• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Moj AC jeste reverzibilni i ima duple komande, zato i jest mjenjač 12+12 sa reversom.
Kupio sam ga najvise radi košnje, kupljenja i baliranja sijena jer radim na velikim nagibima.
Što se tice oranja meni treba da uzore 1 ha godišnje tako da se mogu i malo napatit, a što se tice frezanja ne znam zašto bih imao problema.
Zna li neko gdje se mogu naći feluge za AC za uže gume ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Ne troši novce na nove kotače. Najprije probaj i vidi ima li problema i koliko.
Možda se iznenadiš, pa ti nebu nikaj trebalo.
Sprava ti lijepa i budi pažljiv s inverterom.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Volim kad sam u pravu :p: a onda je to druga stvar ako je baš za košnju, ili nabavi plug ko šta imam ja sa pomakom van širine traktora pa možeš orat sa traktorom van brazde i onda ti nije bitna širina guma čak je i prednost šire gume za bolji grip, sta se tiče uzig guma mislis da paše i od agt srce felge, a mora bit i polovnih na oglasnicima.
Eh da frezanje..pa neznam kolika ti je ukupna širina traktora sa tako sirokim gumama neznam dal će moć radit sa tako velikim zahvatom na nekoj pristojnoj dubini
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Koji je kod tebe plug da trazim onda i ja takav ?
Ukupna sirina traktora je 160, ali cu kačit manju frezu 125 i pomjerit je u stranu tako da prekriva samo jedan točak i nece bit problema.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Ja imam talijanski i oni imaju obicno svi taj pomak, potrazi na yt imas masu videa i nadi takav( jbg ne mogu se sjetit marke moga) al to je dosta za ga pomaknut vjerujem da ćeš morat imat i malo širu gredu, al s time biš riješio sve probleme jer 1h nije puno vjerujem da možeš sve u jednom danu preorat ako je u komadu i ok zemlja...a tako sam i mislio ali mogo bi te kardan zezat i toplink radi kuta kad je pomaknes u stranu,meni je prije bio 130 imo sam frezu od metra i sve je bilo napeto jedva jedva je pokrivo trag
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Žao imaš ti fiksne felne. Znači nemaš za šaraufati unutaršnje zvezde kao mi ostali. Tako bi kod promijene kotača trebao i zvijezdu kupiti. Ja sam prije imao dvije kompletov gum, al promijenjivalo se je samo gume i pas felge-zvijezda bila samo jedna. Tako, da tebi sve to treba drugo inače ne bi trebao zvijezde kupiti. A nema brige, jer kod kupnje ona je najmenji trošak od svega drugog potrebnoga.

Ak si na bregovima u unutaršnjosti države, po mome nemaš pijeskovitog tla. Zato traži radije jednobrazdnjaka 12 il 14", i pokušaj sa tim gumama orati, što jih imaš.Fine izrade ovaj je traktor i ne baš nešto težki,al diejlovi nisu cijene ko kod nekvih iztočnih, zato ja ga ne bi silovao u brazdi sa širokim dvobrazdnjakom. A ti čini kako tebi srce poželi.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Trakor je 17000 km sto dodje nesto oko 8650e
U pravu si reider u centru sam zemlje tako da su brijegovi i teske zemlje za obradu.
Kod mene nema niko jednobrazdni 14" a volio bih probati sa njim pa ako bi mi odgovarao i kupio bih ga.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Može se napraviti sa dvobrazdnjaka tako, da zadnjo dasko staviš naprijed, a i klirens smanjiti sa skračenjem vertikalnog nosača plužnog tijela, ak nema druge opcije. Ovo su nizki traktorčiči, pa se može dogoditi, da bi premalo podigavao plug, zato to govorim.

Krompi lahko je temi, ko živiš, kako kaže neka pijesma-"zemlji maslina, kamena i bora". Imaš kamenito tlo i možeš raditi skroz cijelo godino. Ovdje kod nas ne može se ni piješki šetati pored asvalta, kamoli voziti strojevima. Nitko ove dane ni zapalijo ni nijednog stroja. Ni ovi najviše zagrijani za rad, kao je moj komšija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne odbacuju svi plugovi iste colaže jednako brazdu. Neki je odbace vrlo malo, a neki podosta. Provjeri, ima li neki susjed plug koji ostavlja široki jarak. Nema veze jel plug 2x10 ili 2x12 cola.
Ako je dno jarka široko >33 cm, možeš isprobati takav plug i vjerujem da bu, kaj se tiče širine kotača, dobar. Ako je zemlja teška, onda zaboravi na dvobrazni plug. To bu mučenje traktora, a za oranje buš izgubil više vremena nego s jednobraznim.
S obzirom na širinu traktora od 160 cm, Krumpijev prijedlog u teškoj zemlji nije provediv. Bude javila prevelika bočna sila na prvi kraj.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Širina točka je 35 cm
Moraču malo da obiđem komšije da vidim ko kakve plugove ima i da ih probam, druge mi nema.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Moj plug je bil u originalu 2x10". Raširen je na 2x13", a stavljena su orna željeza od 12".
Prednje gume su široke 360mm, zadnje 420mm i ne gaze brazdu. Nemoj brinuti zbog toga.
 
Posljednje uređivanje:

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Napokon nešto pozitivno.
Bio sam se nasikiro, kupio traktor a ne može ni da ore ni da freza hahaha !
Onda ce ovaj moj sa 12" da ide bez problema :D
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Širina kanala više ovisi o obliku daske i širini lemeša nego o zahvatu. S 520 gumom orem 14" i nema problema. Da ga suzim na 12" ili raširim do 18" kanal bi ostao indentičan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da si djelomično u pravu. Plugovi veće colaže i istog oblika daske ostavljaju širi jarak.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Kolega mf698t je nedavno kupio vario plug pa kad bude orao mozemo ga priupitat. Moj je pomicni od 12-18 no nikad ga nisam sirio ili suzavao pa ne znam, no nekako mi logika govori da jarak mora ostat isti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam napisal za vario plugove, nego za fiksne. Vario plug uvijek ostavlja jednaku širinu jarka, neovisno koliku širinu brazde uzima. Isto bi se dogodilo kod jednobraznog od npr. 16", ako uzimaš brazdu od 12". Ali plug od 12" koji ima jednaki oblik daske kao plug od 16" bude sigurno ostavljal uži jarak.
Jednostavno zato jer je udaljenost od plaza do kraja lemeša za 10 cm manja.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
One kugle su hidro akumulatori a što se reverzibilnosti tiče ovaj nema te mogučnosti okretanja sklopa (volan,komande,sedalo).

I što znači hidroakomulator??Za što služi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Hidroakumulatori su ti "amortizeri" za hidrauliku.
Znači, kad se pojavi neki udarac tereta (tlaka), hidraulika malo popusti, jer se sabije plin u akumulatoru, a kad udarac prođe, vrati se u normalu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh