v.

Al opet jako malo ljudi radi po zimi sa533...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Koliko se okretaja vrti anlaser kod optimalne brzine verglanja ?

,@Gajtan , ti imaš prilike , ajd molim te izbroji zube na zamašnjaku i na bendixu ?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Nabaviš si svoga roma pa nek kurbla.:icon_rofl:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Nabaviš si svoga roma pa nek kurbla.:icon_rofl:
ma je , a ljudska prava ..

Sad sam se sjetil , krivo sam napisal ,kaže Rom ovak :
Naprijed zavrtiš , otraga zaprdi ..dalje znate :icon_thumright:
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Velečasni, mir s tobom....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Ostaviš ga niz dol kak večina IMT-eovaca . :icon_fU:
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Izgleda da je nekima od ekipe stvarno dosadno u životu, da je bar meni tak :icon_e_biggrin:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Ako i idemo na soluciju manjeg benziskog motora , Kako izgleda mehanizam uljučivanja uzubljenja kad se motor ugrije i zalaufa ?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

Ono kaj sam ja videl je sistem tarenice. A onaj sistem duplom voltazom. To sam cul tu na forumu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

dupla voltaža nije opcija , tražimo nazavisni sustav koji radi u punoj kmici i daleko od priključka 220V .

Te terenice , to je kao neka tarna spojka ?

Kako radi sistem paljenja motora patronama ..obično zvjezdastih.avionskih?


Gajtan , nisi mi prebrojio prijenosni omjer ??
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: Joj! ... Bože opet krepo mi anlasaer

ma je , a ljudska prava .......
Sejdić Finci aaaaa?
dupla voltaža nije opcija , tražimo nazavisni sustav koji radi u punoj kmici i daleko od priključka 220V .

Te terenice , to je kao neka tarna spojka ?
......
kakav je anlaser na 533, isti kao na 539? prodam ti ja za siću 24V
%28handshake%29.gif

vidio sam neke ruske rage snimljene kako pale dvotaktnim motorićima.....djeluje mi fino i praktično......vjerovatno mu treba dekompresor

ma kupi vinkovića, pali na špagu, pali na botun, već ima dekompresor ali to kad si škrt pa ti žao dat za novi akumulator, na -15 pali od prvog verglanja, grijač.....njemu da treba grijač bio bi IMT
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: Alnaser 533

kako se završi ona priča s grijačima u poklopcima komore
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Alnaser 533

poklopci komore su u prtljažniku osobnog vozila , kutijica je u raspadnutom stanju .
Ureznik naručen preko ebaja , stoji umotan u papiru u pretincu za rukavice istog ososbnog vozila .
Grijač kao uzorak stoji uz ručnu kočnicu istog ososbnog vozla , golf 2 (naravno)
Jedan od forumaša mi je savjetovao opelove gijače jer su krači , ne znam tko i ne znam kada
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: Alnaser 533

I mene zanima kak radi ono startanje aviona na patrone :icon_scratch: to sam videl na filmu "Feniksov let" kad su pali u pustinju Gobi pa su od potrenog velikog aviona napravili jedan manji (avion)
 

Najnoviji postovi

Na vrh