• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,609
Mi smo stavili nove četkice i nije htjel skoro da zavtri,stavili druge kvalitetne eto več jedno 6 godina veselo vrti mislim URSUS 355
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
IMG_20231213_172931.jpg
Na lijevoj (A) strani crteža sam crvenom bojom prikazao "zapertlani" dio lima, od automata preko ruba poklopca automata, koji je PVC i izolator. Žutom su bojom skicirani bakreni šarafi i unutarnji kontakt koji ih spaja kod anlasovanja.
Na desnoj (B) strani crteža sam skicirao kako bi trebalo "raspertlati" taj dio lima i "izravnati" u cijev, da se može izvaditi poklopac automata s kontaktima. Naravno kao što su kolege spomenuli treba prije toga razlotati žicu oznaka 50 i istresti lem / cin / kalaj... kako ga tko zove.
Treba biti jako pažljiv dok se pokušava raspertlati, ja to radim s običnim šarafcigerom, da se ne polomi PVC poklopac na rubu.

Jedan presjek nisam na brzaka ništa drugo našao:
Delovi-za-Anlaser-566x429.jpg
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Četkice su lani nove stavljene
trebaš razlikovati dvije vrste tik-a ,
1. slabiji tik ..bendix nije ubačen i motor anlasera ne vrti ..tada su problem četkice a ne automat
2. jači TIK , bendix ubaci ali motor anlasera ne vrti, tada je problem automat
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,098
da su četkice ne bi ga privuklo/izbacilo..osim ako nas muha ,hihi
Četkice su lani nove stavljene

trebaš razlikovati dvije vrste tik-a ,
1. slabiji tik ..bendix nije ubačen i motor anlasera ne vrti ..tada su problem četkice a ne automat
2. jači TIK , bendix ubaci ali motor anlasera ne vrti, tada je problem automat
Ne kužim ono pod 1.ako je slabiji tik, kako može uopće motor vrtiti, ako bendix nije ubačen, znači da nema ni kontakta na dovodu napajanja, pa motor ne može vrtiti jer nema napona
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
piše motor anlasera ne vrti

probaj kao na 1.04.50 .vjerujem da znaš s čim imaš posla , zaštiti okice .samo preko matica da ne rastopiš vijak

ne nemoj probati ..sve je to tak ..sredi anlaser kak treba
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Nije prava tema, ali neznam gdje bi pisao,
Da li se može ovaj dio još rastaviti ili je prešan?
*********
Prilikom paljenja ponekad samo škljocne, ali ne pokrene elektropokretač, vjerojatno su unutra kontakti za očistiti
Ubacivač(bendks je čist i ok, starter je isto ok

trebaš razlikovati dvije vrste tik-a ,
1. slabiji tik ..bendix nije ubačen i motor anlasera ne vrti ..tada su problem četkice a ne automat
2. jači TIK , bendix ubaci ali motor anlasera ne vrti, tada je problem automat
Četkice su lani nove stavljene
Ne kužim ono pod 1.ako je slabiji tik, kako može uopće motor vrtiti, ako bendix nije ubačen, znači da nema ni kontakta na dovodu napajanja, pa motor ne može vrtiti jer nema napona
Dopusti da ti pojasnim:
Automat anlasera je namotan s dvije različite debljine žice, tankom i debelom. Oba dvije su "u funkciji" dok pokreneš anlasovanje. Struja ide preko kontakta oznaka 50 i tanke žice na masu, ali istovremeno struja ide i preko kontakta oznaka 50 i debele žice, na šaraf koji je s brikom povezan na statorski namot anlasera, pa serijski preko rotora i četkica na masu. U trenutku dok se u automatu prespoje kontakti i anlaser počne vrtjeti rotor i paliti motor, tada debela žica automata ostane bez vođenja struje, a samo tanka žica drži kotvu i bendiks uzubljenim.
Dakle @vlč.puknuti ti točno sugerira da naprosto moraš razlikovati "zvukove" koje anlaser daje, kao povratne informacije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
A može i otpojiti kontakt koji ide sa automata na motor alnasera u tu spojiti minus , onda pri dovođenju plusa na pobudu može izmjeriti dali mu se prespajaju kontakti u automatu
Naravno minus mora biti spojen i na masu automata.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Evo jedan moj presjek uživo.
Svoje slike rastavljenog trenutno nemogu nači.

 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
To si trebal napraviti bez mašinerije, v ruki, z trakom šmirgla na platnu, ovak je šteta poderati kolektor z turpijom...
Si raspertlal automat?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,098
Bio je jako "valovit" koleltor, poravnao sam ga sa turpijom malo više od najniže točke i onda brusni papir
Automat nisam za sad rastavljaonego sve dobro očistio i podmazao pokretne dijelove, pa čemo vidjet kako ćw sada ići, ako bude štekalo, rastavit ćemo ga
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nisi valjda ..jel ima on gore na vrhu da se zalije usisni ventil?
da li ima dekopresor?

koji je to kino?
 

Najnoviji postovi

Na vrh