• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
zakaj je AC od 50 KS malac za Štorčana? Zbog manjih kotača i visine? Uglavnom je brži od Štorčana.

Obično motorno ulje bu sigurno funkcionalno. Možda bu samo vijek trajanja nekih dijelova malo kraći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,902
Zato jer ti motori imaju manji moment i veću brzinu vrtnje. Getribe se brže vrte...
Drugi su razlog manji kotači i manji moment na istima.
Nebu trajnost nikaj manja, naj se bojati.
Svaki bu trajao bar 10t rh, a koga briga za dalje, jer nitko nebu toliko napravil.
Onaj ko i bin prije ga bu promijenil.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Mislim da si neke stvari krivo shvatio haha ac je sve samo ne malac, a tu getribicu necu niti kom, steko sam dojam da pričaš o frezi a ne o traktoru, za moga jednoga dobijem dva štoreta po cijeni, motor se vrti na 3000max i gore je lombardini koji su vrh u motorima, veličina kotača je po izboru, najveće su 250-80x18 sta po meni nisu mali kotači i kod oranja posrami i veće traktore, za transport je majka, 30kmh je koliko god se hoće, ako imt 533 moze po slavoniji vuc kamionke onda bi i ac mogo dve....ne vidim cemu toliko nepostovanje i u jednu ruku ismijaavanje mašine koja bi posramila puno traktora i vlasnika ovjde na forumu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ajde smirimo malo strasti. Dobro je poznato da jaki otrovi uvijek dolaze u malom pakiranju. :icon_e_biggrin:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
U ozbiljne getribe sa većim ili velikim opterečenjima nikad motorno ulje,vijek zubi,piksi i ležaja daleko kraći,dokazano u mnogim grupacijama.
Za opterečenu getribu ili pužni prijenos uvijek hipoidno ulje,a gradaciju tog hipoidnog ulja odabrati prema mjestu boravka,rada sa tim traktorom frezom...
Postoje za sve vremenske uvijete a postoje posebno za toplo posebno za hladno doba.

Motorno u motor sa unutarnjim izgaranjem,hidraulično u hidraulike...

Siguran sam a i mnogi će potvrditi da su neka odnosno sva ulja napravljena svako za svoju namjenu,samo neki se prave pametni pa vele kaj bi mu bilo samo toči nema veze kakvo je,bitno da ne fali...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,902
Krumpi, krivo si shvatil napisano. Ne procjenjujem ja te namjenske, po gabaritima, male traktore.
Ne velim ja da AC nije dobra sprava, već da je to mali traktor po gradnji. Sa malim zupčanicima, malim diferencijalima...
Pogledaj koliko kućište diferencijala ima IMT za 28" kotače.
AC treba imati na pol manje, jer su kotači dvaput manjeg promjera.
Ako taj motor ima 60ks na 3000 o/min, njegov moment je kao kod motora od 40ks koji se vrti 2000 o/min itd.
Osim toga, taj traktor može punu snagu motora predati samo na kardanu.

Zakaj sam naveo Štorea za primjer?
Zato jer ima motorno ulje u getribi i zato jer znam kak iznutra izgleda. Ne vjerujem da su zupčanici na AC-u veći od ovih (a ovi su vrlo mali).
Pa ak tam ide 30 let s motornim uljem, bez vidljivih znakova trošenja zupčanika, ne vjerujem da nebi i na AC-u, Goldoniju ili bilo kojem (takvom) malom traktoru.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
:icon_scratch:pa da. Oko toga uspoređivanja moglo bi se debatirati u nedogled i nekada kraj. JEdan dobar za ovo, drugi za drugi posao. Pouzeo bom samo najbitnija uspoređivanja, pošto se več oko toga ide, a i tema je AC, pa se tiče i njega i nadam se, da neče biti ljutnje zbog skretanaj sa teme.
NA oko gledano, koliko sam imao prilike, zaista su dijelovi mijenjača AC-ja, Goldonija, Šotreta jako mali kao kod Fičota. Sve sam vidijo na vlastite oči. Ak uspoređivam zupčanike kakvih iztočnih traktora, Zetora il nekadašnjeg Torpedota, koji imaju osijetno veče. Al vrlo je važno po moji osebni obrazlagi, kao prvo kvaliteta materijala i onda mi palo u oči kompletni izgled transmisije. Ne samo mijenjača ,več i veličine bočnih reduktora i veličine kotača. Svi znamo, da ak su namiješteni ozbiljni bočni reduktori, možeš jako smanjiti večine -snago dijelova mijenjača. NAjmanji zupčaniki možedu terati neki veliki reduktor, i nečeju se mučiti ni malo. ZAto težko uspoređujemo sile u mijenjaču Štoreja, prema AC ak pogledaš, kakvi je omijer bočnog reduktora kod Štoreta(a opet razlika je u kotačima). A onda pogledaj Fergota. Nema jih. Sve sile preuzima mijenjač, konusno tanjurasti, diferencijal, približno kod istog premera kotača . A izdrži.
Onda opet je lakše mijenjaču vrtiti male kotače neg ovelike. 16" kotač treba 3 puta manjo snago za pokrenuti, nego 28". A sve to su prazne priče, ak na kraj upriče kažemo najbitniji dijo ove debate: uspoređivanje kod ISTE krajne brzine kretanja svih tih traktora.
Velik kotač zasuče se jedan put ,mali 3 puta, brzine na osovinama jako su različte, brže okretajuče se osovine manje su opterečene ,nego spore bla, bla. Nema kraj priče. Ili ak kažem drugače:
Zna se, da ak se menjač brzo krata i okretaji uspore se na velikim bočnim reduktorima ,jak omijenjač manje trpi, nego ak je direktno usporovano u samome mijenjaču.

Motori malog AC-ja imaju moment 143Nm kod 48ks, stari univarzali 45ks imali su čini mi se 145Nm. Zetor 52ks ima moment 165Nm.
A noviji motori, ponose se sa sasvim večim momentima. I kao kaže ZJ jako veče momente možeš dobiti na večim i sporo vrtečim motorima novih tipova ,prema malim. A tamo su i zapremine radne dosta veče kod iste krajne snage motora. Ac ima kod 48ks 2200ccm, al Zetor kod 51,5 ks 2700ccm. Znači ista krajna snaga,al veči kubiki. Kod novih traktora pravile su tvornice čuda, koliko su izvukli momenata sa nekvog motora.

Dosta sam pričao, al malo kazao. Mogu samo kazati, nek se sa svakim strojem radi ovo, za što je pripremljen, ak ga želimo dugo imati.
I samo za kraj neka misao, na koju se više puta sijetim kod sličnih debat: Ak bi ja tome mome AC-ju sa 48ks prikačijo isto samoutovarko Sip 16 i u njo ovoliko mokre trave, da je curila van izpod poda i vozijo tamo, gdje sam ponekad vozijo sa Štore 404 (44ks)uzbrdo i na njemu dva čovijeka na mostu, neznam kako bi taj moj AC nakon nešto vrijemena kod takvih radova izgledao. Ne pravim, kakav bi bijo, samo pravim, da neznam kakav bi bijo.

Zj, čini mi se, da se materijali tih jako starih i novijih traktora razlikuju i novi dosta više su osjetlivi na kvalitetu ulja.

Oficir-PA tvornica tako sama napiše, da treba stavljati ulje 15W40 u prednji diferencijal sa kojeg više pumpa hidravlike i volana ulje. Virojatno zbog nekog razloga. Predpostalvjam, da bi na tome AC, ak pričam iz izkustva, ak bi tamo upotrebivao ulje Transhidrol 85 počeo volan raditi tek tada ,kad bi motor 10 minuta radijo bez prestanka hehe. Tvrd mu volan ko vrag, kad ga upališ. ZAto ima rijeđe ulje i malo viši start gas.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,902
Čelik je čelik, bil stari ili novi.
Ak je dobro odabran i pravilno zakaljen (cementiran, nitriran...) ni najlošije ulje mu nebu naškodilo.
Ak je mekan, ni najbolje ulje mu nebu pomoglo.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
PA mislijo sam više za motor, hidravliko i druge elemente nego na striktno zupčanike. Samo za zupčanik virujem da.
NAopako ulje u traktoru ponekvim uništi kočnice za primer. I nekvi modeli AC imaju onakve kočnice.

Pogledajmo samo razliko u crvenom i zelenom antifrizu. Koji je to opet vrag izmislijo...Zašto to, nemam pojma. Mogu samo kazati, da me za dobrim starim JEDNOSTAVNIM strojevima jako dosta puta boli glava.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa nemora biti transhidrol 85 može transhidrol 50 koji je puno bliži po toj tečnosti ili gustoči kao 15w40 a siguran sam da je bolje za zupčanike i pikse i ležajeve...

Reider dobro si napisal ali tvoja usporedba ac i recimo zetora,ac ima manje kubika od zetora a snaga motora tu negdje ali okretati uske 16 cola kotače i pokretat masu traktora oko 1600kg nije isto kao pokretat kotače koji su 28cola i duplo širi a masa duplo veča (3000kg).
Baš me zanima kolki bi moment imao motor od ac da ga staviš na štorea ili zetora.

E sad bočni reduktori sigurno pomažu i olakšavaju u prijenosu i samom lakšem kretanju sa teškim teretima i naravno čuvaju getribu.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa nemora biti transhidrol 85 može transhidrol 50 koji je puno bliži po toj tečnosti ili gustoči kao 15w40 a siguran sam da je bolje za zupčanike i pikse i ležajeve...

Reider dobro si napisal ali tvoja usporedba ac i recimo zetora,ac ima manje kubika od zetora a snaga motora tu negdje ali okretati uske 16 cola kotače i pokretat masu traktora oko 1600kg nije isto kao pokretat kotače koji su 28cola i duplo širi a masa duplo veča (3000kg).
Baš me zanima kolki bi moment imao motor od ac da ga staviš na štorea ili zetora.

E sad bočni reduktori sigurno pomažu i olakšavaju u prijenosu i samom lakšem kretanju sa teškim teretima i naravno čuvaju getribu.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
isti kao i na AC
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Naletel sam na ovaj članak o uljima.
Citiram jedan dio o usporedbi viskoznosti motornih ulja i ulja za mjenjače:

"Ne postoji veza između SAE viskoznih gradacija motornih ulja i ulja za menjače i diferencijale ali se mogu uporediti s aspekta primene:

SAE 75W odgovara viskoznosti SAE 10W motornih ulja
SAE 80W odgovara viskoznosti SAE 15W, SAE 20W, SAE 20W-20 motornih ulja
SAE 85W odgovara viskoznosti SAE 30W motornih ulja
SAE 90 odgovara viskoznosti SAE 40W i SAE 50 motornih ulja
SAE 140 odgovara viskoznosti SAE 60W motornih ulja
Viskoznost ima značajan uticaj na sposobnost nošenja opterećenja, na lakoću prebacivanja brzina u menjaču kao i na moguće uštede goriva. Multigradna ulja, koja se u poslednje vreme sve više koriste, omogućuju kompromis između potrebne viskoznosti kod visokih temperatura, lakog prebacivanja brzina i malog unutrašnjeg trenja prilikom pokretanja vozila kod niskih temperatura."

u raspravi je spomenut Transhidrol JD 50 kao rjeđe ulje. Zakaj je tvornica preporučila neku gradaciju? Vjerojatno se ovisno o izvedbi mjenjača ostvaruju različite brzine vrtnje i postižu različite radne temperature u sklopu: mjenjač, mokre kočnice i hidraulika.

Kao što je Reider napisal, za prvi dif AC-a je to 15W-40. Isto ulje je propisano kod mene u mjenjaču Goldonija. Kak bi se mjenjač ponašal s uljem 10W-30 umjesto 15W-40? Bi li se kod visokih temperatura, kad se mjenjač ugrije, previše smanjila viskoznost?

Znam da nije preporučljivo miješati monogradna i višegradna ulja, ali me zanima mogućnost miješanja višegradnih ulja. Kaj se događa ako se dolije ulje druge gradacije: npr 10W-30 u 15W-40?
STOU, odnosno UTTO ulje 15W-40 se na našem tržištu teško nabavlja, a 15W-30 ima u gotovo svakoj trgovini poljo mehanizacijom i auto dijelovima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,902
Dobro, a kaj je s oznakama ulja tipa TH, koja imaju oznaku viskoznosti 10W-30?
Koji bi onda bil ekvivalent viskoznosti s motornim uljem?
Ili su preuzeli oznaku s motornih ulja?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Koliko sam ja razumijo prodavača u poljoprivrednoj trgovini, gdje sam kupijo ponekad ulje, naprimer između transhidrola il hipoidola razlika nije u tečnosti, nego u dodanim aditivima, koji trebaju hidravliki, da jo podmaziva. TAkao isto je kod kombiniranog motornog ulja(vi kažete STOU), jer se ide za motorno ulje sa aditivima za mazanje hidravlike. ZAto je kombinirano. I tako AC-ju treba u prednjem difu tako ulje sa dodatcima aditiva za hidravliko. Al zašto odluka o takvoj težnosti-vizkoznosti, ovo je dobro pitanje za proizvođaća tog traktora. Sigurno imaju za to obrazloženje. Znam samo, da i sada, kad je unutra rijeđe ulje, hladan volan ne radi. kamoli gušče. Al virujem,da bi gušče bolje dalo zupčanikom. Izgleda ,da su potražili kompromis između svih zahteva. Ak bi na traktor postaivli rezervoar sam oza hidravliko, ovo bi dosta zauzelo prostora. PA napravili kompromis-ukupno kombinirano ulje. TAko si ja to obrazlagam.

Vrtilni moment samog motora uvijek je isti, pa ak stoji na AC il Zetoru. Zgube tog momenata na krajnem izlazu(kotači-kardan) pa ovisi od več dejavnikov. Sami znamo, da nekve tvornice imaju bolji izkoristek transmisije nego drugi. Sigurno zapadni bolje od iztočnih. Izgube -izkoristek mijeriju se u postovima, koliko je gubitka na transmisiji. Al to ovisi od kvalitete izrade dijelova, izbora kvalitete ležaja,principu posloženog mijenjača, evolvento uzubljenje bolje ima izkoristke nego ravni isto poševno uzubljenje, veličine elemenata u transmisiji, tolerance između dijelova, i na kraju naravno izbor ulja.

Trebamo i znati, da sa starostjo veličina snaga motoru Ne padne. Ona je definirana u enađbi odvisni od volumna i brzine vrtnje. A pada mu sa godinama vrtilni moment.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Trebamo i znati, da sa starostjo veličina snaga motoru Ne padne. Ona je definirana u enađbi odvisni od volumna i brzine vrtnje. A pada mu sa godinama vrtilni moment.


snaga , brzina i okretni moment su itekak u zavisnosti ,,daklem nema promjene jednog a da ne utječe na drugo
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko sam ja razumijo prodavača u poljoprivrednoj trgovini, gdje sam kupijo ponekad ulje, naprimer između transhidrola il hipoidola razlika nije u tečnosti, nego u dodanim aditivima, koji trebaju hidravliki, da jo podmaziva. TAkao isto je kod kombiniranog motornog ulja(vi kažete STOU), jer se ide za motorno ulje sa aditivima za mazanje hidravlike. ZAto je kombinirano. I tako AC-ju treba u prednjem difu tako ulje sa dodatcima aditiva za hidravliko. Al zašto odluka o takvoj težnosti-vizkoznosti, ovo je dobro pitanje za proizvođaća tog traktora. Sigurno imaju za to obrazloženje. Znam samo, da i sada, kad je unutra rijeđe ulje, hladan volan ne radi. kamoli gušče. Al virujem,da bi gušče bolje dalo zupčanikom. Izgleda ,da su potražili kompromis između svih zahteva. Ak bi na traktor postaivli rezervoar sam oza hidravliko, ovo bi dosta zauzelo prostora. PA napravili kompromis-ukupno kombinirano ulje. TAko si ja to obrazlagam.
:icon_thumright:

Ovom mišljenju bi samo još uz hidrauliku pridodal i mokre kočnice.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Na mom AC-u su siroke 15.0 55 R17 gume zna li neko mozda koji bi mi plugovi odgovarali s obzirom na sirinu gume
i koju frezu koristite msm na sirinu
traktor je tigrone 5500
 
Na vrh