• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vica, kod mene je sve na grebenaste sklopke i kontaktor koji ukapča, pogle slike. Jedinu elektroniku ima onaj dio za točkasto zavarivanje iako neznam sto je na onom malom trafou
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nevidi se najlepse prema slikama ali ima malu plocicu na diodnom mostu zavrnutu koja je u sprezi sa kontaktorom. Otprilike i gore gde je osigurac nesto ima al se nevidi. Proveris zice od prekidaca na rukohvatu gde idu i odatle je komanda ,mada cesto i taj mikroprekidacic hoce zezati. To je neka starija verzija i slicno mojem Varstroju 1600 monofaznom. Samo je on imao plocicu sa kojom je skoro sve regulisano. Lako moguce ako nema snage da zice primara trafoa su izbrkane ili neka od dioda vrisnula. To moras sve redom pretresati ali po meni jedino sema ili dobar elektricar ili vinkler da pronadju oko zica gde je i sta. Ja nemam toliko znanja oko namota i zica kako ispitati pa slikam sve prvo pre rasturanja ili izbelezim gde je sta bilo. Najmanja greska moze dovesti do ovoga ,i samo dve zice nek su izmenile mesta negde moze muke napraviti.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nema napona na sekundaru, problem je ispred.

Da imam shemu sve bi bilo lako. A primar trafoa ima 7 ulaza i dva spojena na sklopku CO i co+argon. Neznam kaj mu je to...

Oznake primara nepovezane grebenjace neke Madžarske po oznaci ne nalazim na netu kak preklapa.... Užas, trebalo bu sve skinuti sa svake i mjeriti pješice
Ima NETKO bilo kakvu shemu Varmiga supermiga, bilo sto samo da skuzim logiku konstruktora?

ZJ imaš mail.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Seme nemam ni od jednog a da nisam prodao Varmiga 1600 mozda bi ti pomoglo da slikam jer je slicno donekle ali ima elektronsku plocicu i sve ide preko nje. Sad imam Varmig super mig 160/180 ali to nije ni priblizno ovome i mnogo komplikovanije jer cinio mi se 2ploce povece elektronike da ima. Mogu ti slikati njega jedino da nesto vidis ako mozes ali kazem mnogo drugaciji je. Ta sklopka gde ide izlaz za ventil co2 ili argona je kod mene glavna za ukljucivanje napona trafoa i plus ima izlaz za ventil gasa. Znaci sa komande mikroprekidaca ide na elektroniku i komanda sa nje na tu sklopku . To znam jer me jedan deo u elektronici zeza da mi ostane nekad spojenih kontakta i kad lupnem u lim kod ploce el. iskljuci a i proverom sam utvrdio da je to u pitanju.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vica, molim te slike ovih grebenastih sklopki i kamo idu koji kontakti.... vjerojatno nije isti jer čini mi se da je tvoj čisti trofazni, a ovaj moj radi na dvije faze ili jednofazno.... može i slike kamo su spojeni namoti primara od glavnog trafoa...

Bilo što je dobro došlo i ko bog mi je ova žica problem, ili prvi od njih....

Pa ne mogu vjerovati da nema nigdje shema.... e kod mene ova sklopka Ar/CO ima u seriji i nešto sa trafoa.... a glavni birač struje zatvara preko kontaktora....

Samo da mi je znati šo mala pločica daje na diodni most s tim 8 VDC, no ona nije bitna u cijeloj priči dok ne dobijem napon AC na sekundaru glavnog trafoa....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kod mene je monofazno/trofazni isto samo vece snage i poluprofi verzija .Na trofaznoj isto koristi dve faze. Samo je sistem mnogo drugaciji i komplikovaniji. Pokusacu nesto da slikam i utvrdim gde sta ide sa sklopki samo ako budem mogao slike staviti jer me internet zeza sa konekcijom

Evo raskopao sam moj aparat i slikao nekoliko poza i bice objasnjenje koliko sam mogao da rastumacim nabrzaka. smrzao sam se jer u radionici -6 stepeni brrrrrr. Sacekaj samo malo za slike dok uspem uplodovati jer konekcija mi je jako losa.do nocas cu valjda uspeti

Samo sam stavio 3 slike i cekao da se javis da vidim dal je slicno .2 i 3 slika je grebenasti prekidac 220-380 V. Na drugoj slici Sa leve strane gledajuci ide Braon pa siva zica i to je od napojnog kabla .sledeca skoz desno je pod brojem 7 obelezena na izolaciji i to je jedna od zica primara.U donjem redu je u sredini plava zica takodje iz kabla napajanja i mislim da je to 0 .Desno od nje je uduplana zica primara sa oznakom 8. Na 3 slici je druga strana tog grebenastog. opet gledajuci odozgo i sa leva su dva prazna polja pa 2 spojena kablica braon od cega jedan ide na sijalicu -indikator a druga na sklopku sa desne strane ona u dnu aparata. U donjem redu sa leva ide braon i jos jedna braon zica i one takodje idu na sklopku sto ces videti na sledecim slikama.donja skroz desno je plava zica i ide isto na indikator sijalicu . to je za ovaj prekidac grebenasti a sad emo dalje jer mi je za napon prekidac sa 6 polozaja sto mislim da ima vise nego kod tebe i verovatno je 4 tamo. Sad ce slike ostale

10022015643.jpg
[/IMG]
10022015650.jpg
[/IMG]
10022015652.jpg
[/IMG]

Na onom donjem grebenastom prekidacu se ustvari menja napon jer struja [ amperaza je stalna. tako da nisam tacno siguran od koliko V je svaki podeok jer ide koliko mi se cino od 20i nesto V do nekih otprilike 40 i nesto kod mene. Mogu pogledati ali to zavisi od aparata do aparata. Pogledaj zice sad na ovim slikama pa cu i njih objasniti gde koja ide sto bar mogu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Evo raskopao sam moj aparat i slikao nekoliko poza i bice objasnjenje koliko sam mogao da rastumacim nabrzaka. smrzao sam se jer u radionici -6 stepeni brrrrrr. Sacekaj samo malo za slike dok uspem uplodovati jer konekcija mi je jako losa.do nocas cu valjda uspeti

Ako smijem predloziti program http://www.warecentral.com/
sa njim poslikas sve sto se nalazi na ekranu, mozes odmah i obrezati visak a slika velicine 800x600 nebude veca od 100 kb,,,
upload takve slike kratko traje za razliku od slika sa foto aparata koje budu po nekoliko Mb,,,
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Jednostavnije je to odraditi u paint-u. Samo da otvoriš i sačuvaš fotografiju biće mnogo manja, a ima i opciju resize da umanjiš na prihvatljivu rezoluciju.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nerazumem se bas u ova sokocala i slikam mobilnim pa preko programa i usb kabla prebacujem slike. Konekcija signala me zeza jel vajles antenom hvatam a ovi dripci su nesto zeznuli i nepopravljaju. Evo nekoliko slika pa nek moderatori srede jer nemogu podesiti rezoluciju. Objasnjenja kasnije
10022015641.jpg
[/IMG]
10022015642.jpg
[/IMG]
10022015648.jpg
[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Vica hvala za slike i trud, zakon ste!
Gotovo identičan je aparat, vaš je jači, ima tri diode u paralelu a ovaj moj dvije.

Moje gornja grebenasta je s 4 reda kontakata i ta je problematična tj ona treća smeđa žica otraga je upitna. Dvije smeđe idu na kontaktor a sa kontaktora dvije crvene na donju za biranje jačine struje. Kamo vam ide treća smeđa? Na istu sklopku?

Jel znate koliki je DC na izlazu po stupnjevima?

Ja sam spojio na pamet na fazu tu treću smeđu žicu i dobio izlaz 37 V istosmjerni mjereno na izlazu iz mosta u Max položaju sklopke za jačinu. Jel to dobro?

Ja imam na gornjoj sklopki 9 i 8 oznake trafoa a dolje redom 1256 i 7 je u donjem redu. 3 i 4 idu na sklopku argon-CO. Spojio sam smeđu kao kod vas, s gornje sklopke na donju na drugi kontakt oznake trafoa 2. Nesto zavaruje a izlazni napon je Max 40 V DC . Nemam bocu CO i samo mi daje neke točke .

Koji je Var ispravan bez boce?

Naponi idu redom u Voltima po grebenjaci donjoj (DC NA IZLAZU)
1 26,5
2 28.1
3 29
4 31.8
5 33.1
6 36.5
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Od tih gore zicaobelezenih sa 8 i 9 jedna je jednozilna a jedna je dvozilni kabal ili uduplan .E sad na prvoj slici su sve zice primara i idu sleva gore 1-2-4-5 i u donjem redu na 3 mestu sleva je oznaka 6. Sa druge strane na drugoj slici su dve crvene. E tu su gornji kontakti [vijci] prespojeni sa prvog i drugog vijka i ako se zagledas primetices lim koji ih povezuje. Isto tako je treci i cetvrti vijak spojen a na trecem je jedna crvena. U donjem redu je crvena na drugom vijku i taj vijak je prespojen limcicem sa gornjim drugim vijkom. ove dve crvene idu na sklopku na 3 slici i vide se a broj pod kojim su zavrnute su 6 i 14 na oznaci sklopke. E sad na predhodnim slikama one 4 braon zice sto imaju sa slike 2 , gornja smo rekli uduplana ide na sklopku jedna i braon u donjem redu srednji izvod isto ide na sklopku i pod broj 5 i 13 sto se vidi sad na zadnjoj slici. Donja leva zica braon ide na prekidac grebenasti za napon i vidi se na sadasnjoj prvoj slici na 2 vijku odgore zajedno sa zicom primara broj 2

Bez boce i gasa nastelovanog svaki var je supalj i nelici ninasto. uporedo sa donjim grebenastim i povecanjem stepeni napona moras i brzinu zice podesavati jer su vecinom osetljivi i na mali pomak potenciometra . mora biti razlivena lepa tacka ili var ali bez Co2 je to nemoguce i samo prsti . Ako imas takve napone na izlazu merene trebalo bi biti dobro. Stavi potenciometar na podeok 3 ako ima ili priblizno 1/3 polozaja i na srednjoj voltazi probaj var pa samo malo potenciometar pomeraj. ako cisto zica izdize pistolj smanji brzinu

Gde su ti potenciometri imas plocicu elektronike sa koje komandom sa mikroprekidaca se ukljucuje sklopka na zadnjoj slici. na sklopku sa gornjeg prekidaca grebenastog braon zice napajanja se premoscavaju na sklopci u crvene i vracaju na donji grebenasti prekidac napona i onda polozajem odredjenim na zice primara. Ta donja sklopka je glavna za ukljucenje napona celog aparata i ventila gasa. na elektronskoj plocici ima jedan kontaktor mali koji ukljucuje sklopku i kod mene zeza jer slepi i ostaje ukljucen i napon i gas. samo sto to ponekad uradi .

Evo sad sam merio napon praznog hoda na monofaznom rezimu tj.220V. na 1 podeoku oko 21,6V i postepeno se dize do podeoka 6 gde je 35,8V .Na trofaznom rezimu je veci ali trenutno nemogu isprobati zbog reducira kabla sa 220-380 jer sam pozajmio drugu da nesto deblje izvari. Imam tablicu sa podatcima koju mogu slikati ali su vrednosti merene u toku rada i dosta su manje sto je i normalno. A i teze za izmeriti jer treba jos jedan pomocnik
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vica, po naponima i iskrenju mislim da smo sredili stvar.... samo pogle, da li var išta valja, malo je mutno, bez boce i regulatora....
 

Prilozi

  • IMG_0431.jpg
    IMG_0431.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 148

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Skroz levo do kabla nije lose 2 tacke i skroz desno ,izmedju smece. Velika brzina zice i mala amperaza. Koja je debljina zice i koja brzina na potenciometru. Ti manji aparati najbolje rade sa 0,6mm zicom i mora podeok na grebenastom da bude na bar 4-5 ili najbolje na trofaznoj rade.Tu ides na 1-2-3 vidi se po debljini lima i zici kojom radis. i priblizi sobu blize limu da nebude kamarica zice. Soba na 2-3mm od lima. Koliko vidim bice to kako treba ,dok se ukljuci gas i pravilno podesi aparat. Samo vodi racuna da izmedju sobe i dizne nenapravi kratki spoj neka kuglica [pucna] tj mora biti cisto i zbog protoka gasa
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Hm, eksperimetirao sam sa aparatom, brzinom žice, amperažom itd.

Radio sam ove točke s brzinom žice negdje između 2 i 3, ispred 2 nejde motor, nakon 3 ide prebrzo (sredina). počeo sam s preslabom amperažom, pozicija grebenaste na 3, kasnije sam bacio na 5, 6 je prejako frče iskre ko lude.... žicu koristim 0.8 mm (i cijeli život je korištena na tom aparatu 0.8 mm) i na trofaznom je priključku, tj dvofaznom ako gledamo po spoju....

Što ti znači na 1-2-3?

Je to sam shvatio kasnije da mora biti dizna sa žicom što bliže, a navikao na varstroj varex, ljepljenje i elektrode, ovo je drukčiji tip varenja totalno...

Nije mi jasno, ako trebam biti 2-3 mm do lima, kako variti recimo kuteve gdje ne mogu s pištoljem biže obzirom na debljinu dizne žice + vanjski oklop gdje ide CO2....

E nije mi još uvijek jasno zašto treba ova preklopka CO - CO/Ar? skužio sam da na CO/Ar ima manji napon na izlazu, recimo na šestici nije 38 V već cca 34 V.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nemam ja tu preklopku a to je zbog razlicitog gasa koji se moze koristiti. Obicno je dovoljan samo Co2 ali u nekim kvalitetnijim zavarivanjima i drugih metala koristi se smesa Argona i Co2 u odredjenom procentu. Zato je verovatno potrebno manji napon. Uvek je stavi na Co2 osim ako nekoristis smesu i zavarivanje drugih metala. Vari on prohrom ,aluminijum. Ako varis tanje limove pretezno uzmi O,6mm zicu jer mnogo bolje lije. Ugaoni zavari gde nemoze soba prici na bar 5mm nece biti dobro zavareni .Grebenasti prekidac ima pozicije od 1-6. Kad je na monofaznoj 220 obicno treba podeok bar 4-6 dok na dvofaznoj 1-2-3 ili ako je debeo lim i vise. Na to sam mislio.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Puknuti, visak dobro pokazuje, čini mi se da i copernice vole moje prste....:(handshake):

Izgleda da bude tast vario, a ja bum dobil masnu pečenku kod punice.... :icon_jook:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

i bolje ti je tak nego izgubiti djelove priključaka .
Žižak luka( to je ona najsvjetlika točka koju vidiš kroz masku , tu udara žica ) drži negdje 10-15 milimetri od dize ..Šoba nek bude min. 5 mm duža od dize .
Pravi aparat može variti i 3 cm od dize ..tvoj sigurno ne .

Bez plina to više nemoj raditi jer je glupost i bedastoča .

koji je to aparat ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ako smijem predloziti program http://www.warecentral.com/
sa njim poslikas sve sto se nalazi na ekranu, mozes odmah i obrezati visak a slika velicine 800x600 nebude veca od 100 kb,,,
upload takve slike kratko traje za razliku od slika sa foto aparata koje budu po nekoliko Mb,,,

Postoji u Windowsima originalni program, zove se SNIPPING TOOL.
Namjena mu je upravo obrada Print Screena.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Postoji u Windowsima originalni program, zove se SNIPPING TOOL.
Namjena mu je upravo obrada Print Screena.
neš kontam da to nema prije win 7?
 

Najnoviji postovi

Na vrh