• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

nemam pojma..kad vidim kako se lije, i kakva je talina, vidim odoka di sam..kad vidim kako se šljaka skida,(sama se savije da ju otpuhnem), e tad znam da mi je struja dobra..:icon_winkle:
inače ne pamtim te struje, iako je negdi pisalo nekih 33 ampera po milimetru,valjda se za argon odnosilo,neznam..vidi se to odma,naštimam približno već nakon 2-3 centa vara..ostalo,onih par ampera tamo-vamo,štimam kroz varenje ako triba..ili jednostavno brže varim, ako je argon..
varim svašta, iako samo za argon imam ateste..ustvari, nemam više ni za to...:icon_lol:
istekli...

nije varenje tu zayeb, zayeb su materijali, a njih ima more..a svaki ima svoju tehnologiju varenja..
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ma naravno. Amperaze na aparatu su samo nesto okvirno od cega treba krenuti. Sve zavisi i od materijala i od aparata i od kablova i jos 100 stvari. Vario sam i na 70 ampera sa 3.2mm elektrodama kad se vari nesto tanko da ne progori ili deformise...vario sam i na 150 sam 2.5mm elektrodama kad nesto treba jebacki dobro stopiti debelo...


cak ima dosta i do elektroda tu. ja npr najcesce varim sa jasenicama i elektrodom zagreb jer su otprilike jedino sto ovdje i ima kupiti.

jasenice traze manju amperazu...mora biti dobro pogodjena, tezi start na manjoj amerazi imaju...oce lakse progorit materijal...zagrepcanka prasta vise nepodesenu amperazu...radi i na dosta nizoj dobro...laksi start ima....lako se sljaka obija i kad ne utrefis amperazu.


Dakle sto stvari utice na to sve i za to sve treba iskustva i eksperimentisanja ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mala igračka.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

To ti je aparat za nista s njim nemozes raditi gotovo nista osim limarije i to ne previse!!!
Ako razmisljas o MIG-MAG(co2)Aparatu nemoj kupovati aparat ispod 250A!!!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zar nema taj aparat 140A?
Radio sam ja sa co2 aparatom prije desetak godina u nekoj firmi, ali bi možda uzeo nešto za doma, uvjet da je priključni napon 220V.
Dosadilo mi je variti elektrodama.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Je 140A je!!!I to je malo osim za igranje!!!!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Koliko bi to bilo tanko? 2-5mm?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Imal sam ja Einhell-ov aparat od 140A. Nije to tak slabo. Napravil je dvoja garažna vrata.
Zavari on i deblju stvar (u nekoliko slojeva), no najveći problem je mala intermitencija, pa ti stane taman kad još imaš cm ili dva za završiti.

Možeš ga koristiti za bravariju i punktiranje u auto limariji; uglavnom tam gdje su velike pauze između zavarivanja.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Upravo tako on je za heftanje i to limova do 3mm za sve vise od toga je to mala amperaza i nema penetracije!!!
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pitanje za iskusnije varioce. Kupio sam nedavno kutiju elektroda Jadran na autopiji, ali nisam gledao na kutiji koje su (mislio sam da su rutilne 3.25). Danas otvorim kutiju i vidim da su neke sive elektrode i piše na njima EVB 50. E sad, probao sam varit s njima sa svojim starim končarom 135 ampera al neide, samo lijepi. Zanima me jel može taj aparat uopće varit s tim elektrodama i neki savjeti ako može. Unaprijed hvala
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Na običan aparat ne idu ove EVB,treba inverter.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Možeš s tvojim aparatom, samo mu treba dodati ispravljač. Netreba inverter

Te elektrode treba osušiti u rolu prije upotrebe.
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ne da nejdu samo EVB nego opcenito bazicne elektrode obicni trafo aparati nemogu variti!!!
Kad kupujes elektrode ako na njima nepise da su rutilne onda gledaj zadnji broj povrh elektrode 6013 to je oznaka za rutilne elektrode!!!
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Treba inverter i to minimalno 160A.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Minimalno 160 A je za 4.0 elektrodu
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

160A daje rutilna elektroda onda je 4.0 al tomuje na knap a bazična 3.25
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja sa aparatom od 130 A pržim evb 3,25 bez problema...
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Znači onda nista od varenja, jbg ko mi kriv kad ne gledam sta kupujem
 

Najnoviji postovi

Na vrh