• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ma, šalim se.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Dobar stroj ali treba veči rezervar goriva :icon_super:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pravi terenac .poneses kanticu i dolivas.pa kad bi masina i odmorila a i varioc. nije to po meni predvidjeno da satima radi nego otprilike je zato i toliki rezervoar da se malo odmori i ohladi
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

I sto je jos dobro kod tog aparata sto je to "rotacioni"aparat a njihova je prednost sto kod njih izlazna struja skroz jednaka nema oscilacije u izlaznom naponu kao kod "trafo"aparata!!!!
Dobro bi posluzio kad se neka pi....... dogodi u polju ili pogotovo u sumi:(y):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

izbjegavaj tu masku,to je moja preporuka!!
ja sam takvoj izvadio staklo i stavio obično 12..
ali,ja sam imao argonski aparat sa prvom strujom..pa bi prvu struju stavio 30tak posto normalne za varenje i naštimao da se polako diže..
tako bi mi "posvitlila", i napravila pomalo talinu, ima bi dovoljno vrimena zasve reakcije..nebi triba takvo "brzo staklo" za kroz njega gledat di mi šta stoji i po čemu puntajem..
dan danas to bi koristija samo za koji punat..šta mogu manje..

dok ona zatamni,kroz nju proleti dosta blica i tvoje oči su izbombardirane a da toga svijestan nisi..
svijestan si dogadjaja sporijih od trećine sekunde, a oko i mozak registriraju i 10 puta brže dogadjaje samo šta ih čovik nije svijestan..ako ti to ne osjećaš, ne znači da štete nije bilo..:drink:

nije prilipilo odgovor, za post..post je bio za onu masku šta sama potamnjuje..
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ljudi dragi,bit ću kratak a nadam se da će biti razumljivo,,,,za felgu od auta trebam zavariti nosače za nož kosilice,koji aparat,kakav postupak a da mi to ne popuca pri radu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Treba ti inverter aparat i bazicne elektrode nista specialno!!!!
Naravno ako nosaci nisu od gusa ili magnezija i sl.
Od cega su nosaci?
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

@matozdenci,,nosači su od nosača žica s bandere,imam ih dosta godina,stoje na otvorenom i nisu uopće zahrđali,od gusa nisu ali reznu ploču jedu kao ludi,,,pravim roto kosu za motokultivator a felga bi mi bila kopirni točak pa nebih volio da na test košnji bude BJEEEŽIII svi u zaklon,varenje mi je strano a nebih baš da me nekakav majstor nasanjka
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vjerovatno su pocincani pa nehrdjaju!!!
Znaci treba ti inverter i bazicna elektroda i to ti je to!!!
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imam trafo aparat varstroj 180 A, na jednom mjestu probam varit na monofaznu, (nema trofazne struje)i ljepi elektrodu i onda kad uspijem pokrenuti var onda prekida ,ljepi i neče. napon je 251 volt. probao namještat amperažu ,ništa. Kod mene kod kuče, radi dobro, kod mene napon 248 volti. Dali može biti previsoki napon razlog ili nešta drugo?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Jesi li siguran da ti je voltmetar ispravan? Još nigdje misam vidio da je napon preko 235, tih 250 bi većinu starih uređaja koji su konstruisani za 220 (i manje) otjeralo u vječna lovišta.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ovo je noviji aparat ,mislim da je konstruisan na 230 volti, provjerit ću napon sa drugim instrumentom, hvala.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ako kod tebe radi anormalno a tamo gdje si spomenio neradi onda je stvar u naponu a ne u aparatu!!!
Dali je aparat bio ukljucen direktno u uticnicu ili preko produznog kabla?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

preko produžnog kabla, i na kraju produžnog kabla je bilo 251 volt.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nema veze koliki je napon bio na kraju kabla!!!
Vjerovatno zato nije mogo raditi,trafo je osjetljiv na to!!!
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Hvala na odgovoru, inače ta je utičnica oko 50 metara od kuće, plus produžni kabel,oko 10-15 metara
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ajoj to je previse a kabal ti treba biti minimalno 2.5mm kvadratna!!!
I kabal obavezno mora biti razmotan!!!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jesi li siguran da ti je voltmetar ispravan? Još nigdje misam vidio da je napon preko 235, tih 250 bi većinu starih uređaja koji su konstruisani za 220 (i manje) otjeralo u vječna lovišta.

i ja sam vidija više volti..234,kako se sićam,mada to nije njegov problem..struja nije tako jednostavna..nema samo volte, nadje se tu i ampera, kulona, svega..

pitanje za kolegu forumaša, vari li priko produžnog??
od koje kvadrature??
namotanog ili razmotanog??
namotani napravi elektromagnet,(pola trafa),žice mu se tako griju puno više,a otpori se povećavaju ne malo..
ako mora bit produžni, nek je razmotan, i veće kvadrature, jer deblja žica radi manji otpor)..
iako i razmotan po metru dužine množi otpor..dakle ako je moguće varenje bliže štekeru..spojevi po štekerima isto igraju..debljina kabela od mase i plusa isto igraju..iz aparata izadje 23-70,ili 80 volti,ali ampera izadje dosta..opet su tu neki kilovati, drugačije "transformirani"..za prijenos kilovata stuje, a tu je velik naboj, triba dobar kontakt..masivni kontakti..inače iz akomulatora nebi izlazila debela olovna elektroda,nego komadić žice,jel??:icon_winkle:
naši ljudi štede na klištima,ili štipalicama od mase, a često bi ih s novog aparata tribalo skinit odma i ostavit za rezervu..stavit kabele deblje kvadrature i prava klišta i masu..pomogli bi aparatu,da duže živi..

dakle bolje je varit sa žice od 1.5 kvadrat ako je iste par metri sa stupa,nego sa žice od 2.5 kvadrata ako je iste, pustih metri, i pustih loših spojeva...
kolega ne tresi se, ako tebi doma radi ok, aparat ti je 99,99% ok..:icon_biggrin:

sori nisam vidija za produžni..

ali većina stoji, mogu toliki volti bit na kraju neopterećenog kabela od dječije igračke..šta ne znači da takav kabel može izdržat transport takvog napona pri nekom ozbiljnijem protoku naboja..

asu, djabe tebi vrtit da oćeš više ampera,on ih dat nemože ako ih iz žice povuć nemože...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Kad varim negdje sa duzim kablom sa svojim Telwinom 160A obicno stavim 2.5mm elektrodu i aparat nastimam na 100 110 ampera (gdje inace varim sa 3.2mm elektrodom sa kojom najcesce i varim) i sve bude ok, nikad nisam imao problema tom metodom se koristeci a podosta puta sam vario bas daleko od kuce...
 

Najnoviji postovi

Na vrh