• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Maska je stigla ( Stanley SXWD90368E ). Nemam niš za švasat, pa sam probal kroz nju pogledati u sunce. Nije zatamnila pa sam se sjetil da je možda treba ostaviti izloženu sunčevoj svjetlosti.
Nakon otrilike sat vremena je počela zatamnjivati, ali prije nek sam pogledal izravno prema suncu, a onda je opet posvijetlila taman kad sam pogledal u sunce. To se dogodilo nekoliko put, a kak brzo nakon zatamnjenja je ovisilo o položaju kotačića za delay.
Malo sam mrdal po regulaciji osjetljivosti i stupnju zatamnjenja i uspjel sam dobiti da mogu jedno vrijeme promatrati sunce. Nisam testiral koliko bi to potrajalo bez prekida, ipak mi oči još trebaju.

Pitanja:
- kak dugo bi je trebalo izložiti sunčevoj svjetlosti da solari dođu u punu funkciju,
- maska nema položaj grind. Znači li to da bi je kod eventualnog brušenja trebalo samo podesiti na najmanju osjetljivost?
- znam da je to dosta osobno, ali svejedno, na koliko je najbolje podesiti osjetljivost i zatamnjenje za švasanje s 2,5 i 3,25 elektrodama.

Moral bum nekaj bez veze probati švasati, da je morem vrnuti u roku 2 tjedna ak mi kaj ne bu odgovaralo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
10...12, zavisi o okolnom svjetlu i tvojim očima.
Ja s CO2 i oko 110A švasam na 11.
Neki sam dan prtljal s elektrodom na 35A i maska je bila na istom. Moja i nemre prek 12.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Koliko vrijedi ovaj aparat
 

Prilozi

  • IMG_20200825_160411.jpg
    IMG_20200825_160411.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20200825_160419.jpg
    IMG_20200825_160419.jpg
    43.9 KB · Pregleda: 32

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Zj
jesi mi vidio sa meštrom za popravak onog mojeg?
Poslao sam ti upit na mail,ali nema odgovora
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nisam ga videl dugo. Znam da je bil bolestan kad sam ga zadnji put čul.
Budem provjeril opet.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pitanje za korisnike elektronskih maski.
Treba li maska potamniti kad se okrene prema suncu? Moja potamni o nekom položaju usmjeravanja, ali opet posvijetli. Jel moguće da sad kad je sunce najjače to nije dovoljno svjetlosti da bi maska potamnila? Zakaj na tren potamni i opet posvjetli, čak kad nije okrenuta direktno prema suncu, a kad je okrenuta ne reagira?
Na vagi sam dal da uopće probam s njom zavarivati ili da je vratim (do ponedjeljka bi moral donesti odluku). Gumb za testiranje nema, baterije nema, samo solari.

Jako bum zahvalan ako netko isproba reagiranje na izravnu sunčevu svjetlost i javi kak se njegova maska ponaša.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Reagira na naglu promjenu intenziteta svjetla, onda poslije "izmjeri" koliko je to stvarno svjetla, pa se "predomisli" i otvori blendu.
Ne brini, i moja tak reagira.
Probaj zavarivati, jer sve ovo drugo je neznačajno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala, :ppozdrav:
prvu koju sam imal (iz Lidla) je bila tamna za cijelo vrijeme "gledanja" prema suncu pa zato pitam.
Znači s ovom ipak trebam probati švasati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Znači tvoja je stalno tamna ak je prema suncu?
Probal sam i vanjski kotačić (dinovi) i nutarnji lijevi (osjetljivost). Vanjski bi samo trebal regulirati jačinu zatamnjenja. Kad desni nutarnji (delay) smanjim onda se brže posvijetli. Kao da u nekom trenutku dobi svjetlosni impuls i odmah ga izgubi pa od podešenosti delaya ovisi kak dugo je tamna.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
To gledanje Sunca nema nikakve veze sa maskom i DIN zatamljenjem. Isto se ponaša i Optrel maska i staklo koja je vrhunski proizvod. Treba probati kod zavarivanja kako se ponaša.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nemoj ju držati u kutiji, već nek stoji negdje tak da "gleda" u prozor (svjetlo).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja bi radije rekel nemoj da stoji u kutiji več nek radi.
A posto znamo da bu malo radila ( ko i moja) lako ju izvadiš iz kutije dan prije posla jer inace bu u takvom stanju da ti se bu gadila u ruke ju primiti a kamoli na glavu ju staviti.
Jedino ako bu u spavačoj sobi u prozor gledala
 
Na vrh