• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

anlaser problem

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
mane
Najmanje je za probu i defektažu bitno da li je akumulator 110 ili 145 Ah, oba su dobra za takvo što, "ako su dobra - mislim ispravna".
Ali, ako ti je automat jako "zašmelcanih - nagorjelih" kontakata i s ljepljivom prašinom i tvrdim i masnim "okovom" oko kotve automata teško da se ne bi i s dobrim akumulatorom zalijepio, teško vratio. Prvenstveno: ako dobro i kratko "škljocne" i naglo privuče kotvu automata kod paljenja, tada nije toliki problem u podmazivanju, jer bi se uz pomoć povratne opruge morao i brzo vratiti, prije da je problem u uništenim kontaktima "na briki i šarafima" unutar automata.

Iskreno da smo si bliže po mjestu stanovanja, vrlo rado bi došao da ti pomognem, ali meni iz VŽ do tebe je zaista malo daleko za takvo što.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Stavit ću drugi aku pa ću vidjet jel ima razlike.

Da istina, predaleko smo da bi došao pogledat u čemu je problem.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Nisam ništa radio po njemu, nisam ga ni upalio.
Sa malim odradim neke sitnice i to je to.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Evo danas ga palio sa napunjenim aku i ista stvar i dalje. Vrti veselo ali ne isključuje dok god ne upali.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Onda nemaš druge nego s njim na "proste faktore", defektažu i remont.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Imam problem sa anlaserom na univerzalu 550 (rumunjski), dešavalo se da zavrti a ne ubaci dovoljno i zakrči, promijenio sam novi bendix i bilo dobro prvih 10-15 paljenja i dalje isto. Kad ga skinem i probam, automat odmah ubaci zupčanik do onog osigurača i zavrti ga.
Jel netko imao takav problem, navodno sam negdje čuo da treba podložit negdje osovinu ili nešto već da se gurne sve prema naprijed, jer kao zupčanik ne ubaci dosta duboko.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Meni je logičnije (ako ti ne ubaci do kraja bendix u zamajac) da imaš problem s automatom.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Dok je anlaser skinut, automat ubaci zupčanik skroz do onog graničnika na osovini, pa zar je moguće da je automat "oslabio", pa ne može dovoljno gurnuti zupčanik pod opterećenjem.
Koliko se ja kužim u to automat ili radi ili ne radi
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
Već kad si skidao pokretač trebao si sveg pretresti a ne samo automat promijeniti. I ostali elementi pokretača imaju svoju ulogu (koji nisu autohtoni). Bukule, kolektor, četkice, fercion!
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Anlaser je bio cijeli na komade, stavljene su nove četkice, potokaren i očišćen kolektor, napravljene nove pikse i zamijenjen zupčanik, a automat je ostao isti.
Inače smo ih sredili nekoliko, jer mi je tata inače tokar, pa svako malo neko donese na reparaturu, ali ovo mi se još nije desilo nit na jednom nakon reparature.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Imam problem sa anlaserom na univerzalu 550 (rumunjski), dešavalo se da zavrti a ne ubaci dovoljno i zakrči, promijenio sam novi bendix i bilo dobro prvih 10-15 paljenja i dalje isto. Kad ga skinem i probam, automat odmah ubaci zupčanik do onog osigurača i zavrti ga.
Jel netko imao takav problem, navodno sam negdje čuo da treba podložit negdje osovinu ili nešto već da se gurne sve prema naprijed, jer kao zupčanik ne ubaci dosta duboko.
Draško
Nekada davno takvi su problemi bili skoro svakodnevni na tzv. Fiatima 1300, puno je njih "krčalo, zvrčalo sve samo ne zavrtjelo motor i upalilo". Uglavnom su kvar činili nesretan spoj nepodmazanog ožljebljenog dijela anlasera, po kojem automat i vilica moraju gurnuti tzv. bendix; odnosno zupčanik. Tada je snaga automata i vilice najčešće stlačila oprugu na samom bendixu i time je vilica napravila puni ili dovoljno dugi hod, koji je omogućio da se dogodi spoj u prekidaču automata i anlaser se počne vrtjeti, jer nema pojma da se zupčanik bendixa nije djelomično ili u potpunosti uzubio u zupčanik zamašnjaka motora (tzv. vijenac zamašnjaka).
Nije mi poznato da li ti sad možeš slikovito pratiti korak po korak, ali da pojasnim i dalje.
Bendix bi tada krčao, strugao po zamašnjaku i znao bi vrlo jako oštetiti zube u zoni u kojoj taj motor najčešće staje. Ne samo to nego bi i raširio, natukao zube zamašnjaka u tolikoj mjeri da se više i nije novi zupčanik bendixa mogao normalno uzubiti.

Dakle uzrok je bio otežani hod bendixa po osovini rotora anlasera zbog lošeg održavanja i NE podmazivanja.
Posljedica je bila da je automat bio dovoljno jak, da iako nije odgurnuo bendix u krajnji predni položaj, je savladao protu silu opruge na bendixu i ostvario spajanje kontakata prekidača za vrtnju rotora anlasera.

Predlažem ti da demontiraš anlaser i ispitaš ga na način. Stegni ga u šrauštuk / škripac. Pripremi dobre kablove za pomoć kod startovanja i dobar akumulator. Napravi spoj, dakle pripremi anlaser za start u šrauštuku / škripcu.
Uzmi drvenu letvicu dimenzije taman da ju uguraš ispred zupčanika bendixa u kučištu anlasera, kako bi spriječio da ga automat i vilica izbace u prednji položaj do kraja. Oprezno i čvrsto drži tu letvicu i sada s tankom žicom spoji kontakte na anlaseru + akumulatora oznaka 30, s namotom automata oznaka 50.

Ukoliko ti anlaser klikne i proba gurnuti bendix u prednji položaj i ostane mirovati a ne vrtjeti, tada je anlaser sada "recimo" dobar.
Ukoliko ti anlaser klikne i zavrti bendix u zablokranom položaju bez napravljenog hoda unaprijed, tada je došlo do zamora materijala opruge na bendixu i/ili zračnosti, lufta, istrošenosti na osovinici vilice, prihvatu na automat itd. Ako dakle može zavrtjeti s blokiranim bendixom onda si obavezno i pregledaj cijeli zupčanik zamašnjaka motora moguće je da je negdje naštahan, oštećen...

Probaj pa nam javi što si otkrio, molim te.
Dotle, lijepi pozdrav
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Plus, hvala na iscrpnom objašnjenju, anlaser je cijeli raskopan i sve podmazano, srednji štift na vilici je dobar, nema lufta, jedino može biti do opruge, da je ona preslaba pa ne može gurnuti bendix. Zupčanik na zamajcu je bio malo naštauhan, ali to smo brusilicom popravili kosinu i to bi trebalo funkcionirati.
Skinut ću ga i probat ono sa drvenom letvicom, pa ću vidjet da li će ga zavrtit prije nego ga ubaci.
 

Stankepro

Član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
38
Pozzz Imam IMT 533 i imam problem sa alnaserom 😝.Radi se o iskrinom na one kopce...Kad zelim da upalim traktor cuje se buka isto kao da ne zeli da uzubi i tako ga forsiram dok jednom jednostavno ne sastavi pa sta bi mogo biti problem ako moze neka pomoc od vas znalaca mnogo bi mi znacilo 😃
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Misli čovjek na šelne, obujmice, kojima se anlaser učvrsti na motor.
Klasični 533 anlaser s pomočnim namotajima....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Hvala g. MUHA,

Već sam posve zaboravio da su takvi anlaseri bili na prvim fergusonima, dok sam davno ja počeo s njima raditi.
To su bili dobri anlaseri.

Nije kolega forumaš baš bio jako rječit i slikovit za precizno defektirati kvar, ali probajmo:
- ti anlaseri imaju dvije radne špule motane od bakrenih traka i dvije pomoćne špule motane od dvije vrste lak žice,
- također imaju "automat, koji ispod sebe ima polugu, na kojoj se nalazi jedan "brijeg"
- imaju rotor koji na kraju iza kolektora ima jednu pločicu cca 10 mm veću od promjera kolektora,
- pločica služi da prilikom hoda rotora prema naprijed, a nakon izvršenog uzubljivanja zubi zupčanika rotora u zupčanik zamašnjaka, prolaskom preko"brijega" na polugi ispod automata, odbravi "briku" prekidača koja spoji struju iz akumulatora na radne špule da bi rotor počeo vrtjeti,
- pomoćne špule prvo služe da povuku rotor u prednji položaj i teme izvrše uzubljivanje, a onda prijeđu u funkciju držanja rotora u prednjem položaju dok anlaser vergla motor.

(PREVIŠE NAPISANOG, ali nije sve uvijek jednostavno pojasniti)

- jedan od problema može biti poderani brijeg na polugici pa je narušen radni ciklus unutar anlasera, pa anlaser dobije prije naredbu da počne vrtjeti a nije još stigao uzubiti,
- problem može biti ako je iz nekog razloga pukla žica, spoj za pomoćne špule, uglavnom za deblji namot pomoćnih špula,
- ukoliko je anlaser mrcvaren, pretjerano verglan moguće je i da izgori dio pomoćnih špula, pa nemaju projektiranu funkciju,
- a moguće je i da su četkice potrošene do kraja pa voze federi po kolektori ili cvikaju pa šmelcaju / iskre,
- moguće je da je neispravan kuplug zupčanika pa proklizava, te uzubljeni zupčanik ne vrti zamašnjak.

Moguće je još svašta, radije bi taj anlaser rastavio, defektirao i popravio nego ovako pisao esej, a nisam siguran da me kolega baš može u svemu razumjeti. Ako može onda super i ja budem sretan.

Lp
 

Najnoviji postovi

Na vrh