• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Princip rada je skroz drukčiji jer na zetoru regulira uzbudu a ovdje ispravlja izmjeničnu, regulira izlazni napon a samim time i veću struju. Regulator i ispravljač u jednom.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne može regler od zetora , ljepo sam napisao , tomo vinkovič , i neka motoocikla , samo treba pripaziti na snagu i broj faza
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Vidim da cijenjenom kolegi ne paše moja usporedba akumulatora sa spremnikom za tekućinu, ja bi rado naučio i neku bolju usporedbu, eto odmah sam se sav pretvorio u uho.
Da točna je tvrdnja da svaki akumulator jednoga dana propadne, samo onaj koji je namjerno predimenzioniran po kapacitetu uglavnom ima teoretsku šansu durati duže, dosta duže. I ne bude se ukiselio nema straha :biggrin:.

Po pitanju "kapaciteta akumulatora" danas se lako informirati, tu je nezaobilazni Google.
Nekada sam se ja "dobrano otelio" dok sam za diplomski rad nabavio potrebnu literaturu, pisao sam i u Mežicu i u Munju, pa pretraživao knjižnicu - danas je to svedeno na klik-klak po tipkovnici računala.
Cijenjeni kolega sve je dostupno "samo naprijed" u istraživanje teorije i prakse akumulatora :biggrin:

Ni stavljanje jačeg alternatora (uz isti napon a više ampera - jači je po snazi) na traktor ne bude vlasniku izazvalo nikakve probleme (osim ako ga kupuje pa je zbog toga skuplji i nepotreban trošak), sve dotle dok ga regulator napona služi u zadanim naponskim granicama. O regulaciji napona je praktički sve napisano, mislim na to koliko napon smije biti za akumulator nazivnog napona 12 V.
(Ekipa ako Vas gnjavi moje pisanje samo mi dajte znak, lako ja prekinem neželjenu tiradu, jasno mi je da sam tu novi padobranac)
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ček malo , rekli ste da bi regler od motocikla mogao da se koristi na motorima koji imaju namotaje u zamajcu?? Naravno ako se poklope kockice.

Ja sam na mome bagerčiću imao regler koji je crkao i u nemogućnosti da nađem taj dio ja sam dogradio alternator.
E sad ste me malo zainteresovali , kod mene je motor RUGERINI dva klipa i čini mi se da imam dvije žute i još jednu žicu (mislim da je crvena ali nisam siguran).
Pitanje je od kojeg motocikla bi mogao da tražim taj regler? Makar približno da me uputite.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Približno radi ko na onim kineskim quadovima a ja imam doma origigi regler od lombardinija novi koji nisam iskoristio.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Približno kažeš , gledao sam od nekog skutera taj regler i imao je samo četiri kontakta , to nije to ?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Približno radi ko na onim kineskim quadovima a ja imam doma origigi regler od lombardinija novi koji nisam iskoristio.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Dali je na prodaju i koliko biš kunića

Može u pp:eek:
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
(Ekipa ako Vas gnjavi moje pisanje samo mi dajte znak, lako ja prekinem neželjenu tiradu, jasno mi je da sam tu novi padobranac)

Plusić, samo ti piši, ipak se vidi da si ti od struke, jer je forum pun pametnjakovića, za struju, ovakvih ko i ja. Mnogi se prave pametni više no što znaju.
Znači nema pardona, ako struka kaže, a i iskustvo, argumentovano.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
(Ekipa ako Vas gnjavi moje pisanje samo mi dajte znak, lako ja prekinem neželjenu tiradu, jasno mi je da sam tu novi padobranac)

Naprotiv , ja volim svačije mišljenje čuti a vjerujem i većina.
Samo jedna mala sugestija ako smijem , kraći postovi su svima ajde da kažem ''draži'' a ti ponekad znaš da ga razvučeš i onda vjerujem da neki čak i preskaču takve postove.
Naravno neko detaljano objašnjenje zaslužuje i poduži tekst ali ........... . Znaš šta mislim?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Mislio sam veči ne mali skuter.Napiso sam zato što sam i sam tražio za mog TVa koji ima isti motor ko tvoj bagerčič-ruggerini RD 200.Tad sam nešto našo ali posle sam radije ugradio alt.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Da imamo iste motore.
Koje oznake kontakata bi trebale da budu na tom regleru koji bi meni potencijalno odgovarao?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ovi od quada imaju ko skuter cetiri kontakta, dva dijagonalni su izmjenični a ostali dva su izvodi plus i minus mislim da skuter na izlazu daje i preko 20v~ pa onda to regler snižava.
I da, regler bi bio na prodaju, kod mene ima i jedna agrarija koja to uvijek ima na lageru.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
savoris, itekako dobro znam što misliš.
Nije mi UVIJEK moguće drugima kvalitetno obrazložiti, dosta veliku i složenu problematiku, sa samo par slova, "hebiga", trudim se ali ne uspijevam.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Plus, svaka čast na odličnim objašnjenjima, samo me zanima čime se bavite i samo tako nastavite.
Što se tiče reglera to je to:
845e1f4097b6ba2e2f0750fb07c1d69c.jpg
bf8e2618521bf836ea88a1a4c97dfec0.jpg
8b11345eadc8fc8b589c363a1f6e7503.jpg
87c6caa1badf8f801d344b2c1e2ef36f.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Zoki ticić
Da ti i napišem ne bi mi vjerovao čime se ja sve bavim, a nije to valjda ni bitno. Recimo da nije ništa pametno :icon_weed:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Meni je orig. na motoru krepao dva puta u godinu dana pa mi je jedan privatnik napravio i evo sad ide 4-5 godina. Radi valjda sve vrste. Ako te zanima posaljem ti na pp.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Evo danas mjerio na izvodima generatora daje i do 23 v izmjeničnog napona,međutim akumulator ne puni nimalo,znači da je regler u banani.
Skinuo sam regler i na njemu piše 12v 12A ducati
E sad me zanima dali može jači recimo od 25A ili nije preporučljivo i na šta treba još paziti?

Na njemu su 3 kontakta za generator i 1 za ključ kontakta,s tim da je jedan dupli na koji dolazi + sa baterije izajedno je spojen središnji kontakt generatora
 
Na vrh