• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
To je sigurno istina, nije da ne budem napravio s trafom al nisam siguran ni zadovoljan s učinjenim zato sam pribjegavao co2 a i zbog brzine. Imam i jedan manji inverter već odavno ali je izgleda slab i ako je jedna elektroda potrošena ispala ok , 10 sljedećih je bilo katastrofa, valjda me je i to odbijalo. Sad potegnem var a ovim ko od šale. Da sam imao samo njega onda bih bio prisiljen naučiti se s njim a ovako sam išao malo linijom lakšeg otpora.
 
  • Like
Reactions: ZJ

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Ono "prožvače" pročitaj kao potroši!
A to na što misliš ovisi o znanju zavarivača
Jasno mi je da potroši elektrodu. Opisao sam za debljinu koje limove bi trebao da topi. Samo dali je sva masa tog matrijala iznad lima nalijepita ili je pomiješana sa limom i utisnuta u lim. Kad je u pitanju ugaoni spoj to će i proć, alu za ravni spoj limova nema mjesta. To je isključivo od jačine aparata, džaba znanje ako ne topi. IMG_20210427_212207.jpg
Ovo je jedan var na prljavom i nepripremitom komadu, jednostavno je elektroda ušla u matrijal i ništa nema da strši. Nije nešto ni lijepo ali je dubinski zavareno da drži. Da se vratimo na početno bilo bi poželjno da aparat o kojem pričamo može odraditi tu 3,25 elektrodu da se sa njom igra, na bilo kojoj debljini. A vještina ruke su nešto drugo, gdje treba da je samo nalijepito lijepo. 20230316_194415.jpg
A ovako lijepljenje može svaki aparat, gdje je tanka stijenka i gdje se komad brzo zagrije, onda je amperaža u donjoj granici, pa samo izbi sljaku.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Zar 150A za 3,25 nije dosta? Proizvođači preporučuju 110-150, a ja imam i više, koliko sam stigao izmjeriti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Zar 150A za 3,25 nije dosta? Proizvođači preporučuju 110-150, a ja imam i više, koliko sam stigao izmjeriti.
To su uredni parametru za industriju. Mi svaštarimo kuçi i iskoči potreba. Drugi prolaz, ili lim od 3-4 mm ide 110-125. Ali na nekom teškom komadu kad trebaš dodati 12 mm ploču, malo tih 150 a. Pobježe temparatura. Mislim da je 170a, ili više od 15o na 100%. da bi imao dobar početak u prvom prolazu,, da se ne prekida sa varom, poslije to ide. Kažem to je jednostavno zatreba. Dobro može se početi i tanjom pa preći na deblje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
deblji komad zagrije nekom vrstom plamena ..kakvi več ima
Trenutno strujna kliješta, par instrumenata, a mogu priključiti i shunt pa preko njega mjeriti, strujni trafo, osciloskop i sve što mi god treba.
kak strujna klješta mjere ?, mjere pikove ili računaju prosjek , shunt mi se čini realnijim , s analognim instrumentom .
Meni se čini a sam ja svoje klješta ujebo s VF od TIG-a ..ne znam kako ali mi se čini
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Ne znam točno, moram naći papire od njih i pogledati. Budem spojio shunt i izmjerio kad bude prilika.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Strujna kliješta, ako mjere istosmjernu struju, računaju srednju vrijednost, isto kak bi izmjeril instrument sa shuntom.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne znam točno, moram naći papire od njih i pogledati. Budem spojio shunt i izmjerio kad bude prilika.
pusti papire , ja bi upalio osciloskop ..baš me zanima krivulja , ta napisana amperaža je vjerojatno pik od 2 us :lol:

Edit.
Kako bi se mjerila krivulja osc . dok je uspostaljjen luk..moze li to ?smije li tako biti prikkjučen osc.?
 
Posljednje uređivanje:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Mislim da smije, čim bude prilika izmjerim pa stavim rezultate. Moram to na poslu pošto nemam svojeg osciloskopa. Da li postoje kakve brze spojnice za co2 pošto imam jedno bocu da se mogu priključiti po potrebi? Razmišljam si da stavim festo brze spojnice i ventil i preko toga. Usput ako tko ima kakvu malu bocu za prodati možda bi i kupio da imam veću mobilnost, nisam isprobao još s punjenom žicom raditi.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
731
Imas punih boca, Proinstal. Malo je skuplje nego polovna, ali znas da je nova. Ja sam tek sad probao sa plinom. Co2/argon 98/2%. Koja razlika kad varis sa punjenom i sa zastitnim plinom. Cistoca je meni glavna prednost, iako punjena ima ogromni plus. Bez obzira kakvo je vani vrijeme, mozes varit. Sa plinom, ako puse, bolje ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
... Da li postoje kakve brze spojnice za co2 pošto imam jedno bocu da se mogu priključiti po potrebi?
Ja oduvinek koristim obične spojnice za komprimirani zrak
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Imas punih boca, Proinstal. Malo je skuplje nego polovna, ali znas da je nova.
To je istina, ali kod zamjene boce kad je prazna više ja ne dobijem svoju tako da što mi znači da je nova? Nova je samo prvi put.
Ja oduvinek koristim obične spojnice za komprimirani zrak
To sam si i prvo mislio da složim, možda samo da kupim neke kvalitetnije da ne puštaju. Kod kompresora me to toliko ne smeta ali ovdje ne bi bilo zgodno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Obavezno kvalitetnije , kod mene je bilo smeće pa sam skinuo.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Na Co2 boci mi čim otvorim ventil,propušta sigurnjak na reducir ventilu..nisam neko vrijeme ništa zavarivao i sada kad mi je trebalo,počelo se to događati...
Moram novi reducir kupiti ili se da nešto složiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Evo, ovakve su spojnice pri meni. Ne puštaju i prilično su knap pri uštekavanju. Kupljene su davno...
20231225_125353.jpg
20231225_125405.jpg
20231225_125312.jpg
20231225_125507.jpg
Kak vidiš, koristim boce od 5kg CO2 aparata za gašenje (bez unutarnjih preinaka).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Na Co2 boci mi čim otvorim ventil,propušta sigurnjak na reducir ventilu...
Oni koji se daju rastaviti, daju se popraviti. Meni je to nekad slagali Servis Vručinić u Vlaškoj.
Obzirom koliko danas koštaju novi, možda je jeftinije zamijeniti ga.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Evo ja danas malo isprobao Almaza sa 3,25 elektrodom, 15 komada za redom bez problema, nije se upalila zaštita tako da ne znam koliko bi ih išlo za redom bez pauze. Za sad ja sam jako zadovoljan i čak mi se sviđa variti sa elektrodama jer jako lijepo ispada i ne mučim se više. Shunt čeka da imam nekog pomagaća da vidimo kolika je stvarna struja ali me za sad to ne muči, samo tako neka nastavi i dobro bude. Moram zamjeniti kablove sa jačim jer se griju , imam ih samo moram staviti male priključke a imam ih već na velike, to mi je malo minus ali što se može. Da nije pod garancijom stavio bih veće ali za sad nek bude tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh