• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ak mu se kak veliš spoje žice , onda se to zove u toj struci kratki spoj ..od kratkog spoja nemre kak ti veliš presvetliti , kod kratkog spoja najčešče izbaci ili pregori osigurač ..
a to nema veze s fid slopkom ..niti u tomslučaju ne izbaciva
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja sam na svoji koži imal slučaj doma dok mi je cirkular skuril osigurače na panceru, 2 komada. Preletelo dve kutije s osiguračima, fid i zaustavilo se na panceru. Malo sam se krivo izrazil prije, žica nek mu se spoji kam na kučište aparata a zemlje nema da izbaci fid, tko bu onda svetlil?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
završilo je na panciru jer si osigurače krpal co2 žicom ..a tam nemreš ..jer da si tam čačkal izabcilo bi na trafostanici
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Spalio sam i ja sa cikularom pancerke i to zato jer su na 3f motoru probile dve faze zajedno,mislim da ima takav kratki spoj i svoje ime ali se ga ne setim.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
puknuti, nekaj si krivo shvatil, ne zajebavam se ja s tobom, nego 'priznajem' kak slabo poznam struju, više teoriju, a i to malo. :(blush):

Kaj se kabela tiče, promenili smo kabel za napajanje, on je 'novi'.
Ostali su 'stari' za masu i za elektrodu. Ali 'problem' je i dalje tu :(sweat):

Velim, tu jednu, dve elektrode spali da je to čudo jedno, jer ovo željezne cijevi kaj su sad po dućanima su skoro sve 2mm debele i to 'moj' aparat sa elektrodom od 2.5mm pali ko vrući nož maslac :(rofl): Ampere denem na 75 i udri, ide jako, prejako za mene. Ak smanjim, onda je puuuuuuuuumk, puuuuuuuuumk zaljepi se elektroda sam tak. :icon_rofl: Elektrode koje koristim su od elektrode zagreb, 8RC, probal sam i 11F i opet 'prežestoko' bi rekli neki :icon_wink:

Kak da to nekak 'usporim', da nejde to tak 'fest' jako? Bi elektroda od 2mm kaj pomogla ili je to isto ko i 2.5mm?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne znam kaj bi rekel , moral buš na forumhaeru pitati
,
za početak ga probaj metnuti na toplo i suho mjesto , kasnije probaj mimo skolpki ..dalje zna se , veliko trgovište ili uvaliti nekom tko ima nulovanu instalaciju .

možeš i ti dio instalacije nulovati ako je aparat večinom na jednom mjestu .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Da ne lutaš puno...
Ak se zagrije pa probija, to upućuje na kvar primarnog namota transformatora. To znači - premotati ga. A ti vidi isplati li se.
Naravno, prije toga pretresi žice, sklopku i napojni kabel. Ak neznaš, zamoli nekoga tko zna.

Odspajanje uzemljenja može pomoći samo ak je kutija od izolacijskog materijala. A i onda je rizično, jer može probiti i prema sekundarnom namotu, pa lako nastradaš. Ak je kutija limena, možeš samo za probu, ali je opasno tak raditi.
A sve je to kratkog vijeka i odgađa presudu...
Nikakvi osigurači prije diferencijalne sklopke ti ne budu pomogli. Sklopka samo radi ono za kaj je plaćena - čuva tvoju guzicu, ak u glavi nema nikaj :D:

Dopuna:
Ak imaš diferencijalni sklopku osjetljivosti 30mA, proradila bu i bez uzemljenja ak se primiš za kućište.
 
Posljednje uređivanje:

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
I moj varex 135 nekad izbaci osigurač,nekad ne,ali sam i skužio zašto,magnetski shunt što ulazi-izlazi iz trafoa nekad se zatrese jer je dobio dosta lufta skoro mi aparat počne šetati po radioni :icon_mrgreen: .Zato je instalacija radione na posebnom dovodu poslije brojila,odvojena fidova i c16 osigurači, neka velika grebenjača zvijezda trokut je prepravljena na 0-1 i na njoj 5 m kabla 3x4mm, kad nešta nije naznačeno spajanje kako ide,preko nje i pokušavam sve dok ne izbacuje fidovku i osigurače :icon_mrgreen:
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Heh, kak da to velim, gospodo kod mene je struja onak, po JUSU kak bi rekli neki, i ja se s njom neću zahebavati.
Respektiram ju oduvijek, a zadnjih par godina još više jer mi je 'brikanje' ubilo susjeda od 28 let i iza sebe je ostavil 3-je male djece.

Aparat je stari, i žao mi ga je, jer služio je bome i više nego dobro! I šteta kaj se baš odlučil pokvariti kod mene :=:)
Nisam mu prvi vlasnik, budem ga probal dati još nekome da to sve provjeri, onak pošteno, i ak bude radil, radil bu kak treba.
Inače moj aparat je na suhom i na toplom, nije u nikakvom vlažnom podrumu.

Sad svi hoćeju ove 'fensi' aparate i ovi 'obični' se daju nači za neki ajmo reći 'mali' novac, tak da se zahebaval nebudem.

Uglavnom, hvala vam svima na sugestijama i na pomoći. :drink:
 

tihomiy

Novi član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
22
ljudi sad sam naletio na aparat Telwina technology 216 HD 180A nema ga kod nas za kupiti pa me zanima kakav je to aparat mogao bi ga dobili za 2300 kn novog u trgovini..pa sad malo guglam ali ne mogu nista naci o tom modelu
 

tihomiy

Novi član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
22
ne mogu naci iskustva od ljudi koji ga imaju.. specifikacije i ostalo je vrlo lako naci.. samo me zanimaju iskustva i to
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljudi on moj trofazni co2 aparat počeo polako otkazivat. Poćeo i drugi trafo vibrirat. Jel se to isplati vitlat i kolko bi to negdje koštalo ili ima gdje jeftino novo za nabavit jaćine 250 ampera. Aparat je čista mehanika, znaći grebenasta za struju i regulator žice, nema nikakve moderne điđi miđi po sebi ko ovi danas.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Molim savjet, kupio bih inverter za zavarivanje ali nekada ne zavarujem po godinu dana. Imam Gorenje 160/180, 220/380 ali je tezak.
U Sl. Brodu sam gledao Rhino MMA-200A i TELWIN 195
Iz njuskala oglasi broj: 20359367, 5441214, 19140110, 14698648, 14698672 sto mislite o njemu, 11808459, 5576759.

Ne isplati mi se punoplatiti, a niti novce baciti u nista.

Hvala
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma potraži na neru super goldi, imaju ti sad neke invertere po 550kn, za tvoje potrebe mislim da bu držal 100 godina.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Molim savjet, kupio bih inverter za zavarivanje ali nekada ne zavarujem po godinu dana. Imam Gorenje 160/180, 220/380 ali je tezak.
U Sl. Brodu sam gledao Rhino MMA-200A i TELWIN 195
Iz njuskala oglasi broj: 20359367, 5441214, 19140110, 14698648, 14698672 sto mislite o njemu, 11808459, 5576759.

Ne isplati mi se punoplatiti, a niti novce baciti u nista.

Hvala
Moje skromno mišljenje....Rhino je i tata i mama za ove sve navedene. Tim više što ih imaš u Brodu.. Sigmat, ujedno imaju servis za njih tako reći na tvom kučnom pragu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@bhorv ako sam te dobro razumio Rhino bih trebao uzeti.
Dvoumim se izmedju Rhino MMA-200A, Telwin 195 i MOS-168. Svi su oko 2000 kn.
Vidio sam neki inverter za 500 kn, izvari 1 i po elektrodu 2,5 i 45 minuta odmora.
Trazim savjet i mislim platiti do 2000 kn.

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh