• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza zemlje

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pregledao sam sve teme i nigdje nisam našao temu u kojoj bi se pisalo samo o analizi zemlje. (ako sam nešto previdio nek urednici spoje)

Po meni prvi i osnovni korak u proizvodnji na zemlji je analiza te iste zemlje.
Nisam namjerno napisao u proizvodnji povrća zato što se ni jedna ozbiljna proizvodnja nemože obaviti bez analize bilo to povrće, ratarstvo ili voćarasrvo.
U zadnje vreme se na forumu pojavljuju postovi tipa neće da mi raste povrće a dao sam sve NPK gnojivo vodu itd.
Sad postavljam pitanje zašto NPK iz kojeg razloga zašto nije MAP ili zašto MAP zašto nije DAP sve su to pitanja na koja se nemože odgovoriti bez analize a potom treba malo i poznavat gnojiva. Dosta često čitam kako neki cjenjeni forumaši u želji da imaju što veći i krupniji plod debelo preterivaju sa količinama gnojiva koje rasipaju a pritom ne razmišljaju da rasipaju novce koje neće moći pokupit.
Šta mi u stvari dobivamo sa analizom (ja mogu govorit samo za sebe), Kao prvo dobivamo uštede kojih baš čini mi se nismo svjesni bacamo gnojiva onoliko koliko je potrebno za jednu dobru proizvodnju ne više nego je potrebno, znamo šta treba popravit u sastavu te zemlje. Kako je cjenjena Johabica rekla nemoram bacat kreč po cjeloj njivi nego samo tamo gdje treba, a to je u prvom redu velika ušteda u poslu i manje se uništava zemlja ostaje više vremena za druge poslove i najvažnije da cjela parcela bude jednaka.


Bobostar je napisao što su to makro i mikro elementi i koji je njihov utjecaj na proizvodnju ali džabe sve napisano iako je veoma korisno ali samo ako se napravi dobra analiza zemlje pa da se točno zna koji elementi nedostaju a kojih ima viška, na početku sam spomenuo tri vrste gnojiva a možda analiza pokaže da niti jedno gnojivo nije potrebno osim dušika tj. kana ili slično.
Cjenjeni forumaš Petula kaže da redovito radi analize i vjerujem da niukom slučaju ne razbacuje gnojivo onako odokativno i koliko je meni poznato gledajuć i čitajuć postove ima odlične proizvode.

Evo gospodo otvorio sam temu iz razloga koji sam naveo a sve u želji da se pomogne svim poljoprivrednicima bili oni povrćari ratari ili voćari svima je potrebna dobra analiza zemlje koja je prvi korak u proizvodnji. Iz tog razloga bi se trebali uključit u raspravu i pomoći onima koji počinju a i onima koji rade a nisu svjesni važnosti analize.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam baš u četvrtak odnio 9 uzoraka na analizu u križevce. Mogu samo potvrditi da otkako radim analize znam točno gdje što baciti i koliko, tako da su uštede u količini gnojiva značajne. U početku proizvodnje sam bacao tonu i više sedmice samo po hektaru, no tad su zemlje bile prilično siromašne, sada se to po analizama kreće oko 700 kg.
Ne treba smetnuti s uma da ove kulture koje mi radimo troše puno gnojiva, naravno ako su optimalni uvjeti, tako da svakako količine gnojiva ne možemo svrstati u rang ratarstva.

Mene baš interesira koliki mi je sadržaj hranjiva u plastenicima, obzirom da su dvije godine zbilja dale dosta dobre prinose. Jedino što to neću doznati sve do kraja studenog, gužva im je u laboratoriju.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja sam baš u četvrtak odnio 9 uzoraka na analizu u križevce. Mogu samo potvrditi da otkako radim analize znam točno gdje što baciti i koliko, tako da su uštede u količini gnojiva značajne. U početku proizvodnje sam bacao...
Riječi ti se pozlatile :mrgreen:.
Radio sam 10 godina kao voditelj laboratorija za tlo u Institutu za poljoprivredu (Poreč). U ono vrijeme je bila obaveza izrada analize prije podizanja trajnih nasada za dobivanje poticaja (bio je i poseban obrazac koji je morao biti ovjeren). I onda smo radili oko 500-tinjak takvih analiza godišnje, što za mali laboratorij nije zanemariv posao. Sve u svemu, posao je klapao, iako je bilo svakakvih bisernih zahtjeva (ma daj, samo vi upišite da je tlo dobro, pa ne morate raditi sve te analize :supris:; Hm, kao da je to analiza za mene..., pa onda krivo uzorkovanje i sl.).
A upravo je za podizanje trajnih nasada ključno imati analizu prije podizanje nasada kako bi se tlo dobro pripremilo.
Kasnije nema popravaka (a bilo je tala sa pH manji od 4,0...).
Kod povrća je ipak to malo lakše, jer kada se završi jedna kultura, popravi se tlo, i ide se sa drugom kulturom. Ali kod drvenastih toga nema.
I onda negdje oko 2007, ukinuta je obaveza analize tla za dobivanje poticaja.
Broj analiza te godine 6 (slovima: šest).
:(

Eto to je priča o vrijednosti analize.
Tkome to još treba :rolleyess:
Nažalost.

A evo i malo postova sa portala na tu temu:
http://www.gnojidba.info/mala-skola-gnojidbe/cijene-analize-tla/
http://www.gnojidba.info/meliorativna-gnojidba/vaznost-analize-tla-u-planiranju-gnojidbe/
http://www.gnojidba.info/meliorativna-gnojidba/vaznost-analize-tla-u-planiranju-gnojidbe-2-dio/

I jedan dobar članak porf. Vukadinovića:http://www.gnojidba.info/uvodnipost/vaznost-analize-tla/
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
cabage;845728[QUOTE kaže:
]Ja sam baš u četvrtak odnio 9 uzoraka na analizu u križevce.

Dali u Križevcima daju preporuku gnojidbe znam da u Kutini ne daju preporuku samo izvrše analizu a u Osjeku se mora tražit preporuka gnojidbe.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Riječi ti se pozlatile :mrgreen:.
Radio sam 10 godina kao voditelj laboratorija za tlo u Institutu za poljoprivredu (Poreč). U ono vrijeme je bila obaveza izrada analize prije podizanja trajnih nasada za dobivanje poticaja (bio je i poseban obrazac koji je morao biti ovjeren). I onda smo radili oko 500-tinjak takvih analiza godišnje, što za mali laboratorij nije zanemariv posao. Sve u svemu, posao je klapao, iako je bilo svakakvih bisernih zahtjeva (ma daj, samo vi upišite da je tlo dobro, pa ne morate raditi sve te analize :supris:; Hm, kao da je to analiza za mene..., pa onda krivo uzorkovanje i sl.).
A upravo je za podizanje trajnih nasada ključno imati analizu prije podizanje nasada kako bi se tlo dobro pripremilo.
Kasnije nema popravaka (a bilo je tala sa pH manji od 4,0...).
Kod povrća je ipak to malo lakše, jer kada se završi jedna kultura, popravi se tlo, i ide se sa drugom kulturom. Ali kod drvenastih toga nema.
I onda negdje oko 2007, ukinuta je obaveza analize tla za dobivanje poticaja.
Broj analiza te godine 6 (slovima: šest).
:(

Eto to je priča o vrijednosti analize.
Tkome to još treba :rolleyess:
Nažalost.

A evo i malo postova sa portala na tu temu:
http://www.gnojidba.info/mala-skola-gnojidbe/cijene-analize-tla/
http://www.gnojidba.info/meliorativna-gnojidba/vaznost-analize-tla-u-planiranju-gnojidbe/
http://www.gnojidba.info/meliorativna-gnojidba/vaznost-analize-tla-u-planiranju-gnojidbe-2-dio/

I jedan dobar članak porf. Vukadinovića:http://www.gnojidba.info/uvodnipost/vaznost-analize-tla/
Sad kad gledam cijene analiza nije mi jasno kako su meni lani u Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu analizu zemlje ( ph, ph KCl, ukupni karbonati, aktivno vapno, N, P2O5, K2O) naplatili cca 450kn:confused:
 
K

Krigla

Guest
ODLICNA TEMA!

Svi koji se bave poljoprivredom trebali bi obavljati analize tla, jer stvarno moguce ustede su ogromne!

Ja pokusavam vec godinama to napraviti ali mi je jednostavno to bilo preskupo dosad(ja sam nasao za 50kn po elementu-znaci NPK=150 kn!- a planirao sam nekih 10-ak uzoraka napraviti!). Tako da mi je to malo previse zvucalo :S. Ali sada sam procitao od bobostara gdje se to moze obaviti za razumniju cijenu. Tako da ove godine sigurno to radim!

Kako uzimate uzorke? Sa par mjesta do 25cm dobine? Koliko da uzorak bude tezak otprilike? Na sta da obratim najvise pozornosti? Koje elemente osim NPK da trazim(znam da to ovisi koju kulturu planiram saditi, ali recimo opcenito koji su elementi najvazniji uz NPK)?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Meni dođu iz savjetodavne sa sondom za vađenje uzoraka i izvadimo na desetak mjesta sa njive, sve skupa pomiješamo dobro u kanti, i od toga uzmemo cca 1 kg uzorka.

U križevcima daju preporuku za gnojidbu, ali su to uglavnom slične preporuke, meni je uglavnom bitno da vidim stanje tla, sam dalje određujem gnojidbu. Prave analize rade zeleni hit i kadmo, koštaju cca 550 kn i daju prave preporuke, ali mi to skupo za više uzoraka. Evo reklame, hehe
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Siki odlična tema.
Ja sam od 2000 - 2005 g radio analize i posle toga nisam, ali kako su stigli problemi moram ponovo u laboratoriju. Većina vas zna da sam pisao o mom problemu sa žutim strukovima paprike koji su se zadnji godina sve više i više povećavali. Proizvodnja je u plasteniku ova godina je u monokulturi i sada trenutno ima možda i 50% žuti strukova. Da bi bio jasniji neradi se o uvenuću biljke već je biljka živa samo je žuta i na njoj nema berbe već sigurno mjesec dana pa i više. Do sada mi niko nije mogao ustanoviti tačnu dijagnozu a proizvodnja je stigla do tačke usijanja. Ostalo je jedino analiza zemljišta pa da se pokuša pronaći problem. Uskoro ću imati rezultat pH a preko zime bi trebao uzorak ići u Englesku bar mi je tako obećao Yarin menadžer.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Eto to je priča o vrijednosti analize.
Tkome to još treba :rolleyess:
Nažalost.

Doktore bilo bi lijepo da napišeš šta bi trebao svaki proizvođač da traži kod analize zemljišta na koje elemente osim osnovne analize treba obratit pažnju kako bi dobio jednu dobru a ne previše skupu analizu.

Još jedno pitanje pošto si radio analizu dali uzorak koji stoji mjesec dva dali je moguće da se dobiju krivi rezultati.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ODLICNA TEMA!
Kako uzimate uzorke? Sa par mjesta do 25cm dobine? Koliko da uzorak bude tezak otprilike?
Ovo je ključna stvar.
Naime, sam rad u laboratoriju nije dvojben; tamo je instrument i tehničar i oni će odraditi posao kako treba (izmjeriti će onaj element koji se od njih traži).
Međutim uzimanje uzoraka je ključno.
Ukoliko je uzimanje uzoraka pravilno (reprezentativno) onda su i dobiveni rezultati reprezentativni.
Ako je uzimanje uzoraka krivo napravljeno, onda dobiveni (točni) rezultati nisu reprezentativni za datu parcelu.

Znači, ne mješati uzorke sa različitih područja/zona parcela.
U praksi to znači, da nekada sa jedne parcele treba uzeti i nekoliko prosječnih uzoraka (što je i skuplje) ali isto tako moguće je da se uzme jedan prosječan uzorak za više (ujednačenih) parcela.

A ako je teren neravan, tek onda počinju "problemi"; jer definitivno tlo nije isto na vrhu ili podnožju brda.

I na kraju dubina?
Postoji nekakav tehnički dogovor da to bude 0-30 i 30-60 cm, što je dobro za većinu parcela, ali ipak nije za svaku.
Broj dubina ovisi o heterogenosti tla; ukoliko je tlo homogeno do veće dubine može se raditi i jedna dubina, ali isto tako ako ima više slojeva, onda svaki sloj za sebe. Nikako mješati različite slojeve tla.
Naravno, ovisi o kulturi; povrće i ratarske kulture je dovoljno 0-30, drvenaste bar u dva sloja.

Eto, za ovaj post smo riješili dvije stvari:
- koliko prosječnih uzoraka tla treba uzeti sa jedne parcele ("Pa zar se na mojoj parceli baš mora uzeti dva prosječna uzorka?")
- i koja dubina.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Analiza je super stvar, ali najvažniji je ph zemlje i kontrola vlastite gnojidbe da se ne zakiseli tlo. Da će netko "baciti" previše kalija i fosfora čisto sumnjam, da će on odputovati još teže, količina rezerve hranjiva je stvar gazde ;) I onako biljku drogiramo sa koje kakvim sredstvima, tu mislim na stimulatore, pesticide, folijarna hranjiva i bla bla. Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Analiza je super stvar, ali najvažniji je ph zemlje i kontrola vlastite gnojidbe da se ne zakiseli tlo. Da će netko "baciti" previše kalija i fosfora čisto sumnjam, da će on odputovati još teže, količina rezerve hranjiva je stvar gazde ;)

Kako drugačije odrediti ph ako ne napraviš analizu ima aparata i za to i tu ćemo još danas da proširimo temu. Kontrola vlastite gnojidbe sve je to u redu samo nisi rekao kako kontrolirati gnojidbu ako neznaš šta i u kojoj mjeri bacit kao što sam napisao dali NPK ili MAP iliDAP ili nešto drugo pa nismo valjda postali vračare koje sve znaju i fosfor možda uopće nije potreban možda ga ima i viška u zemlji i sve se svodi na možda ovo možda ono bez analize i imamo možda dobru proizvodnju a možda i lošu bez dobre analize imamo samo možda.

Evo nekoliko instrumenata s kojima možemo sami da odredimo ph kako bi mogli da ga popravljamo u toku proizvodnje.


http://www.probus.hr/pdf/pHmetarPH220S.pdf
pH-Meter PH-220S -specijalno za utvrđivanje pH-vrijednosti tla



Specifikacije


- vodootporan (IP 67)
- specijalna eksterna mjerna
elektroda sa kabelom
- visoka točnost
- Auto-Power-Off za uštedu baterije
- isporuka uklj. otopine za kalibraciju Mjerna područja
Rezolucija
Kalibracija

Elektroda
Napajanje 0,00...14,00 pH
0,01 pH
automatski, kod pH 4, 7, ili 10 pomoću otopine za kalibraciju
Elektroda za tlo
4 x 1,5 V AAA baterije



http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...za-analizu-tla/ph-metri/ph-metar-za-tlo-dm-15
pH metar za tlo DM-15

Ovaj pH metar je koristan, precizan i lako upotrebljiv mjerni instrument koji je namijenjen profesionalnim proizvođačima kao i samostalnim poljodjelcima.

pH metar za tlo SPH-5
pH metar za tlo SPH-6

pH vrijednost tla je vrlo važan faktor za kvalitetu usjeva. Većina usjeva ne mogu uspjevati u previše kiselom ili previše alkalnom tlu. Zbog toga je potrebno kontrolirati pH tla.



pH vrijednost tla je vrlo važan faktor za kvalitetu usjeva. Većina usjeva ne mogu uspjevati u previše kiselom ili previše alkalnom tlu. Zbog toga je potrebno kontrolirati pH tla.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
ph metar 70 kn i da vidiš ;) do 25 cm čisto dovoljan. To da ima netko previše fosfora i kalija na ovom forumu čisto sumnjam ;) Problem je što mi povrćari šopamo zemlju kalij sulfatom a on kiseli tlo, zato kažem da treba više obratiti pažnju na ph nego išta drugo. Radio sam analizu od 1500 kn i znam što tipkam. Jednostavno su mi preporučili 2 t npk / ha ;) I još da ju neću popraviti tj oskrbiti. I naravno treba uraditi analizu, moj glas je svakako za analizu. Samo da je ipak malo povoljnija ova kompletna što rade u Osijeku.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ph metar 70 kn i da vidiš ;) do 25 cm čisto dovoljan. To da ima netko previše fosfora i kalija na ovom forumu čisto sumnjam ;) Problem je što mi povrćari šopamo zemlju kalij sulfatom a on kiseli tlo, zato kažem da treba više obratiti pažnju na ph nego išta drugo. Radio sam analizu od 1500 kn i znam što tipkam. Jednostavno su mi preporučili 2 t npk / ha ;) I još da ju neću popraviti tj oskrbiti. I naravno treba uraditi analizu, moj glas je svakako za analizu. Samo da je ipak malo povoljnija ova kompletna što rade u Osijeku.

Stavi ti taj pH metar od 70 kn na forum pa možda nekom pomogneš da se odluči da sam nabavi uređaj koji mu može koristit.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=6020000206

evo, ja ozbiljno zapeo da kupim jedan digitalni ph metar, imam u vidu gore navedenog, ako netko ima boljeg i naravno povoljnijeg cijenom molim da me prosvijetli...

a čini mi se i da johabica ima jednog, pa molim i nju da se uključi...
Nije loše.
Moj savjet je da probaš nabaviti jednog sa metalnom elektrodom (direktno može mjeriti pH u tlu; ovaj ima staklenu, pa moraš raditi otopinu tla) i drugi savjet; probaj naći kombinirani pH i EC metar.
EC metar će ti biti koristan za pripremu otopina za fertirigaciju.

Evo jednog kombi uređaja:
http://shop.vinar.com.hr/index.php?...id=102&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=hr
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
hmm, baš i nemam potrebu očitavat EC...
ne radim hidroponiju i nemam baš volju kemijat s vodom kod zalijevanja, šlauf u rijeku i to je to...;)
znači, ovi iz Hanna instrumets su tu zakon?
ideja i je da ga samo zataknem u zemlju i vidim ph...nemam volje još i otopine delat...:lol:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hmm, baš i nemam potrebu očitavat EC...
ne radim hidroponiju i nemam baš volju kemijat s vodom kod zalijevanja, šlauf u rijeku i to je to...;)
znači, ovi iz Hanna instrumets su tu zakon?
ideja i je da ga samo zataknem u zemlju i vidim ph...nemam volje još i otopine delat...:lol:

Dok se Johabica uključi ja ću ti reć ona ima ovaj barem koliko sam ja skužio

http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...za-analizu-tla/ph-metri/ph-metar-za-tlo-dm-15
pH metar za tlo DM-15 i mislim da je rekla da košta oko 800 kn. Po meni je bolji nego ovi predloženi.
 
Na vrh