• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Još se mislim kako ovo uklopit, ovo je vjerovatno bilo montirano vertikalno, u sistemu di je i kolo žice isto vertikalno.
U mene leži kolo. Sad gledam da i motor i mehanizam polegnem, nebi smilo bit neke razlike. Ili??
Dobro bi mi došla pomoć oko spajanja struje, i bilo kakve informacije, koje bi triba znat...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Motor ima dvije žice. Sam priključak ima isto dvije žice za vezu sa sklopkom u pištolju. Pogledaj i provjeri koji je koji.
Još negdje mora biti navoj M8 ili M10 za stopicu + kabela, tam oko onog "hladnjaka između pogona i priključka kabela.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Svo troje je nepobitno utvrdjeno, bar sam ja uvjeren u to.
Motor ima iz sebe izlaz, 2 sive žice, ako je normalni istosmjerni motor???, tribalo bi bit svejedno koja je koja žica, samo drugi smjer vrtnje bi bija ako pomišam + i -... Nebi tribalo dimit, na te sive žice idu one 2 žice šta su bile u stari motor uštekane.
U kojima nebi tribalo bit struje dok ne spojim ukratko one dvi koje su bile dovedene na stari mesingani priključak.
Te dvi spajam na 1 par bilih koje idu iz novog mehanizma.
Koji par bilih?
To ispitam spajajući žicom "dvi rupe" na mesinganom priključku, i nakon toga multimetrom gledam koji par bilih žica će pištati, kad ih dirnem iglama multimetra.
Tako dobijem prekidač.
Plus od varenja je isto neupitan, ima bakreni komad baš s 8mm rupom koji ide iz onog aluminijskog "hladila" pri kraju mehanizma.

Masa mi je neupitna, jedna žica uvaćena stopicom za kućište, ide na lim kućišta aparata.
To nije minus od varenja, nego nekakvo uzemljenje dodavača žice.
Tako sam ja to nekako skužija.

Sad bi volija da boldate šta sam u zabludi.

Isto bi volija da mi objasnite čemu služe druge 2 bile žice,( plin?), i one 2 crne śta idu iz onog djeka pa se vjerovatno bodu u igle na matičnu..
Izgledaju ka djamper.

Igraju li one kakvu ulogu, moraju li bit spojene, ili nesmiju???
Da ne bude dimnih signala...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ove druge dvije ostavi nespojene.
Provjeri da one nemaju kakve veze sa žicom (detekcija nestanka žice npr.) ili je to osjetnik temperature dodavača...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala na odgovoru, sorry, druge dvi bijele žice šta izlaze iz aluminijskog hladila?
Ili crna i crvena šta ide iz "kutije"(reduktora), na matičnu i imaju narančasto bili plastični konektor za na ploču?

Ili si mislija oba dva druga para žica da ostavim nespojena?

Rijetko radim ovako šta, a teško sam ovo nabavija, pa se bojim bilog dima...

Imaš kakav "neelektrični" savjet za pozicioniranje dodavača?
Nešto na šta da pripazim?
Da ne radim 3 puta...:icon_e_confused:
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Jel ima netko ili je pokusal popravljati švas masku sa automatskim zatamnjivanjem?

Imam Telwinovu masku sa automatikom, krepala, vjerujem da je razlog da je pala dva put s visine od dva metra i sad mi više ne dela zatamnjivanje.

Neznam ni na kojem principu radi to?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
to ti je isto kao npr LCD ali čist nekaj drugo ..

eh kad bi se meni dalo pisati koje sam muke i školu imal s svojom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
E moj električaru.
To ti dela na isti način kao i LCD televizor, samo nema boje, a luk mu daje pozadinsko osvjetljenje :)

Pogledaj malo po e-bayu, jer se da naći samo senzorski dio. Iako ti savjetujem kupnju nove Speedglas ili Optrel maske.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A možda i samo zamjenu baterija. Puknuti, jesi ti mel s dugmačama posla ili?

Uh svaki hendikep na kraju košta, reko idem si to nabaviti jer sam i astigmatist i strabist + dioptrija pa me škiljenje smetalo na običnoj maski (vrtoglavica :fiery:)...

Kadli ono...

No bum rastepal ovaj aktivni dio, možda i nije tak komplicirano.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Bio ja u pevecu i trebam švasaparat i uzmem telwin force 195,reko spremam se radit svinjac,trebat ću i tubinge variti,i lijepo ja kupim stroj,dofuram doma,spojim kablove,upalim i nešto unutra eksplodira,zdimi se i bok..
Odnesem nazad i vele mi mora na garanciju,nemožemo ga zamijeniti bez odobrenja servisa..sad kada ga vrate za mjesec dana sve me strah upalit ga opet..2 puta sam već popušio sa telwinom.Fronius mi netreba za moje potrebe,a nisam htio one po 1000kn kupit da mi se ne dogodi ovo što se dogodilo..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Poslao sam mail udruzi potrošač,rekli su da ih prijavim inspektoru pismeno i da ću dobiti povrat novca.
U roku od dvije godine mogu dobiti povrat novca,tražiti smanjenje cijene ili zamjenu proizvoda ako ima materijalni nedostatak(očito ima kada ne radi)..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Varim tubinge već 2 dana,jučer nisam imao bazične elektrode i vario sam sa EZ11,i bez problema ide,je da izgleda početnički ali drži bez brige..kupio sam i bazične elektrode jesenice,jer mi je majstor rekao da je tubinge bolje variti bazičnom,ali elektroda se lijepi da boli glava..i na maloj i na velikoj amperaži ista stvar.
Ima li tko kakav savjet za varenje bazičnom elektrodom?

ps. tubinge sam pobrusio da se sjaje,isto tako i pločevinu,znači podloga je pripremljena bez da ima imalo nečistoće.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ove elektrode tebaju imati + na elektrodi (kliješta za masu na -), tak da pripazi i na to. EZ11F zahtijevaju -, samo za usporedbu.

Osuši ih u rolu na nekih 200C tijekom sat-dva.
Ak se i dalje lijepe, problem je u premalom naponu aparata (zahtijevaju više od 70V u praznom hodu), a tu nema puno pomoći (iako ovo nebi smjelo biti slučaj za taj tip elektroda).

Uostalom, sve ti piše ovdje (ovo je elektroda ekvivalentna EVB50):
023%20EZ%20-%2050%20B.png
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Jedino što mi još pada na pamet je to da je aparat na 100m produžnog kabla...
elektroda je na +.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja sam ih potrošio sigurno jedan šleper,produžni može bit problem,pali ih kao "šibicu"nemoj kvrcat ko sa rutilnom.
Suha ili ne,za tvoj problem manje bitno.
 
Na vrh