• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pa dotegni na ventilu onu štop maticu
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ma ja otvorim bocu do kraja, kontra kazaljke na satu i kad pišti i kad dojdem do kraja gotovo da pištanje prestane, onda samo još jače u rikverc zategnem, pa je nekak zadihtam uz lagano siktanje....no nije to to....

Ipak bum u Krapinske na pravo punjenje... i atest boce....
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vaga je zakon.... :wink:

Ali kako me spreskočio sa ventilom... e.... i sad mi se ne javlja ne tel....

Regulator treba podešen biti toliko da puše CO2 na var ili jače? nemam nikakvih kazaljki na njemu...:(doh):

Posto nemas kazaljke na manometru onda plin podesis tako da ti na zavaru ne ostaju rupice(pore) i to ti je u glavnom to.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Je ali opet nije isto dali vari nutra ili vani. Vani mora biti jači pritisak zbog mogučnosti vjetra a nutra opet treba paziti na propuh da ne odpuhuje plin. To su sitnice ali dosta znače ako želiš da bude lijep i kvalitetan var.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Gledaj ja sam zavarivac od 2004g.
Kad dobijem nalog za raditi s njime dobijem WPS liste u kojima su odredjeni parametri po kojima radis.
Radim u zatvorenom prostoru,poso koji sada radim po WPS listi je odredjeno da mi je protok plina od 15-17 lit/min.sto je za moj pojam puno ali moram se drzati tehnologije u slucaju da dodje nadzor i uoci da se nedrzim tehnologije onda sam najebo.
Tako da sto se tice kolicine plina dalo bi se diskutirati.
Najbitnije je da je zavar zdrav bez zajeda i pori.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mato upravo tako, o plinovima bi se dalo raspravljati jer ih ima pun kufer, svaki je za nekaj. Ugl. ti kak varioc znaš još bolje od mene, ja jesam u bravariji, strojna obrada, ali se dosta razgovaram sa kolegama variocima pa mi objasne razno razne šeme.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Po mom misljenju za nase "kucne" potrebe je sasvim zadovoljavajuc co2 plin i SG2elektroda(zica).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mato pa mi kolege po struci ja sam počel raditi 1979 i odustal 1981 imam 2.5 godina varenja i 3 dana specijalizacije u Uljaniku . Bogme puno se toga od tad promjenilo .
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Zeljko a da vidis tek aparata kaki sve ima i sa kakim programima (ruth -arc,forc-arc,chold-arc,speed-arc,puls,turbo-puls....)
U zad jih 10g. koliko sam ja zavarivac dosta toga se promjenilo osobito u aparatima.
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Mrga, mislis na Besednika h Krapinska? Mislim da ti on ne puni boce, nek ti samo proda drugu, tj. plin, a ti mu moras svoju praznu dopeljati...
 

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

trebao bi preporuku za mig/mag aparat do nekih 3500 kuna, ajmo reći da bih bio spreman dati i 5000 za jako dobar aparat...aparat mi treba za radove po kući, većinom tanki limovi i koja cijev 2.5-3mm. može i polovni al da je neke poznate marke. hvala
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja bi ti preporucio novi aparat!!
Mislim da je ISKRA 250A tu negdje oko 5000 kn.
Isto tako mona preporuka je da nekupujes aparat ispod 250 ampera,,,,
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

250A zato sto s time mozes i nesto ozbiljnije raditi!
Taj kinez ima mali faktor ucinka ako je 200A/30% znaci da na 150A taj aparat smije raditi 50% vremena a to bas i nije nesta zato ti predlazem 250A!
 
Posljednje uređivanje:

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

pa 50% na 150a za moje potrebe je više nego dosta, stvarno nemam porebe variti nešto preko 3mm max 4mm. a iskreno kad bi trebao nešto ozbiljnije nebi htio sam to raditi. aparat mi treba za sitne popravke tačke, koju cijev povariti i tako čisto amaterski :(hi):
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

http://www.masterfershop.com/cat0_1...fro/p16057-saldatrice-saf-fro-presto-140g.php
http://www.mondoferramenta.it/saldatrice-120amp-mod-invertec-135s-lincoln-electric
http://www.ferramentacarozzi.it/IT/...e-kw-3-0-fimer-k155-ah-5-130-mm-1-5-3-25.html
Gleda san tu neke aparate. Mislin uzet neki inverter.Do sad sam vario sa nekim starin uljanimom
i kad san proba inverter to je dan i noć.Ča vi mislite?
Evo proba sam sa ovim :http://www.trutanic.hr/shop/1689/hugong-welding-mostig-160
Kojeg uzet?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Po ovome sto pise to je dobar aparat ako je vjerovat napisanom?
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ne treba mi nešto pretjerano ali kad ti treba varit bin tija da dobro dela i da traje godinama.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

A gle ja imam lincolna INVERTEC V 160 S osam godina i nisam imao nikakvi kvar na njemu a i radi odlicno,a cjena mu je bila daleko veca od ovih koje si ti naveo!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Linkoln je bas jaka marka i veoma skup. Misljenje mi je da sve vise ovo stanca u kini i samo prodaje pod ove marke. Sve vise ih je za koje se nikad culo nije a vecina i renomiranih ima fabrike u kini ili delove koriste njihove. Tako da sta odluciti neznam. od mnogih sam cuo da je inverter koji ima mogucnost TIG postupka dosta bolji nego obican. A vise nesmem nista preporuciti jer se vise nezna ko je tacno i gde proizveden
 

Najnoviji postovi

Na vrh