• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
Es7HF.jpg

imam pitanje u vezi spajanja alternatora na traktor....znači to je slika alternatora B+ spajam direkno na + akumulatora a B- na masu, sada imam još dva kontakta ali ni na jednom ne piše D+ što bi značilo pobuda, a sprobal sam na jedan i drugi ali nikako neče da radi, pobudu sam spojio preko žaruljice, sa kontakt bravice na žaruljicu i sa žaruljice na pobudu, ali ne šljaka..
se možda ko bolje razumije pa bolje pojasni? :icon_thumright:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć oko alternatora

Regulator se može ugrditi i bilo koji drugi , ako si spretan
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

Na regler mora ići 12v a on na pobudnu četkicu šalje oko 9 v .jedna četkica je na masi druga je za pobudu ako nema pobudnih dioda .
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Re: Pomoć oko alternatora

To je Valeo alternator od renault-a, na njima odlaze obično regleri,u najboljem slučaju možda su četkice gecrk, regler je oko 150 kuna zamjenski HUECO,može se to sriktat
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pomoć oko alternatora

Imam pitanje.
Na 540 imam Iskrin alternator 45A i čini mi se da slabije puni, pogotovo pod svijetlima, skidao sam regler i na oko mi izgleda sasvim uredu, četkica ima još ohoho gore, al svejedno me muči to dal je moguče da regler nevalja iako je na oko ispravan.
Neče mi se baš bacit 50-70 kn za novi ako je ovaj dobar, a možda nekaj drugo neštima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć oko alternatora

to se mjeri instrumentom a ne gleda na svijetlima
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pomoć oko alternatora

Pa naravno, daje 13.7V u ler gasu, pri svjetlima pada i do 13.4V, ali nikako ne prelazi 13.8V pri večem gasu bez uključenih svjetala.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć oko alternatora

Moral bi biti kad je ispravan oko 14.4V
Najbolje bi bilo da ga skines iodneses nekom ko ima uredaj za mjerenje i vidi on.
Ak je na 565 ja bi mu stavil nove cetkice regler i lezajeve pa znas da je i to tip top i nema zajebancije,cetkice su sica lezajevi oko 90kn,a regler mislim da je skuplji od 90kn negdje je oko 120kn ovisi ciji je al i mogel bi ti biti poderan kolektor pa te zeza malo pa titraju svjetla.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć oko alternatora

Po svijetlima na leru ili pod gasom?
Ovo ostalo djeluje ok ako pripišemo grešku instrumenta .
Probaj zamjeniti 540/565 pa vidi napone
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Pomoć oko alternatora

na vecem gasu trebao bi preci 14v.moze se desiti da je jedna pobudna dioda otkazala pa je takav napon i to se primeti po svetlima .ako ti zizi malo lampica od alternatora onda je to to .a i labaviji kais to prouzrokuje. regler bi trebao po meni biti dobar jer punjenje radi niti je preslabo ni prejako. najverovatnije je da je 1 dioda mala pobudna probila.ima ih 3 i to su boljka tih alternatora po licenci bosha. & fordson taj alternator je francuske proizvodnje i cini mi se da je kod mene na predhodnom renou takav bio. cini mi se da je jedna ta veca papucica + pol sa kontakta a drugi manji izvod sa lampice. nisam 100% siguran ali cini mi se da je tako bilo. pogledacu opet ako nadjem takav zakacen pa ti javim ali to su jako dobri alternatori i jako dobro pune
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć oko alternatora

Moral bi biti kad je ispravan oko 14.4V
Najbolje bi bilo da ga skines iodneses nekom ko ima uredaj za mjerenje i vidi on.
Ak je na 565 ja bi mu stavil nove cetkice regler i lezajeve pa znas da je i to tip top i nema zajebancije,cetkice su sica lezajevi oko 90kn,a regler mislim da je skuplji od 90kn negdje je oko 120kn ovisi ciji je al i mogel bi ti biti poderan kolektor pa te zeza malo pa titraju svjetla.

na vecem gasu trebao bi preci 14v.moze se desiti da je jedna pobudna dioda otkazala pa je takav napon i to se primeti po svetlima .ako ti zizi malo lampica od alternatora onda je to to .a i labaviji kais to prouzrokuje. regler bi trebao po meni biti dobar jer punjenje radi niti je preslabo ni prejako. najverovatnije je da je 1 dioda mala pobudna probila.ima ih 3 i to su boljka tih alternatora po licenci bosha. & fordson taj alternator je francuske proizvodnje i cini mi se da je kod mene na predhodnom renou takav bio. cini mi se da je jedna ta veca papucica + pol sa kontakta a drugi manji izvod sa lampice. nisam 100% siguran ali cini mi se da je tako bilo. pogledacu opet ako nadjem takav zakacen pa ti javim ali to su jako dobri alternatori i jako dobro pune

Sanana ima iskru na 540 i mislim da ima u sebi skoro sve slovenske djelove.
Valeo da on je francuski i ja ga imam na renou i cetkice i kolektori idu do 250tkm na njima i dobro pune.
Jel te diode imaju svi alternatori?
Cuo sam kad ode jedna da treperi pokazna lampica
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pomoć oko alternatora

Po svijetlima na leru ili pod gasom?
Ovo ostalo djeluje ok ako pripišemo grešku instrumenta .
Probaj zamjeniti 540/565 pa vidi napone

Pod svjetlima na leru ili u gasu, nema promjene, al aj bi svejedno rekao da malo slabije puni.


I da, kad upalim prednja kratka svijetla i radni far iza, treperi lampica od punjenja.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

Pod svjetlima na leru ili u gasu, nema promjene, al aj bi svejedno rekao da malo slabije puni.


I da, kad upalim prednja kratka svijetla i radni far iza, treperi lampica od punjenja.
Najbolje rastavit ispitati diode ispitati pobudne diode ispitati regler kolektor i ležaje . Crvena lampica tinja ako ode pobudna dioda svijetli ako ne puni ako nije spojen na akumulator ako uključiš potrošač kojemu treba kontakt a isključiš kontakt na bravi itd .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

Ako 540 ima fiat motor i njegov alternator sa vanjskim reglerom onda se poravak obično ne isplati preskupi djelovi bolje nači od kadeta ili golga servisirati ga i 10 godina mir .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pomoć oko alternatora

Ma nema taj s vanjskim reglerom, to sam ja sve izbacio i stavio sam običan alternator od škode favorit, Iskra 45A

Velim, treperi lampica kad su upaljeni potrošači i malo slabije puni, moguče je da su diode
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć oko alternatora

Dioda je prdnula ako tinja lampica na vecem gasu,al moze sami regler biti kriv.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

Dioda je prdnula ako tinja lampica na vecem gasu,al moze sami regler biti kriv.

Ako lampica i tinja a normalno radi može radit jer ima pobudu radi reglera lampica ne tinja več ne svijetli ili se ne gasi .može se spojit da radi bez pobudnih dioda samo treba nosać četkica ili stari regler iskoristit za nosać .regler dođe 33 kn.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Pomoć oko alternatora

ako se meri napon bez ukljucenih potrosaca i dobrim akumulatorom on obicno pokaze na vecem gasu preko 14v. cim su veci potrosaci [farovi i sl.] ukljuceni smanji se i napon punjenja. imaju 3 pobudne diode posto je to trofazni generator znaci za svaku fazu po jedna. ako jedna otkaze puni na dva namotaja i malo se smanji napon punjenja i snaga punjenja je oko 70 %. al moze se tako jos voziti oho ho. kad vec pocne konstantno jace svetliti lampica verovatno su i dve diode otkazale i tad je vec punjenje dosta slabo a sa potrosacima cak i nemoze dopuniti akumulator nego se cak i prazni. ako je regler otkazao punjenja uopste nema ili je u redjim slucajevima previsok napon .ali to se sve desava vecinom kad su losi akumulatori ili veoma ispraznjeni ili je dugo ukljucen prevelik broj potrosaca
 

Najnoviji postovi

Na vrh