• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ma to su 3 male crne plastične diode, (obično) izvan mosta. Na mostu su diode koje idu na B+.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
712
Čekam te da daš nekakav podatak za identifikaciju tog tvojeg alternatora, ali ti samo šutiš i čekaš odgovore.
Daj se ti još malo potrudi pa fotografiraj natpisnu pločicu tog tvojeg alternatora, da mi svi vidimo njegov tip, napon, struju i/ili barem snagu. U ovom trenu je u svijetu u upotrebi bezbroj vrsta Bosch alternatora. Svi oni imaju nekakvu kontrolu, večina sa kontrolnom lampicom, a neki i s voltmetrom.
Dakle, daj ti nešto više tehničkih podataka, uz tvoje pitanje.
Evo kolega, spojeno danas za probu, radi. Mali vijak M6 je pobuda (D+). Veliki M8 su 2 namota, odvojena, za napajanje. B1+ i B2+ ukupno daju 105A. Pločice nema, valjda je ispao onaj limeni listić u kojem je utisnuto kako, zašto, koliko... Isprike, al kad ne znam što pitat. Također, traktoru kao takvom ja nisam gazda. Neka ga on pere. Sutra bih išao u prekrajanje instalacije. Brojevi 30 i 15/54 su iz glave za koje ja mislim da su na bravici ono sto meni treba. Samo ne znam jel smijem serijski spojit original ampermetar od traktora na vodič za punjenje. Strah me pregaranja, ne znam kako je bilo prije sa reglerom dinama. Kutija dinama je odspojena, na traktoru je samo da se ne zagubi. Ne smeta. Ako će netko radit, nikako ne smije ostat spojena jer će doć do kratkog spoja preko zavojnica regulatora napona dinama. Alternator ima svoj regler, ta crna kutija mora dolje, van iz instalacije kada nema dinama! Nosač je u izradi kod šogora, on ima alat i bravar je po struci. Ja sam sklepao nešto samo da spojim. Remenica je kupljena 17mm, po remenu, zavarena za osovinu alternatora. Loše rješenje, ali strojna obrada je meni skupa i slabo pristupačna. Još moram remenicu alternatora primaknut bloku, imam piksu 15mm, previše je, vuče remen van. Treba i tu pazit jer je vodena pumpa jako osjetljiva kod ekscentričnosti osi remena.
 

Prilozi

  • Shema alternator.jpg
    Shema alternator.jpg
    18.2 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20210914_170318.jpg
    IMG_20210914_170318.jpg
    44 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20211025_212400.jpg
    IMG_20211025_212400.jpg
    46.2 KB · Pregleda: 24

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
712
I jedna moga rugla. Sa čim je rađeno, jako dobro. Volja je bitnija od bilo kakvog alata.
 

Prilozi

  • IMG_20211025_212423.jpg
    IMG_20211025_212423.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 24

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
712
isteklo vrijeme za edit. Kolega ZJ hvala :ppozdrav: , sve piše na forumu, samo treba čitat...
"Da bi ampermetar pokazival ispravno, vod B+ od alternatora bi trebal bi spojen na klemu 30 na bravi. Na istu klemu bi trebal biti spojen i ampermetar s jedne strane, a s druge na debelu klemu na anlaseru.
Ak nije tak spojeno, već B+ dolazi na debelu klemu anlaesa, a ampermetar je spojen između nje i kleme 30 na bravi, pokazival bude samo struju koju vleku trošila, a ne struju koja ulazi/odlazi iz akumulatora."
 

Leon_spica

Novi član
Tu od
2 Pro 2021
Poruka
4
Bok svima trebam malu pomoc oko spajanja alternatora na imt 533 traktoru.
Alternatot ima struje ali ne puni.
Ne znam kako je spojena ova zica u sredini.
ona vodi na alternator ali ne puni bas
druga je spojena po shemi i dobra je ali ova u sredini radi problem?
20211202_133724.png 20211202_133732.png
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Je, sad sam se sjetio da na tim modelima ima žica ko u priči. E,da i minus ide po žicama ,a šasija je na plusu. Ovo zadnje je istina.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Plus akumulatora je spojen na šasiju, a danas je na šasiji minus.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
Idi ovdje
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
Čudno je pitanje, jer slike pokazuju žice na regleru za dinamo?
Trebala bi fotka motora s alternatorom na njemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh