• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,168
I trajnost je upitna.. Pitanje kak dugo budu te diode na inverteru izdržale..
Možda od nekog transpocketa i bi, al od ovog z fejsa teško...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Klasični inverteri su strujni izvori, dakle nemreš preopteretiti izvor žicom.
Pitanje je više bi li mogel uopće upaliti luk dovoljne snage da se otopi materijal koji se zavaruje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Hm . Kod mog aparata prekidač MIG-MAG jedino komanduje motorićom transportera i elektro ventilom za gas.
Ispravljačka jedinica je ista i ne mijenja joj se nikakav režim rada.

I meni se muvala ta ideja u glavi da probamo jer kolega ima jednog crknutog co2 . Samo glavni transformator je dreknuo ostalo je ispravno.
Ali mrsko nam jer imamo zamjenske aparate.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,456
Drago mi je da je ideja potaknula konstruktivnu raspravu i da nisam jedini koji razmišlja o tome. Onda bi vjerojatno bili jednostavnije uzeti obični transformatorski aparat, sklopnikom paliti primar a na sekundar staviti diode. Slično ko i na ovome, jedino bi bilo sve skupa malo manje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Jocc, nebi išlo. Trafo REL aparat uglavnom ne mijenja napon u praznom hodu, već se mijenja rasipanje tak da se ograniči struja.
Trafu na CO2 aparata se mijenja napon, ali on ne limitira struju. Struju pegla prigušnica iza trafa, a određena je duljinom luka (udaljenosti dize od mjesta zavarivanja) i brzinom dodavanja žice.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,658
nastavak:
dvofazni transformatorski sa pokretnom jezgrom, mislim da je JUGOMONTAŽA (izgleda kao ona kola za trku u kasu-ima dva ruda), izlaz 175A i 250A na 80 V.
Zbog ovih 80V ne raspoznaje rutilne ili bazične - daj kaj daš!
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Je možda neko u skorije vrijeme popravljal ili mijenjal diodni most od oko 200+A? Da li se to uopće isplati popravljati ili je bolje stavit novi?
I kolko ta parada košta?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Na kojem aparatu? Co2?
Inače su ti mostovi bagatelni na e-bayu, samo treba pripasivati priključke na aparatu.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Tak sam si i mislil. Najbolje novi kupit.
To je za Telwin Mastermig 211
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,168
Moreju se i samo diode koje su probile zamijenit.. Cca 30-50 kn/kom.
Ja dao složit za varstroj 140/160
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Tak sam si i mislil. Najbolje novi kupit.
To je za Telwin Mastermig 211
Jel to jednofazni ili trofazni uređaj? Nemrem najti podatak na netu.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Nema na netu ništ o njemu. I ja sam iskal . Htel sam videti kolko je star.
More bit trofazni i jednofazni. Ja sam konstantno delal na trofazno.Ima nutra štampanu pločicu zavrnutu u rednu stezaljku, pa kad ju odvrneš i okreneš, prešaltaš ga na jednofazno. Nedugo sam probal, al ne dela na jednofaznom.
 

Prilozi

  • 3D7658B3-C8A1-4CE7-B05A-52402F34204D.jpeg
    3D7658B3-C8A1-4CE7-B05A-52402F34204D.jpeg
    66.7 KB · Pregleda: 22

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Tak i bu. Već sam gledal to, al se ne razmem tak daleko u elektroniku pa nisam znal dal bi to bila adekvatna zamjena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Samo trebaš ugraditi hladnjak.
Komad aluminijske ploče u smjeru strujanja zraka. Možeš sve skupa i zašarafiti na onu pregradu prema kolutu za žicu.
Termovidljiva pasta bi dobro došla ispod mosta prema hladnjaku.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ima on i poveći ventilator, tak da mislim da hlađenje nebu problem.
Termoprovodnu pastu imamo, a za hladnjak materijala bude. Ideja je v glavi, samo nek dojde most u ruke.

Htel mi je jedan mešter to popravit, al nikak da to zvadim van i odnesem jer imam novi (rabljeni) stroj pa ovoga nit ne koristim.
A i s kim god se spominam mi veli da nebu dugo trajalo, tak da idem na ovo rješenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh