• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ako ti ledi ide ti prrviše plina...ili se gubi prije girionika...


napisao je gore vatrogasni aparat a ne boca od vatrogasnog apsrata..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Sto se tice plina postoji formula a ide ovako;
Co2plin;debljina zice puta deset pluc cetiri znaci za zicu 0.8 ide 12l/min.
Za argon i feromiks,feroline i dr.debljina zice puta deset znaci za zicu 0.8 ide 8l/min.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mrga, idemo redom.
- Koristim bocu CO2 aparata od 5kg, stari tip, s ventilom na šaraf. Novi aparati koriste ventil s ručkom koja se pritišće. Svejedno je koja je, ako je ventil ispravan.
- Može to biti i ispravni aparat za gašenje, samo se skine mlaznica i našarafi regulator.
- Ne okrećem ju, već stoji iza, na postolju aparata.
- Ima cijev u sebi.
- Ako se pusti puno plina, zna se regulator orositi, odnosno dobiti maglicu
- Nemam NT manometar baždaren u litrama, već u barima. Namještam oko 1.5-2.5 bara tlaka. Kad se smrzne, poraste do 5 bara i tu stane. Čim se počne zavarivati, padne na podešeni tlak.
- CO2 plin kupujem gdje stignem. Lokalno, pri najbližem/najjeftinijem.
- Boce mijenjam ako ima, a ako ne, dam moje napuniti.
- Zadnji put kad sam dal puniti, u boci je bilo 45 bara. Doduše, temperatura je bila ispod nule. Budem popodne pogledal koliko sad bara ima (u garaži s oko 10C).
- Punjenje kod vatrogasaca se ne isplati (oko 120kn/boci je preskupo). Mislim da je normalna cijena oko pol toga iznosa (Željko, koliko je ono bilo?)
- Moje boce su sive, stare oko 40g. Sve ćešće se trae atesti istih, pa ih pokušavam zamijeniti za čim mlađe.
- U boce sa CO2 se može napuniti SAMO CO2, a nikako Corgon, Feromix i kak se već zovu. Za mješavine idu boce za Argon, s ventilom koji ima iberdruk na sebi.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Cjena co2plina u velikoj boci je oko 150kn.Stlacen na50 bara.
A cjena ferolineC18 je oko 700kn.Stlacen na 200 bara.
Firme ga dobiju puno jeftinije kad uzimaju na veliko.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Sto se tice plina postoji formula a ide ovako;
Co2plin;debljina zice puta deset pluc cetiri znaci za zicu 0.8 ide 12l/min.
Za argon i feromiks,feroline i dr.debljina zice puta deset znaci za zicu 0.8 ide 8l/min.

Da ne bi pisal napamet avo izmjerio , 6 litara i zavaruje kako treba , formula ti je pisana od strane punionice :icon_butt:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Dečki, ajde pretvorite litre/min u bare.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nije pisano od punionice.
To sam naucio jos 2004g. u skoli zavarivanja u Đuri Đakoviću!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Dečki, ajde pretvorite litre/min u bare.
nađi ti konvektor koji to zna izračunati
Manometar koji pokaziva "kakti" litre u minuti a znamo da manometar nikako ne može pokazivati protok mjeri na principu je b e lud zbunjenog .

I takvi manometar da bi bil ljepši ima dvije skale .. jerbo dva put je dva put pa ako nema zareza ispada četiri put ..a to memrem ni ja :icon_pidu:

Dakle ti reducir ventili koji su naoružani manometrom koji pokaziva litre u minuti tj, imaju dvije skale na izlazu iz reducir ventila imaju prigušnicu , kak ima dvije skale ima i dvije prigušnice ..za drage nam juge reduciri su se isporučivali s obje prigušnice ...
...ili ti ako nemaš priugušnice ništa od mjerenja i gledanja u manometar ...

Samo da vam nabijem koplekse , boca od 30 kila mora izdurati tri petnest kilnata koluta .

I svi vi koji mislite kak je bolje da ide više plina griješite jer opet vrijedi ona više je manje .zašto? :
Plin hladi zavar , difuzno struja plina uvlači zrak u zonu zavara , itd..nevalja
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zato sam i naveo formulu po kojoj je to jasno definirano.
Imas manometre koji koji pokazuju tlak u boci a litrazu pokazuje tako sto imaju prozirnu skalu na kojoj se nalaze brojevi koji oznacavaju lit/min skala je u obliku cjevcice a unutar cjevcice je kuglica koju plin podize i ona oznacava litrazu na toj skali koja je od 5-30 lit/min.To je po meni najbolja vrsta manometara.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ZJ vatrogasci traže 130 kn po aparatu(boci) na boci koju si ti nosil puniti je točno 50 bara na temperaturi 8 stupnjeva . Puknuti dok sem varil Esab 400 Amp je potrošil dva koluta žice 1.6 i još boca nije bila prazna kuglica kaj je kod grijača pozazivala protok je bila od 8 do 10 litri .:icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Koliko je bila ono puna?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Misliš kad si ti dal puniti? To je bilo 60 kn manje od duplo :icon_super: Jer su vatr,,, htjeli 130 kn:icon_hang:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Misliš kad si ti dal puniti? To je bilo 60 kn manje od duplo :icon_super: Jer su vatr,,, htjeli 130 kn:icon_hang:

Ja zval nekog fušera veli 160 kn punjenje te 10 kg ilikolikovećide.... nekaj mora dobiti za strah jer ju druka vani ak ju raznese....

Sad me strah onda imati to u kući ak je njega tak strah.... :icon_hang:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pripoveda gluposti.
5kg CO2 je 60kn, legalno napunjeno.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja plačam 12kg co2 120kn u meseru u Čakovcu, samo moraš imati atestiranu bocu, mada ako se znaš bude zamjenil i one kojima je prošel atest.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ma bude zamjenil ak doplatiš 300 kn za atest. Bil sam u 4 firme....

No i dođemo doma i pušta na ventilu kad otvaram.... joj bolje da sam dal za atest i punjenje i bok... ovak me košta goriva živaca i novaca...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

MRGA, svaka se škola plaća. Ja nikad nejdem u kupovinu plina bez regulatora.
Iz dva razloga:
- prvi je da provjerim stanje ventila na boci
- drugi je da vidim koliko plina unutra ima
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Joj ja sam išal s regulatorom, ali me zval neko na mob. i nisam provjeril, a propištalo mu je pa sam mislil da je cijev dok je skidal dolje...

Kakav to regulator ZJ imaš da vidiš koliko je plina nutra? meni je punil na vagi i dal mi je nutra po vagi 8 kg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Manometar na VT strani.
Po tlaku (i temperaturi) znam koliko otprilike plina ima nutra.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vaga je zakon.... :wink:

Ali kako me spreskočio sa ventilom... e.... i sad mi se ne javlja ne tel....

Regulator treba podešen biti toliko da puše CO2 na var ili jače? nemam nikakvih kazaljki na njemu...:(doh):
 

Najnoviji postovi

Na vrh