• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Ovakvoga reglera (sličnoga) se i ja sjećam iz Fićeka, štelovalo ga se je savijanjem graničnika kontakata (koji su izgledali) kao platinska dugmad.:cool:
 

univerzum445

Novi član
Tu od
26 Ožu 2021
Poruka
9
Drugari nabavio sam alternator(skinut sa z101) sad ako moze pomoc kako ga povezati i izbaciti stari regulator napona na Universalu 445. Novi od konektora ima B+/D+ i W.
 

Prilozi

  • utb 445s waring diagram.jpg
    utb 445s waring diagram.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20210413_192424.jpg
    IMG_20210413_192424.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 26

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Na B+ dolazi direkt struja od akumulatora ili sa alnasera a na D+ dolazi sa konakt brave preko kontrolne lampe
 

univerzum445

Novi član
Tu od
26 Ožu 2021
Poruka
9
Posto nisam bas neki strucnjak iz oblasti autoelektrike a traktor je u selu gde nema blizu majstora ako bi moglo malo pomoci. Da li je to zica koju sam obelezio crveno na shemi koja je dolazila do odvojenog reglera sa brave i cemu sluzi kontakt C na starom alternatoru(zelena boja) da li mozda te dve treba da se spoje pa da idu zajedno na D+
 

Prilozi

  • utb 445s waring diagramobelezeno.jpg
    utb 445s waring diagramobelezeno.jpg
    54.2 KB · Pregleda: 13

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,696
Žica C ti daje preko releja signal za kontrolnu lampicu, za punjenje alternatora.
D+ ti je izlaz iz alternatora prema regulatoru napona.
DF ti je ulaz u alternator koji dolazi iz regulatora napona. (To znači da struja (i napon) potrebna za pobudu alternatora preko žice D+ ide na regulator napona, on ju regulira i preko žice DF vrati kao struju pobude na četkice i rotor alternatora.)
Oznaka 30 ti je B+, plus klema akumulatora, nema veze da li ju uzimaš na alumulatoru, ili na debelom šarafu anlasera...

Na Iskra alternatorima kakve je imao stojadin imaš drukčiju situaciju. Imaš jednu debelu žicu B+ ili 30, ista je to oznaka i tanku žicu D+, na koju je spojena kontrolna lampica za punjenje alternatora. Drugi kraj te kontrolne lampice mora biti spojen na kontakt bravu, kontakt oznaka 15/54, bez releja. Dakle kad ti daš kontakt na bravi, struja prolazi preko lampice / žaruljice, pa preko četkice na alternatoru, te preko namotaja rotora na masu i žaruljica svijetli. To istovremeno služi kao početna pobuda za punjenje. Kad alternator proradi - dolazi do pojave da je s jedne strane kontrolne lampice i žaruljice napon iz akumulatora, ali sada i alternator proizvodi i šalje napon i s druge strane, ta činjenica gasi kontrolnu žaruljicu i ti znaš da tvoj alternator puni.
Ukoliko tvoja žaruljica ostane malo tinjati, to znači da od jedne strane žaruljice imaš viši napon, a s druge strane malo niži, a kao posljedica je da kroz žaruljicu teče nekakva mala struja, posljedica razlike ta dva napona. Uzrok je najčešće kvar pobudne diode u alternatoru ili labav ili loš spoj.
Eto probao sam, sad se probaj snači.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Posto nisam bas neki strucnjak iz oblasti autoelektrike a traktor je u selu gde nema blizu majstora ako bi moglo malo pomoci. Da li je to zica koju sam obelezio crveno na shemi koja je dolazila do odvojenog reglera sa brave i cemu sluzi kontakt C na starom alternatoru(zelena boja) da li mozda te dve treba da se spoje pa da idu zajedno na D+
Ako si ubacio obični alternator, ukloni taj regler iz crvenog pravokutnika. Sa kontakt brave pusti +12v preko lampice E (na shemi) a drugi kontakt sa lampice na D+. Sa jakog kontakta na alternatoru (B+) spoji žicu na debelu na alnaseru (gdje dolazi glavna struja). Ostale izoliras i ostavis. Tako sam ja radio na malom Ursusu. Sad imam te žice slobodne. Samo sam ih izolirao i ostavio, ako kasnije zatreba za nesta.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
Trebao bih na traktoru spojit neki priključak kojem treba struja,pa bih nepravio neki konektor,za brzo spajanje,da li se može preko stopica mž,spojiti za struju max 40 A?
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Trebao bih na traktoru spojit neki priključak kojem treba struja,pa bih nepravio neki konektor,za brzo spajanje,da li se može preko stopica mž,spojiti za struju max 40

Trebao bih na traktoru spojit neki priključak kojem treba struja,pa bih nepravio neki konektor,za brzo spajanje,da li se može preko stopica mž,spojiti za struju max 40 A?
Puno je to struje. To je 500w snage. Mozda sa ovakvom utičnicom kao što je Jocc predložio, al debeli kabl, sa akumulatora, i osigurač...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
Ne djeluje mi ni ta utičnica obećavajuće,Čini mi se na slici da ima polove ko ona utičnica za prikolice,a i nema oznaku amperaže,
Ako je suditi prema tome,relej 40 amperski ima prijenos preko stopica,a i kabel od 4 mm2 bi bio sasvim dovoljan.Napisao sam 40 A max,da bude malo "jače"stvarna struja je od 26-30 amp,Tako da mislim da bi trebalo funkcionirati sa stopicama
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,331
Funkcioniralo bu sigurno, samo je preko konektora praktičnije. Kolika je dozvoljena struja to je dobro pitanje. Ja sam ga koristio dosta s nekim opterećenjem do 15A i nema tragova korištenja i dobar je spoj bez prekidanja.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Prika, probaj. Jbg. Pise na stekeru do koje je struje. Ja sam se jednom zaj... pa sam golim rukama trgao zapaljene vodiče. Ne znam dal ima standardiziran takav steker, al uvijek mozes stavit velike luster kleme. :)
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Te tropolne kvalitetnije su obično do 25A, a na njima i piše maks. struja . Ove no name su tak tak , mozda budu izdrzale a mozda ne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh