• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

anlaser problem

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad si somenuo grubi i fini navoj , ne znam jel imaš iskustva koliko je odbačeni colnati sistem bolji od metričkog ..?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ma nije col odbačen evo crijevo od filtera do roto pumpe (IMT) ima oba navoja spoznal sem kad sam slučajno zamjenil krajeve , col u filter paše uz luft ali mm ne paše u pumpu :(whew): Mislim da col ima dosta prednosti ali teško ga skužiti radi razlomkastih brojki .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
I pazi sad, on je skontal kad je zamjenil i naravno oštetil navoj u filteru ali je kasnije ipak dotegnul.
Sljedeći koji bu u to pehnul bi mogel naje :(doh):
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Imam problem s alnaserom, ne na traktor nego na autu, ali isti k.... svrha mu je ista. Čuje se samo škljocanje, ali neče zavrtit (nakon 5-10 pokušaja zavrti). Nisam to nikad rastavljo, pa ako ima netko kakav pametan savjet da nerastavljam ako netreba...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
kad si somenuo grubi i fini navoj , ne znam jel imaš iskustva koliko je odbačeni colnati sistem bolji od metričkog ..?

U aluminijskim dijelovima je daleko bolji o metrickog.To zna najbolje onaj koje skidao poklopac razvoda na IMT traktorima i Engleskim (MF)traktorima.Traktori kod kojih su dijelovi motora slicni ili isti..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Imam problem s alnaserom, ne na traktor nego na autu, ali isti k.... svrha mu je ista. Čuje se samo škljocanje, ali neče zavrtit (nakon 5-10 pokušaja zavrti). Nisam to nikad rastavljo, pa ako ima netko kakav pametan savjet da nerastavljam ako netreba...
Ja bi sumnjal na automat ili bravu.
Probati direktno na donju žicu automata koja ide u elektro pokretač (pazi da ne spališ navoj, spoji na maticu ili stavi još jednu).
Ako vrti onda je najvjerojatnije automat ali kad je več dole baci oko na četke i rotor.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
I pazi sad, on je skontal kad je zamjenil i naravno oštetil navoj u filteru ali je kasnije ipak dotegnul.
Sljedeći koji bu u to pehnul bi mogel naje :(doh):
Netočno nisem oštetil navoj na filteru nego kad nije išlo na pvp probal sem na filteru i skužil da ide prelagano . Oštečen je navoj na poklopcu pvp na koju se šarafi matica u koju se šarafi crijevo no to oštečenje nije moja zasluga (bilo od prije )
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ja bi sumnjal na automat ili bravu.
Probati direktno na donju žicu automata koja ide u elektro pokretač (pazi da ne spališ navoj, spoji na maticu ili stavi još jednu).
Ako vrti onda je najvjerojatnije automat ali kad je več dole baci oko na četke i rotor.

Stavio sam i prekidač-šalter-taster na alnaser direkt s akumulatora, bez efekta samo šljoca. Jednostavno neče zavrtit al ce čuje ukapčalica, i dok je hladan upali od prve a topal barem 5-10X škljoce pa zavrti. Imam brzi alnaser, a motor pali na "zub" tako da nije forsirano da bi pregorio.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Najvjerojatnije su četkice. Čim moraš deset puta probati to je već forsiranje. Ne mora mu biti ništa a može ti i spaliti kolektor.

Poslano sa mog SQ-45E01B koristeći Tapatalk
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Dečki, trebam pomoć u vezi anlasera od landinca. Isti jarac ko od 533 sam mislim da je malo jači. Naime, susjedu je jedan "majstor" to rastepel i ostavil. Ja sam ga del skupa i vani dela ko curica, čim ga denem na traktor, izbaci bendix ali neće okrenuti. Vrti na prazno. Pa bi ja lepo prosil ako netko postavi slike rasporeda podloški i lamelica jer je sve bilo rasipano, a sumnjam na to.

Poslano sa mog LG-H650 koristeći Tapatalk
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@puknuti
Velečasni, fala ti ko bratu. Dečki su mi rekli da se dalo odšrafati z rukom, pa nisam vupal stegnuti. Po tvom savjetu sam ja to malo bolje stegnul i sad dela ko zmaj. Još sam se nekaj novoga naučil, a to se nebre s ničim platiti. Imaš jesti i piti ako se ikad sretnemo.:drink:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Pozdrav ,možda bi moje pitanje spadalo pod temu auomobili pošto je riječ o anlaseru od auta ,ali valjda može i ovdje pa molim znalce da se jave. Nekad davno sam rasklapao anlasere ,pravio od dva-tri jedan da valja ali sam stvarno već zaboravio neke stvari. Naime ,kad zaverglam auto automat ubaci ,anlaser pokrene motor i sve pet ,ali problem je što nemam onih par sekundi vremena da pustim ključ kad se motot zavrti već imam možda sekundu da tempiram pustiti ključ jer nakon sekunde odmah zakrče zupci. E sad ,kak rekoh zaboravio sam puno o toj tematici a ipak bi ga skinuo sam i pogledao ,neda mi se naručivati kod majstora pa eventualno i ostavljati auto dok on uhvati vremena ako mogu nešto sam . Glavno pitanje je da li je problem u automatu ili je možda prljavština na osovini zupčanika anlasera npr.pa da se presporo vraća?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Problem ti je u spojki na rotoru anlasera (bendix).

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Hvala Zoki ,znam da nemožeš ovak napamet reći ,ali ima li šanse da to sam popravim ,kad ga ovih dana skinem i otvorim vjerojatno će mi se vratiti sjećanje kak šta točno funkcionira :(nod):
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bendix u jednu stranu vrti motor a u drugu mora proklizavati.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Ok,to znam samo neznam mogu li tu šta sam popraviti jer se ne mogu sjetiti svih dijelova unutra. Davno ,dok sam više šarafao i češće mijenjao auta ,znalo se desiti da su četkice potrošene ili automat nevalj i to sam znao sam zamijeniti. Zato prvo pitam ovdje jer da mi je netko sugerirao da je automat ,njega mogu promijeniti i odozgo(nemam grabu ili kanal) a za skinuti komplet anlaser je jako nepristupačno ,a stvarno mi se neda voziti majstorima koji ,ak nisi došao sa skupim autom na veliki servis i sl. gdje ti mogu uzeti lovu za malo truda ,onda se ponašaju kao da si došao tražiti da ti posude para. Barem se tak ponaša većina u mojoj okolici,gospoda osuvtemenila radionice na kredu a ne shvaćaju da je ljubazan i pošten odnos prema svakoj mušteriji jedini način da kredit i vrate.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Moraš skinuti motorin (elektropokretač), otišao ti je zupčanik + kvačilo (to ti je u jednoj cjelini ) i to treba promjeniti.

Ljepo skinuti i sve razmontirati i vidjeti što je još za otkloniti.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Cijeli anlaser na komade i zamjeniš bendix. Nije baš malo posla ali preživi se, najgore je onaj zatik na vrhu rotora izvaditi i ugraditi, najčešće bude onaj konusni prsten nabijen na čelični zatik.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh