• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Mozda stavim antifriz u 539 kad se vratim doma... Buduci da sam proljetos stavil termostat i nova su sva crijeva za vodu i nist ne pusta mislim si zakaj ne. Jedino je cep od kilera los guma je pojedena, necu da mi tu isparava... ima valjda za kupiti taj cep?
Nacul sam nekaj da se kamenac iz motora moze eliminirati rastvorom limunske kiseline, zanima me vise o tome posto u motoru nikad nije bil antifriz sigurno ima dosta kamenca... Zna li netko kakav bi bio postupak oko toga?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Mozda stavim antifriz u 539 kad se vratim doma... Buduci da sam proljetos stavil termostat i nova su sva crijeva za vodu i nist ne pusta mislim si zakaj ne. Jedino je cep od kilera los guma je pojedena, necu da mi tu isparava... ima valjda za kupiti taj cep?
Nacul sam nekaj da se kamenac iz motora moze eliminirati rastvorom limunske kiseline, zanima me vise o tome posto u motoru nikad nije bil antifriz sigurno ima dosta kamenca... Zna li netko kakav bi bio postupak oko toga?
Radi toga kaj je svake godine MOŽDA, imaš sad probleme.
Kamenac koji se ulovil nebudu nikakvi nama dostupni preparati u potpunosti otklonili.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Radi toga kaj je svake godine MOŽDA, imaš sad probleme.
Kamenac koji se ulovil nebudu nikakvi nama dostupni preparati u potpunosti otklonili.

A Domestos?
Ne znam zapravo da li ima bas tak jako puno kamenca voda je kod nas srednje tvrda bila kad sam zadnji put testiral pomocu trakice koju je dal vecernji list na poklon...
Ako nema svrhe isprobavati taj recept s limunskom kiselinom onda niti nebum.

A kaj s cepom za kiler ima toga za kupiti ili se na staromu more guma zamjeniti?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
A Domestos?
Ne znam zapravo da li ima bas tak jako puno kamenca voda je kod nas srednje tvrda bila kad sam zadnji put testiral pomocu trakice koju je dal vecernji list na poklon...
Ako nema svrhe isprobavati taj recept s limunskom kiselinom onda niti nebum.

A kaj s cepom za kiler ima toga za kupiti ili se na staromu more guma zamjeniti?
Ima i košta ti nekakvih 30 kn.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
što se tiče skidanja kamenca i hrđe sa sistema hlađenja, postoji jedno zanimljivo riješenje. naime skidanje pomoću struje...sistem se napuni vodom(cca 10L) u koju se pomješa cca 10 dKg kaustične sode(prodaje se u apoteci, a služi i za pranje drvenih bačvi). uzme se punjač akumulatora i priključi se negdje na masu - pol, dok na + pol stavljaju žrtvujuće elektrode(bilo kakvo otpadno željezo prikladnog oblika). najveći posao je kako potopiti te elektrode u gore spomenutu otopinu, a da se nigdje ne dodiruju sa traktorom. reakcija je burna i počinje se pjeniti i žrtvujuće elektrode se otapaju. dok sa dijelova koji su potopljeni u elektrolit i spojeni na - pol, otpada sva hrđa i kamenac. ja to već godinama koristim za skidanje hrđe, a posebno je dobro za ne pristupačne dijelove. vrlo je jednostavno za napraviti i lako možete isprobati onako bezveza, ako mi ne vjerujete. btw internet je pun tih postupaka pa lako malo i proguglate
http://www.fordmuscleforums.com/other-articles/467718-rust-removal-electrolysis.html

inače, to je najbolji postupak skidanja hrđe sa npr metalnih spremnika motocikla...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
što se tiče skidanja kamenca i hrđe sa sistema hlađenja, postoji jedno zanimljivo riješenje. naime skidanje pomoću struje...sistem se napuni vodom(cca 10L) u koju se pomješa cca 10 dKg kaustične sode(prodaje se u apoteci, a služi i za pranje drvenih bačvi). uzme se punjač akumulatora i priključi se negdje na masu - pol, dok na + pol stavljaju žrtvujuće elektrode(bilo kakvo otpadno željezo prikladnog oblika). najveći posao je kako potopiti te elektrode u gore spomenutu otopinu, a da se nigdje ne dodiruju sa traktorom. reakcija je burna i počinje se pjeniti i žrtvujuće elektrode se otapaju. dok sa dijelova koji su potopljeni u elektrolit i spojeni na - pol, otpada sva hrđa i kamenac. ja to već godinama koristim za skidanje hrđe, a posebno je dobro za ne pristupačne dijelove. vrlo je jednostavno za napraviti i lako možete isprobati onako bezveza, ako mi ne vjerujete. btw internet je pun tih postupaka pa lako malo i proguglate
http://www.fordmuscleforums.com/other-articles/467718-rust-removal-electrolysis.html

inače, to je najbolji postupak skidanja hrđe sa npr metalnih spremnika motocikla...
Rđe da, (probal ja na spremniku kompresora), ali za skidanje kamenca baš nisam siguran.

Stric... natoči octa umjesto vode i vozi se jedan dan. Onda ispusti to i zamijeni ga otopinom kaustične sode. Kad to ispustiš, ni bloka, a kamoli rđe više nebu :mrgreen::rolfer:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde
Ma zafrkavam se, naj sve shvatiti ozbiljno :mrgreen:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde

kaj tim postupkom hrđa i kamenac isparavaju, ili se toliko otope da nema straha da će se negdje sistem zaštopat?
mogel bi to sutra probat...:scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde
Ma koje sode bikarbone :scratch
Nejde ni sa sekačom i čekićom, ne da sam videl nego sam probal ;)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
tko ne duma taj mora sa sekačem i čekićem, a ko duma samo stavi na ON:rolfer::rolfer::rolfer:
alkemija to...može i boom!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
tko ne duma taj mora sa sekačem i čekićem, a ko duma samo stavi na ON:rolfer::rolfer::rolfer:
alkemija to...može i boom!
Je, i kod mene isto kad pritisnem ENTER skoči pečeni pilić iz printera :rolfer::rolfer::rolfer:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
daj mi reci gdi si ga kupil, ja bi 3 uzel, i onda deci u afriku poslal pa nek printaju:mrgreen:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
U Pevecu :mrgreen:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ZJ pa uopće mi je smješno odgovarati, al zbog čega bi se srdil nije mi jasno pa ja sve gledam kroz zajebanciju i najmanja mi je namjera nekog uvrijediti pa isto tak i mene;)....al sad shvačam ozbiljno kaj ti misliš da ja ozbiljno shvačam:weedman::mrgreen:

MRKI u toj kemijskoj reakciji elektroni putuju od katode(staro žebeljezo) ka anodi (ono kaj želimo očistiti) i tada dolazi do otpuštanja spojeva koji imaju kisik u spoju(oksid ili hrđa, npr Fe2O3), a katoda se otapa. preporučam ti da se malo igraš i pratiš reakciju da se uvjeriš kak je to dobar postupak negde u nekoj kanti(plastičnoj). samo pazi da ne zahebeš kleme pa da ti traktor nestane prek noči:rolfer::rolfer::rolfer:. jednom sam videl jednok amera koji je šasiju od šlepe očistil od hrđe. korito je napravil od cerade nabacane prek dasaka i DC aparat za varenje na nekih ak se dobro sjećam 80A je vuklo:supz:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To se je desilo kod nas u nekoj lućici , tip je vario nekaj na brodu pa je aparat pojel dono
dok se ovaj vratil s gableca .
Nego (+) pol , jel njega dovoljno gurnuti u crijevo ili mora biti "okolo "cilindra ?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e kad več pričate o antifrizu jel zna netko koliko mi treba antifriza za dajca 4506
koliko litara moram kupiti???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
e kad več pričate o antifrizu jel zna netko koliko mi treba antifriza za dajca 4506
koliko litara moram kupiti???
Ovisi kam ga misliš natočiti :scratch
Recimo u auspuhu ti ga je dosta pol litre :finga:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
je to je malo problem, najbolje je da je katoda oko "obratka" zbog kretanja struja, ali se efekt dobiva i ako je na jednom mjestu. poželjno je kontrolirati i čistiti katodu od oksida za vrijeme procesa jer se povečava otpor i proces slabi. porastom napona se isto ubrzava proces, ali tko ima izvor jači od 12/24V dok struja raste sa gabaritima. zaboravil sam napomenuti da se razvija i toplina ali u manjoj mjeri.
http://www.motorevija.com.hr/clanac/Uklanjanje_hrdje_iz_spremnika_goriva_Isplati_li_se_biti_alkemicar
http://www.farmallcub.com/phpBB2/viewtopic.php?p=128425
 

Najnoviji postovi

Na vrh