• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Na internetu ima i dobrih i loših videa, odnosno savjeta, sad samo treba procijeniti kaj je dobro, a kaj loše, s toga treba biti oprezan u svakom pogledu. Ako u nešto nisi 100% siguran, bolje se ne ići upuštati u to, da ne bi šteta na kraju bila još veća.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Da proširim moju napisanu izjavu, s osvrtom na varenje na kamionu na terenu, koje je netko spomenuo.
Imao sam u jednom dijelu profesionalne karijere "majstora za elektriku" u toku 5 i pol godina rada, puno boravka na terenu. Pamtim par slučajeva zavarivanja bez aparata za varenje, izravno s "specijalnog sredstva", koje ima 4 akumulatora, a napon 24V. Ja sam uvijek bio taj koji je kolegama pripremio kablove, a varili smo strujom "uzetom ispred regulatora generatora", dakle direktno s generatora nazivnih vrijednosti 28V 5,5 kW. Varovi su bili besprijekorni. Nadam se da Vam je svima jasno da ono prikazivanje i petljanje varenje s dva akumulatora ispred nosa nije ništa drugo nego, predstava, igra i komedija za biti viđen na Internetu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Još je više onih koji takve savjete potenciraju (odobravaju ih?), a ima i onih koji to puše! :D
 

Kolumbo

Novi član
Tu od
21 Sij 2022
Poruka
3
Pozdrav, Treba mi mala pomoć prijatelja. Neko je pisao da ima Walter aparat, ne snalazim se bas najbolje sa ovim potenciometrom pa ako je neko voljan ko ga ima da mi opise gdje je koliko ampera, jer ovo sto je obojeno nema bas puno veze sa stvarnoscu. Hvala unaprijed
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Taj potenciometar i boje trebaju odgovarati debljine elektrode koja je ispod naslikano. Svi kvalitetni aparati trebaju u tim područjima da tope elektrode koje su bojom naznačene. Kažeš da to nema veze sa stvarnošću, jel tvoj aparat nemože to da podrži, ili smatraš da žuto polje od 100 do 150 A nemože da topi 3,25 elektrode.. Ako ima pločica sa podacima amperaže, snage .... postavi sliku.
 

Kolumbo

Novi član
Tu od
21 Sij 2022
Poruka
3
Ovo je beogradski Walter atom 220 cel i moze da przi maltene elektrodu koju hoces, medjutim npr kada stavim elektrodu 2,5 mogu je komotno prziti u plavom polju bez ikakvih problema, 3,25 przi u zelenom polju.. uopste nemam osjecaj koja crta pokazuje 70A, koja 130A, tako da se uvijek prvo moram 'poigrati' na nekom otpatku prije krenem u konkretno zavarivanje. Zbog toga pitam da mi neko ko ima taj aparat uputi i kaze 70 A pocinje od zelenog polja i zeleno polje zavrsava sa 110A ili 130 je srednja linija na zutom polju ili je na kraju zutog polja, koliko su podioci otprilike ampera npr. da je izmedu podioka 20 ili 30A. A posto nisam bas na Ti sa aparatom bez eksperimentisanja ne mogu potrefiti amperazu, pa se zna desti da proprzim materijal.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Teško da če ti netko tako odgovoriti jer ti 10-20amp kod varenja ne igra neku ogromnu ulogu,prije je stvar ruke koja vari,znači ako prejako topi ideš malo brže sa rukom,i obrnuto,a točne podatke za struju ćeš dobiti da ti netko mjeri strujnim kliještima dok variš i onda si označi još par bitnih pozicija za struju
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
. Zbog toga pitam da mi neko ko ima taj aparat uputi i kaze 70 A pocinje od zelenog polja i zeleno polje zavrsava sa 110A ili 130 je srednja linija na zutom polju ili je na kraju zutog polja, koliko su podioci otprilike ampera npr. da je izmedu podioka 20 ili 30A. A posto nisam bas na Ti sa aparatom bez eksperimentisanja ne mogu potrefiti amperazu, pa se zna desti da proprzim materijal.
Sve ovo što je kolega bane1978 nave ti je da uzmeš u razmatranje plus još vrsta elektrode, neke se lakše tope (309, abradur 65) i neke teže bazične pogotovo koje se ne predgriju pa su vlažne i pršte. Takođe veliku razliku pravi vrsta materijala i debljina matrijala čistoća matrijala. Recimo 3,25 6013 se topi i lijepo je možeš saliti na 3mm limu sa 120 A, ali na limu od 20mm treba 150- 160 ampera. U radu su uvjek potrebne korekcije koje se lako dobijaju sa tim potenciometrom bez obzira što nemaš brojevnu podjelu.
 

Kolumbo

Novi član
Tu od
21 Sij 2022
Poruka
3
Da, tako i radim, napisao sam da na komadu otpadnog materijala isprobam kojom strujom da zavarujem
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Bitno da je uredan aparat i da topi da nije igračka. Ja imam aparat ESS koji na 220 A, 5 mm bazičnom propaljuje 30 mm ploču. Prosto poduže luk oko 3 cm I tada samo kopa utor. IMG_20190118_141108.jpg
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Evo ti jedan primjer kako izmjeriti i koliko se može prikazana struja smuljati,Na aparatu je podešena na 249amp,a ustvari daje 104amp,a i kod varenja struja varira
IMG_20211205_134517_1.jpg
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
Koja su to strujna kliješta?
Ima poseban dio za mjerit DC struju? Il koristiš onaj standardni
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Evo ti jedan primjer kako izmjeriti i koliko se može prikazana struja smuljati,Na aparatu je podešena na 249amp,a ustvari daje 104amp,a i kod varenja struja varira
View attachment 45168
Ti aparati novijih izvedbi sa digitalnim displejm, nemaju ništa od upisanih parametara, recimo 400 a a kablovi nekih 16 kvadrata, maksimalno snaga 4kw na 220 v, kad to vidim kažem dobra igračka.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Uni t su struja kliješta i mogu mjeriti istosmjerne struje i izmjenične klasičnim postupkom
 

Najnoviji postovi

Na vrh